Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Bez straha od revizije

Koliko je proces tranzicije složen i politicki osetljiv, najbolje pokazuju lutanja nove privatizacione administracije u vladi Srbije oko redefinisanja politike u ovoj oblasti. Ne treba se plašiti reci „revizija”. Nije rec ni o kakvom retroaktivnom revolucionarnom postupku kojim bi se naknadno ugrožavala neka stecena prava investitora ili nešto slicno, ocenio je u izjavi za naš list Nebojša Medojevic, predsednik Saveza za promene, komentarišuci aktuelne poslove oko revizije privatizacije.
– Ne radi se o „lovu na veštice” vec o normalnoj i uobicajenoj proceduri kontrole postupaka privatizacije od strane ili nezavisnih revizorskih institucija, kao što je bio slucaj u Hrvatskoj, koju Srbija nema, ili skupštinskih komisija, kao što je bilo u Ceškoj, Poljskoj i Sloveniji, ili aktiviranje vec postojecih kontrolnih mehanizama predvidenih u okviru institucija zaduženih za sprovodenje privatizacije, kao što su Agencija i Ministarstvo. Dakle, ovde nije rec o reviziji ideološkog i politickog odnosa vlasti prema pitanju „privatizacija da ili ne” vec odnos prema pitanju - zakonita, javna, transparentna i kontrolisana privatizacija ili prenos nacionalnog bogatstva u džepove male grupe mocnih pripadnika oligarhije, kaže Medojevic.
Stoga je odnos nove privatizacione administracije prema kontroli postupka i ponašanja aktera u procesu privatizacije jedna od kljucnih pretpostavki povratku poverenja gradana, ali i domacih i stranih investitora u institucije sistema, pravnu državu i sam proces reformi i tranzicije, smatra Medojevic. On istice da nema mesta oklevanju i cekanju.
– Prvi prioritet sadašnje vlade jeste da proveri detaljno i temeljno sve „poslove” bivšeg Ministarstva u okviru sprovodenja privatizacionih transakcija, ugovore sa konsultantskim kucama i njihove izveštaje, ispunjavanje ugovornih obaveza kupaca, posebno kada se radi o placanju obaveza i mogucem nelegalnom zaduživanju i vracanju tih kredita parama kupljenih preduzeca, kaže Medojevic.
Sa druge strane, treba razraditi modele privatizacije u kojima bi postojeci zaposleni i menadžment kupili kontrolne pakete akcija kroz razne preferencijalne šeme, a posebna pažnja se mora posvetiti hitnom uklanjanju nekonzistentnosti i kontradiktornosti u postojecoj zakonskoj regulativi koja uvode dodatnu konfuziju i onemogucavaju male akcionare da zaštite svoje interese i prava.
Posebno je važno pitanje transformacije Akcijskog fonda, ciju ulogu treba afirmisati, imajuci u vidu mogucnosti zaštite i interesa države, ali i malih akcionara. To je, inace, jedna od retkih institucija bivšeg režima koja zaslužuje svaku pohvalu na profesionalnom obavljanju poslova, mada su im ruke cesto bile vezane minimalnim ovlašcenjima i politikom bivšeg ministra, ocenio je Nebojša Medojevic.

Uskoro tender za prodaju "Jubanke"

Generalni direktor beogradske "Jubanke" Borisav Đokic izjavio je 19. maja da ce tender za prodaju te banke biti objavljen u narednih desetak dana. Za kupovinu "Jubanke" zainteresovano je pet inostranih banaka, a procenjena vrednost imovine "Jubanke" je oko 110 miliona evra."
Jubanka" ce biti prva državna banaka u Srbiji koja ce biti privatizovana.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta