Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
"SUNCE" OTKUPILO 85.000 TONA SUNCOKRETA

Sombor - Žetva suncokreta je završena, otkup ce potrajati još dan-dva, a u somborskoj uljari "Sunce" isticu da su veoma zadovoljni ovogodišnjom kampanjom. Sa sirovinskog podrucja od 39.000 hektara u fabricke silose stiglo je 85.000 tona suncokreta, i bice proizvedeno oko 34 miliona litara jestivog ulja. Potrebe domaceg tržišta bice zadovoljene, a jestivo ulje "sunce" bice plasirano u BIH, Makedoniju, Hrvatsku, Od nedavno se umesto sirovog i jestivog ulja u rinfuzi u Madarsku plasira flaširano somborsko ulje. U somborskoj fabrici ulja najavljuju i pocetak proizvodnje povrca u plasteniku, podignutom na površini od hektara. Prve kolicine povrca u fabriku ce stici vec ove zime.

Menadžment i akcionari Kompanije "Knjaz Miloš" u išcekivanju konacnih ponuda za otkup akcija

Možda nismo sasvim zadovoljni inicijalnim ponudama ali verujemo da ce do 15. novembra potencijalni kupci odgovoriti na postavljene uslove. Sa akcionarima smo se dogovorili da dva dana nakon dostavljanja konacnih ponuda izademo sa procenom šta je najbolja varijanta za kompaniju "Knjaz Miloš", a mali akcionari ce sami da odluce kome ce da prodaju svoje akcije. Savetovali smo radnike da ne rasturaju vecinski paket vec da on ostane jedinstven kako bismo izdejstvovali najbolji socijalni i investicioni program, izjavio je juce na konferenciji za novinare zamenik generalnog direktora kompanije "Knjaz Miloš" Radojica Milivojevic.
Prema njegovim recima, rukovodstvo i akcionari procenjuju da ce uspeti da prodaju svoj paket po postavljenim uslovima. Ako se to ne dogodi, ici ce se na razdruživanje paketa. U dogovoru sa Agencijom za privatizaciju vec je formiran tim od predstavnika "Knjaz Miloša" i Agencije, koji ce dalje pregovarati sa potencijalnim kupcima. Bojana Jovanovic, predsednik Upravnog odbora "Knjaza Miloša" osvrnula se na teškoce koje su pratile privatizaciju ove kompanije.
- Od pocetka je nedostajala državna strategija u vezi sa privatizacijom "Knjaza Miloša". Osim toga, opredeljenjem za metod preuzimanja kompanije nacinjen je još jedan pogrešan korak. U tešku poziciju dovela nas je i neusaglašenost propisa, a sve to izazvalo je nesigurnost ucesnika u procesu privatizacije i imalo za rezultat veliki broj tužbi sa svih strana - rekla je Jovanovic i dodala da je "Knjaz Miloš" ogledni primer kako ne bi trebalo da se privatizuje bilo koja druga kompanija.
Branko Pavlovic, ekonomski konsultant malih akcionara "Knjaz Miloša" obrazložio je razloge zbog kojih na javnu ponudu nije odgovorilo više ponudaca.
- Ponuda je dobra, ali je mogla da bude još bolja. Država je trebalo da proda "Knjaz Miloš" putem javnog tendera jer metoda preuzimanja podrazumeva rokove koji su kratki za multinacionalne kompanije potencijalne kupce, tako da su se javili oni koji su imali vec uradene analize i studije - rekao je Pavlovic i dodao da, bez obzira na nedostatke u procesu privatizacije, menadžment nece dozvoliti da se remeti razvoj kompanije. "Neka niko ne racuna na to da ce kupovinom dela akcija i po niskoj ceni preuzeti kompaniju", kategorican je bio Pavlovic. 05.11.2004. LISCA IZ BABUŠNICE IZVOZI NA TRŽIŠTE EVROPSKE UNIJE Babušnica - Fabrika rublja "Lisca" iz Babušnice, nekadašnji pogon istoimene slovenacke firme, planira da izveze robu na zapadnoevropska tržišta za 1,25 miliona evra, što je gotovo za trecinu više od prošlogodišnjih 850.000 evra. Direktor ove fabrike Petar Joncic izjavio je Beti da "Lisca" izvozi na slovenacko i nemacko tržište, a jedan je od najvecih srpskih izvoznika u Sloveniju.
- U narednih godinu dana planiramo izvoz od 1,45 milona evra, a za domace tržište povecanje proizvodnje od 20 na 25 odsto - rekao je Joncic, istakavši da je uposleno 100 odsto kapaciteta ove fabrike, kao i da je zaposleno svih 300 radnika.

Akcionari C marketa protestovali juce ispred Vlade Srbije

Vlada Srbije ne pomaže generalnom direktoru C marketa Slobodanu Radulovicu niti sputava Merkator da ude u otkup akcija C marketa. Želimo da svi imaju isti tretman a na malim akcionarima je da odluce kome ce svoje akcije prodati. Po našem mišljenju odluka Trgovinskog suda da stopira prodaju akcija C marketa je pogrešna ali sud je nezavisan od Vlade. Odluka o dodeli identifikacionih brojeva akcijama je tehnicko pitanje i to nije smelo da zaustavi proces privatizacije - izjavio je juce potpredsednik Vlade Srbije Miroljub Labus nakon sastanka sa akcionarima C marketa koji su juce protestovali ispred Vlade Srbije.
Prema njegovim recima, Vladi Srbije važna je zakonitost postupka i zaštita prava malih akcionara. Labus je podsetio da država poseduje 16 odsto akcija C marketa kojima upravlja Akcijski fond a koje po zakonu o privatizaciji iz 1991. godine nisu upravljacke tako da se sada pokazalo koliko taj Zakon nije bio dobar. On je istakao da ce Komisija za hartije od vrednosti zatražiti od tužilaštva zaštitu zakonitosti u ovom postupku i dodao da donošenje prave odluke predstavlja test za pravosude jer ceo slucaj prate i strani investitori.
- Predstavnici akcionara su nam na sastanku saopštili da ce od Komisije za hartije od vrednosti tražiti da im se dodeli status stranke u postupku kako bi mogli sami da podnesu zahtev za obnavljanje postupka dodele brojeva akcijama. Vlada taj zahtev javno podržava i ocekujemo od Komisije za hartije od vrednosti da im taj status dodeli. Imamo razumevanja za protest ali je on održan na pogrešnom mestu jer je sve sada u rukama Trgovinskog suda - naglasio je Labus.
Ministar za privredu Predrag Bubalo istakao je da je pocetak privatizacije atraktivnih firmi otkrio sve nedostatke u propisima koji regulišu ovu oblast. On je najavio da ce se u skupštinskoj proceduri po hitnom postupku ubrzo naci izmene i dopune Zakona o Akcijskom fondu, Zakona o Agenciji za privatizaciju i Zakona o privatizaciji i ukazao na neophodnost donošenja novog zakona o hartijama od vrednosti. Komisija HOV bi uskoro trebalo da donese i odluku o odobravanju trgovine akcijama državnih preduzeca bez potpisivanja potrebnog prospekta kako bi se izbegla opstrukcija procesa privatizacije.
Predstavnik akcionara C marketa Milojko Novakovic kazao je da su akcionari C marketa vlasnici akcija vec 12 godina i da im nijedna vlast za to vreme nije omogucila da njima slobodno raspolažu. Prepreka trgovanju akcijama bila je i odluka Radulovica da ne potpiše prospekt za šta mu prema Zakonu o preduzecima nije propisana sankcija. On je nakon sastanka sa potpredsednikom Labusom i ministrom Bubalom rekao okupljenim akcionarima da im je iz Vlade preporuceno da zaštitu svojih prava potraže u redovnoj sudskoj proceduri.
Oko 300 akcionara C marketa okupilo se juce oko 10 casova ispred Vlade Srbije tražeci da im se omoguci pravo da raspolažu svojim akcijama koje im je oduzeto odlukom Trgovinskog suda da privremeno zaustavi trgovanje akcijama C marketa. Predstavnik akcionara Nada Ceric rekla je da nije jasno koji interes u C marketu imaju pojedini clanovi Vlade Srbije i Bogoljub Karic koji su se angažovali oko ovog slucaja. Ona tvrdi da su radnici uplašeni pretnjama otkazima kojima su izloženi od strane rukovodstva i smatra da je potrebno da se C market proda domacim ili stranim investitorima ali nikako menadžmentu C marketa. Akcionari su podneli zahtev ambasadama zemalja Evropske unije da im odobre iseljenicke vize ukoliko njihovi zahtevi ne budu uslišeni. Na transparentima okupljenih našle su se, izmedu ostalih, parole "Labuse izdao si nas", "Radulovic ekstraprofiter", "Kljajevicu sudi po pravdi", "Ko može da sudi Trgovinskom sudu".

Trogodišnji bilans privatizacije u Kragujevcu

U protekle tri godine u Kragujevcu je privatizovano samo devet društvenih preduzeca, ako ne racunamo konfekciju Diork cija je privatizacija u meduvremenu poništena, a Diork ponovo vracen u status društvenog preduzeca. Ovo preduzece ce treci put biti ponudeno na aukcijsku prodaju tek kad se pojavi ozbiljan kupac.
Ali, nevolje sa privatizacijom ne nastaju samo zbog promene vlasnicke strukture, vec i zbog cinjenice da je vecina tih firmi nastavila da tavori, bolje reci da propada, ciji zaposleni svoja prava sve cešce ostvaruju protestima.
Od devet privatizovanih kragujevackih preduzeca, naime, samo dva ("Košutnjak" i "Ortopedija") solidno posluju. U "Košutnjaku", firmi koja se bavi preradom drveta, izgradene su nove hale, nabavljena je moderna oprema, unapreden je proizvodni proces i proširen proizvodni asortiman.
Za razliku od ove uspešne privatizacije, u PKB "Transportu", Štampariji "Nikola Nikolic", "Zastava Inženjeringu" i "Zastava Jugomedika", proces proizvodnje je ozbiljno doveden u pitanje. Neizvesna je i sudbina privatizovane kragujevacke firme "Remont", u kojoj je novi gazda otpustio vecinu radnika (uz bedne otpremnine). Medu privatizovanim kragujevackim preduzecima je i "Scena", firma za organizovanje muzicko-scenskih delatnosti. Rec je o maloj firmi od samo šest radnika, koju je na aukciji kupio konzorcijum zaposlenih i o cijem se neuspešnom poslovanju sve cešce govori.
Privatizacija PKB "Transport" i Štamparije "Nikola Nikolic" mesecima je predmet rasprave u nadležnim državnim organima, ali i sudskih sporova. I dok radnici PKB "Kragujevac" koji su tražili poništavanje privatizacije PKB "Transporta" još cekaju odgovor, dotle je Agencija za privatizaciju pre nekih mesec i po dana predložila raskid kupoprodajnog ugovora sa vlasnikom (Radisavom Rodicem) Štamparije "Nikola Nikolic". O tom predlogu Agencije za privatizaciju konacnu rec trebalo bi 8. novembra da da Trgovinski sud u Beogradu. Sudsku odluku ce kragujevacki štampari docekati na ulici, pošto su nedavno - nakon rešenja Agencije za privatizaciju - svi zaposleni dobili otkaze. Gazda Rodic se na taj nacin "revanširao" radnicima štamparije koji godinu dana traže poništenje privatizacije. Valja napomenuti da je i "Zastavu Inženjering" kupio Radisav Rodic, vlasnik dnevnih listova Glas javnosti i Kurir. I zaposleni u "Inženjeringu" vec mesecima zahtevaju raskid kupoprodajnog ugovora sa Rodicem zbog nepoštovanja ugovornih obaveza i, kako vele, zbog osnovane sumnje da je Rodic kupio njihovu firmu samo zbog atraktivnog poslovnog prostora u centru Kragujevca.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta