Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Knjige C marketa ispravne

Podaci iz knjige akcionara Ce marketa i oni koji se nalaze u Centralnom registru hartija od vrednosti istovetni su – pokazala je kontrola koju je obavila nadležna ekipa Komisije za hartije od vrednosti, saznaje „Politika” iz pouzdanih izvora.
Naime, kontrolori su završili posao i uporedivanje stanja u evidenciji u Ce marketu sa onim što se nalazi u Registru akcija, pokazalo je da nema nepravilnosti i da su tacne ranije izjave generalnog direktora Slobodana Radulovica da on licno poseduje 1.400 akcija ili procentualno 0,2 odsto ukupnih akcija Ce marketa.
Pošto je završeno saldiranje stanja, danas ce Komisija za hartije od vrednosti razmatrati zahtev slovenacke trgovacke kuce „Merkator” za preuzimanje akcija Ce marketa metodom javne ponude. Ko se još prijavio nije poznato, a do juce nismo dobili potvrdu domaceg holdinga „Delta” da ce ucestvovati, sa ranije najavljivanim konzorcijumom domacih firmi i dobavljaca, u javnoj ponudi za akcije Ce marketa.

„Sintelon” gradi fabriku parketa

Domacin razgovora ministra Predraga Bubala i privrednika bio je Nikola Pavicic, direktor “Sintelona”, fabrike koja je odavno završila privatizaciju i našla strateškog partnera, firmu “Tarket” iz Nemacke.
- Vlada može uspešnima pomoci kod državne birokratije, koja mnoge propise tumaci na svoj nacin. Rec je o stimulacijama za izvoz, ali i problemima prilikom investicija. Akcionari “Sintelona” odlucili su da ovde grade fabriku parketa koja ce koštati 25 miliona evra. Fabrika treba da pocne s radom pocetkom 2006. godine. Kod ovakvih investicija proceduru moramo da pojednostavimo i prilagodimo investitorima, što je posao i Vlade i nadležnih ministarstava - rekao je Pavicic.

SA TRIBINE „KNjAZ MILOŠ” I PRIVATIZACIJA

Privatizacija kompanije „Knjaz Miloš” i dalje je top tema u gradu pod Bukuljom, pa se o tome raspravlja i na lokalnoj televiziji. Tako je na tribini RTV „Sunce” preksinoc medu gostima bio i Milko Štimac, predsednik Komisije za hartije od vrednosti. U direktnom razgovoru telefoni u redakciji su se „usijali” od brojnih pitanja akcionara, uposlenih i svih gradana kojima je ova firma u srcu, a posluje bezmalo dva veka.
Da je uskracivanje prava akcionara još prisutno najbolje ilustruje primer zabeležen u Arandelovcu, kada su mali akcionari bili spreceni da povuku svoje pakete iz brokerske kuce „Emisio”, što je naš list prvi objavio u utorak 14. septembra. Nažalost, broj uskracenih prava ove brokerske kuce prema akcionarima je povecan, pa su se juce javili i penzioneri „Knjaza”: Milanka Petrovic i Bogdan Dragovic, koji nisu mogli da ostvare svoja zakonska prava.
– U Arandelovcu je bila kontrola naše komisije, koja je obišla sve brokerske kuce na terenu. Ono što su clanovi kontrole ustanovili jeste velika zbunjenost akcionara. Ljudi prosto ne znaju šta da rade. Neko im nudi 20.000, a onda izade visoki državni cinovnik i javno kaže da ce država da kupi 10 odsto, a zna se da država nema zakonske mogucnosti da kupuje akcije, rekao je Štimac.
– Što se tice sankcija za nezakonite radnje, koje su kontrolori ustanovili u Arandelovcu, protiv prozvane brokerske kuce odredice se sankcije koje se krecu od ukora do iskljucenja sa tržišta za hartije od vrednosti u razlicitim vremenskim rasponima i trajanju. Ovaj slucaj u Arandelovcu je veoma ozbiljan prekršaj i komisija ce ga sigurno sankcionisati – upozorio je Milko Štimac.
Ucesnici tribine RTV „Sunce” izrazili su na kraju optimizam da ce se privatizacija „Knjaza” uspešno okoncati. Dosadašnji ponudaci za kupovinu akcija položili su pare u naše banke i sve zahtevane zakonske uslove ispunili, što je Komisija za hartije od vrednosti i verifikovala.

Potrebni „prevodioci”
Tribina o „Knjazu”, na RTV „Sunce” izazvala je ogromno interesovanje, pogotovo medu arandelovackim mineralcima.
U razgovoru sa Sladanom Pantelic, Ranislavom Antonijevicem, Milenom Petrovic, Radetom Pavlovicem, Stanimirom Đukicem i Zoranom Lazarevic culi smo gotovo identican stav:
– Našu fabriku necemo dati svetskim mešetarima koji nemaju želju da se firma dalje razvija na dobrobit svih nas, radnika, akcionara i gradana Arandelovca, vec da nas preprodaju i milione evra preko noci stave u svoj džep.
Takode su izrazili spremnost da prihvate ponudu države da zajedno udruže paket akcija i ponude na prodaju najboljem ponudacu, a što se tice gostiju na tribini, koju su pomno pratili, kako nam rekoše, nisu, iskreno receno, otklonili neke dileme i pitanja oko privatizacije preduzeca, jer im je, nažalost, da bi ih razumeli, bio potreban „prevodilac”.

Pismo akcionara „Knjaza” Štimcu

Aktiv penzionera akcionara „Knjaza Miloša” u Arandelovcu uputio je juce pismo predsedniku Komisije za hartije od vrednosti Milku Štimcu, tražeci odgovor na pitanje da li je „Knjaz Miloš” ispoštovao zakonsku proceduru za sazivanje Skupštine akcionara 17. septembra.
U pismu je navedeno da Aktiv penzionera akcionara ima paket od 28 odsto akcija, što cini 30 odsto upravljackog prava u organima tog preduzeca i da je za Skupštinu saznao iz novina.
Pošto je Skupština sazvana zbog izmene Statuta, što je prema navodima Aktiva glavno pitanje, a Aktiv o tome uopšte nije obavešten, iako okuplja 1.500 akcionara, oni su porucili Štimcu da za svaki saziv Skupštine mora biti ispoštovana odredena procedura i to upravo kod organa ciji je on predsednik.

Nalozi bez pecata
Akcionari preduzeca „Knjaz Miloš” u Arandelovcu, koji su juce želeli da kod ovlašcene brokerske kuce te firme – „Senzal” – daju naloge za prenos hartija od vrednosti sa svog vlasnickog racuna na depo racun ponudioca za otkup akcija, najpre su vraceni sa obrazloženjem da nemaju papire i formulare, a potom su nekima izdavani nalozi bez pecata.
Njima je receno da po pecat dodu narednih dana. Tako je nalog jednog akcionara uredno potpisan i ispecacen, a pet minuta kasnije drugi nalog, drugog klijenta, ostao je bez pecata.

OTPUŠTENI CLAN ŠTRAJKACKOG ODBORA „JUGOREMEDIJE” ZDRAVKO DEURIC

Otpušteni clan Štrajkackog odbora “Jugoremedije” Zdravko Deuric odbacio je jucerašnje tvrdnje generalnog direktora te kompanije Aleksandra Radovanovica da je 70 otpuštenih radnika tog preduzeca odbilo da se odazove pozivu da se ponovo jave na posao.
Deuric je agenciji Beta rekao da je nekoliko otpuštenih radnika-akcionara, koji su od Republicke inspekcije rada dobili rešenje o otkazu na nezakonit nacin, prvi put pokušalo da ude u “Jugoremediju” 12. septembra, ali im pripadnici obezbedenja “GSP plus” to nisu dozvolili.
On je kazao da je u utorak 25 radnika, od ukupno 103, koji su do sada dobili rešenje Republicke inspekcije rada, “probalo da ude u fabriku” i dodao da je tada došlo do manjeg incidenta sa pripadnicima obezbedenja koji im nisu dozvoljavali da udu, što se ponovilo i danas. Zamenik generalnog direktora “Jugoremedije” Zlatko Markovic je po ovlaštenju generalnog direktora Aleksandra Radovanovica juce potpisao da ne želi da pusti radnike u fabriku. Prema njegovim recima, to bi znacilo da je rukovodstvo “Jugoremedije” odlucilo da svakodnevno placa pet miliona dinara i to novcem akcionara “Jugoremedije”.
U saopštenju koje je rukovodstvo “Jugoremedije” uputilo ministru za rad i socijalnu politiku Slobodanu Lalovicu i ministru za privredu i privatizaciju Predragu Bubalu, navodi se da se pozivu da radi nije odazvao nijedan od 20 radnika kojima je prestao radni odnos.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta