Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Ogranicena prava akcionara "Knjaza"

Za kupovinu akcija fabrike "Knjaz Miloš" zainteresovano je nekoliko inostranih investitora, ali nijedan kupac nece moci da ima više od 10 odsto upravljackih prava. Statutom "Knjaza" precizirano je da se upravljacka prava vlasnika akcija organicavaju na 10 odsto, a direktor pravnog sektora "Knjaza" Zorka Cosovic potvrdila je da je statut izmenjen krajem 2003.
Kompanija "FPP Balkan limited", registrovana u Londonu, objavila je 12. avgusta ove godine ponudu za preuzimanje 25 do 40 odsto akcija po ceni od 9.000 dinara. "FPP Balkan limited", kako tvrde njeni predstavnici, i pored statutarnih ogranicenja ostaje pri svojoj ponudi.
Vlade Divac, kako saznajemo iz pouzdanih izvora, nece se ukljuciti u kupovinu akcija i preuzimanje "Knjaza". Neki strucnjaci tvrde da prema Zakonu o preduzecima, koji je "stariji" od Statuta ovog preduzeca, nije moguce ogranicavati upravljacka prava.

Radnici PKB Kragujevac traže od vlasnika firme MD-eks da se iseli iz njihovih prostorija

Celnici "Jukosa," vodece naftne kompanije u Rusiji, upozoravaju da ce zbog pritiska vlasti kompanija bankrotirati, dok analiticari prognoziraju da ce se deo firme potom naci u rukama države i odredenih krugova u Kremlju. Finansijski direktor Brus Mizamor smatra da bi do bankrotstva kompanije koja proizvodi dva odsto svetske i petinu ruske nafte, moglo doci u roku od nekoliko dana. Svi tekuci racuni kompanije u ruskim bankama su blokirani na osnovu sudskog rešenja o prinudnoj naplati poreskog duga za 2.000 godinu, od 99,4 milijarde rubalja (3,42 milijarde dolara). Zamenik ministra za poreze Sergej Šuljgin navodi da je od te sume samo 40 milijardi rubalja poreski teret, dok ostatak cine kazne i kamate. Visoke cene nafte daju mogucnost "Jukosu" da još radi, ali, po recima Mizamora, to ne menja situaciju u kojoj se kompanija nalazi. On tvrdi da od mesecnog prihoda od 1,8 milijardi dolara polovina odlazi na placanje poreza, na transport oko 250 miliona, dok 400 miliona dolara iznose troškovi proizvodnje. "Jukos" je objavio da je za prvih šest meseci ove godine cist gubitak iznosio 77,6 milijardi rubalja, pre svega zbog naplate poreza i pocetka vracanja dugova bankama. U istom periodu prošle godine kompanija je uknjižila dobitak od 39,6 milijardi rubalja. Analiticari smatraju da odugovlacenjem sa objavljivanjem bankrotstva "Jukos" može doci u situaciju da objavi samolikvidaciju. Bankrotsvo u sadašnjoj situaciju ide na ruku akcionarima, pošto kontrolišu 2,6 milijardi dolara duga kompanije i imaju pravo da ih dobiju ranije nego država. Smatra se da još oko dve milijarde dolara kontrolišu strukture bliske kompaniji.
Analiticar Dmitrij Mangilev smatra da bi "Jukos" trebalo da bude zainteresovan za bankrotstvo, pri cemu bi rasprodaja aktiva kompanije bila izvršena po tržišnoj ceni. Na to ukazuje i angažovanje nemacke investicione banke Dresdner Kleinwort Wasserstein za procenu vrednosti "Jukosa." Procenjuje se takode, da je najverovatniji kupac akcija najvrednijeg poseda "Jukosa" - "Jugansnjeftgaza," ruska naftna kompanija pod kontrolom države "Rosnjeft."

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta