Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Valjaonica aluminijuma u Sevojnu posle prodaje povecala proizvodnju

Za nekoliko meseci, tokom septembra ove godine, u Valjaonici aluminijuma u Sevojnu bice raspisani prvi konkursi za prijem novih radnika. Posla ce, kažu u Valjaonici, biti za "znacajan broj" mladih, školovanih ljudi, tehnickih zanimanja, sa znanjem stranih jezika i poznavanjem racunara.
Ova, za nekadašnje srpske gigante lepa vest stiže samo godinu i devet meseci pošto je Valjaonicu u Sevojnu na tenderu kupio slovenacki "Impol", kompanija iz Slovenske Bistrice. U meduvremenu, firmu sa 1.129 zaposlenih, koliko ih je bilo u trenutku prodaje, po raznim osnovama, sa veoma pristojnim otpremninama, od 1. oktobra pretprošle godine do ovih dana napustilo je oko 350 ljudi, pa je sa sadašnjih 777 zaposlenih, "posao racionalizacije broja radnika priveden kraju".
Iako sa cetvrtinom radnika manje, u Valjaonici je od dolaska Slovenaca do ovih dana produktivnost povecana za tri puta, a mesecna proizvodnja sa 900 tona pre privatizacije porasla je na oko 2.850 tona. Prosecna plata zaposlenih je 32.000 dinara i za 55 odsto je veca od proseka u Republici.
- Dosta se toga promenilo, od poboljšanja radne i tehnološke discipline do uredenja pogona i fabrickog kruga. Naš plan je da za godinu dana postanemo prava svetska kompanija - kaže Ninko Tešic, direktor "Impol Seval" Valjaonice aluminijuma u Sevojnu.
Iako je obaveza Slovenaca bila da za pet godina u Valjaonicu investiraju 14,6 miliona dolara, sa ispunjenjem plana za ovu godinu ta cifra ce premašiti 17 miliona dolara. U planu je izgradnja "livnice dva" kapaciteta 50.000 tona godišnje, posle cega ce dve livnice imati godišnji kapacitet od 120.000 tona aluminijuma. Od ovoga za hladnu valjaonicu u Sevojnu potrebno je 75.000 tona aluminijuma, a ostatak ide u izvoz preko "Impola" cime ce Valjaonica rešiti problem ulaska na tržište EU.

Kompjuteri sve prate
Od privatizacije fabrike, potrošeno je dosta novca za izgradnju informacionog sistema. Sada je kraj svake mašine terminal, kompjuteri prate tok proizvodnje, a radnici u Valjaonici, kaže direktor Tešic, na kompjutere i terminale u proizvodnji navikli su se za samo sedam dana. Sada vecinski vlasnik u Slovenskoj Bistrici preko linka i kompjutera prati šta se dešava u fabrici u Sevojnu, od dopreme sirovina, procesa proizvodnje do finansijskih transakcija.

Ušteda
"Impol Seval" ce biti prva firma u užickom kraju koja ce se krajem avgusta prikljuciti na gradski gasovod. To ce preduzecu doneti godišnju uštedu oko dva miliona evra, naglasio je Tešic.

Bez odluke o žalbi Poreske uprave

Iako je Poreska uprava, odnosno Ministarstvo finansija pre nekoliko dana blokiralo racun kompanije "Mobtel", na osnovu zahteva o naplati poreza na ekstra profit, novac se ne sliva u budžet. Ministarstvo finansija nije naplatilo ni dinar od oko 2,6 milijardi dinara od "Mobtela", jemca Astra banke, koja je poreski obveznik na osnovu Zakona o ekstraprofitu i tako blokadu racuna sprovodi na sebi svojstven nacin.
Zbog nepoštovanja odluke Trgovinskog suda, koji je proglasio privremenu meru obustave naplate poreza od "Mobtela" sve dok nezavisni revizori ne utvrde koliki porez treba da plati Astra banaka, kompanija "Mobtel" najavila je u petak da ce protiv države podneti tužbu, a protiv ministra finansija Mladana Dinkica krivicnu prijavu zbog zloupotrebe službenog položaja.
- Sve dok Vece Trgovinskog suda ne donese odluku o žalbi zbog uvodenja privremene mere tog suda, koju je podnela Poreska uprava, necemo preduzimati dalje pravne korake. To znaci da još necemo podneti tužbu i krivicnu prijavu, sve dok ne saznamo odluku Veca Trgovinskog suda - kaže Sava Andelkovic, pravni zastupnik te kompanije.
Andelkovic nije mogao da precizira kada se može ocekivati odluka Veca tog suda i nije želeo da otkrije koje ce "pravne lekove" koristiti ukoliko ovo vece prihvati žalbu PU.
- Vladini službenici iz izvršne vlasti, uvideli su da ozbiljno krše odluke Suda. Iako su protivpravno blokirali racun "Mobtela", s racuna kompanije do sada nisu skinuli ni dinar. To znaci da poslovanje firme nije ugroženo. "Mobtel" svojim radnicima može normalno da isplacuje zarade i sve obaveze koje ima - tvrdi Andelkovic.

Stecaj
Na pitanje da li bi naplata 2,6 milijardi dinara ugrozila poslovanje "Mobtela", Andelkovic kaže da to može kompaniju da odvede u stecaj jer, kako je rekao, "nijedna firma ne bi mogla da izdrži naplatu tolike sume, pa cak ni budžet Srbije". Time neko, kako naglašava Andelkovic, kao da želi namerno da uvede "Mobtel" u stecaj i da ga "kao "Sartid" proda za male pare".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta