Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Investitori zainteresovani za Srbiju, tvrdi londonski institut

Mnoge zapadne banke i kompanije žele da nastave da investiraju u Srbiju uprkos jos nestabilnoj politickoj situaciji, organizovanom kriminalu i slaboj dinamici u sprovodenju neophodnih reformi, zakljucak je najnovijeg izveštaja londonskog Instituta za rat i mir (IWPR).
U izveštaju se kaže da je takvo raspoloženje zapadih investitora svakako povezano i sa nedavnom pobedom demokratskog kandidata Borisa Tadica na izboriam za predsednika Srbije.

Rasprodaja decijeg fonda

Americka kompanija „Junivorld“, ciji je vlasnik naš covek Srba Ilic, koja je otkupila beogradski „Putnik“ i niško preduzece „Strbija-turist“, kao najznacajniji dogadaj na pocetku letošnje sezone najavljuje potpuno renoviranje i osavremenjavanje motela „Nais“, najatrajktivnijeg objekta ove vrste na auto-putu Beograd–Niš.
Istovremeno, kao prigušeni i neugašeni vulkani, izbijaju varnice i dim oko vlasništva onoga što je kompanija „Junivorld“ dobila preuzimajuci niško turisticko-ugostiteljsko preduzece „Srbija-turist“. Rec je o hotelima koji su posle Drugog svetsko rata nacionalizovani, a svaki od njih ima zanimljivu istoriju, pa su kao spomenici stavljeni pod zaštitu.
Najpre je postavljeno pitanje kako je mogao da bude prodat hotel „Srbija“ u Niškoj Banji, koji je, pored ostalog, i zadužbina, ostavljena na korist i dobrobit „narodu srpskom i narodu niškom“. Usledila su podsecanja da je ovaj hotel izmedu dva sveska rata podigao jedan od najvecih graditelja Niša, i da je lepa dvospratna zgrada i nosila njegovo ime „Hotel Đoka Jovanovic“. Ovaj meduratni rentijer je imao nadimak Poštar, zato što je u svom rodnom Svrljigu prvi organizovao poštansku službu. A pošto je stekao znacajno bogatstvo, podigao je, kao svoje zadužbine, nekoliko velelepnih zgrada u Nišu. Najveca i najlepša je kamena palata u centru grada, u Voždovoj ulici, preko puta glavne niške pošte, koju sada, pored nekoliko porodica, koristi deo gradske uprave.
Đoka Jovanovic Poštar je imao nesrecu da nijedno od njegove troje dece ne doživi punoletstvo, pa je stoga celokupnu svoju imovinu zaveštao osnivanju Fonda za pomaganje siromašne dece. U testamentu je tacno navedeno za šta ce se pare fonda koristiti: za školovanje najsiromašnije niške dece, za njihovo odevanje i obuvanje, za stipendiranje dobrih siromašnih studenata i za opremanje za udaju siromašnih devojaka.
Taj fond je, kako se naglašava, 1940. godine, za to vreme, bio basnoslovno bogatstvo od osam miliona dinara. A u tom fondu je bio i hotel „Srbija“ u Niškoj Banji, koji je kompanija „Junivorld“ je otkupila kao deo imovine preduzeca „Srbija-turist“. Iako sada, pošto su u njoj godinama bile izbeglice, zapuštena, zgrada u centru banje je staro, arhitektonski zanimljivo i lepo zdanje, koje i sada, kao što nekad bilo, može da se pretvori u mondenski centar.
Da li je hotel „Srbija“ bio vlasništvo ovog preduzeca ili je trebalo, pošto konacno bude donet zakon o denacionalizaciji, da bude obnovljen Fond za siromašnu decu, koje danas – kako se dodaje – sigurno nema manje negoli u vreme Đoke Jovanovica? To pitanje – posebno se u reagovanjima istice – ima mnogo širi znacaj, jer se traži ispravljanje nepravdi koje su posle Drugog svetskog ucinjene i prema jednoj od najplemenitijih tekovina – zadužbinarstvu, u citavoj Srbiji.
Tako je pitanje vlasništa nad Hotelom „Srbija“ u Niškoj Banji dobilo mnogo širi znacaj negoli spor koji su naslednici vlasnika hotela „Union“ u centru Niša poveli odmah na pposle najave da ce biti prvitizovano i Ugostiteljsko preduzece „Nisa“. Oni su uspeli da se njihovi argumenti prihvate i da se uspori prodaja malog atraktivnog hotela na centralnom niškom trgu.
A kompaniju „Junivorld“ je docekao još jedan zamršen vlasnicki spor, baš dok je pravila planove kako da, posle iseljenja izbeglica iz Hrvatske i Bosne, vrati sjaj, ne samo hotelu „Srbija“ u Niškoj Banji, i najslavnijem niškom hotelu, „Park“ u centru grada. Ovaj hotel je izgradio, 1937. godine, gvoždarski trgovac Živko Stojiljkovic, covek koji je još 1925. godine medu prvima u Srbiji imao automatske mlinova, cak i u Leskovcu i Kumanovu.
Kao što je „Srbija“ u Niškoj Banji odmah posle Prvog svetskog rata bila jedno od najatraktivnijih zdanja u našim banjama, tako je beogradski arhitekta Aleksandar Sekulic hotel „Park“ projektovao kao najsavremeniji objekat ove vrste: hotel je, pored stotinu soba, opremljene kuhinje i velikog restorana s letnjom baštom prema Nišavi, imao centralno grejanje, svoje garaže i bioskopsku salu. Hotel je postao i glavni junak jednog romana, posle Drugog svetskog rata decenijama mnogo citanog romana Aleksandra Vojinovica baš s naslovom „Hotel `Park`“ . Zdanje su nemacki okupatori prvi pretvorili u oficisrki dom, pa je roman prica o tome kako mladic baca bombu na grupu nacistickih oficira u velikoj sali restorana i uspeva da pobegne kroz vrbake na obalama Nišave.
Nakon nacionalizacije posle Drugog svetskog rata, hotel je dat JNA i više od dve decenijama je bio možda najluksuzniji Dom armije. A kada je u Nišu 1959. godine izgraden novi Dom armije, zdanje je preuzelo najpre preduzece „Sicevo“, vrativši mu hotelsku namenu i ime „Park“, a potom je bio u sastavu lane privatizovanog preduzeca „Srbija-turist“.
Poslednjih godina, salu je koristilo niško bioskopsko preduzece, restoran „Srbija-turist“, a u sobama su bile izbeglice iz Hrvatske i Bosne. Kad su one iseljene i trebalo da pocne sredivalje zapuštrenog hotela, pokazalo se da je „Park“ i sada vodi kao vlasništvo Vojske Jugoslavije!
Najavljuje se da Vojska nece insistirati na vlasnickim pravima, pretpostavlja se i zato što je prilikom gradnje novog Doma armije bilo nekih kompenzacionih dogovora. Ali ostaje putanje da li ce se, i s kakvim pravima, javiti možda naslednici prvog, pravog vlasnika, graditelja, Živka Stojiljkovica.
Tako ove tri hotelske price bacaju za mlade generacije više svetla na istoriju Niša i zdanja koja ga cine gradom, pored toga što otkrivaju kako su politickim promenama zaplitani vlasnicki odnosi, a vlasnicima nacionalne imovine služe kao dokazi koliko je potrebno da se najzad dobije zakonski kljuc za tu, po njima, najvažniju bravu za privatizaciju.

IFC kupuje 10 odsto akcija Podgoricke banke

Uskoro bi trebalo da bude potpisan ugovor sa medunarodnom finansijskom korporacijom IFC, clanicom Svetske banke, o kupovini 10 odsto akcija Podgoricke bamke, najavio je direktor Podgoricke banke Mladen Rabrenovic.
Ova korporacija odobrice crnogorskoj banci dugorocni kredit pod veoma povoljnim uslovima u iznosu od pet miliona evra. IFC ce pomoci Podgorickoj banci i da podigne poslovanje na nivo medunarodnih banaka. Krajem ove, ili do sredine iduce godine bice raspisan tender za privatizaciju ove banke, koja ima 118 akcionara. Podgoricka banka ima najveci kapital od svih crnogorskih banaka - 15,3 miliona evra, i prošle godine je ostvarila neto dobit od 1,2 miliona evra.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta