Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
"JEDINSTVO" I "HIPOL" NA TENDERU

Dva preduzeca iz Zapadnobackog okruga narednog meseca ili u oktobru naci ce se na tenderu. Rec je o poljoprivrednom preduzecu "Jedinstvo" u Apatinu i odžackom "Hipolu", koje je Agencija za privatizaciju obavestila o skorom raspisivanju tendera. "Jedinstvo" je vec dva puta bilo na tenderu, ali oni nisu uspeli zbog niske cene koju su ponudili zainteresovani kupci, dok je tender za hemijsku industriju "Hipol" iz Odžaka poništen zbog odustajanja konzorcijuma od kupovine. Inace, u Zapadnobackom okrugu dosad je na tenderu prodato samo jedno preduzece - šecerana u Crvenki, ciji je vlasnik postao grcki "Helenik sugar".

CIJI CE BITI CE MARKET

Da li ce slovenacki „Merkator” platiti traženu cenu za kupovinu beogradskog „Ce marketa”, najverovatnije ce se znati u cetvrtak. Kako „Politika” saznaje, za sredu poslepodne zakazana je u Ljubljani sednica Nadzornog odbora „Merkatora”, najveceg trgovinskog lanca u južnom delu Evrope.
Kako nam je juce rekla Jana Lutovac-Lah, zadužena za odnose s javnošcu u „Merkatoru”, njegov Nadzorni odbor ce sutra razmatrati poslovne rezultate u prvom polugodu ove godine, a jedna od tacaka dnevnog reda bice posvecena i kratkorocnim planovima.
– Ne mogu ništa više od ovoga da vam kažem, jer bih u tom slucaju prekršila važeca pravila u kompaniji. O eventualnim našim namerama da u narednih nekoliko meseci kupimo „Ce market” svi akcionari „Merkatora” moraju biti istovremeno obavešteni, kaže Jana Lutovac-Lah.
Naša sagovornica u centrali „Merkatora” u Ljubljani nije bila spremna da komentariše napise u beogradskoj štampi da je rukovodstvo ove kompanije prošle nedelje boravilo u Beogradu i da je tajno pregovaralo sa malim akcionarima „Ce marketa”, koji su od Slovenaca tražili 30.000 dinara za jednu akciju. Prema nekim izvorima, „Merkator” je spreman da kupi ukupno 76 odsto akcija najveceg srpskog trgovca sa 227 samousluga. Posao bi vec bio završen, ali se cekalo samo na odluku Komisije za hartije od vrednosti koja nije donela odluku zbog toga što nije bilo kvoruma.
Da je beogradski lider medu trgovcima na meti potencijalnih kupaca, zna se poodavno. Predsednik „Merkatora” Zoran Jankovic izjavio je još pocetkom decembra prošle godine da je ova kompanija zainteresovana za povezivanje sa beogradskim „Ce marketom”, odnosno za kupovinu akcija tog preduzeca. Vladimir Kravcuk, direktor preduzeca „Merkator Srbija”, bio je konkretniji.
– U slucaju uspostavljanja partnerstva izmedu dve firme moguce su razlicite kombinacije odnosa, rekao je on. Tako bi, na primer, „Ce market” mogao da zadrži svoje ime, odnosno svoj brend, s tim što bi usvojio nove standarde rada i proširio mrežu.
Ali, namera „Merkatora” ne ostavlja ravnodušnim ni druge srpske trgovce, pa ni proizvodace.
– „Ce market” predstavlja najveci maloprodajni lanac u našoj zemlji. Zbog toga smatramo da je pitanje njegove prodaje stvar od strateškog ekonomskog interesa za Srbiju, o cemu su vodeci ljudi kompanije „Delta” u više navrata javno govorili, izjavila je za naš list Milka Forcan, potpredsednik za odnose s javnošcu u kompaniji „Delta holding”.
– Za poslovanje „Ce marketa” vezan je veliki broj domacih proizvodaca iz oblasti prehrambene i preradivacke industrije, pa je odatle i potekla inicijativa za formiranje konzorcijuma domacih preduzeca koji bi kupovao akcije „Ce marketa”. U tom konzorcijumu „Delta” bi bila samo jedan od clanova.
Inicijativa za formiranje konzorcijuma zvanicno je prosledena vladi Srbije i, kako kaže Milka Forcan, „Delta holding” ocekuje odgovor.
Kako se saznaje, za takav konzorcijum, pored ostalih, zainteresovani su „Apatinska pivara”, „Knjaz Miloš”, „Imlek”, „Don kafe” i „Grand kafa”. Konzorcijum bi cinilo 15 „Ce marketovih” dobavljaca, sa ravnopravnom ulogom u upravljanju ovim preduzecem, a ta ideja prihvacena je i medu vodecim ljudima menadžmenta „Ce marketa”.

U ocekivanju investitora
Posle višegodišnjeg odugovlacenja sa objavljivanjem Prospekta firme, koji bi omogucio njen izlazak na berzu, akcionari „Ce marketa” nestrpljivo ocekuju ponudu potencijalnih kupaca za preuzimanje kako bi prodali svoj dosadašnji „umrtvljeni” kapital, kaže za naš list Rade Rakocevic, direktor brokerske kuce „Senzal”.
Ta brokerska kuca je agent najveceg broja malih akcionara „Ce marketa”, koji poseduju više od 50 odsto kapitala ovog nacionalnog trgovinskog lanca.
Akcionari trenutno sa nestrpljenjem ocekuju sednicu Komisije za hartije od vrednosti, koja bi trebalo da se održi sredinom ove nedelje kad bi, kako se najavljuje, trebalo da se obelodani i eventualna prva ponuda za preuzimanje akcija.
Imajuci u vidu najavljeno veliko interesovanje domacih i stranih kupaca koji ulaganjem u akcije „Ce marketa”, fakticki, sticu i znatan deo ucešca na srpskom tržištu zahvaljujuci lancu od maltene 230 samoposluga i prodavnica, akcionari ocekuju veoma atraktivne otkupne cene, cime bi im se isplatilo višegodišnje cekanje na slobodno raspolaganje sopstvenim kapitalom.
Ovo tim pre što se nagoveštava i stvaranje konzorcijuma domacih kupaca na celu sa „Deltom”, kako bi se sprecilo da neko nepoželjan, a pre svega slovenacki „Merkator”, za koji se veruje da je na to nameren, preuzme „Ce market”, smatra Rakocevic.
Niko u ovom casu ne može da predvidi dešavanja oko ove firme, ali nije iskljuceno ni njeno naprasno pojavljivanje na berzi nakon objavljivanja ponude za preuzimanje, ukoliko se ona bude smatrala „neprijateljskom”.
Podsecanja radi, to su vec uradile neke firme poput „Aleve” i „Toze Markovica”, koje su iskoristile berzu kao bedem od neprijateljskog preuzimanja.
Prema Zakonu, tokom trajanja ponude za preuzimanje, zainteresovani kupac ne može direktno da pribavlja akcije firme koju je markirao, što znaci da neposredno ucestvuje u berzanskom prometu njenih akcija.

Štrajkuju radnici „Komgrapa”

Zaposleni u beogradskoj gradevinskoj kompaniji “Komgrap” zapoceli su juce štrajk zbog neisplacenih zarada i loše organizacije preduzeca.
Grupa od 200 radnika tog preduzeca protestovala je ispred upravne zgrade “Komgrapa” na Terazijama zahtevajuci povezivanje radnog staža za poslednje cetiri godine, objedinjavanje 10 zavisnih preduzeca i smenu rukovodstva te gradevinske firme.
Predsednik Štrajkackog odbora “Komgrapa” Nebojša Dajic je na skupu rekao da štrajkaci traže prodaju dela imovine kako bi se isplatile sve obaveze prema zaposlenima, kao i informacije o statusu imovine “Komgrapa” i odgovornost rukovodstva za loše poslovanje.
Bajic je najavio da ce protest biti nastavljen danas u 11 sati pred zgradom Trgovinskog suda u Beogradu u kom ce se održati predstecajni postupak te kompanije.
“Komgrap” trenutno zapošljava oko 1.800 radnika u 10 zavisnih preduzeca, od kojih je najvece “Komgrap - Gradnja” sa 800 zaposelnih. Kompanija je akcionarsko društvo u kom 60 odsto kapitala poseduju zaposleni, a 40 odsto je vlasništvo države.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta