Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
POSLE REŠENjA TRGOVINSKOG SUDA O ZABRANI PROMETA AKCIJA C MARKETA

Trgovina akcijama Ce marketa privremeno je obustavljena. Ucinjeno je to na osnovu rešenja Trgovinskog suda u Beogradu na predlog Ce marketa, koji je zatražio uvodenje privremene mere protiv rešenja Centralnog registra. To je ucinjeno pred samo obelodanjenje ponuda za kupovinu akcija ove trgovinske kuce od strane firme ,,Primer ce”, nosioca konzorcijuma šezdesetak srpskih firmi okupljenih oko Ce marketa, londonskog Investicionog fonda „Ašmor”, kao i nešto ranije slovenackog „Merkatora”.
Ona je izazvala mnoge, ne samo ekonomske, reakcije medu zainteresovanima za privatizaciju najveceg srpskog trgovinskog lanca. Oglasili su se i politicari. Postavilo se i pitanje otkuda u ovoj ,,igranci bez prestanka” odjednom i Trgovinski sud u Beogradu. Zapravo, da li je donošenje pomenutog rešenja o privremenoj obustavi trgovanja akcijama Ce marketa zaista u njegovoj nadležnosti.
Tim pitanjem obratili smo se sudiji Trgovinskog suda Ivanki Kozic-Kneževic, zaduženoj za kontakt sa novinarima.
– Neosporno je da je naš sud nadležan za donošenje pomenutog rešenja, kaže sudija Kozic. Zabunu je u javnosti, po svoj prilici, izazvalo rešenje Centralnog registra od 9. marta ove godine kojim se stavljaju u promet akcije Ce marketa uz istovremenu pravnu pouku – da se protiv tog rešenja može voditi upravni spor kod Vrhovnog suda Srbije.
Taj sud se, medutim, oglasio u junu da je nenadležan. Jer, objašnjava Kozic, akti Centralnog registra, prema stavu Vrhovnog suda, nemaju karakter upravnog akta, pa se ni njegova zakonitost ne može ocenjivati u upravnom sporu pred njim. Nadležan, za eventualno osporavanje odluke Centralnog registra, opet, po stavu Vrhovnog suda je Trgovinski sud.
Sudija Kozic kaže da je Trgovinsko akcionarsko društvo Ce market predlagac odredivanja privremene mere, protiv Centralnog registra i da je to ucinjeno preko ovlašcene advokatske kancelarije, koja na osnovu ovlašcenja generalnog direktora Slobodana Radulovica, zastupa ovu kucu.
U predlogu za odredivanje privremene mere, istice Kozic, Ce market je zatražio zabranu izvršenja rešenja Centralnog registra kojim su dodeljeni „CFI kod, odnosno ISIN broj” za akcije ove firme od strane Registra bez predloga ovlašcenog predlagaca, odnosno brokersko-dilerskog društva koje ovlašcuje Skupština akcionara Ce marketa.
U daljem toku dogadaja, prema recima sudije Kozic, može se dogoditi da druga strana, Centralni registar, iskoristi svoje pravo podnošenje prigovora tri dana od momenta prijema sudskog rešenja.
Pomenuto rešenje doneto je 12. oktobra, a Centralnom registru poslato poštom tri dana kasnije, kaže Kozic. O prigovoru odlucuje, potom, Vece Trgovinskog suda sastavljeno od tri sudije. I to hitno, kao i uvek kada je u pitanju privremena mera. Protiv te odluke moguce je pokretanje inicijative pred javnim tužilaštvom. Rec je o podizanju zahteva za zaštitu zakonitosti.
Ukoliko se odlukom o prigovoru Centralnog registra ukine rešenje suda o odredivanju privremene mere, pocinje odmah trgovina akcijama. Ukoliko, medutim, sud odbije ovaj prigovor, predlagac, odnosno Ce market dužan je da u roku 30 dana podnese tužbu Trgovinskom sudu kojom ce opravdati pomenutu privremenu meru.
Celokupna procedura može da traje i nekoliko meseci.

„Danon” i Divac: 17.500 po akciji

Komisija za hartije od vrednosti odobrila je zajednicku ponudu francuske kompanije „Danon” i košarkaša Vlade Divca o otkupu najmanje 50,01 odsto akcija preduzeca „Knjaz Miloš” po ceni o 17.500 dinara po akciji, saopštili su juce zastupnici „Danona” u Beogradu.
Kako je navedeno, u inicijalnoj ponudi koja je podneta 8. oktobra bila je ponudena cena od 17.500 dinara po akciji, kao i dodatnih 2.500 dinara koji bi bili isplaceni u roku od godinu dana, ukoliko „Knjaz Miloš” postigne odredene poslovne rezultate. „Komisija za hartije od vrednosti nije odobrila fleksibilno placanje u iznosu od 2.500 dinara po akciji, iako su `Danon` i Divac obezbedili bankarsku garanciju za celokupan iznos od 20.000 dinara po akciji”, istice se u saopštenju.
Zbog toga je odobrena zvanicna ponuda kojom je utvrdena cena od 17.500 dinara po akciji za najmanje 50,01 odsto akcija „Knjaza Miloša”, uz obavezu otkupa i svih ponudenih akcija po istoj ceni. „Ponuda `Danona` i Divca podrazumeva socijalni i investicioni program, koji ispunjavaju uslove navedene u ponudi Agencije za privatizaciju za prodaju vecinskog paketa akcija „Knjaza Miloša”, navode zastupnici „Danona”.
U saopštenju se istice da ce „Danon” i Divac svoju pocetnu ponudu pokušati da poboljšaju tokom naredne dve nedelje u razgovoru sa predstavnicima Vlade Srbije, kompanije „Knjaz Miloš”, sindikatom i radnicima.
Agencija za privatizaciju je ponudila na prodaju paket od 71,87 odsto akcija po najnižoj ceni od 20.000 dinar po akciji. Do sada je na taj poziv stigla samo zvanicna ponuda „Danona” i Divca, a ponudu je ranije najavljivala i slovenacka kompanija „Pivovarna Laško”.
Londonskom investicionom fondu FPP Balkan limitid, koji je vec otkupio 25,03 odsto akcija „Knjaza”, odobrena je nova ponuda za preuzimanje akcija te arandelovacke fabrike, a prema nezvanicnim informacijama ponudena je cena od 22.000 dinara po akciji.

FPP Balkan opet kupuje akcije
ARANĐELOVAC – U prostorijama Nacionalne štedionice u Arandelovcu, pošto je Komisija za hartije od vrednosti odobrila FPP Balkan limitidu da može da pocne sa preuzimanjem novog paketa akcija arandelovacke kompanije „Knjaz Miloš”, juce je Brokersko-dilersko društvo „MV investment” otvorilo vrata za one akcionare koji žele da prodaju akcije tom londonskom investicionom fondu.
Cena po akciji je 22.000 dinara, a FPP Balkan limitid je spreman da otkupi 10 odsto akcija, s tim što ima pravo, ali ne i obavezu, da otkupi akcije i iznad tog procenta.
Osim te ponude, koja važi do 8. novembra, ocekuje se i oglašavanje „Danona”, ciju je ponudu Komisija za hartije od vrednosti odobrila 15. oktobra i koji treba javno da se oglasi u roku od pet dana od dana odobravanja ponude.

Tužba protiv Akcijskog fonda
Londonski investicioni fond FPP Balkan limitid podneo je juce tužbu za naknadu štete koju su toj firmi pricinili Agencija za privatizaciju i Akcijski fond Srbije, u procesu preuzimanja akcija arandelovackog proizvodaca vode i sokova „Knjaz Miloš”. „Šteta je pricinjena njihovim uplitanjem u zakoniti proces okoncane prvobitne ponude za preuzimanje akcija kompanije `Knjaz Miloš`”, navodi se u saopštenju i istice da je „ovakvim spornim delovanjem državnih institucija poremecen zakonom propisan tok ponude, a mali akcionari su dovedeni u zabludu”. FPP Balkan limitid naglašava da je bio primoran da dostavi novu ponudu za preuzimanje, ali da su mu tom prilikom Agencija za privatizaciju i Akcijski fond onemogucili da stekne 40 i više procenata akcija kompanije „Knjaz Miloš”, koliko je FPP Balkan limitid precizirao da ce uciniti u svojoj prvobitnoj ponudi za preuzimanje.

AKCIONARI „KNjAZA” OPTUŽUJU „EMISIO BROKER” I DRŽAVU

Zbog nepoštovanja pismeno iskazane volje akcionara „Knjaza Miloša”, ciji vlasnicki papiri su, uprkos blagovremeno izdatim suprotnim nalozima, prodati neželjenom kupcu – FPP Balkanu, pred sudom ce se naci „Emisio broker” i predstavnici nadležnih državnih organa, protiv kojih je podneta krivicna prijava, najavljeno je juce na konferenciji za novinare u Medija centru.
Pet od ukupno 23 prisutna mala akcionara Fabrike mineralne vode i sokova „Knjaz Miloš” u Arandelovcu optužili su tu brokersku kucu da ih je prevarila i protiv volje prodala njihovih 1.600 akcija FPP Balkan limitidu.
Istovremeno, oni su optužili i državu zbog toga što se oglušila o njihove argumentovane pritužbe, kako u vreme trajanja ponude za preuzimanje akcija, tako i nakon njenog isteka.

Sa državom i za manje pare
„Svoje akcije smo pismenim nalozima prikljucili državnom paketu, bez obzira po kojoj ce ceni biti prodate kasnije, i tražimo da se naša volja do kraja ispoštuje”, istakli su oni.
„Medutim, umesto da se utvrdi da li je FPP Balkan uopšte uspeo da prikupi minimalnih 25 odsto akcija od malih akcionara, tom investitoru je omoguceno da nastavi sa otkupom kapitala „Knjaza Miloša” i to po ceni za trecinu višoj nego pre mesec dana”, rekao je potpredsednik Izvršnog odbora samostalnog sindikata Vitomir Beloševac.
„Rec je prevari koja omogucava neprijateljsko preuzimanje firme, u kojoj ne želimo da ucestvujemo, pa stoga niko od 23 akcionara nije podigao zamašne iznose sa svojih racuna i traži da se ispoštuje njihova vlasnicka volja”, izricit je Beloševac.
Komisija za hartije od vrednosti, koja bi trebalo da brine o regularnosti na finansijskom i tržištu kapitala, ne samo da se oglušila o primedbe i akcionara na ponašanje „Emisio brokera” i investitora u toku trajanja ponude za preuzimanje, vec je istom kupcu omogucila da nastavi kupovinu i u drugom krugu, optužili su akcionari.
Akcionar Mihajlo Arsenijevic je, navodeci svoj slucaj, rekao da je 18. septembra, dva dana pre isteka roka za preuzimanje, povukao svoj nalog prodaje akcija FPP Balkan s ciljem da ih pridruži državnom paketu, da bi kasnije „Emisio broker” izvukao nekakav papir s njegovim potpisom datiranim 19. septembra, kojim dokazuje da je ovaj akcionar ostao pri prvobitnoj odluci.
„Ni ja, niti bilo ko od prevarenih akcionara nismo tog dana uopšte bili u brokerskoj kuci, za šta postoje dokazi, što znaci da su brokeri izvukli blanko potpisan akt, na kojem je samo potpis autentican”, rekao je on.

Blanko potpisi
Prema njegovim recima, akcionarima prilikom povlacenja odluke o prodaji akcija investicionom fondu FPP u „Emisio brokeru” davano je više dokumenata da potpišu, a ocigledno su im tada podmetnuti i blanko dokumenti o prodaji. Niko od akcionara nema taj volšebni papir u svojoj arhivi, jer ga nisu dobili, rekao je Arsenijevic.
Dragan Nikolic je, izrazivši nezadovoljstvo što se sad svi „prave naivni”, izrazio sumnju da je u citavu prevaru umešana i država, a Milovan Mircetic je vidno uzbuden, posebno naglasio da je „prava malih ljudi, ciju neupucenost zloupotrebljavaju vešti prevaranti, moguce štititi samo pritiskom sa ulice.
Savetnik malih akcionara arandelovacke fabrike Branko Pavlovic, donedavni direktor Agencije za privatizaciju, ocenio je da u slucaju privatizacije „Knjaza Miloša” država ne radi dobro svoj posao i istakao da ce mali akcionari medijskim pritiskom i sudskim putem pokušati da ostvare svoja prava.
Država može da dozvoli novu ponudu jedino ako uslovi FPP Balkana budu da svim malim akcionarima plati istu cenu za akcije, izricit je on.
FPP Balkan je koristio rupe u zakonu i slabosti loše regulative kako bi došao do željenog paketa, pri cemu je mesec dana po isteku ponude za preuzimanje dao novu, za trecinu višu cenu.
Oni ce ici u ostvarenje svog cilja dokle god im država to dozvoljava, da bi kasnije zaradili preprodajom akcija „Knjaza Miloša”, uveren je Pavlovic.
– Stoga nam preostaje da u saradnji sa Akcijskom fondom i Agencijom za privatizaciju onemogucimo dokapitalizaciju koja bi od FPP Balkana stvorila vecinskog vlasnika. Jer, to nije ni u interesu države, niti firme, imajuci u vidu da je drugi zainteresovani kupac – „Danon” jedan od pet svetskih giganata u toj oblasti – rekao je Pavlovic.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta