Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Cetiri opcije za prodaju državnog paketa akcija "Knjaza Miloša"

Akcionari Kompanije Knjaz Miloš ovih dana su se, po ko zna koji put, našli u redovima ispred brokerskih kuca u Arandelovcu, kako bi dali nalog za prodaju svojih akcija. Procenjuje sa da prosecan akcionar poseduje najmanje 70 akcija cijom bi prodajom mogao da zaradi 1,6 miliona dinara ili oko 23.000 evra. Cak i kada plate porez na dobit državi od 20 odsto na ostvarenu razliku u ceni, akcionari ce moci da racunaju sa pristojnom sumom novca. Pri tom treba podsetiti da se država koja u svom vlasništvu ima 41,28 odsto akcija još uvek nije izjasnila da li ce i ona svoje akcije ponuditi na prodaju Balkan Limitidu. To bi i te kako moglo da "pomrsi racune" akcionarima koji su vec isplanirali gde ce da ulože svoj novac.
Pred državom se nalaze cetiri mogucnosti a strucnjaci procenjuju da je, ukoliko se želi da novac što pre dode u budžet, najoptimalnije rešenje da odgovori na ponudu Balkan Limitida. To bi, medutim bio udar na male akcionare, jer bi se na taj nacin proporcionalno smanjila kolicina akcija koje bi oni mogli da prodaju, preciznije ne bi mogli da prodaju više od jedne trecine svojih akcija. Druga varijanta je, da država sa svojim paketom izade na Beogradsku berzu i da ih uvrsti u redovno trgovanje. U tom slucaju država bi mogla, metodom trgovanja po preovladujucoj ceni da po višoj ceni proda deo svojih akcija u kracem vremenskom periodu i da delimicno zadovolji potrebe budžeta. Kako je rec o firmi od strateškog interesa za državu realno je ocekivati da ce tražnja za akcijama rasti pa bi se ubrzo ova hartija pokazala likvidnom i našla na listi preduzeca cijim se akcijama svakodnevno trguje metodom kontinuiranog trgovanja. To bi, smataju strucnjaci, u znacajnoj meri doprinelo razvoju finansijskog tržišta a na strani kupaca bi se mogli pojaviti i sitni investitori. Tako bi se stvorili uslovi da i gradani ucestvuju u kupovini akcija. Treca varijanta je, da država saceka da FPP Balkan Limitid firmu restrukturira i "podigne na noge" a da se zatim sa njim udruži i proda firmu po daleko višoj ceni, ali bi u tom slucaju morala da se, bar na izvesno vreme odrekne budžetskog prihoda. Dugorocno posmatrano najnepovoljnija opcija je da država postigne sporazum sa FPP i da po garantovanoj ceni u roku od dve godine proda svoje akcije. Strucnjaci sa finansijskog tržišta isticu da ne postoji zakonska norma koje bi obavezala Balkan Limitid da realizuje ovu transakciju. I mada u novom Zakonu o privrednim društvima postoji odredba koja obavezuje novog vlasnika da otkupi sve ponudene akcije, ova zakonska obaveza se ne može retroaktivno primeniti na slucaj "Knjaza Miloša".
Prema recima Dragijane Radonjic-Petrovic, direktora brokerske kuce MV Investments, koja zastupa Balkan Limitid, FPP fond ne namerava da na bilo koji nacin naruši interese države.
- Mi u državi vidimo velikog partnera i zbog toga ovih dana razgovaramo i pregovaramo na koji nacin bi ona mogla da nam proda svoje akcije. Put opcija koju nudimo predvida da cemo mi ponuditi da po x ceni kupimo njene akcije na berzi, ukoliko se niko niko ne pojavi. Medutim, ukoliko se javi neko ko nudi cenu od x+1, stvar je našeg izbora da li cemo ici iznad te cene ili ne - objašnjava Dragijana Radonjic-Petrovic prodaju akcija ovim metodom. Ona je odbila da precizira da li ce to biti cena od 23.000 dinara po akciji rekavši da ce se to znati do petka kada se ocekuje okoncanje pregovora.

DOSTANIC: Akcije "Knjaza" ce postepeno rasti
Gordana Dostanic, direktor Beogradske berze istice da je sada, kada je poznat vecinski vlasnik Knjaza Miloša nerealno ocekivati da ce tražnju za akcijama ove kompanije, ukoliko se one pojave na berzi biti odmah velika. Dostanic procenjuje da bi se pojava novih igraca mogla ocekivati tek posle otopljavanja aferaške klime koja se oko fabrike stvorila. Tek tada bi se pojavili krupni investitori koji bi ohrabrili i male ulagace,odnosno gradane, za koje bi to bio signal da je finansijsko tržište postalo stabilno.

Džentlmenski sporazum sa državom
- Ponudena cena od 23.000 je maksimalna koju smo mogli postici u ovom momentu. Dokaz tome su i ponudaci koji su u ovom ponovljenom krugu preuzimanja akcija odustali, kaže Radojica Milivojevic, zamenik generalnog direktora "Knjaz Miloš" a.d.
Milivojevic smatra da država kroz put opciju u naredne dve godine može po akciji da dobije nešto više od 19.000 dinara, što je opet više nego ranije. Ipak, iz "Knjaz Miloša" su uputili zahtev Ministarstvu privrede za sastanak, gde ocekuju da se sa državom postigne džentlmenski dogovor, kako mali akcionari ne bi bili ošteceni.
Od novog vlasnika ocekuju da uveca kapital "Knjaza Miloša" i da u narednom periodu ova kompanije postane znacajan partner na ovim prostorima. Atmosfera u preduzecu je uobicajeno radna, radnici su okrenuti poslu i buducnosti, a rezultati poslovanja u ovoj godini, kako se ocekuje, bice na nivou prošlogodišnjih rezultata.
Akcionari "Knjaza Miloša" koji su vec odlucili da svoje akcije deponuju na racun FFP Balkan Limitida, strpljivo cekaju u redovima ispred brokerskih kuca "Senzal" i MV Investments. Brokeri su inace objavili da snižavaju proviziju na 0,3 odsto.

Izvor: Danas.

Uroš Parlic, direktor "Srbijaturista" najavio nove investicije: Nismo ništa prodavali i nikoga otp

- Direktor "Srbijaturista" Uroš Parlic rekao je juce da je novi vlasnik "Univorlda" Srba Ilic ispunio sve obaveze preuzete kupovinom tog niškog preduzeca i da namerava da nastavi sa daljim investicijama.
- Ove godine investirali smo dva miliona dolara, a od Agencije za privatizaciju tražimo da nam omoguci da do kraja investicione godine uložimo još milion dolara kako bismo bili oslobodeni davanja garancija za drugu godinu i da ceo investicioni program ispunimo za dve umesto tri godine - rekao je Parlic na konferenciji za novinare povodom godinu dana od privatizacije.
On je podsetio da novi vlasnik iako je imao pravo da u prvoj godini proda deset odsto imovine nije prodavao ništa kao i da niko od radnika nije otpušten.
Srbijaturist" prošle godine kupilo je za 1,1 milion dolara "Univorld", ciji je vlasnik Srba Ilic, koji je kupio i beogradski "Putnik".
Direktor "Srbijaturista" je naglasio da je nakon privatizacije zateceno "katastrofalno stanje" i da je 67 odsto opreme iz šest hotela i dva motela otpisano jer 15 godina nije investirano u "Srbijaturist".
Parlic je kazao da je najviše investirano u motel "Nais" na ulazu u Niš, na koridoru 10, koji je nakon rekonstrukcije i investiranja od 690.000 evra, postao hotel sa tri zvezdice.

Izvor: Danas.

Slucaj "Knjaz Miloš" ponovo uzdrmao inace krhko finansijsko tržište u Srbiji: Odbrana od tajkuniz

Što se tice malih akcionara, slucaj "Knajza Miloša" bice okoncan pocetkom naredne nedelje. To važi i za Balkan Limitid, koji ce tada saznati kolikim paketom akcija "Knjaza" raspolaže. Što se tice države, šta god da se desi sa njenim paketom akcija, ona je gubitnik. Izgubila je u novcu što se možda delimicno može nadomestiti, ali izgubila je i u imidžu, a taj gubitak se teško i sporo nadoknaduje. Pritom treba naglasiti da posmatrano na duži rok urušavanje finansijskog tržišta predstavlja jedan od najvecih problema. Pokazalo se još jednom da graditi institucije nije lak posao, pogotovu ne u zemlji u kojoj se pocinje od nule, i svaki pogrešan korak se skupo placa. Ocigledno, brzo su zaboravljeni slucajevi "Apatinske pivare", "Aleve", "Imleka", "Centroproizvoda".
Prethodna vlada je zaokupljena privatizacjom društvenih preduzeca i nastojanjem da taj proces ucini što otvorenijim i javnosti dostupnijim zastala na pola puta u izgradnji finansijskog tržišta. O tome svedoci i podatak da je svaki problem, a najbolji primer za to je prodaja akcija malih akcionara Apatinske pivare na berzi, a nešto kasnije i akcija iz Akcijskog fonda po desetostruko višoj ceni, rešavan post festum, izmenama zakona. Prethodna vlada nije stigla da pokaže da li je iz slucaja "Apatinske pivare" koji se na srecu dobro završio ulaskom jedne velike svetske kompanije u to preduzece izvukla pouku. Za razliku od prethodne, aktuelna vlada se finansijskim tržištem uopšte nije ni bavila, cak ni u trenutku kad je bilo ocigledno da se ulaskom investicionih fondova cije delovanje nije regulisano zakonom, nešto ozbiljno dešava. Umesto izmene postojece zakonske regulative, pribeglo se donošenju podzakonskih akata koji su neretko bili u suprotnosti sa Zakonom o hartijama od vrednosti i Zakonom o Akcijskom fondu i dogovorima iza zatvorenih vrata, uz floskulu da država brani nacionalni interes i štiti Srbiju od tajkunizacije.
U meduvremenu, tržište ma koliko nesavršeno, pokazalo je da deluje. Velika ponuda akcija redukovala je tražnju i prica o tome da je vrednost prodatih firmi veca od one koju su platili njihovi kupci je potpuno deplasirana. Ekonomisti objašnjavaju da je na delu tipicna redistribucija bogatstva.

Izvor: Danas.

Dokapitalizacija Centroproizvoda produbila jaz izmedu malih akcionara: Ceka se odluka Trgovinskog su

Trgovinski sud Beograd trebalo bi sutra da okonca postupak iznošenja dokaza po tužbi Udruženja malih akcionara Centroproizvoda koji traže da bude ukinuta odluka o drugoj emisiji akcija te firme. Drugu emisiju akcija otkupila je cerka-firma kompanije Donkafe - Centrohrana, koja je na taj nacin postala vecinski vlasnik Centroproizvoda.
Pravni zastupnik Udruženja malih akcionara Vladan Simeunovic kaže za Danas da bi sud u roku od mesec dana trebalo da donese konacnu odluku po tužbi. Ukoliko sud usvoji zahtev Udruženja onda ce se iz registra hartija od vrednosti brisati akcije Centrohrane a iz sudskog registra ce biti obrisano povecanje osnivackog kapitala. Simeunovic istice da ce se u slucaju odbijanja zahteva Udruženje malih akcionara obratiti Vrhovnom sudu.
- Centroproizvodu je pre petnaestak dana uvedena privremena mera na osnovu tužbe Udruženja a razlog za podnošenje je taj što akcionari smatraju da je Skupština akcionara na kojoj je usvojena odluka o ulasku u dokapitalizaciju nezakonito sazvana i održana. Komisija za hartije od vrednosti nije reagovala na odredbe javnog poziva koje su omogucile da se na poziv za upis akcija druge emisije javi samo jedan ponudac. Naravno, pojavila se samo Centrohrana koja je platila 16 miliona evra i kupila vecinski paket akcija. Udruženje takode tvrdi da je procena kapitala firme niska jer u obracun nisu ušli magacini u Crnoj Gori, pogoni u Republici Srposkoj i Nišu, kao i kapital koji Centroproizvod ima u Centrobanci. Da je to ukljuceno Centroproizvod bi vredeo 30 miliona a ne 16 miliona evra. Privremena mera uskracuje pravo glasa vlasnicima akcija druge emisije pa je zato odložena Skupština akcionara Centroproizvoda koju je zakazalo novo rukovodstvo za 26. novembar. To je ucinjeno kako bi se sprecilo obezvredivanje imovine Centroproizvoda - kaže Simeunovic.
On smatra da su neosnovane optužbe iznete u saopštenju Centroproizvoda da Udruženje malih akcionara, vodenjem postupka, sprecava rukovodstvo Centroproizvoda da izade na berzu i otkupi akcije koje su preostale kod malih akcionara. Udruženje malih akcionara saopštilo je pre dva dana da želi da se akcijama trguje na berzi i da ne opstruira razvoj Centroproizvoda. Oni smatraju da su akcionari opljackani u postupku nelegalne dokapitalizacije i da nije zaustavljena pljacka države i malih akcionara.
Juce je reagovao i Klub malih akcionara sa predsednikom Milošem Glušcem koji je saopštio da su clanovi Udruženja obmanuti od strane interesnih grupa i da zato akcionari Centroproizvoda nisu u mogucnosti da prodaju akcije na berzi. Oni traže od Udruženja malih akcionara da prestanu da obmanjuju radnike skupljajuci potpise za tužbu protiv Centroproizvoda. Klub smatra da je firma dobila strateškog partnera sa kojim vec osecaju pozitivne promene a da aktivnosti Udruženja koce razvoj i stvaraju mogucnost za nenadoknadive gubitke. Clanovi Kluba tvrde da su izglasali dokapitalizaciju kako bi zaštitili preduzece i 750 radnika kroz jak socijalni program.

Izvor: Danas.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta