Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Nastavlja se igra nerava-"Knjaz Miloš"

ARANĐELOVAC – Posle odluke Komisije za hartije od vrednosti da se FPP Balkan limitidu odobri ponuda za preuzimanje još do 10 odsto akcija, juce je reagovao menadžment AD „Knjaz Miloš”. Ta vest je i tema dana medu radnicima u pogonima ove naše ugledne kompanije.
U vreme kada su u toku postupci na osporavanju regularnosti prve ponude za preuzimanje akcija „Knjaza Miloša” i spornog rezultata od 25,03 odsto preuzetih akcija od strane FPP Balkan limitida, ova informacija iz Beograda ponovo je podigla temperaturu medu arandelovackim mineralcima.
Kako smo juce saznali u razgovoru sa radnicima, oni su najviše ogorceni na sporo reagovanje nadležnih državnih institucija, pre svih Komisije za hartije od vrednosti, ciji je zadatak da štiti interese države. Kada su mali akcionari udružili svoje akcije u vecinski državni akcijski paket (71,87 odsto) verovali su da ce i oni uz državu biti zašticeni. Zna se da vecinski paket uvek donosi i vecu vrednost akcija. No, u praksi je drugacije, bar kad je u pitanju naše nerazvijeno i haoticno tržište hartijama od vrednosti!
Arandelovcani su se i juce s pravom pitali: kako može jedan državni organ da otežava drugom državnom organu realizaciju vec stvorenog vecinskog paketa i njegov put u konacnu realizaciju, kako je to i predoceno u javnoj ponudi? Zar je zaista Komisija za hartije od vrednosti nedodirljiva i iznad države, veli Dragan Jovanovic, radnik „Knjaza”.
Udruženje akcionara „Knjaza Miloša” juce se pismeno obratilo nadležnim sudskim organima, zahtevajuci da se odmah odrede privremene mere kojima bi se zabranio prenos hartija od vrednosti sa vecinskog racuna malih akcionara na novog vlasnika, sve dok se ne utvrdi zakonitost i regularnost rezultata prethodnih preuzimanja. Taj delikatan posao dobili su istražni organi MUP Arandelovac i Beograd i, kako smo saznali, njihov izveštaj bice ubrzo obelodanjen.
– Verovanje u reci potpredsednika republicke vlade Miroljuba Labusa izrecene radnicima prilikom njegove posete Arandelovcu „da ce vlada preduzeti sve mere za preuzimanje celokupnog vecinskog paketa (71,81 odsto) i da ce na tome istrajati do kraja” smirilo nas je. Mi smo i dalje insistirali na svom opredeljenju da sacekamo najboljeg strateškog partnera i da ne podlegnemo trenutno obecanoj ceni od 22.000 dinara po akciji, za koju su ponudivaci javno rekli da je iznudena. Siguran sam da akcije naše firme vrede više. To potvrduje i najavljen dolazak predstavnika uglednih kompanija tokom sledece nedelje – istice Vitomir Beloševac, potpredsednik Samostalnog sindikata „Knjaza”.

Istina na videlo
Na zahtev svih clanova akcionara Samostalni sindikat „Knjaz Miloš” u ponedeljak 18. oktobra u 14.00 casova u Medija centru u Beogradu održace konferenciju za novinare. Ucesnici su prevareni mali akcionari kojima su mimo njihove volje akcije umesto vecinskom državnom paketu usmerene na FPP Balkan limitid. Uplacene milione dinara oni nisu podigli i ne nameravaju, a podneli su krivicne prijave nadležnim sudovima.
Takvih akcionara je 24, novi se javljaju, a broj spornih akcija je oko 1.600.

KOMPANIJA „KNjAZ MILOŠ” I DALjE U ŽIŽI INTERESOVANjA

Ishod najzamršenije privatizacije, posle „zelenog svetla” FPP Balkan limitidu da nastavi otkup akcija „Knjaza”, još je neizvesniji. Problem je u tome što nova utakmica za najatraktivnije srpsko preduzece može da završi parnicama na sudu! Naime, pošto Balkan limitid poseduje pravno valjani dokaz da je otkupio 25,03 odsto akcija „Knjaza”, ošteceni akcionari ciji su vlasnicki papiri mimo njihove volje ukljuceni u taj paket, mogu da vode parnicu i traže obeštecenje. Od koga – znace se posle nalaza MUP-a na cemu rade, kako smo obavešteni, odeljenja u Arandelovcu i Beogradu.

Dokle je stigla kupovina akcija arandelovacke kompanije?
Ponuda „drugog kruga” za preuzimanje akcija „Knjaza”, zapoceta u ponedeljak 11. oktobra, potpuno je nov postupak, s tim što kajmanski fond FPP ima vec u posedu 25,03 odsto akcija, a sada namerava da preuzme još minimum 10 odsto akcija. Njegov najozbiljniji konkurent „Danon” poslao je ponudu ali sa zakašnjenjem, kako je objavila Komisija za hartije od vrednosti, uz najavu da ce je razmatrati na prvoj narednoj sednici. Komisija se, izgleda, brzo predomislila jer je, kako saznajemo, obecala francuskoj kompaniji da ce se njena ponuda razmatrati vec sutradan, ali juce do popodneva nismo uspeli da saznamo da li je to i ucinjeno. Istog dana u Beograd je trebalo da doputuje „Danonov” direktor korporativnog poslovanja za tranziciona tržišta. U novoj rundi utakmice ocekuje se još nekoliko kompanija koje su vec najavile ucešce u trci za srpsku atraktivnu fabriku vode.
Šta dalje sledi u proceduri za preuzimanje akcija „Knjaza”? Kako saznajemo od dobrih poznavalaca tržišta hartijama od vrednosti, FPP ima mogucnost preuzimanja akcija tri nedelje od datuma objavljivanja javne ponude. Ukoliko ne bude kontraponude, postupak preuzimanja minimalnih 10 odsto akcija se zatvara.
Ako FPP Balkan limitid otkupi 10 odsto akcija „Knjaza” ili eventualno više, preostaje mu samo preknjižavanje akcija i njihova isplata u roku od tri dana. U tom slucaju kajmanski fond ce sakupiti 35 odsto ukupnih akcija što je više od polovine upravljackog dela akcija. To bi FPP-u obezbedilo da ide na dokapitalizaciju i da svede državni deo, zajedno sa udelom malih akcionara, na manjinski. Drugi potencijalni investitor ne bi u tom slucaju imao interes da otkupi akcije iz državnog paketa.

Šta bi mogla da bude opasnost za dalji ishod privatizacije?
Kako saznajemo od upucenih u trgovanje akcijama, ukoliko francuski „Danon” uspe da preuzme udruženi paket od 72 odsto sa ponudenih, recimo 25.000 dinara po akciji, što bi bila kontraponuda FPP-u, kajmanski fond može da podigne cenu na 30.000 dinara za samo nekoliko procenata akcija koje mu nedostaju do upravljackog paketa. U tom slucaju može doci do pritiska na akcionare da „razbiju” paket. Mali akcionari su se, naime, prilikom udruživanja sa državom za formiranje paketa od 72 odsto akcija obavezali izjavama da nece povlaciti svoje akcije u narednih 90 dana. Akcije mogu da povuku jedino ukoliko se u roku od 30 dana od datuma javnog poziva, dakle od 29. septembra do 29. oktobra, ne pojavi zainteresovani kupac.
Tada bi mogao da nastane zamršeni pravni status jer bi oni koji nisu odgovorili na takvu ponudu bili u neravnopravnom položaju i mogli bi da tuže akcionare koji su pohrlili za višom cenom.
Na potezu je sada, ocito, najveca svetska kompanija za proizvodnju flaširane vode, jer ukoliko ponudi višu cenu ima sve šanse da preuzme našu najperspektivniju fabriku vode.
Da podsetimo, prvi postupak preuzimanja 25,03 odsto akcija od strane FPP Balkan limitida istekao je 20. septembra u podne. FPP je imao pravo da nastavi otkup po istoj ceni u narednih 20 dana, odnosno do 11. oktobra. Medutim, kako do toga nije došlo, navodno zbog opstrukcije procesa otkupa akcija na šta se poziva FPP, nova utakmica je pocela prošlog ponedeljka. Ali, u ovom nadmetanju stupaju na scenu toliko suptilne opcije koje do sada na našem tržištu nisu videne, tako da je i onima koji nisu laici, teško da dokuce sledeci potez igraca. Utakmica je produžena po slovu zakona, ali mnogi se pitaju – zašto je igra nastavljena pre nego što je dodeljen crveni karton za prekršioca, cime bi on izašao iz igre.

"C Market" i "Knjaz Miloš"

Odobrena ponuda „Apurne”, zavisne kompanije „Danonea”
Komisija za hartije od vrednosti Republike Srbije saopštila je da je na jucerašnjoj sednici, u skladu sa Zakonom o tržištu hartija od vrednosti i drugih instrumenata, odobrena ponuda kompanije „Apurna”, zavisne kompanije „Danonea”, za preuzimanje akcija kompanije „Knjaz Miloš” A. D.
Na istoj sednici, komisija je odobrila i kontraponude za preuzimanje akcija kompanije „Ce-market” kompaniji „Ashmore Investment Management Limited” i kompaniji „Primer C” d.o.o.
Po okoncanju sednice, na kojoj su doneta ta rešenja, komisiji je dostavljeno rešenje Trgovinskog suda u Beogradu kojim se osporava nacin registracije akcija kompanije „Ce-market”.
Na osnovu toga, Komisija za hartije od vrednosti je, po službenoj dužnosti, donela i zakljucke o odlaganju izvršenja svih ponuda za preuzimanje akcija kompanije „Ce-market”, do okoncanja sudskog postupka, navedeno je u saopštenju.

Neizvesna investicija Branka Tupanjca u kragujevacku "Zastavu"

Sindikat "Zastava automobila" trenutno cini sve kako bi se izvršio pritisak na Vladu Srbije da se ne prekine lanac proizvodnje u automobilskoj industriji. Ovogodišnji plan proizvodnje, koji je prvobitno skresan sa 31.000 na 18.000, ponovo je doveden u pitanje i vec je izvesno da ce ponovo biti redukovan - kaže Zoran Mihajlovic, predsednik Samostalnog sindikata u kragujevackoj fabrici automobila. Ministarstvo finansija uskratilo je "Zastavi" 160 miliona dinara subvencija za avgust i septembar.
Mihajlovic kaže da je trenutno u fabrici vanredno stanje i da ce zbog nedostatka subvencija i kreditne podrške za prodaju, plan proizvodnje sa 18.000 sigurno pasti na 15.000 automobila. Prvi covek "Zastavinog" sindikata kaže da je u toku nabavka repromaterijala za sledecu godinu, i da se umesto rešavanja suštinskih problema fabrike, ponovo lansiraju price oko Tupanjca, ali i oko eventualnog sklapanja nekog "Fijatovog" modela u "Zastavi".
- Realno mislim da od toga nema ništa, sem vec poznatog "ruskog programa" - kaže Mihajlovic i dodaje da ne iskljucuje da se u tajnosti pregovara sa "Fijatom", ali kaže da bi, zbog celokupne situacije u kojoj se nalazi automobilska industrija, bilo bar nekih nagoveštaja da se planira konkretna saradnja sa italijanskim proizvodacem.
- Radnici su zasiceni obecanjima, i sigurno umorni od najava dolaska nekog spasioca. Nama je ministar finansija Mladan Dinkic rekao da se ispituje bonitet Branka Tupanjca i nije nam jasno zašto to toliko traje. Tupanjac traži kontragarancije od vlade da ce njegov kapital da bude zašticen. Nezvanicno, govori se o sumi od samo 60 miliona dolara.
Cak i zabrana uvoza automobila dovodi se u vezu sa "Zastavom", a mislim da je rec samo o pokušaju da se obezbedi socijalni mir i što država ima problem sa deficitom u budžetu i sa pritiscima iz Medunarodnog monetarnog fonda. Ako vlada misli nešto ozbiljno, kao prvo, mora da obezbedi subvencije i kredite za prodaju automobila - smatra Mihajlovic, uz napomenu da se u fabrici svi troškovi, zajedno sa planom "krešu".

Država bespomocna
Predrag Bubalo, ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom, nedavno je izjavio da za "Zastavu" još nije naden strateški partner. Od Tupanjceve ponude se još nije odustalo iako je jasno da država ne može dati garanciju za kapital koji bi on uložio ali se još traže modaliteti kako bi to moglo da se izvede. Skoro je ocigledno da su izgledi za uspeh mali.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta