Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Tupanjac nudi svetsku marku automobila

Srpski biznismen iz Cikaga Branko Tupanjac, koji je u višemesecnim ozbiljnim pregovorima sa vladom Srbije oko ulaganja u kragujevacku fabriku "Zastava automobili", nudi proizvodnju automobila poznatog svetskog proizvodaca i za to ima zainteresovanog strateškog partnera, cije ime nije poznato.
On nece podržati razvoj novog modela u "Zastavi", za šta je fabrika uradila projekat i traži 250 miliona dolara. Tupanjac je sredinom jula dobio od Republike Srbije orden Svetog Nemanje za zasluge u unapredenju odnosa matice i dijaspore. U Cikagu živi od 1968. godine, gde je dobio zaposlenje u firmi "Apleton".
Posle tri godine, taj pogonski inženjer odlucio je da postane trgovac nekretninama. Kupovao je stare zgrade, preuredivao ih i prodavao. Tupanjac je sada vlasnik pet kompanija u Americi i širom sveta, a i znacajan je akcionar u dve banke "CIB" i "Parkvej".

Strucnjaci "Zastave" završili studiju o saradnji sa auto-kompanijama iz Indije

U "Zastavi" je okoncan rad na izradi studija o tehnicko-tehnološkim mogucnostima saradnje "Zastavinih" fabrika za proizvodnju automobila i kamiona sa kompanijama iz Indije: "TATA Motors", "Mahindra end Mahindra" i "Ašok Lejland". Generalni direktor Grupe "Zastava vozila" Zoran Radojevic izjavio je za Danas da ce ova studija naredne sedmice biti dostavljena menadžmentima tih firmi. Nakon toga, preciznije krajem avgusta, u Kragujevcu ce biti uprilicen sastanak poslovodstva Grupe "Zastave vozila" sa menadžmentima auto-kompanija iz Indije, na kojem ce se razgovarati o konkretnim mogucnostima poslovno-tehnicke saradnje. U ovoj studiji ukazano je na mogucnosti montaže modela automobila "TATA Motorsa" "indijka" i jednog džipa iz proizvodnog programa kompanije "Mahindra end Mahindra" u Kragujevcu. Za uzvrat, u Indiji bi se montirali "Zastavini" modeli - "florida" i "koral", a možda i jedno od vozila "Zastave Kamiona".
U "Zastavi" nisu želeli da komentarišu najnovije informacije da americki biznismen srpskog porekla iz Cikaga, Branko Tupanjac, 19. avgusta dolazi u "Zastavu", na razgovore o eventualnim ulaganjima u Fabriku automobila i "Zastava-Kamione".
Kako "Danas" nezvanicno saznaje, Tupanjac je nedavno dva puta posetio "Zastavu" i izrazio spremnost da ulaže u Fabriku automobila i "Zastava Kamione".

Nemci grade fabriku radijatora

Kragujevacka firma "Joko d.o.o. Srbija", koja je registrovana u Trgovinskom sudu u Kragujevcu, namerava da u saradnji sa nemackom kompanijom "Feliks metal" u Kragujevcu izgradi fabriku za proizvodnju radijatora u kojoj bi se radijatori proizvodili po patentu profesora Vladana Petrovica. Rec je o radijatorima koji su za 17 kilograma lakši od standaradnih pošto se izraduju od lima debljine 0,5 umesto onih debljine 1,5 milimetara.
Planirano je da se za pocetak u Kragujevcu iznajmi uslužni pogon za montažu radijatora, dok bi se presovanje grejnih tela obavljalo u niškom preduzecu "Jugoterma".

Divca i „Knjaza Miloša” spojilo – razumevanje

U Agenciji za privatizaciju u Beogradu potpisan je ’Memorandum o razumevanju’ izmedu Preduzeca ’Knjaz Miloš’ iz Arandelovca, Kompanije Vlade Divca iz Beograda i Agencije za privatizaciju, kojim se konstatuje da su se ’stekli potrebni uslovi za otpocinjanje pripremnih aktivnosti za sprovodenje zajednickog posla strateškog partnerstva’, saznao je juce Tanjug od akcionara ’Knjaza Miloša’.
Dokument su potpisali generalni direktor ‘Knjaza Miloša’ Radenko Marjanovic i još cetiri lica iz rukovodeceg tima, predsednik Kompanije Delanjare Vlade Divac i direktor Agencije za privatizaciju Miodrag Đordevic. Time se Divac vratio u pricu zapocetu prošle godine oko modela privatizacije arandelovackog preduzeca za proizvodnju mineralne vode, vocnih sokova i osvežavajucih napitaka.
Ocito je da se namera ’Knjaza Miloša’ o dokapitalizaciji, a ne aukcijskoj prodaji, ostvaruje, jer se ’Memorandumom o razumevanju’, posle cega treba da usledi i Pismo o namerama, u globalu definiše šta prihvata kupac, a sva ostala pitanja kupoprodajnog odnosa znana su, verovatno, samo potpisnicima tog akta. Za sada se zna, ukoliko sve tece svojim tokom, da je Divac pristao na kupovinu akcija koje ce se emitovati i kojim ce se uvecati osnovni kapital preduzeca, zatim da otkupi 41,28 odsto akcija kojima raspolaže Republika Srbija, kao i akcije zainteresovanih akcionara, što se verovatno odnosi na vec formirani paket akcija kod Brokerske kuce ’Emišio broker’. Taj paket iznosi 16,26 odsto od ukupnog akcijskog kapitala arandelovackog preduzeca.

Nazire li se ishod sukoba dvojice vlasnika preduzeca "Keramika" iz Kanjiže

Vec više od dva meseca traje sukob dvojice novopecenih vlasnika "Keramike" iz Kanjiže, oko vecinskog vlasništva u preduzecu. Konflikt je doveo i do razdora medu samim radnicima od kojih njih oko 80 podržava Milana Lukica, a preostalih 280 radnika Živorada Vojinovica. I dok se ceka odluka Trgovinskog suda u Subotici koji treba da utvrdi ko je u pravu, radnici ce, po svemu sudeci, opet biti ti koji ce i ovoga puta "platiti ceh" bahatosti svojih gazda.
A borba za prevlast u fabrici pocela je kada su se i jedan i drugi vlasnik dokupom akcija približili udelu od oko 40 odsto akcijskog kapitala. Lukic pokušava da na lakši nacin dode do vecinskog paketa, uz pomoc tadašnjeg direktora "Keramike" Bate Mikloša, koji sa "Keramikom Metalkopom", inace Lukicevom firmom, sklapa ugovor težak oko 350 miliona dinara. Taj ugovor dovodi "Keramiku" u nezavidan položaj jer postaje zavisna od priliva sredstava iz "Metalkopa". Sve to izaziva ogorcenost u "suprotnom taboru" koji na Skupštini akcionara 29. maja, smenjuje UO i umesto starog direktora Bate Mikloša postavlja novog - Abela Mikloša.
Abel Mikloš, koji se oglasio saopštenjem, tvrdi da Lukic "Keramici" duguje 350 miliona dinara na osnovu štetnih ugovora koje je "Keramika" sklopila sa njegovom firmom. Komentarišuci izjavu Milana Lukica da je jedino preko "Metalkopa" mogao da obezbedi garanciju Komercijalne banke za kredit od šest miliona evra on kaže da je Lukic na taj nacin hteo da dode u posed oko 70 odsto akcijskog kapitala.
Kako se Lukicu sve ovo nije dopalo on uz pomoc obezbedenja Agencije "Štit" iz Novog Sada i "Euro Sec" iz Subotice, 3. jula "zauzima" fabriku. Ocekujuci da ce se ipak postici neki dogovor, Abel Mikloš šalje radnike na dvonedeljni odmor a u posredovanju izmedu dve strane ukljucuje se MUP Kanjiža i Jožef Kasa, predsednik Saveza vojvodanskih Madara, cija umešanost biva ubrzo protumacena "bliskim prijateljskim vezama sa sadašnjim direktorom Abelom Miklošem". Time slucaj "Kanjiža" dobija i politicku konotaciju.
Sadašnje rukovodstvo oglasilo se saopštenjem u kojem kaže da je od prošle nedelje 280 radnika, koji podržavaju Vojinovica, želeci da rade i spasu svoju imovinu ušlo u fabriku. Oni, medutim, tvrde da je ispred fabrike ostalo Lukicevo obezbedenje koje ne dozvoljava nikome da izide ili ude sa robom. Da bi zaštitio fabriku UO je angažovao Agenciju za obezbedenje "Ineks" iz Zemuna koja obezbeduje normalnu proizvodnju.
Podsetimo Lukic je, na konferenciji za novinare, prikazao video-zapis na kojem se vide ljudi sa snajperima kako se šetaju po krovu fabricke zgrade. Tvrdio je da je obezbedenje šamaralo i tuklo radnike koji su ležeci ispred kamiona pokušavali da sprece izvoz robe iz fabrike, a da pri tom policija nije htela da reaguje jer je dobila "takve direktive od Jožefa Kase".
"Keramika", a.d. obratila se 10. avgusta pismom predsedniku Vlade Srbije Vojislavu Koštunici i zatražila pomoc od državnih organa u obezbedivanju uslova da preduzece nesmetano nastavi da radi.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta