Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Država u "Knjazu" nema upravljacka prava

Ministar za ekonomske odnose s inostranstvom i koordinator Ministarstva privrede Predrag Bubalo izjavio je juce da je u slucaju privatizacije "Knjaza Miloša" u Arandelovcu država došla u nelogicnu situaciju da, iako poseduje 40 odsto akcija, ima samo svojinska, ali ne i upravljacka prava.
- Sada može da se pojavi neki investicioni fond koji kupi 30 ili 35 odsto akcija od malih akcionara i automatski stice 60 odsto upravljackih prava - rekao je Bubalo i dodao da država koja ima 40 odsto akcija "Knjaza Miloša" ne može da donese odluku o dokapitalizaciji. "Primerenija je, u ovom momentu, dokapitalizacija "Knjaza Miloša". Ova firma je atraktivana ako je poredimo sa firmama u Srbiji, zato što je bolje stojeca i ima bolje tržište nego mnogi drugi. Ali, ako je poredimo s konkurentima u svetu, ona je, možda, samo malo manje zaostala od ostalih domacih firmi, ali ne može da se poredi sa slicnim proizvodacima u svetu - rekao je on.
- Nemojmo se zavaravati da "Knjazu Milošu" nisu potrebne investicije i zaštita zaposlenih. Prakticno smo došli u situaciju da "kolo vode" mali akcionari - naglasio je Bubalo.

Zoran Radojevic, generalni direktor Grupe Zastava vozila o najavljenom otpisu duga bankama

Kandidat DSS za gradonacelnika Kragujevca Goran Davidovic potvrdio je da ce u Vladi Srbije uskoro biti potpisan sporazum kojim ce "Zastavi" biti optisani dugovi prema bankama u iznosu od oko 400 miliona dolara. Davidovic je ponovio da ce "Zastava" tako postati razdužena fabrika, koja ce lakše doci do strateškog partnera.
Generalni direktor Grupe "Zastava vozila" Zoran Radojevic izjavio je za Danas da ce danas u Ambasadi Italije u Beogradu biti potpisan sporazum o otpisu veceg dela "Zastavinog" duga italijanskom Fijatu. U julu je, podsetimo, postignut dogovor da Fiat otpiše Zastavi 72,5 odsto duga, odnosno nešto više od 30 mliona evra od ukupnog duga koji je sa kamatama dostigao iznos od 42,5 miliona evra. Ostatak duga (11,5 miliona evra), Zastava treba da vrati u roku od godinu i po dana, i to sredstvima iz privatizacije njenih bivših i sadašnjih preduzeca.
- Zastavin dug prema bankama u stecaju - Jugobanci, Beobanci i Investbanci, prema najvama nadležnih u Vladi Srbije, treba da bude otpisan do kraja ove nedelje. Glavnica tog duga iznosi 200 miliona dolara, dok cemo o kamatama tek pregovarati - kaže Radojevic, napominjuci pri tom da je veoma važno opredeljenje Vlade Srbije i Agencije za sanaciju i stecaj banaka da Zastavini dugovi budu otpisani.
On potom istice da otpis duga Zastave prema Fijatu i bankama otvara vrata "ubrzane privatizacije" kako izdvojenih, tako i onih preduzeca koja još uvek posluju u sistemu Zastava.
- Ocekuje se da ce Zastava Kamioni uskoro ici na tender, dok se rasplet višegodišnje krize Fabrike automobila može ocekivati do kraja godine. Za "Kamione" vec imamo zainteresovane investitore, dok se, kad je Fabrika automobila u pitanju, vode razgovori sa dve-tri inostrane kompanije - kaže Radojevic.

LABUS U VRBASKOM „VITALU”

Vrbaski „Vital” ugostio je juce potpredsednika republicke Vlade, Miroljuba Labusa kao i desetak vodecih privrednika južno-backog okruga. Predstavnici najvecih preduzeca sa ovog podrucja iskoristili su ovaj sastanak da upoznaju potpredsednika Vlade sa tekucim problemima kao i planovima za buduce poslovanje. Na sastanku je razgovarano o odnosu poljoprivrede i prehrambene industrije, otkupu sirovina kao i privatizaciji. Ovom prilikom razgovarano je i o nacinu privatizacije vrbaskog „Vitala” gde je postignuta saglasnost uprave ovog preduzeca sa Republickom Vladom.
„Vlada je spremna da pozove male akcionare da se udružimo zajedno i da kroz tender privatizujemo vecinski paket akcija. Da dodemo do strateškog investitora od kojeg cemo tražiti dodatne investicije i odgovarujuce tržište tako da to bude dobra investicija i za ovo preduzece i za državu i naravno za sam Vrbas. Mislimo da je to put kojim Vlada želi dalje da ide kod svih ovih situacija gde imamo dobro preduzece u kojima država ima oko 40 odsto vlasništva”, rekao je Miroljub Labus juce u „Vitalu”.
Po njegovim recima dogovor sa rukovodstvom „Vitala” oko zajednicke prodaje akcija je prvi korak u privatizaciji i sada predstoji traženje strateškog partnera koji bi ispunio sve uslove.
„Mi bismo voleli da dode strateški partner iz branše, koji proizvodi ovu vrstu proizvoda jer smo onda sigurni da ce nastaviti sa investicijama, da uloži u novu tehnologiju i da ce da razvija nove proizvode”, rekao je Miroljub Labus.
”Naravno na tržištu se vecinski paket akcija prodaje investitoru koji da najbolju ponudu i nemamo mi ništa protiv investicionih fondova, ali u uslovima tendera jasno cemo specifikovati cenu, investicije, tržište i sve ono što je potrebno da ova fabrika nastavi sa radom kao jedna od uzornih ne samo srpskih nego i regionalnih fabrika”, rekao je Labus.

Žestoko lobiranje za potencijalne kupce arandelovackog "Knjaza"

Rovovska borba povodom prodaje "Knjaza Miloša"se zahuktava, a lobisti kupaca u liku pi-ar i marketinških agencija, brokerskih kuca i konsultanata pokušavaju u sve da uvuku i pojedine medije. Tako je zaposlena u PR agenciji "Olaf i Mekatir", koja radi za kajmanski fond "Balkan", juce zvala pojedine medije da bi ih obavestila o terminu sastanka Aktiva penzionera "Knjaza" i direktora Agencije za privatizaciju Miodraga Đordevica, a koji je bio zatvoren za javnost. Ona je cak izjavila da zove ispred brokerske kuce ITM koja prikuplja akcije "Knjaza" upravo za fond "Balkan".
Medutim, u ovoj brokerskoj kuci demantovali su da su ovlastili bilo koju agenciju da to radi. Ivan Radovanovic, vlasnik "Olaf i Mekatir" demantovao je da ta agencija lobira za "Balkan", dodajuci da su samo informisali medije o pomenutom sastanku. Pretpostavlja se da je cilj ove "informacije" da se podstakne prica da država nece uspeti da proda akcije po 20.000 dinara, pa je bolje da ih akcionari prodaju odmah po na primer 17.200 dinara, koliko je ponudio "Balkan".
Nažalost, ima i poslenika javne reci koji na novinskim stupcima otvoreno staju na stranu konkretne firme koja je vec dala javnu ponudu za otkup akcija "Knjaza". Najlakše je manipulisati sa akcionarima, penzionerima koji poseduju oko 23 odsto vlasništva "Knjaza" jer vecina ima minimalna primanja, pa lako nasedaju na pricu "bolje vrabac u ruci nego golub na grani".
Golub je u ovom slucaju ponuda države da joj se pridruže akcionari u prodaji sa minimalnom cenom od 20.000 dinara. Ako bi se sitni akcionari pridružili državi u prodaji akcija, umesto da vec do 20. septembra prihvate jednu od date tri ponude koji su dali, fond "Balkan", "Laško" i "Danon", ove firme bi morale da znatno povecaju otkupnu cenu akcija.
"Balkan" u tom slucaju akciju ne bi placao 17.200 dinara, koliko je ponudio, nego bar skoro 20 odsto više. "Laško" bi za svaku akciju umesto 16.000 dinara trebao da plati bar 4.000 dinara više, dok bi "Danone" ceo "Knjaz" koštao skuplje oko 25 miliona evra. Znaci, u igri su velike pare, jer ove tri firme mogu, u slucaju da im prode vec data javna ponuda, da uštede odnosno "zarade" milione evra.
Tako bi, na primer, "Balkan" u prvoj varijanti ceo "Knjaz" morao da plati 84, 9 miliona evra. "Laško" bi ceo "Knjaz" koštao 78 miliona evra, a "Danon" 75 miliona evra.
U drugoj varijanti, ako akcije kupuju od države i sitnih akcionara zajedno, pod uslovom da hoce i mogu da kupe ceo kapital "Knjaza", morali bi da se takmice polazeci od startne cene od 100 miliona evra. Zato je veoma bitno da se do 20. septembra ukljuce svi lobisti jer ce i oni dobiti deo kolaca koji je težak od 15 do 25 miliona evra. Ne treba gubiti iz vida da aranžman sa državom sitnim akcionarima donosi ne samo vecu cenu akcije, vec garantuje i socijalni program za zaposlene kolege, kao i obavezne investicije u "Knjaz".

Brokeri u akciji
U Agenciji za privatizaciju potvrdili su da je juce, na zahtev Aktiva penzionera, održan sastanak. Penzioneri su hteli da im država garantuje cenu akcije od 20.000 dinara. Miodrag Đordevic, direktor Agencije, predocio im je da država nije kupac akcija vec prodavac, koji ce u slucaju da joj se sitni akcionari pridruže, tražiti za vecinski paket minimum 20.000 dinara za akciju. Kako saznajemo, sastanku je prisustvovao i direktor brokerske kuce "Emisijo", u koju je deo penzionera deponovao akcije, koji je sugerisao da država izda saopštenje da ne garantuje cenu od 20.000 dinara.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta