Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Firma "Srce" kupila KRAGUJEVAČKU Fabriku hrane

- Firma za proizvodnju slatkiša "Srce" iz Kragujevca kupila je Fabriku hrane, koja je već dve godine u stečaju, za 18 miliona dinara.
Kagujevačka Fabrika hrane je svojevremeno - pre stečaja - bila glavni snabdevač gotovim jelima i pekarsko-poslastičarskim proizvodima većine ovdašnjih privrednih preduzeća. Fabrika hrane je gotovim jelima snabdevala "Zastavu" u vreme kad je najveća domaća industrijska kompanija upošljavala više od 50.000 radnika. Do pre dve godine, odnosno do stečaja, u Fabrici hrane bilo je zaposleno nekoliko stotina radnika.
Vlasnik "Srca" Vladan Avramović izjavio je da će u pogonima Fabrike hrane, a u saradnji sa inostranim partnerom, proširiti proizvodni asortiman.

Izvor: Danas.

Uslovni tender za fabriku "Filip Kljajić"

- Industrija "Filip Kljajić" iz Kragujevca biće do kraja juna naredne godine ponuđena na uslovnu tendersku prodaju. Kako saznajemo, ovakva odluka posledica je činjenice da za kupovinu te kragujevačke fabrike za proizvodnju galovih i tehničkih lanaca, industrijskih transportera, mašina i opreme nije bilo zainteresovanih kupaca.
Agencija za privatizaciju angažovala je konsultantsku kuću Nomura da pronađe strateškog partnera za "Filip Kljajić". Kako se to nije dogodilo Agencija za privatizaciju je predložila uslovnu tendersku prodaju te kragujevačke fabrike, a ako i to ne bi uspelo uslediće njeno dekomponovanje, odnosno osamostaljivanje pojedinih proizvodno-poslovnih celina.
Industrija "Filip Kljajić" je do početka 90-tih prošloga veka važila za drugo po značaju privredno preduzeće (posle "Zastave") u Kragujevcu, koje je izvozilo čak oko 80 odsto proizvodnog lanca. Početkom 90-tih, međutim, "Filip Kljajić" je zapao u krizu, praćenu čestim protestima i štrajkovima radnika, kao i smenama poslovodstva. Agoniju "Filipa" nije prekratilo ni prošlogodišnje delimično restrukturiranje firme, kad je, uz primenu socijalnog programa, otpušteno oko 800 radnika, odnosno polovina od ukupnog broja zaposlenih.

Izvor: Danas.

Prodaja "Balkan Brik" Nedžatu Beljuljiju uznemirila javnost u Vladičinom Hanu: Da li je aukcija bi

- Privatizacija Industrije građevinskog materijala "Balkan Brik" jednog od nekada uspešnih kolektiva koju je po početnoj ceni od 16,8 miliona dinara na aukcijskoj prodaji kupio biznismen iz okoline Bujanovca Nedžat Beljulji izazvala je buru nezadovoljstva u Vladičinom Hanu.
- Činjenica da "Balkan Brik" novom vlasniku duguje 72 miliona dinara, dosta govori šta se iza ovog posla krije - ocenjuje predsednik DS u Vladičinom Hanu Ivica Marković.
Beljulji koji je privatni preduzetnik sa iskustvom i sa odličnim poslovnim vezama sa ljudima, kako iz Srbije, tako i sa Kosova i Metohije, za Danas je ocenio da on nema problema sa radnicima i rukovodstom "Balkan Brika", ali da probleme stvaraju političari.
- Proizvodnja je stala jer je u toku redovni remont, ali su uključeni telefoni, a planiramo i da isplatimo dve zarade koje se kreću u proseku od 12 do 13.000 hiljada dinara - kaže Beljulji.
Odbornik SRS i bivši poslanik ove strane u republičkom parlamentu Slobodan Janjić, za govornicom lokalnog parlamenta optužio je Beljuljija da je direktni učesnik kontrarevolucije na jugu Srbije i pripadnik Oslobodilačke vojske za Bujanovac, Preševo i Medveđu".
Beljulji tu izjavu nije želeo da komentariše, ali je za Danas rekao da još uvek nije u Agenciji za privatizaciju potpisao ugovor kojim je ozvaničena kupovina IGM "Balkan Brik", jer kako naglašava "postoji rok od osam dana koji mora da se ispoštuje".
Od objavljivanja vesti o tome da je vlasnik 70 odsto društvenog kapitala "Balkan Brika" postao Albanac u Vladičinom Hanu se ne smiruju političke strasti. Svoj stav o svemu izneo je i lokalni parlament, kome se obratio i Milivoje Rajković, predstavnik industrije građevinskog materijala iz Leskovca. - Na aukciji nisam mogao da učestvujem jer je moja prijava odbijena kao neblagovremena, dok u "Balkan Briku" nisam mogao da dobijem informaciju o dugovanjima koje preduzeće ima prema novom vlasniku - rekao je Rajković.
Industrija građevinskog materijala "Balkan Brik" je jedno od najstarijih preduzeća u siromašnoj opštini Vladičin Han. Zapošljava 282 radnika, a novi vlasnik Nedžat Beljulji, koji ima i vlasništvo nad privatnim preduzećem "Elhan komerc" i privatnom Radio-televizijom "Spektri" u Bujanovcu, najavio je da neće biti otpuštanja radnika.

Izvor: Danas.

Predrag Bubalo: Otpisom dugova ubrzavamo privatizaciju gubitaša

Beograd - U toku 2004. godine Agencija za privatizaciju je od ponuđenih 386 prodala 323 preduzeća i ostvarila budžetski prihod od 166,9 miliona evra, dok je vrednost ugovorenih investicija 108,2 miliona evra - izjavio je direktor Agencije za privatizaciju Miodrag Đorđević.
On je na jučerašnjem radnom doručku s novinarima istakao da se u narednoj godini planira raspisivanje 18 tendera, prodaja 300 preduzeća putem aukcije i iznošenje 250 manjinskih paketa na tržište kapitala, ali nije želeo da se bavi konkretnim procenama koliko se prihoda od privatizacije očekuje u 2005. godini.
Ministar za privredu Predrag Bubalo, podsetio je da privatizacija nije išla očekivanim tempom, pa je očigledno da neće moći da se ispuni ambiciozni cilj da ona bude okončana u 2005. godini.
- Teško je iznositi bilo kakve prognoze, imajući u vidu da tek ulazimo u proces restrukturiranja javnih ali i prodaju ostalih preduzeća koja predstavljaju najteže slučajeve. Ta preduzeća, koja su nekada bili pokretači razvoja, danas su opterećena velikim dugovima u upravo zato što su nekad bile uspešne firme pokušaćemo da im pomognemo i otpisom dugova pripremimo za privatizaciju - kazao je Bubalo i ilustrovao ovu tvrdnju podatkom da su prosečne obaveze preduzeća u 2003. godini iznosile 24 miliona dinara, da bi se u 2004. godini gotovo duplirale i dostigle iznos od 47 miliona dinara.
Ministar Bubalo međutim nije želeo da komentariše konkretne slučajeve tzv. problematičnih privatizacija. Tako recimo, na pitanje kakav je njegov stav povodom uvođenja privremenih mera Veterinarskom zavodu, Bubalo je odgovorio da je Vlada ispoštovala preporuku Odbora za privatizaciju. Kada je reč o Knjazu, za Bubala je to već "završena stvar" koja je sada u nadležnosti tužilaštva.
- Da bismo izbegli slične slučajeve, Ministarstvo privrede je predložilo Akcijskom fondu da uradi kategorizaciju preduzeća. U prvoj grupi naći će se uspešna preduzeća kod kojih će se većinski paketi prodavati isključivo na tenderu, u drugoj, firme čiji će se manjinski paketi prodavati na berzi, a tek u trećoj i četvrtoj grupi našle bi se firme kod kojih će se ići na dokapitalizaciju ili preuzimanje. Na taj način će se zaštititi društveni kapital - naglasio je Bubalo.

Izvor: Danas.

Vlada menja zakon o tržištu hartija od vrednosti

Vlada Srbije utvrdila je juče Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o tržištu hartija od vrednosti i drugih finansijskih instrumenata. U saopštenju Vlade navodi se da je utvrđen i Predlog zakona o regulisanju odnosa Srbije i banaka u stečaju po osnovu preuzetih inostranih kredita. Vlada je donela Uredbu o utvrđivanju programa mera za podsticanje razvoja poljoprivredne proizvodnje za 2005. godinu. Doneta je i Uredba o posebnim uslovima za vršenje prometa robe sa Kosovom i Metohijom.

Izvor: Dnevnik.

Benzin od 1. januara jeftiniji za dinar

BEOGRAD - Gorivo će od 1. januara 2005. sigurno pojeftiniti u proseku za jedan dinar zbog uvođenja poreza na dodatu vrednost, tako da će litar benzina MB-95 koštati 62,74 dinara, a dizela 51,63 dinara. Prema Uredbi o cenama derivata, 5. januara stvoriće se uslovi za još jedno pojeftinjenje derivata, ali je pitanje u kom će iznosu biti smanjene cene.
Prema ranijim najavama, gorivo je trebalo da pojeftini od 1. januara zbog PDV-a i 5. januara zbog pada cena sirove nafte. Zbrka u određivanju cena derivata nastala je posle obećanja vlade da će privatni vlasnici benzinskih pumpi dobiti povećanje zarade od 0,9 do 1,2 dinara. Prema najavama iz vlade, ovo povećanje marže trebalo je da bude po osnovu uvođenja PDV-a od 18 odsto jer se ukida porez na promet od 20 odsto.
Ipak, Goran Anđelić, pomoćnik ministra finansija, juče je izjavio da će gorivo posle Nove godine pojeftiniti dva puta, zbog PDV-a i pada cena sirove nafte. Prema Uredbi, gorivo bi trebalo da pojeftini oko dva dinara. NIS je juče potvrdio da će cena goriva biti niža za jedan dinar po litru zbog PDV-a.
Nejasno je zbog toga na osnovu čega je vlada privatnim prometnicima naftom i derivatima obećala povećanje zarade. Sad je jedini prostor za povećanje marže privatnika manje pojeftinjenje goriva koje je predviđeno Uredbom za 5. januar ili smanjenje rafinerijske cene koju naplaćuje NIS.
Kako je juče rečeno u vladi, "prostor za povećanje marže nađen je u padu cena sirove nafte". Drugim rečima, derivati neće pojeftiniti onoliko koliko bi trebalo, s obzirom na ispunjenje uslova koje predviđa Uredba o cenama derivata, ili će rafinerijska cena biti smanjena.

Izvor: Glas javnosti.

Izvozni rekord „Dijamanta”

Industrija ulja "Dijamant” ostvarila je ove godine rekordnu preradu uljarica, na nivou kao i u prethodne dve godine, ali za 19 odsto radnih dana brže, saopštio je juče menadžment te kompanije. Kako navode predstavnici poslovodstva uljare "Dijamant", od ovogodišnje prerade uljarica, ostvarena je proizvodnja 50.000 tona sirovog ulja, 47.000 tona proteinskih hraniva, 42.000 tona jestivog ulja, 8.500 tona biljne masti, 11.000 tona margarina i 1.100 tona majoneza i sosova...

Izvor: Dnevnik.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta