Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Sud cuti, "Keramika" propada

Sukob dva najveca vlasnika akcija u preduzecu "Keramika AD" u Kanjiži, koji traje vec dva meseca, trebalo bi da razreši Trgovinski sud u Subotici odlukom o tome ko je legalni direktor ove firme. Deo radnika i jedan od vlasnika Milan Lukic nalaze se ispred fabrike dok je deo radnika u fabrici koju obezbeduje oko stotinak ljudi iz obezbedenja koje je unajmio Živorad Vojinovic, drugi vlasnik.
Spor je nastao oko vecinskog vlasnika firme posle održane Skupštine akcionara 29. juna. Tada je Milan Lukic, koji poseduje 45 odsto akcija, saopštio nameru da se obavi dokapitalizacija firme preko ulaganja u novu opremu vrednu više od šest miliona evra, za koju je obezbedio garanciju Komercijalne banke. Prema recima Lukica, Živorad Vojinovic, koji ima 33 odsto akcija, održao je novu Skupštinu 7. juna, gde je izabrano novo rukovodstvo.
- Nova Skupština je legalno mogla da se održi tek posle 15 dana od poslednje, tako da su i sve odluke nelegalne. Ali njima se žurilo da uzurpiraju fabriku. Novi direktor Abel Mikloš, koga je postavio Vojinovic, upisan je u sudski registar za samo 24 sata uz pomoc lažnog pecata. Meni kao najvecem vlasniku firme, zatim direktoru, predsednicima Upravnog i Nadzornog odbora i oko 20 radnika je zabranjen ulaz. Od tada se na ulazu u fabriku nalazi buldožer, a novi direktor je angažovao obezbedenje - kaže Milan Lukic i istice da ima sudsko rešenje da ude u fabriku, ali to ne može da ostvari.
Moj zahtev je, dodaje Lukic, da se svi radnici vrate na posao i da fabrika pocne da radi. "Da bismo se dogovorili održan je sastanak u OUP Kanjiža, gde je dogovoreno da se svi radnici vrate na posao. Ja sam ispoštovao dogovor i prekinuo blokadu, a novi direktor Abel Mikloš nije. Cak je to iskoristio da izvuce deset šlepera robe iz fabrike. Ne samo što je mene prevario, vec i vodece ljude OUP-a Kanjiža", istice Lukic.
- Za dva meseca koliko ovo traje ja sam u fabriku ubacio oko 100 kamiona sirovina. Novo rukovodstvo pokušava samo da izveze gotovu robu, a ništa ne ulaže. Cinjenica je da ih samo obezbedenje košta dnevno oko 450.000 dinara, a ukupna šteta je milijardu dinara - objašnjava Lukic.

"Uloga" Kase
- Zamolili smo i Jožefa Kasu da nam pomogne. On je rekao da je Abel Mikloš njegov prijatelj i da mu sve veruje. A taj njegov prijatelj je unajmio obezbedenje koje bije radnike, Madare. Zašto Kasa ne zaštiti svoje sunarodnike - istice Lukic i dodaje da zbog uticaja Kase Sud i policija ne reaguju.

U zrenjaninskoj "Jugoremediji" juce nije organizovana ni minimalna proizvodnja iako je to dogovoreno

Iako je bilo dogovoreno da prvi kontigenti sa lekovima iz zrenjaninske Fabrike lekova "Jugoremedija" juce krenu put tržišta, to se nije dogodilo jer je Štrajkacki odbor zabranio ulazak rukovodstvu ove farmaceutske industrije i obezbedenju preduzeca.
Aleksandar Radovanovic, generalni direktor "Jugoremedije", kaže da je obezbeden minimum procesa rada, obavljen je inventar, ali njegovim najbližim saradnicima nije omogucen ulazak u fabriku. - Danas je tacno tri meseca otkada su poceli poslednji nemiri u preduzecu. O najnovijim dogadanjima obavestili smo ministarstvo za rad i sada je na državi da preduzme odlucujuce korake - izjavio je Radovanovic kome je ministarstvo naložilo da organizuje minimalnu proizvodnju.
Sve je, inace, pocelo krajem prošle godine kada su clanovi Štrajkackog odbora, Samostalnog sindikata i Udruženja akcionara "Jugoremedija 2" doneli odluku da stupe u štrajk. Zahtevali su povecanje plata, koje su u to vreme u proseku iznosile oko 25 hiljada dinara, kao i da se preispita proces privatizacije i dokapitalizacije, odnosno da li je makedonska kompanija "Jaka 80" iz Radoviša na protivzakonit nacin postala vlasnik 62 odsto kapitala "Jugoremedije", tako što je konvertovala dug u vlasništvo. U to vreme, štrajkaci su izazvali pažnju javnosti vezivanjem lancima za fabricku kapiju, ali je ubrzo postignut dogovor sa Radovanovicem i njegovim najbližim saradnicima.
Kad se cinilo da su svi nesporazumi rešeni, Zrenjanin je u predizbornoj kampanji za predsednika Srbije posetio Dragan Maršicanin. Obišao je farmaceute i obecao im da ce država preispitati kako su Makedonci postali strateški partneri zrenjaninskog preduzeca. Maršicanin je još dodao da postoje indicije da je prekršen zakon i da ce država sve uciniti da ispravi nepravdu i tako je podgrejao nade radnika da imaju pravo da samoupravaljaju.

Sudovi za Makedonce
Od tada, pa u naredna gotovo tri meseca "Jugoremedija" je postala sinonim za fizicke sukobe, podnošenje raznih krivicnih prijava, a direktoru Radovanovicu sve vreme nije dozvoljavan ulazak u fabriku. Sitni akcionari su podneli tužbe Trgovinskom sudu u Zrenjaninu i Višem trgovinskom sudu u Beogradu, u kojima su naveli da je "Jaka 80", posle falsifikovane odluke Skupštine akcionara, postala vecinski vlasnik ove farmaceutske industrije. Oba suda su, medutim, presudila u korist makedonskog suvlasnika, što nije bilo dovoljno da se akcionari i štrajkaci primire.
Narednih dana redovno su odlazili u Beograd, zahtevali da ih prime nadležni iz vlade i objašnjavali da su Trgovinski sudovi u svojim rešenjima ocenili da akcionari nisu nadležni za podnošenje tužbi. Trgovinski i Viši trgovinski sud, kako tvrde, nisu ni razmatrala njihovu primedbu da je dokapitalizacija sprovedena na osnovu falsifikovanog dokumenta, jer tog dana, navodno, nije održana Skupština akcionara.
Proizvodnja je obustavljena, direktoru nije dozvoljavan ulazak u fabricki krug, a legalno obezbedenje preduzeca je napustilo "Jugoremediju". Od tada, radnici su se samoogranizovali i obezbedivali imovinu firme. Radovanovic je, pozivajuci se na rešenje Republicke inspekcije rada, u kojem je navedeno da mu štrajkaci moraju omoguciti da se pojavi na svom radnom mestu, pokušavao da takvu odluku i sprovede u delo, ali se to uglavnom završavalo bezuspešno.
Tek angažovanjem privatnog beogradskog obezbedenja "GSP plus", direktor "Jugoremedije" pocetkom jula uspeo je da ude u fabriku, ali ju je, pod pritiskom štrajkaca, nekoliko casova kasnije i napustio. Tom prilikom došlo je i do fizickih sukoba izmedu radnika i pripadnika obezbedenja, a ozbiljniji incidenti spreceni su intervencijom policijskih snaga.

Protiv propadanja
Od pocetka izbijanja sukoba na relaciji šrajkaci-rukovodstvo fabrike, u javnosti se oglasio i Sindikat "Nezavisnost", ciji su clanovi podržali Radovanovica i zatražili da im se omoguci pravo na rad. Na nekoliko sastanaka sa Milanom Cežekom, predsednikom SO Zrenjanin, i Zoranom Vucicem, nacelnikom okruga, clanovi dva zaracena sindikata - Nezavisnog i Samostalnog - isticali su da im je jedini cilj da pocnu da rade, kako bi se sprecilo dalje propadanja preduzeca. Razgovori su se, medutim, završavli bez dogovora.
Šteta izazvana štrajkom procenjuje se na oko 300 miliona dinara mesecno, a radnici ne primaju plate, vec se svadaju. Država nema snage da reši spor, a Maršicanin je, pošto je, pokušavajuci da medu farmaceutima ubere koji politicki poen, propao na izborima, ali je prošao bez posledica. DSS, stranka koja se hvali da je izgradila institucije nagradila ga je ambasadorskim mestom u Švajcarskoj. Ako "Jaka" presavije tabak i tuži državu, štetu ce platiti gradani.

Tužili Maršicanina
Baš u vreme kada su štrajkaci i sitni akcionari zapretili da ce doci u Beograd i tamo zapoceti štrajk gladu, koji bi trebalo da traje sve dok se konacno ne ispita poslovanje "Jugoremedije" i raskine rešenje o dokapitalizaciji, oglasila se zrenjaninska policija, koja je podnela krivicne prijave protiv Radovanovica i njegovog zamenika Zlatka Markovica zbog sumnje da su zloupotrebili službeni položaj. SUP je istovremeno podneo krivicne prijave protiv Zdravka Deurica, predsednika Udruženja akcionara "Jugoremedija 2", Stevana Budišina, predsednika Štrajkackog odbora, i Vladimira Pecikoze, predsednika Samostalnog sindikata, zbog toga što rukovodstvu nisu omogucili da ostvare svoje pravo na rad. No, to nije sve što se tice podnošenja prijavi. "Jaka 80" je tužila Maršicanina koji je uzburkao strasti u "Jugoremediji" i više se nijednom nije oglasio.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta