Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Poceo otkup akcija "Knjaza Miloša", ponudu dala firma sa Kajmana

Privatizacija arandelovacke fabrike mineralne vode "Knjaz Miloš", posle polugodišnje pauze i neuspešnih prošlogodišnjih pregovora o dokapitalizaciji sa košarkašem Vladom Divcem, ponovo postaje uzbudljiva. Divac je 6. avgusta, potpisivanjem Memoranduma o razumevanju sa ovom fabrikom zapoceo novu utakmicu, a da nije ni znao da ima konkurenta.
Sudeci po pripremama Divca za igru u pregovorima i novog takmicara kompanije FFP BALKAN LIMITED sa najveceg Kajmanskog ostrva utakmica ce biti iscrpljujuca i neizvesna. Ovu firmu je osnovala kompanija Fabien Pictet and partners ciji je osnivac Fabien Pictet. Do osnivanja te komanije on je bio partner u najstarijoj švajcarskoj banci Pictet and Cie. Delovi kompanije su rasuti po svetu od Londona do Kajmanskih ostrva.
Ova firma sa egzoticnih ostrva juce je objavila ponudu za preuzimanje akcija "Knjaza Miloša". Ta kompanija spremna je da kupi obicne akcije sa pravom glasa koje je izdalo arandelovacko preduzece, a ukupno ih ima 365.425 komada. Ponudena cena za akciju je 9.000 dinara, a njihova knjigovodstvena vrednost je inace 6.641,72 dinara dok je nominalna 3.000 dinara. Tržišna vrednost akcije je nepoznata jer se nisu prodavale na berzi, navodi se u ponudi i istice da je cena koju nudi ova firma za 35 odsto viša od knjigovodstvene vrednosti.

Hoce 40 odsto kapitala
Kompanija FFP BALKAN LIMITED želi da otkupi minimalno 91.357 akcija ili 25 odsto kapitala, a maksimalno 146.170 akcija, odnosno 40 odsto. Firma je spremna da kupi akcije iznad maksimuma od 40 odsto. Ponuda se otvara 14. avgusta a zatvara 3. septembra. Ovaj potencijalni investitor je kako se navodi u ponudi spreman da investira u arandelovacko preduzece jer je ocenio da je "industrija mineralne vode atraktivna, da su proizvodi "Knjaza" kvalitetni, da je robna marka prepoznatljiva, distributivna mreža dobra, menadžment visokokvalitetan kao i radna snaga, ali im nedostaju finansijska sredstva za dalji razvoj".
Ovakvo videnje je ucvrstio nedavni sastanak sa menadžmentom, pa ako se prihvati ponuda kajmanska firma ce predložiti kompaniji finansijsku konsolidaciju koja ukljucuje i dokapitalizaciju, navodi se u ponudi. Ona je od juce pocela da otkupljuje akcije.
Divcu je dakle bacena rukavica. Rok da se odluci za dokapitalizaciju pod uslovima koji su mu ponudeni prošle godine, a to je da otkupi novoemitovane akcije u vrednosti 51 odsto i da po utvrdenoj ceni otkupi i akcije akcionara koji su zainteresovani da ih prodaju je 30 dana.

Novi izazov
Država mu je ostavila toliko vremena da donese konacnu odluku i rok istice 5. septembra, a ponuda kajmanske firme zatvara se 3. septembra. Prema tumacenju strucnjaka ovo je lakši put da kajmanska kompanija stekne pravo na dokapitalizaciju jer kada otkupi akcije ne mora da traži saglasnost za dokapitalizaciju kao Divac.
Po jednom tumacenju Divcu nece smetati ako akcije otkupi FPP ali ce cena akcija skociti, pa ako Divac želi vec sada da pobedi može ponuditi višu cenu. Ponudu kajmanske firme odobrila je Komisija za hartije od vrednosti, zapravo ona je ocenila da je ova kompanija ispunila uslove time što je deponovala novac. Akcionari su, kako saznajemo, veoma zainteresovani da ih prodaju.

Babic: Bez regulisanja zdravstvenog osiguranja nema reda u ovoj oblasti

Bez uvodjenja osnovnog i dopunskog zdravstvenog osiguranja nije moguce napraviti red u sektoru zdravstva, izjavio je predsednik Hemofarm koncerna Miodrag Babic u intervjuu koji casopis americke privredne komore 'Am-Cam Perspective' objavljuje u najnovijem broju.
'Tek sa dobro organizovanim sistemom zdravstvenog osiguranja, možemo postici efekte u unapredjenju zdravstvene zaštite', ocenio je Babic, dodajuci da je to prvi od nekoliko kljucnih koraka koje treba naciniti da bi se ovaj sektor doveo na nivo bar približan onom koji je zastupljen u razvijenim zemljama. Na pitanje koji bi uslovi bili potrebni za privlacenje vecih investicija u farmaceutski i bolnicki razvoj u Srbiji, Babic je odgovorio da se boji da kod nas preovladjuje deklarativno zalaganje za privatizaciju. 'Jedno opšte nepoverenje prema privatizaciji koje vlada medju gradjanstvom, pored svih onih objektivnih i ociglednih problema, stvara klimu nesigurnosti kod potencijalnih investitora', rekao je Babic. Govoreci o farmaceutskom sektoru, on je naglasio da domaca proizvodnja mora da se 'na neki nacin štiti odredjenim beneficijama koje bi strana kompanija imala u vidu razmatrajuci da uloži u neki proizvodni pogon u Srbiji'. 'Sada smo svedoci želje da se samo uceštvuje u tržišnoj utakmici. Pri tome su pojedine kompanije, bar u farmaceutskoj branši, vrlo spremne na primenu damping cena', rekao je Babic. On je podsetio da Ministarstvo trgovine vodi kampanju 'Kupujmo domace' i ocenio da se ona, izgleda, ne odnosi na lekove iz domacih farmaceutskih kuca, koje proizvode više od 90 odsto potrebnih lekova i to vecinu po standardima Evropske unije. Babic je izjavio da 'uvozni lekovi imaju veliku prohodnost na našem tržištu, pocev od zakonskih propisa koji to omogucavaju i dozvola za uvoz lekova koji se proizvode i u našim fabrikama, nimalo lošijeg kvaliteta, a povoljnijih cena, preko upliva neregistrovanih preparata, damping cena i slicno'. 'U ovoj zemlji kao da se neko utrkuje da u apotekama bude što više uvoznih lekova dok traje kampanja 'Kupujmo domace'', rekao je Babic u intervjuu americkom casopisu koji mesecno izlazi u Beogradu.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta