Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Najbolji izvoznik ove godine – Tigar MH

U kategoriji za izvoznika godine u 2004. godini, SIEPA nagradu u vidu statue 'Izvoznik godine' i prvo da koristi žig i logotip nagrade na promotivnom materijalu i proizvodima dobio je 'Tigar MH' DOO iz Pirota, za izvoz proizvoda u 30 zemalja sveta i ostvareni ovogodišnji ukupni izvoz od preko 80 miliona dolara.
U kategoriji najbolji izvozni proizvod nagradu je dobio 'Freš end ko' AD za sok 'nekst malina', koji je ove godine dobio i nagradu Svetskog foruma proizvodaca sokova za najbolji novi proizvod u svetu. Nagradu za osvajanje novog izvoznog tržišta dobilo je preduzece 'Metalac' AD iz Gornjeg Milanovca za prodor na tržište Južne Koreje u 2004. godini, kao i na tržišta Egipta, Slovacke, Ukrajine i Ceške. Nagradu za najboljeg izvoznika u kategoriji malih i srednjih preduzeca dobila je novosadska firma 'Enterijer Jankovic' DOO za proizvodnju gradevinske stolarije i vrhunske izrade enterijera u Francuskoj, Holandiji, Rusiji kao i bivšim jugoslovenskim republikama.

Izvor: Ekonomist.

Akcionari "Štarka" traže od generalnog direktora da odmah potpiše prospekt preduzeca: Na berzi se

Više stotina akcionara "Štarka" održalo je juce u prostorijama fabrickog restorana protestni skup sa koga je upucen zahtev generalnom direktoru fabrike Danilu Ivanovicu da odmah potpiše prospekt i omoguci im da svojim akcijama trguju na berzi. Akcionarima od kojih su najbrojniji bili penzioneri, uprkos pretnjama rukovodstva i sindikata da ne napuštaju svoja radna mesta pridružio se veliki broj radnika tako da je na jedan sat delimicno obustavljen i proces proizvodnje u jednom od pogona "Štarka".
Akcionari su ogorceni jer su još pre mesec dana dobili obecanje od direktora da ce Upravni odbor "Štarka" održati sednicu na kojoj ce potvrditi odluku direktora da se izade na Berzu. U meduvremenu, predsednik Upravnog odbora Dragoslav Filipovic koji je najpre dao a zatim povukao svoju ostavku nije održao sednicu UO, niti je zakazao Skupštinu akcionara, zbog cega se postupak prolongirao do 15. decembra za kada je zakazana nova sednica Upravnog odbora. Akcionari smatraju da na ovaj nacin rukovodstvo samo kupuje vreme.
Ivanovic koji se obratio ogorcenim akcionarima rekao je da se ne smatra dovoljno kompetentnim za donošenje jedne takve odluke.
- Prospekt sam overio i potpisao i sada treba sacekati da se o tome izjasni Upravni odbor. Ja kao direktor odlucujem samo o poslovanju i smatram da izlazak na berzu nije u mom domenu. Mi smo vec zapoceli pregovore sa potencijalnim partnerima o dokapitalizaciji "Štarka" a odluka da se izade na berzu mogla bi pregovore da dovede u pitanje. Treba cuti i mišljenje Agencije za privatizaciju o tome. Zamolio bih vas da sacekamo 15. decembar i ja cu odmah nakon toga proslediti Beogradskoj berzi zahtev za listiranje akcija "Štarka" - rekao je Ivanovic akcionarima, koji su odbili njegov predlog.
Predsednik Udruženja akcionara Milanka Stanimirovic rekla je da je poucena dosadašnjim iskustvom, više puta dolazila na razgovore sa rukovodstvom ali da su svi dogovori "padali u vodu". Ona je porucila zaposlenima da ostanu u fabrickom restoranu sve dok direktor ne donese odluku, za koju mu ionako po Zakonu i nije potrebna saglasnost Upravnog odbora.
- Zahtevamo od direktora da danas do 10 sati sazove Upravni odbor i da do 12 sati uputi zahtev berzi za listiranje akcija. Ako se to ne dogodi akcionari Štarka ce danas u 13 casova izaci na ulicu ispred Fabrike i blokirati je. Nama ne treba zaštita od države kakvu su dobili akcionari "Knjaza Miloša" jer ocigledno je da država ne ume ni samu sebe da zaštiti - kategoricna je bila Milanka Stanimirovic. Ona je dodala da se jedino na taj nacin može realno proceniti tržišna vrednost firme i podsetila da se ceo posao oko prosledivanja prospekta i potpisivanja Ugovora sa beogradskom berzom može obaviti u roku od samo sedam dana.
Da podsetimo da je u ovom preduzecu emitovano oko 3.200.000 akcija, od cega je 60 odsto u rukama malih akcionara kojih ima oko 3.500. Svaki akcionar u proseku poseduje najmanje 80, a najviše 1.200 akcija a njihova knjigovodstvena vrednost je 395 dinara.

Šta sadrži prospekt
Prospekt je dokument koji sadrži sve neophodne podatke potrebne za donošenje odluke o trgovini hartijom od vrednosti. Proceduru izdavanja i objavljivanja prospekta ureduje Zakon o hartijama od vrednosti i drugim finansijskim instrumentima, kao i podzakonski akti Komisije za HOV. Prospekt sadrži sve podatke o hartijama od vrednosti koje se izdaju, kao i prava i obaveze koje ove hartije nose sa sobom, osnovne podatke o emitentu, kao i o delatnosti, kapitalu, imovini i tržišnom položaju preduzeca. Zakonom je precizirano da se bez prospekta koji potpisuje generalni direktor, akcijama preduzeca ne može trgovati na berzi. Time je direktorima dato ovlašcenje da sami odreduju da li ce se i kada akcije preduzeca kotirati na berzi.

Izvor: Danas.

Nova runda pregovora sa Brankom Tupanjcem o privatizaciji "Zastave"

- U Vladi Srbije juce je, saznaje Danas, pocela nova runda pregovora sa americkim biznismenom Brankom Tupanjcem koji je zainteresovan da u "Zastavinu" Fabriku automobila uloži 500 miliona evra.
Prema nezvanicnim informacijama, sa Tupanjcem su pregovarali premijer Vojislav Koštunica, republicki ministri Predrag Bubalo, Mladan Dinkic, Bojan Dimitrijevic, gradonacelnik Kragujevca Veroljub Stevanovic i celnici Grupe "Zastava vozila". U grupi "Zastava vozila" procenjuju da je Tupanjac na pregovore došao sa konkretnijom ponudom, odnosno sa imenom americke autokompanije ciju bi proizvodnu liniju instalirao u kragujevackoj Fabrici automobila, ali i sa finansijskim strucnjakom iz Amerike koji bi razjasnio sve nedoumice i nesporazume izmedu Vlade i Tupanjca vezane za garancije i kontragarancije Vlade.

Izvor: Danas.

NIŠKI „SRBIJATURIST”, IPAK, BEZ POTRESA: Investicije za bolje sutra

Niško preduzece „Srbijaturist” nikako ne treba dovoditi u blisku vezu sa beogradskim „Putnikom” i dogadajima oko njega, iako je novi vlasnik obe firme Srba Ilic, americki biznismen srpskog porekla. Potresi oko „Putnika” ne doticu preduzece u Nišu, gde je, i pored izrecenih optužbi jednog od tri sindikata i manjinskih akcionara, u prvoj godini posle privatizacije ispunjen plan investiranja i izvršene su sve druge obaveze. Ovo je na konferenciji za novinare rekao Uroš Parlic, direktor „Srbijaturista” i pojasnio:
– Novi vlasnik u potpunosti je realizovao plan investicija i svih drugih obaveza preuzetih iz kupoprodajnog ugovora, a to znaci da je uložio predvidenih dva miliona evra u rekonstrukciju i obnovu objekata, edukaciju zaposlenih i opremanje hotela, restorana i drugih naših delova sistema. U želji da se što pre svi kapaciteti osposobe za normalan i moderan rad zatražena je izmena dela ugovora i dozvola da se u prvoj godini investira dodatnih milion evra ili 50 odsto više. Ukoliko se udovolji ovom zahtevu novog vlasnika odmah ce se, do kraja decembra, uz vec uraden projekat, zapoceti sa rekonstrukcijom hotela „Niš” u centru grada, vrednom 3,5 miliona evra i do sredine naredne godine ovaj objekat dobice visoku kategoriju, odnosno cetiri zvezdice. Takav hotel grad trenutno nema. Ovakvim poslovnim potezom sredstva planirana za investicije nece ležati u bankama, vec ce odmah biti iskorišcena, a naše preduzece ocekuje da Agencija za privatizaciju oslobodi novog vlasnika polaganja obavezne garancije za drugu investicionu godinu.
Prema recima Parlica, objekat „Nais” na autoputu Beograd - Niš vec je renoviran i od motela druge, postao je hotel sa tri zvezdice. Uz investiranje u rekonstrukciju „Naisa” novi vlasnik je uložio znatna sredstva i u informacioni sistem, nabavku kompjutera, obuku radnika, delimicnu rekonstrukciju najveceg gradskog hotela „Ambasador”, a u planu je rekonstrukcija i investiranje u Niškoj Banji, gde preduzece ima hotele i restorane. Na optužbe manjinskih akcionara i sindikata „Nezavisnost” da se u „Srbijaturistu” nešto „muti” oko vrednosti akcija i izmirivanja preuzetih dugova, Parlic kaže:
– Ništa nije sporno oko vrednosti akcija, samo je prvobitno pogrešno izracunato, da jedna vredi 1,30 dolara. Ali, kada je prosto podeljeno 1,1 milion dolara, koliko je novi vlasnik platio za „Srbijaturist” ispostavilo se da jedna akcija vredi 1,10 dolara, jer ukupno ima oko 985.000 akcija. A, što se preuzetog duga tice nejasno je iz kog razloga reaguju manjinski akcionari i sindikat. Svima ide u prilog da se taj dug otpiše, i sindikatima i vecinskim i manjinskim akcionarima, i preduzecu u celini. Netacno je, takode, da je bilo šta od imovine „Srbijaturista” prodato. Iako je imao pravo da otudi deset odsto imovine kupljenog preduzeca, novi vlasnik nije ništa prodao. Kao što je netacno da je bilo otpuštanja radnika. U prvoj godini privatizacije sporazumno su, uz naplatu zakonske otpremnine, preduzece napustila 104 radnika.
Predstavnici sindikata „Nezavisnost” i Upravnog odbora manjinskih akcionara i dalje tvrde da je mnogo toga u „Srbijaturistu” protivzakonito i uz zahtev Agenciji za privatizaciju da ne dozvoli novom vlasniku izmenu ugovora, traže da se sprovede kontrola investiranja i svih drugih poreza u ovom niškom preduzecu.

Izvor: Politika.

Istrabenz objavio ponudu za preuzimanje Kolinske

Koparski holding Istrabenz u sredu je objavio ponudu za preuzimanje svih akcija Kolinske. Ponuda koja važi do 14. januara odnosi se na 3.169.525 akcija ljubljanske kompanije, po ceni od 6.500 tolara (27 eura) po akciji, odnosno 20,6 milijardi tolara ili 86 miliona eura za kompletnu firmu.
Nadzorni odbor Istrabenza je pocetkom novembra dao svoju suglasnost da Upravni odbor objavi nameru za preuzimanje i zatim javnu ponudu za otkup akcija Kolinske iz Ljubljane. Predsednik UO Istrabenza Igor Bavcar tada je izjavio da moguce preuzimanje Kolinske znaci još jedan korak u aktivnom ukljucenju njihove kompanije u udruživanje slovenske prehrambene industrije. Kako piše Delo Kolinska pak priželjkuje udruživanje sa Drogom iz Izole, a obe kompanije vec su pripremile studije o projektu udruživanja, koje pokazuju da bi se u slucaju njihova udruživanja ostvarili pozitivni efekti u visini 15-18 milijardi tolara (62,5-75 mil. eura). Rezultate ove studije razmatrace nadzorni odbori obe kompanije. U skladu sa planovima, ugovor o udruživanju Droge i Kolinske potpisao bi se još ove godine. Najveci akcionari Kolinske su Kapitalska družba (11,55 odsto), Slovenska odškodninska družba (10,59 odsto), Investicijska družba Maksima (10,18 odsto), Istrabenz (9,73 odsto) i Zavarovalnica Triglav (6,9 odsto).

Izvor: Ekonomist.

PREDSTAVNIK FPP BALKAN LIMITIDA ZA „POLITIKU”: „Knjaz” je naš brend

– Nema srpskih para u FPP Balkan limitidu niti su Srbi akcionari fonda. Milan Beko nije jedan od investitora, vec samo konsultant firme Ros koga smo angažovali. Ja sam predstavnik FPP Balkan limitida i osim mene postoje dva lokalna direktora Pavle Pašajlic i Milan Ramadanovic. Mi nemamo novac u fondu.
Ovako je u razgovoru za naš list, Srdan Muškatirovic, predstavnik FPP Balkan limitida, odgovorio na najcešce postavljana pitanja o tome ko stoji iza ovog londonskog fonda registrovanog na Kajmanskim ostrvima, a koji ce uskoro i formalno postati vecinski vlasnik arandelovacke kompanije „Knjaz Miloš”. Posle svih komplikacija koje su se dogodile u prošla cetiri meseca oko privatizacije najvece srpske kompanije za proizvodnju mineralnih voda, sada je jasno da isplatom malih akcionara, FPP postaje novi vecinski vlasnik.
Iako je to jasno, ne zna se, a malo je verovatno da ce se uskoro i saznati, cijim je parama kupljen „Knjaz” i ko su, zapravo, novi vlasnici.
Stoga, predstavnik FPP Balkan limitida u Beogradu, Srdan Muškatirovic, koji je postao poznat široj javnosti u prošlih nekoliko meseci, saopštava kakvi su planovi i namere ovog fonda u vezi sa arandelovackom kompanijom.
– Prednost FPP Balkan limitida u kupovini „Knjaza”, uz najvecu cenu jeste upravo to što ovaj fond nema svoju robnu marku. Naš brend postaje „Knjaz Miloš” – kaže Muškatirovic i dodaje da je razlog za to strategija razvoja „Knjaza” – da svoj brend plasira u inostranstvo. FPP je finansijski investitor koji ulaže kako bi se kompanija što pre razvila i postala regionalni igrac koji ce moci da kupi u okruženju i neku drugu kompaniju.
– Mi jesmo investicioni fond, što znaci finansijski investitor, ali vidimo „Knjaz” kao strateško ulaganje gde nece biti preprodaja na brzinu vec ce se kompanija razvijati. Siguran sam da prodaje nece biti brzo jer treba vremena da se „Knjaz” i finansijski oporavi. U sledecoj fazi vidimo „Knjaza” kao regionalnog igraca koji je dovoljno finansijski jak da se sama kompanija transformiše u strateškog partnera koji kupuje druge firme u našoj zemlji ili inostranstvu – kaže Muškatirovic.
Razgovori FPP sa ministrom za privatizaciju i direktorom Agencije za privatizaciju su poceli 6. decembra.
– FPP Balkan je odmah izrazio spremnost da se situacija sa državnim paketom reši takozvanom put opcijom koja je prihvacena i ostao je samo dogovor oko detalja – podseca naš sagovornik.
– Mali akcionari ne treba da brinu, svi ce biti isplaceni i ne verujem da ce se nešto komplikovati, istice naš sagovornik.
Muškatirovic podseca da je u pocetku bila loša komunikacija sa menadžmentom „Knjaza” te da je bilo i straha jer FPP nije do sada bio prisutan na srpskom tržištu.
– Zajedno sa investicionim programom uložicemo više od sto miliona u kompaniju. To je najveca garancija da nastupamo ozbiljno i da cemo otpoceti i sa razvojem kompanije. Naša namera nije bila ni jednog trenutka da kupimo „Knjaz” kroz takozvano neprijateljsko preuzimanje. Uveren sam da cemo vrlo brzo napraviti razvojni projekat i da ce se promene u „Knjazu” uskoro videti – rekao je Muškatirovic na kraju našeg razgovora.

Izvor: Politika.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta