Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
"Komgrap" traži pomoc vlade

BEOGRAD - Uprava holding korporacije "Komgrap" ponovila je i juce da Vlada Srbije hitno mora da pomogne kako bi se sprecio stecaj. Zaposleni prete da ce štrajk koji "tinja" vec treci mesec tek da se aktivira.
- Ne tražimo milostinju. Sacekacemo još neko vreme, vrlo kratko. Ono što tražimo od vlade reci cemo im ispred njihove zgrade - rekao je juce Nebojša Dajic, predsednik štrajkackog odbora "Komgrapa".
Program reorganizacije i konsolidacije u ovom preduzecu usvojen je pre oko mesec dana i odmah je prosleden vladi, ali ona još nije odgovorila. - Nemamo više rokova, gori kuca - kaže generalni direktor Slavko Milinski.
Sve bi trebalo da se reši do 21. decembra kada je zakazan predstecajni postupak. Zaposlenima nije isplaceno 30 bruto i 20 neto zarada. Rešenje bi moglo da bude pronadeno, kažu u "Komgrapu", da se državi ponudi povecano ucešce vlasništva ili da se odredene obaveze reprogramiraju. Zaposleni tvrde da su verovatno jedino preduzece u Srbiji koje je u teškom položaju, a ne traži novac od vlade.

Komisija za hartije od vrednosti poništila sopstvenu odluku: Novi krug za Knjaza

Komisija za hartije od vrednosti poništila je juce deo procesa preuzimanja akcija kompanije Knjaz Miloš. U ponovljenom postupku, pod istim inicijalnim uslovima ponudioci svoje ponude mogu dostaviti do 6. decembra. Komisija je, takode, odlucila da podnese krivicne prijave protiv osoba koje su javno izrecenim obecanjima bitno uticale na proces preuzimanja preduzeca Knjaz Miloš.
Jucerašnju odluku, suprotnu prethodnoj o diskvalifikaciju Apurne, firme Vlade Divca i Danona, Komisija je donela "ceneci brojne nepravilnosti koje su se dogodile tokom procesa preuzimanja", cime je data "mogucnost svim ucesnicima u procesu da obnove svoje ponude, štiteci tako i interese malih akcionara i ostalih ucesnika u procesu".
Republicko javno tužilaštvo je ranije Komisiji za hartije od vrednosti podnelo zahtev da oglasi ništavim rešenje o diskvalifikaciji Apurne i obustavi izvršenje tog rešenja.
Komisija za hartije od vrednosti prekjuce je potvrdila svoju odluku od ponedeljka o diskvalifikaciji Apurne iz kupoprodaje Knjaza Miloša. Vlada Srbije, medutim, zatražila je kasno preksinoc na posebnoj vanrednoj sednici da nadležni organi ispitaju zakonitost svih postupaka u vezi s privatizacijom arandelovacke firme i da nadležni preduzmu sve pravne radnje za ocenu zakonitosti rada Komisije za haritje od vrednost. Od MUP i Tužilaštva traženo je utvrdivanje da li je bilo krivicnih dela u tom procesu.
Jedinice UBPOK MUP Srbije pocele su juce ujutro proveru postupaka u vezi sa privatizacijom Knjaza Miloša. Ekipe UBPOK prikupljaju podatke o Komisiji za hartije od vrednosti, Centralnom registru i Agenciji za privatizaciju, a kako tvrdi RTS bice saslušani i pojedini ministri.
Potpredsednik Vlade Miroljub Labus izjavio je preksinoc da je od UBPOK zatražio da se u celosti ispita slucaj, ukljucujuci i ministre i vlasnike FPP i Danon, te da utvrdi da li je bilo krivicnih dela, ko je odgovoran i da oni cija se odgovornost utvrdi odgovaraju bez obzira gde se nalaze.
Kako Danas saznaje nezvanicno, juce je potpredsedniku vlade Miroljubu labusu, pojacano licno obezbedenje.

Tadic traži odgovore
Predsednik Srbije Boris Tadic zatražio je od Vlade punu istinu o privatizaciji fabrike Knjaz Miloš, ukazujuci da je došlo do razvoja dogadaja kojim mogu imati nesagledive posledice po ugled Republike i interese njenih gradana. Podsecam da sam još 29. septembra postavio Vladi Srbije pitanja vezana za zakonitost procesa privatizacije fabrike Knjaz Miloš. Do danas odgovore nisam dobio. Još tada je bilo jasno da postoje opravdane sumnje u pravilnost tog postupka, navodi se u obracanju predsednika Tadica Vladi.
Tadic je potvrdio da je clan Komisije za hartije od vrednosti Dušan Bajec podneo neopozivu ostavku, uz konsultaciju sa njim. Ukoliko je istina da je Vlada vršila pritisak na clanove Komisije, u slucaju privatizacije Knjaza Miloša, onda takva vlada više nema legitimitet i mora da snosi posledice loše politike koju vodi, naveo je Tadic.

MUŠKATIROVIC: Pod pritiskom Vlade
Komentarišuci novu odluku Komisije, predstavnik FPP Balkan limitida Srdan Muškatirovic izjavio je juce na konferenciji za novinare da je ta odluka doneta pod pritiskom Vlade.
- Ovim postupkom narušen je pravni sistem zemlje ali i integritet Komisije za hartije od vrednosti. Ova instutucija koja je po definiciji skupštinsko telo nije trebalo da podleže pritiscima. Srž njenog postojanja je da obezbedi ravnopravne uslove za sve - rekao je Muškatirovic i dodao da još ne zna kako ce FPP Balkan limitid povodom ove odluke reagovati jer se "situacija menja iz sata u sat"

"Danon" - Divac i "Balkan": vraceni na novi start

Komisija za hartije od vrednosti povukla je juce svoju odluku o diskvalifikciji "Danonea" i Divca i vratila prodaju "Knjaza" u fazu inicijalnih ponuda. To znaci da ce "Apurna", zajednicka firma "Danonea" i Divca, ponovo krenuti od starta od 17.500 dinara za kupovinu 50,01 odsto akcija, "Balkan"od 22.000 dinara za 10 odsto akcija, a "Laško" od 18.000 dinara za otkup 33 odsto akcija. U roku od 15 dana, odnosno do 6. decembra, sva tri ponudaca moci ce da daju konacne ponude uz veci paket i cenu.
Komisije je odlucila da podnese krivicne prijave protiv osoba koje su "javno izrecenim obecanjima bitno uticale na proces preuzimanja preduzeca", ne navodeci njihova imena. U saopštenju se navodi i da se Komisija juce obratila javnom pravobraniocu radi zaštite zakonitosti, pošto Zakon o tržištu hartija od vrednosti ne daje mogucnost da se protiv tih prekršaja neposredno deluje. Slavko Caric, predstavnik "Apurne", kaže da su u potpunosti poštovali zakon i da ce danas odluciti šta ce preduzeti.
Prestavnici Balkana nisu mogli juce da potvrde da ce ucestvovati u daljem postupku preuzimanja "Knjaza".
Ovaj iznenadan obrt u Komisiji za hartije od vrednosti nije propracen bilo kakvim objašnjenjem kao da nije rec o kredibilnoj instituciji koja brine o regularnosti finansijskog tržišta.
Krije se i ko je predsedavao sednicom na kojoj je doneto rešenje o diskvalifikaciji "Danonea" i Divca, a glasine da je to upravo Milko Štimac, predsednik ove Komisije, demantuju poznanici ovog bivšeg direktora Instituta G 17 sa obrazloženjem da je u vreme sednice bio na bolnickom ispitivanju. Imajuci u vidu da su skoro svi clanovi ove Komisije iz stranaka koje cine Vladu Srbije, razumljivo je i zašto nijedan od ministara nije hteo da na kraju razjasni enigmu i novinarima prosledi odluku Komisije o diskvalifikaciji "Apurne".
Prema recima jednog clana Komisije, odluka o diskvalifikaciji "Apurne" poništena je jer nije pravno utemeljena". Naš sagovornik iz Komisije priznao je da je Zakon o finansijskom tržištu na osnovu kojeg se i prodaje "Knjaz" prepun rupa. Time je ovaj clan Komisije priznao da su odluku o diskvalifikaciji "Danonea" i Divca doneli po slobodnoj proceni jer zakon ne precizira sankcije. On je, takode, dodao da su neki lobiji vršili pritisak na clanove Komisije.
Cudno je i da ta ista Komisija nije slicno reagovala i u slucaju "Balkan", koji se mimo propisane procedure, u septembru preko placenih oglasa u svim pisanim medijima reklamirao u stilu " najbolji smo, dajemo najviše, 17.200". Povodom ovoga u Komisiji nam je još tada potvrdeno da se ponudac ne može reklamirati mimo procedure javne ponude, ali "Balkan" ipak zbog ovoga nije diskvalifikovan vec je postao vlasnik 25 odsto akcija arandelovacke fabrike.
Ni izjave pojedinih akcionara " Knjaza" uz propratnu dokumentaciju da su im akcije mimo volje prodate "Balkanu" nisu naterale Komisiju za hartije od vrednosti da na bilo koji nacin stane u zaštitu prava akcionara. Jedino su kažnjeni brokeri, ali tek pošto je "Balkan" završio kupovinu.
Cudno je i da Komisija za hartije od vrednosti ne štiti interese svih akcionara podjednako, vec se samo poziva na one male, ali ne cuje i najveceg akcionara, državu koja ima cak 41,78 odsto akcija. "Balkan" nije državi garantovao otkup akcija u roku od dve godine uz deviznu klauzulu, a nije obezbedio ni bankarsku garanciju.
To znaci da je ovaj investicioni fond u slucaju kupovine dodatnih 25 odsto akcija "Knjaza", kao vecinski vlasnik kroz dokapitalizaciju mogao da obezvredi državni udeo. Pošto ih je, tvrde službenici Agencije za privatizaciju, "Balkan" držao nekoliko dana u neizvesnosti, shvatili su da mogu biti izigrani, pa su u cetvrtak i pored niže cene akcija, odlucili da ih prodaju "Apurni" koja odmah placa.
U Arandelovcu je medu akcionarima nastala nova pometnja, a Ilija Jeftic iz sindikata kaže da je najtraženiji lek bensedin.

Ostavka zavisi od doktora
Clan Komisije za hartije od vrednosti Đorde Jovanovic iz DSS-a za koga je Dušan Bajec, clan DS-a, tvrdio da je potpisao rešenje o diskvalifikaciji "Danonea" i Divca juce ceo dan nije bio dostupan. Inace, prema izvorima bliskim G 17 Milko Štimac za sada ne razmišlja o ostavci na mesto predsednika, ali ce ipak konacno odluku doneti krajem naredne nedelje kada ocekuje rezultat lekarskog pregleda. Štimac, tvrdi naš izvor, nije dobio srcane probleme zbog "Knjaza" i potpredsednika Vlade Miroljuba Labusa, koji mu je navodno zapretio iz Pariza. - Štimac vec pet godina ima zdravstvenih problema- tvrdi naš sagovornik iz G17.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta