Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Budžet na staklenim nogama

Zbog rupe u budžetu moguce je, cak i realno, da se predvidena budžetska sredstva za investicije bitno istope i da ne bude realizovano obecano osetno smanjenje doprinosa na plate, poreza na finansijske transakcije i uvodenje poreza na dodatnu vrednost umesto poreza na promet. U tom slucaju, to bi znacilo da se odustaje od najpozitivnijeg elementa programa Koštunicinog kabineta, kaže u razgovoru za “Blic” dr Mladen Kovacevic, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu. - Vec u momentu usvajanja budžeta za ovu godinu, u kojem je planiran deficit od cak 45 milijardi, za iole obrazovanije ekonomiste bilo je jasno u kakvim se finansijskim nevoljama Srbija nalazi. Taj budžet je donet u vremenskoj iznudici, a u takvim uslovima samo pravi velemajstori mogu vuci dobre poteze. Medutim, u slucaju sadašnje vlade, u koncipiranju budžeta nisu ucestvovali ni majstori svog posla, a kamoli velemajstori. I odmah je bilo jasno da je taj budžet, pa i planirani deficit, na staklenim nogama i da ce sigurno doživeti bar jedan rebalans.

Koliko su planirani prihodi realni?
- Krajnje je problematicna mogucnost ostvarenja prihoda, a isto tako su i rashodi verovatno potcenjeni. Uz sve to, predstavnici MMF izrazili su svoj stav da deficit budžeta ne bi smeo da prede 30 milijardi dinara. S obzirom na to da mnogo šta u Srbiji zavisi od dobijanja novih kredita, pa i kredita MMF, i da je ucinjeno veoma malo da se do sredine iduce godine uspešno realizuje stend-baj aranžman sa ovom institucijom (zbog dodatnog otpisa 15 odsto duga, tj. preko 600 miliona dolara, prema Pariskom klubu poverilaca), vrlo je verovatno da ce planirani deficit morati da bude smanjen otprilike za trecinu. Hoce li povecanje akciza na benzin, cigarete i kafu omoguciti pokrivanje tolikog budžetskog deficita? - Ministar finansija Mladan Dinkic i guverner Radovan Jelašic isticu da ce se povecanjem akciza na naftu i cigarete obezbediti dodatni prihod od 15 milijardi dinara i tako deficit svesti na iznos koji “sugeriše MMF. Medutim, veliko je pitanje da li je realna procena da ce se na taj nacin popuniti velika rupa u budžetu. Postavlja se pitanje kolika ce potrošnja ovih proizvoda biti ako se uvedu visoke akcize. Uz sve to, trebalo bi imati u vidu da opterecenje cene nafte visokim akcizama mora dovesti do rasta cena, pre svega u saobracaju, ali direktno i indirektno i u drugim sektorima.

Koliko je realno ocekivati da se deficit premosti stranim kreditima, donacijama i direktnim investicijama?
- Sada je izvesno da ce ukupni devizni priliv u tekucoj godini po osnovu kredita i donacija biti bitno manji od ocekivanog. Preti opasnost da se sigurno smanjenje direktnih stranih investicija, donacija i drugih planiranih deviznih izvora kompenzuje nekontrolisanim uzimanjem novih kredita, što bi neminovno dovelo do brze i teške dužnicke krize sa nesagledivim, nepovoljnim ekonomskim i socijalnim posledicama. Ako se zadrži dosadašnja politika precenjene vrednosti dinara, uz dalje nužno smanjenje carinskih stopa, zbog harmonizacije carinskih sistema Srbije i Crne Gore i sporog uvodenja vancarinske zaštite - devizni odliv po osnovu uvoza mogao bi i dalje vrlo dinamicno rasti, što bi moglo imati za posledicu osetno smanjenje deviznih rezervi. Da bi se to sprecilo, moralo bi se ostvariti brže klizanje valutnog kursa, što bi imalo za posledicu rast inflacije, ali i zaustavljanje pada domace proizvodnje, koja je velikim delom gušena ogromnim rastom uvoza. Zbog svega toga, krajnje je vreme da se preispita dosadašnji koncept reformi, koji, po mom dubokom ubedenju, ima vrlo ozbiljnu konstrukcijsku grešku. Kada se radi o konceptu privredne reforme i mera ekonomske politike i budžetu za 2004. godinu, Srbija se nalazi u zacaranim krugovima iz kojih je vrlo teško izaci. S obzirom na sastav, vrlo je teško poverovati da ce Vlada Srbije naci izlaz iz tih zacaranih krugova.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta