Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Agencija za privatizaciju pozvala ponudace za otkup akcija "Knjaza Miloša" da dopune ponude: Nijedn

Na jucerašnjem zajednickom sastanku predstavnika Agencije za privatizaciju i Akcijskog fonda sa predstavnicima pridruženih akcionara, predstavnika reprezentativnog sindikata i rukovodstva preduzeca "Knjaz Miloš" iz Arandelovca zakljuceno je da ne treba sacuvati ceo paket akcija iz portfelja Akcijskog fonda i pridruženih pojedinacnih akcionara preduzeca "Knjaz Miloš". Konstatovano je takode da nijedna od prispelih ponuda za preuzimanje ne ispunjava sve uslove iz Javne ponude za zajednicku prodaju akcija objavljene u dnevnom listu Politika 29.septembra 2004. godine, istice se u saopštenju Agencije za privatizaciju.
Upucen je poziv svim ponudacima da do 15. novembra u 12 casova dostave poboljšane ponude i tako ispune uslove iz Javne ponude.
Rec je o minimalnoj ceni po akciji od 20.000 dinara u gotovom novcu, obavezi otkupa od 50,01 do 100 odsto , odnosno obavezi otkupa svih pridruženih akcija koje su predmet Javne ponude, kao i ispunjavanju investicionog i socijalnog programa.
Poboljšane, odnosno konacne ponude za preuzimanje akcija preduzeca "Knjaz Miloš" iz Arandelovca koje budu dostavljene Komisiji za hartije od vrednosti bice predmet razmatranja i ocene na zajednickom sastanku zakazanom za 16.novembar 2004.godine, naglašava se u saopštenju Agencije za privatizaciju.

Potpredsednik Vlade Srbije Miroljub Labus o restrukturiranju javnih preduzeca

Potpredsednik vlade Miroljub Labus izjavio je juce da ce železnica i dalje morati da bude subvencionisana, ali da su EPS i NIS sposobni ne samo da pokriju troškove nego i da ih smanje, privuku kapital i snize cene proizvoda. - Sada više ne može da se odlaže finansijska, poslovna konsolidacija i restrukturiranje tih javnih preduzeca, jer ce to da traje dugo s obzirom na to da su to sistemi koji zahtevaju stabilnost - rekao je on.
Govoreci o NIS-u, Labus je rekao da je ozbiljno pitanje kalkulacija troškova i cene domace sirove nafte. "Ako racunate cenu nafte koju mi proizvodimo na nivou svetske od 60 dolara po barelu, onda je to jedna prica, a ako se drugacije racuna, onda je druga", odgovorio je Labus na pitanje da li NIS ima gubitke od 10 dinara na svakom litru goriva.
Kao moguci model privatizacije ili dokapitalizacije te kompanije, on je naveo podelu na cetiri ekonomske jedinice, jer je svaki njen deo za sebe jedna ekonomska celina. Neke od njih privuci ce strateške partnere, ali rokovi za sprovodenje procesa još nisu uspostavljeni.
- Ne možemo više da finansiramo modernizaciju rafinerija na osnovu visoke cene prerade sirove nafte, jer bi nam trebalo 50 godina da završimo taj proces, znaci treba da udemo u proces privatizacije - istakao je on i dodao da pretpostavlja da ce država zadržati "znacajan deo, pošto je to strateški sektor.
- EPS je ispred NIS-a, i po novom zakonu ce da završi proces pravnih i statusnih promena do pocetka februara iduce godine" - najavio je on.
Labus je objasnio da EPS razdvaja proizvodnju od prenosa struje koji ce uvek biti javni sektor, ali ce biti otvoren za nove partnere, a da su sada samo izdvojeni rudnici sa podzemnom eksploatacijom.
Kad je rec o duvanskoj industriji, Labus je najavio da ce po isteku moratorijuma na uvodenje novih licenci, verovatno u januaru sledece godine, biti "bar dva tendera".
- Jedno je fabrika u Senti, ali postoji mogucnost i "grinfilda" - naveo je Labus.

Mobtel ili Telekom na prodaju
Na pitanje o procesu privatizacije u oblasti telekomunikacija, on je podsetio da je vlada usvojila zakljucak da ce do kraja marta doneti odluku o daljim potezima. "Jedno je da se proda treca licenca, drugo da država proda svoj deo u Mobtelu i trece da proda svoj deo u Telekomu", rekao je on i dodao da se ocekuje da ce "najmanje jedan mobilni operater biti ponuden strateškom partneru". Nikakva odluka do sada nije doneta i ona zavisi od ishoda pregovora o vlasništvu sa kompanijom Karic. "Ako druga strana prihvati, to je u redu, ako ne prihvati onda ce se završiti arbitražom, koja ce se prema redosledu poteza biti okoncana do juna iduce godine", naveo je Labus.
Ukoliko se ne sacini vansudsko poravnanje, to ce završiti arbitraža, naglasio je on, dodajuci da vlada ima komisiju koja pregovara sa kompanijom BK.

Zaposleni u HI "Župa" najavili generalni štrajk

Zaposleni u privatizovanim firmama u Rasinskom okrugu sve cešce se suocavaju sa samovoljom novih vlasnika, koji su odmah po preuzimanju preduzeca zaveli "red, rad i disciplinu", stav je Veca Samostalnog sindikata u Kruševcu. Svu težinu privatizacije najbolje su na svojim plecima osetili radnici Hemijske industrije "Župa", koju je januara ove godine na tenderu kupila beogradska firma "Vektra M", vlasništvo Violete Josifove. Od trenutka preuzimanja preduzeca Josifova je iz "Župe" isterala 46 inženjera, radnika i sindikalaca. Kompletno rukovodstvo Samostalnog sindikata u fabrici izbaceno je na ulicu.
- Samostalni sindikat Kruševca ustao je u odbranu ugroženih prava zaposlenih u HI "Župa", koji su izloženi pravom teroru koji primenjuje Violeta Josifova. Ona krši sve propise ove države i konacno joj se mora reci - dosta. Sindikalno organizovani radnici Kruševca priteci ce u pomoc svojim kolegama iz "Župe", a svoju podršku najavio nam je i Republicki odbor Sindikata hemije i nemetala - kaže za Danas Milenko Mihajlovic, predsednik Samostalnog sindikata Kruševca.

Policija sprecila sukob akcionara C marketa podeljenih u dva tabora

Nešto više od 400 radnika C marketa predvodenih rukovodstvom ove kuce okupilo se juce ispred zgrade Vlade Srbije da bi izrazili nezadovoljstvo zbog odluke potpredsednika Vlade Miroljuba Labusa da se pre dva dana sastane sa predstavnicima Udruženja malih akcionara C marketa. Oni su takode zatražili prijem kod potpredsednika Vlade koji im tokom prepodneva nije izašao u susret.
Istovremeno ispred Vlade Srbije došli su i predstavnici Udruženja malih akcionara a dve strane tokom protesta razdvajale su jake policijske snage.
Prema recima predsednika Upravnog odbora C marketa Milivoja Belica, namera rukovodstva bila je da poruci Miroljubu Labusu da se ne meša u prodaju C marketa, kao i da ne razgovara sa interesnim grupama kojima je cilj da tu firmu otkupi Merkator.
- Onaj ko želi da kupi C market mora da se obrati menadžmentu, a mi ne sprecavamo akcionare da svoje akcije prodaju na legalan nacin. Generalni direktor Slobodan Radulovic nas je molio da ne izlazimo na ulicu ali su UO, sindikat i radnici to zahtevali. Odlukom Trgovinskog suda da zaustavi prodaju akcija smo zadovoljni, ali sve ovo što se dešava koci rad i razvoj C marketa - rekao je Belic.
Predstavnik Udruženja malih akcionara Nada Ceric podsetila je radnike na protivnickoj strani na poruku Labusa da je odluka Trgovinskog suda pogrešna i pozvala ih da se pridruže akcionarima kako bi osigurali svoja radna mesta i izgradili C market "bez straha od otkaza, pljacke i otimacine". Ona je dodala da ce Udruženje nastaviti proteste do poništenja odluke Trgovinskog suda. Clanovi Udruženja nameravali su da nakon protesta pred Vladom nezadovoljstvo iskažu i pred Trgovinskim sudom, ali su odlucili da sacekaju zajednicki prijem kod potpredsednika Vlade Miroljuba Labusa. Do zakljucenja prvog izdanja lista niko nije mogao da nam potvrdi da li ce ih Labus i primiti.

Oporavak „Putnika”: Americka kompanija „Univorld holding” ne odustaje od daljih investicija

Nekada najveca turisticka agencija u zemlji „Putnik”, koja je 81 godinu bila i sinonim za putovanja, izgleda da se ponovo vraca na put uspeha. Prošle nedelje ova agencija proglašena je šampionom u pružanju kvaliteta usluga turistima. Da li ce „Putnik”, koji je kupila americka kompanija „Univorld holding”, na srpskom turistickom prostoru ponovo zauzeti vodecu poziciju.
Ako je suditi prema novinskim napisima za proteklih godinu i po dana, koliko je proteklo od privatizacije „Putnika”, odgovor bi mogao da bude i negativan. Novi vlasnik Srba Ilic, americki državljanin srpskog porekla, kupio je na tenderima prvo „Putnik”, a cetiri meseca kasnije i niški „Srbijaturist” što je odmah izazvalo brojne komentare u javnosti.
Sve obaveze koje je Putnik imao u prvoj godini ispunjene su. Dva meseca pre roka bice ispunjene i obaveze prema „Srbijaturistu”. Do sada je u ove dve firme uloženo oko 14,5 miliona dolara, kaže Uroš Parlic, zamenik generalnog direktora „Putnika” i direktor „Srbijaturista”.

Spremni za Engleze
Sve što je prodato u meduvremenu, istice, ucinjeno je u okviru dozvoljenih pet odsto, pre svega zbog racionalizacije u poslovanju kako bi se upravljalo iz jednog centra. Sav novac koji je dobijen od prodaje imovine „Putnika” ponovo je uložen u ovu firmu.
Došlo je i do zatvaranja pojedinih poslovnica. U nekim gradovima, poput Smedereva, prodat je deo prostora, jer „šta ce Putniku u ovom gradu poslovnica koja ima sto i više kvadrata, sumnjam da je to nekada nekome trebalo”.
Završena je i prva faza obnove hotela na Kopaoniku, a do zimske sezone bice okoncano i uredivanje prestižnog „Kluba A” kao i hotela „Putnik”.
Na Kopaonik ove zime posredstvom „Tomsona” i „Balkan holideja” dolaze i gosti iz Velike Britanije, a rezervisani su termini u hotelima od 19. decembra do 6. aprila naredne godine.
Kako se najavljuje uskoro ce proraditi i jedinstveni informacioni sistem u srpskom turizmu koji je za sada prvi instalirao „Putnik”, a vredan je 600 hiljada evra. Radi se o sistemu kojim se iz jednog centra kontroliše trenutno finansijsko poslovanje, popunjenost ležajeva u hotelima, rezervacije aranžmana u poslovnicama, kao i placanje rentakar usluga.
Ipak, u jednom delu javnosti ni ovakvi projekti nisu naišli na odobravanje.
„Mnogi ne žele da shvate da se radi o najvecoj americkoj investiciji u Srbiji posle „Ju-es stila”, jer „Univorld holding” je americka kompanija koja ima najvecu direktnu investiciju u turizam Srbije. Nažalost, mnogo štete su nam naneli novinski tekstovi koji su se vrlo precizno pojavljivali, jer pred prošlu zimsku sezonu pisalo se da su nam hoteli na Kopaoniku u raspadanju, pred letnju da propadamo kao agencija, a to se i sada nastavlja. Srba Ilic nije tražio nikakve olakšice, ali sigurno da posle uloženih 15 miliona dolara nije zaslužio medijsku hajku i neprekidna osporavanja”, ukazuje Parlic i dodaje:
„Ceo ugovor nije zakljucen sa Srbom Ilicem, vec sa „Univorld holdingom”. Tacno je da je prodat „Univorld” i to veoma uglednoj kompaniji, ali „Univorld” je samo jedna od kompanija u sastavu „Univorld holdinga”, tako da ni jednog trenutka nije dolazio u pitanje ugovor u vezi sa „Putnikom”.

Dugovi za naplatu
Na našu primedbu da je na pocetku druge investicione godine „Univorld holding”, izgubio položenu garanciju od 2,2 miliona dolara, Parlic napominje da su u toku pregovori sa Agencijom za privatizaciju kako bi se rešio taj problem.
– Srba Ilic je uveren da je taj novac neopravdano naplacen i to ce dokazati u pregovorima. Mnogo je tragicnije što je ta suma osigurana kod Americke agencije za osiguranje investicija i što su u tom trenutku prošle godine prihvatili osiguranje investicija za Srbiju, dok sada ne prihvataju osiguranje investicija zbog situacije u našoj zemlji. To nažalost mnogo govori o mogucnosti investiranja – upozorava zamenik direktora „Putnika”.
U javnosti se mnogo spekulisalo i sa gubicima koje je ostvario „Putnik” prošle godine.
Kada je novo rukovodstvo kompanije preuzelo poslove zatecen je gubitak od 1,8 miliona evra. Prošlu godinu „Putnik” je završio sa gubitkom, a kako najavljuje zamenik direktora ove godine se ocekuje manjak od 1,4 miliona dolara. Racuni za naplatu starih dugova stižu „nenajavljeno”, tako je nedavno placeno 2,5 miliona dinara za pivo iz 1996. godine.
„Tek naredne godine ocekujemo da ce se zbog svih reorganizacija koje sprovodimo izmeniti situacija. Zna se da su prve dve godine u tranziciji najteže i uveren sam da cemo izdržati. Putnik sada ima 507 zaposlenih umesto ranijih 800, isplacene su otpremnine, postoji veliko razumevanje i sindikata, a sada nam je glavni cilj da kvalitetom usluga dodemo do mesta gde smo nekada bili”, kaže Uroš Parlic.

Novi „Niš”
Prema investicionom programu „Univorld holdinga” nekadašnji motel „Nais” postao je hotel kategorije tri zvezdice, dok za mesec i po dana pocinje rekonstrukcija hotela „Niš” u centru ovog grada. Planirano je da hotel ima kategoriju cetiri zvezdice.

Akcionari Komercijalne banke razmišljaju o uvecavanju kapitala

Akcionari i rukvodstvo Komercijalne banke razmotrice mogucnost dokapitalizacije ove banke posle usvajanja godišnjeg racuna, rekao je Predrag Mihajlovic, potpredsednik ove banke. Država je sada direktni vlasnik 29 odsto kapitala Komercijalne banke po osnovu servisiranja dugova poveriocima Pariskog i Londosnkog kluba, odnosno oko 33 odsto indirektno preko javnih preduzeca.
Vesna Džinic, pomocnik ministra za finansije, kaže da ce država odluku o odobravanju ili odbijanju predloga akcionara Komercijalne banke doneti kada dobije predlog za dokapitalizaciju.
- Komercijalna banka nije u prioritetu za prodaju jer država poseduje najveci pojedinacni paket akcija, ali ne vecinski. Takve pakete je lakše prodati nego vecinske, pa država zato i ne žuri. Kada država dobije predlog za dokapitalizaciju postoje dve mogucnosti, da ga odobri i ucestvuje u dokapitalizaciji ili odbije zbog toga što ce se, ako ne ucestvuje u tom procesu, smanjiti deo njenog ucešca. Konkretna odluka može da se donese tek kada predlog stigne - objasnio je Džinic.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta