Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Predlog zakona o stecajnom postupku pred poslanicima republickog parlamenta

zakona o agenciji za licenciranje stecajnih upravnika. S obzirom na to da trenutno niko ne vrši funkciju ministra privrede, ove zakonske predloge poslanicima je predstavio Zoran Stojkovic, ministar pravde. - Predlog zakona o stecajnom postupku prilagoden je medunarodnim propisima i trebalo bi da otkloni manjkavosti prethodnog zakona. Naime, predvideno je da stecajni postupak traje maksimalno jednu godinu, da se zaštite interesi poverilaca, a taksativno su odredeni i uslovi pokretanja i sprovodenja stecaja. Osim toga, ustanovljeni su novi organi i uredeni novi pravni institut stecajnog postupka - kazao je Stojkovic i dodao da je centralno mesto u stecajnom postupku predvideno za stecajnog sudiju koji ce kontrolisati rad stecajnih upravnika.
Prema njegovim recima, kao obavezni organ stecajnog postupka, sada se po prvi put javlja skupština poverilaca, u kojoj ce ucestvovati poverioci cija su potraživanja evidentirana u knjigama dužnika do tri odsto. Stojkovic je dodao da novinu na planu zaštite interesa poverilaca predstavljaju i ustanovljeni prioriteti i odvajanje imovine za namirivanje poverilaca, te davanje finansijskog lizinga na predmetu lizinga datog stecajnom dužniku. Komentarišuci ove predloge zakona Aleksandar Vlahovic, poslanik DS i bivši ministar privrede i privatizacije, naglasio je da ce njegova stranka podržati Predlog zakona o stecajnom postuku ukoliko se ne usvoje amandmani koje su podneli socijalisti, koji bi "socijalizovali" ove zakone.
On je kazao da su kljucni postulati ovih zakonskih predloga brzina stecajnog postupka, koji je do sada u proseku trajao 7,2 godine, kao i jasno definisanje uloge stecajnog upravitelja. Vlahovic je podsetio da je prethodno ministarstvo privrede i privatizacije za dva meseca pripremilo predloge zakona o stecaju i zakona o agenciji za licenciranje stecajnih upravitelja.
Jovan Todorovic, poslanik SPS je istakao da je pitanje stecaja veoma znacajno s obzirom na to da se trenutno 70 odsto privrednih subjekata u Srbiji nalazi pred stecajem. On je dodao da bi trebalo da postoje razvojni, podsticajni ili socijalni fondovi, koji bi bar privremeno obezbedili radnike koji ce ostati bez posla.
- Pooštravaju se uslovi za pokretanje stecajnog postupka, jer preduzece koje u roku od 45 dana ne izmiri obaveze prema poveriocima stice uslove za pokretanje stecajnog postupka. Do sada je taj rok bio 60 dana - podsetio je Todorovic. Zoran Krastic, poslanik SRS, je kazao da zakon o stecajnom postupku nece ništa novo doneti. Prema recima Milke Silajev, poslanika G17 Plus, ova stranka ce podržati predloge zakona o stecajnom postupku i o osnivanju agencije za licenciranje stecajnih upravnika jer je to jedini nacin da naša zemlja izade iz krize. Posle više neuspelih pokušaja da prikupi kvorum, Skupština je prekinula sednicu pre isteka radnog vremena, a nastavak je zakazan za ponedeljak u 12 sati.

Direktor se nije pojavio

Izvršitelj Opštinskog suda u Zrenjaninu Zoran Grgurovic nije juce ujutro sproveo rešenje kojim je trebalo da uvede direktora „Jugoremedije” dr Aleksandra Radovanovica na njegovo radno mesto u fabrici.
Izvršitelj je posle razgovora sa predstavnicima štrajkackog odbora, sindikata i akcionara konstatovao da se poverilac, to jest direktor, u zakazano vreme nije pojavio na ulazu u fabriku.
U telefonskom razgovoru, Aleksandar Radovanovic je za „Politiku” izjavio da nisu stvoreni uslovi da bezbedno ude na svoje radno mesto, pošto nisu obezbedeni policija niti se dozvoljava ulazak njegovog licnog obezbedenja.
– Bilo je mnogo svedoka, pa i javnost je delimicno upoznata sa onim šta smo doživeli pre dva dana kada smo igrom slucaja izbegli linc koji nam je pretio, rekao je Radovanovic.

Dugotrajni potresi
Potresi u Jugoremediji traju duže vreme, a od 19. maja fabrika ne radi i u toku je štrajk radnika ciji sindikat i udruženje akcionara traže smenu rukovodstva, a generalnom i komercijalnom direktoru ne dozvoljavaju ulazak u fabriku jer ih smatraju odgovornim za, kako tvrde, nezakonitu dokapitalizaciju. O privatizaciji ovog preduzeca negativno se izjasnilo i Ministarstvo privrede koje je odlucilo da se ona poništi.
Opštinski sud je presudio da celnici mogu da udu u fabriku, jer po zakonu svi radnici koji ucestvuju u štrajku mogu da rade. Direktor je jednom, s rešenjem suda, pokušao da ude ali ga radnici nisu pustili. Pre tri dana njemu je to uspelo tako što je angažovano privatno obezbedenje koje je u fabricki krug ušlo u ranim jutarnjim casovima preko ograde i tada prakticno zauzelo „Jugoremediju”, a direktor se sa nekoliko saradnika našao u kancelariji. Medutim, nakon nepunih pet casova radnici su provalili kapiju, u masovnoj tuci savladali privatno obezbedenje, a direktora su isterali iz kruga.
Juce je bilo nagoveštaja da se organizuje druga grupa radnika u kojoj su direktorovi istomišljenici i ciji su redovi navodno pojacani zaposlenima u preduzecima Jovice Stefanovica u Nišu. Svi oni bi trebalo da dodu pred fabriku i, kako saopštavaju u samostalnom sindikatu koji organizuje štrajk, pokušaju da silom osvoje fabriku.

Reagovanje sindikata
Povodom stanja u ovdašnjoj fabrici lekova oglasio se i koordinacioni odbor sindikata „Nezavisnost” u Zrenjaninu u cijem se saopštenju naglašava da se ovde ne radi samo o radnickom nezadovoljstvu vec i o populistickom pokretu s porukama koje su najslicnije onima izrecenim u kampanjama Srpske radikalne stranke i njenim ocenama privatizacije. Prozvano je i Vece Saveza samostalnog sindikata i njegov predsednik Mirko Malešev koji se optužuju da dešavanja u „Jugoremediji” koriste za promociju retrogradnih ideja i politickih struja.
Nakon neuspelog uvodenja direktora, u pokušaju da se prevazide kriza i stvore uslovi za rad fabrike posredovao je i nacelnik Srednjobanatskog okruga Zoran Vucic. Kako nezvanicno saznajemo bilo je naznaka da bi moglo doci do sporazuma po kome bi dr Radovanovic sa svim direktorskim ovlašcenjima bio u Beogradu, a fabrika bi pocela da radi normalno, ali je opet negde zapelo.
Što se tice sudskog izvršenja ono ce biti sprovedeno i bilo bi sprovedeno i juce, kažu nam u Opštinskom sudu u Zrenjaninu, da se pojavio poverilac kome treba biti jasno da je tužba podneta za ometanje poseda i sud je presudio da se on uvede u posed. To znaci da ce se njemu omoguciti ulazak u kancelariju, a neku specijalnu zaštitu kroz tužbu niko nije tražio niti se presuda odnosi na taj segment.

Posle dolaska stranog investitora u „Bambi”

Odlukom skupštine akcionara koncerna zdrave hrane „Bambi” u Požarevcu, da prihvati ponudu za dokapitalizaciju i otkup dela akcija tog emitenta u ukupnoj vrednosti od 950,8 miliona dinara, koju je u ime „New World Value Fund”, cije je sedište na Gibraltaru, uputio menadžer Fonda - „Salford”, pocetak je ostvarivanja strateškog cilja investitora – da u Srbiji formira holding u cijem sastavu bi trebalo da budu mlekare, konditori, pivare i fabrike mineralnih voda i bezalkoholnih pica.
Taj holding ce 2009. godine, nakon podizanja vrednosti kapitala firmi u njegovom sastavu, u „kompletu” prodati na jednoj od najznacajnijih svetskih berzi – u Londonu, Frankfurtu ili u Njujorku, pa se stoga manjinskim akcionarima preporucuje da ne žure s prodajom akcija, jer ce im biti ponudeno da ih tada pridruže „paketu” u posedu NWVF kad ih bude izneo na medunarodno tržište.
Vrednost tih akcija bi, nakon restrukturisanja firmi i dodatnih ulaganja u nove, profitabilne programe, uz ocuvanje postojecih i razvijanje novih robnih marki, u narednih pet godina, trebalo da se višestruko uveca i da ulagacu, odnosno manjinskim akcionarima, donese znatnu kapitalnu dobit, izjavio je juce za „Politiku” direktor predstavništva „Salforda” za Balkan Slobodan Petrovic.
Izrazivši zadovoljstvo zbog odluke akcionara da taj finansijski investitor postane vlasnik 40 odsto kapitala „Bambija”, on je istakao da ce svim vlasnicima akcija požarevacke firme, racunajuci i državu koja poseduje oko 28 odsto kapitala, zainteresovanih za njihovu prodaju u narednih godinu dana isplatiti istu cenu – 7.000 dinara po akciji.
Za tu namenu „Salford” je obezbedio i oko 21 milion evra, ne racunajuci sredstva za investiranje, koja nisu ogranicena. Jer, svaki dobar investicioni program, koji bude profitabilan, bice finansiran iz sredstava Fonda do 2009. godine.
Investiciona politika „Salforda”, odnosno Fonda koji zastupa, jeste „glokalna”, što pre svega podrazumeva oslanjanje na lokalne kadrove, resurse i robne marke, s namerom da od njih stvori medunarodne brendove.
To, izmedu ostalog, znaci da Fond, odnosno „Salford”, koji ga zastupa, nije zainteresovan za kupovinu domaceg tržišta, time što bi investirajuci u preduzeca, fakticki pripremao njihovu eutanaziju, kako bi otvorio prostor za ulazak stranih kompanija, naglašava Petrovic.
Podsecanja radi, u Srbiji koja je, po uverenju investitora, kljucna zemlja na Balkanu, ne samo po svom geostrateškom i geopolitickom znacaju, vec i po velicini i potencijalima tržišta, „Salford” je, u ime Fonda, ciji je menadžer, vec postao vecinski vlasnik najznacajnijih domacih mlekara – „Imleka”, suboticke, zemunske, novosadske i zajecarske, s ciljem da ih restrukturiše i na taj nacin podigne vrednost njihovog kapitala.
Imajuci u vidu da je „Salford” ranije iskazao zainteresovanost za ulaganje i u fabrike mineralnih voda, kupovinom akcija „Bambija” je jednim udarcem postao vlasnik i fabrike slatkiša, ali i pogona za proizvodnju mineralne vode „duboka”.
Izrazivši zadovoljstvo što su se akcionari „Bambija” opredelili za „Salford”, Petrovic istice da je tome moguce doprinelo i to što nece biti otpuštanja zaposlenih u narednih pet godina, kao i poklon u visini jedne plate, kao i rast primanja koji se ocekuje.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta