Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Svi hoce „Štark”

Beogradski „Štark” uskoro ce saopštiti ime strateškog partnera, izjavio je Danilo Ivanovic, generalni direktor ovog proizvodaca konditorskih proizvoda. Bice to jedna od cetiri cuvene svetske kompanije koja je spremna da ulaže u dalji razvoj ovog akcionarskog društva „po najpovoljnijim uslovima za zaposlene i državu.” „Štark” je u vecinskom vlasništvu zaposlenih i penzionera, a vlasnik 40 odsto njegovog kapitala je država. Godišnje prihoduje oko 50 miliona evra, petinu proizvodnje izvozi, uglavnom u susedne zemlje, Rusiju, ali i u još petnaestak država na svim kontinentima, a prosecna plata 2.370 zaposlenih je oko 20.000 dinara.
Za uspešno sprovedenu privatizaciju, stabilno poslovanje i položaj zaposlenih, kao i ulaganje u razvoj, Milenko Smiljanic, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije, urucio je juce „Štarku” Zlatnu plaketu.
– Takozvana „insajderska” privatizacija, koja je sprovedena u „Štarku”, za prethodnu vlast u Srbiji nije bila poželjna, jer je „vracala samoupravljanje”, rekao je Smiljanic.
– Od stotinu preduzeca privatizovanih na ovaj nacin 87 su lideri srpske privrede. Stabilnost, sigurna perspektiva i dobra saradnja menadžmenta i zaposlenih glavne su karakteristike, toliko poželjne a retke za naše prilike.
Prema recima direktora Danila Ivanovica, za akcije „Štarka” potencijalni kupci nude velike sume jer je rec o uspešoj firmi.
– Privatizacija ima smisla samo ako obezbeduje razvoj i socijalnu stabilnost, rekao je Ivanovic. – Zbog toga sa Agencijom za privatizaciju nastojimo da nademo najoptimalniji nacin prodaje 40 odsto državnog udela u „Štarku”. Naš stav je da bi tenderska prodaja bila najbolja za preduzece, zaposlene i državu.
Cekajuci strateškog partnera, „Štark” ne gubi vreme, vec sam ulaže u razvoj. Do kraja godine u novu opremu bice uloženo oko tri miliona evra sopstvenih sredstava.

Savet za borbu protiv korupcije o "Sartidu"

Prodaja "Sartida" izaziva osnovanu sumnju da je rec o klasicnom slucaju korupcije i najvecem skandalu u privatizaciji u koji su ukljuceni najviši organi izvršne i sudske vlasti, stoji u izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije o prodaji smederevske celicne u stecaju.
Posredno se proziva bivši ministar za privatizaciju Aleksandar Vlahovic, jer je napravio dogovor sa americkom firmom kroz potpisivanje ugovora o poslovno tehnickoj saradnji izmedu "Ju-Es stila" iz Košica i "Sartida". Medutim, u izveštaju se priznaje da je taj dogovor prihvatila Vlada Srbije i sekretarijat za zakonodavstvo.
Savet smatra da je "Ju-Es stil" imao konkurenta u kupovini "Sartida", kompaniju LNM Holding koja je 19. decembra 2002. godine uputila pismo o namerama na adrese republickog premijera i nekoliko ministara.
Izveštaj se najviše bavi analizom rada Trgovinskog suda u Beogradu, koji je, mimo redovne procedure, vodio postupak stecaja "Sartida".
U izveštaju se podseca da je "Sartid" neposrednom pogodbom "Ju-Es stila" i stecajnog upravnika, a bez javnog oglasa, prodat za 23,6 miliona dolara, dok su dugove od 1,7 milijardi dolara preuzeli poreski obveznici Srbije. Od Vlade Srbije se traži da ispita odgovornost službenika ministarstava kao i svih sudija.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta