Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Slovenacki "Merkator" procenio "Ce market" 50 miliona evra

Zoran Jankovic, predsednik slovenackog "Merkatora" izjavio je juce da je ponuda ove trgovacke kuce da kupi akcije "Ce marketa" po 18.000 dinara realna. To znaci da cela firma vredi 50 miliona evra što nisu male pare, kaže Jankovic.
- "Merkatorova" strategija podrazumeva da prijateljski preuzimamo firme medutim nisu uspeli dvogodišnji pregovori sa direktorom "Ce marketa" Slobodanom Radulovicem o udruživanju kapitala, pa smo rešili da damo javnu ponudu- istakao je Jankovic.
On nije želeo da kaže da li ce "Merkator" ponuditi i vecu otkupnu cenu akcija sa obrazloženjem da je neizvesno da li ce još neke firme dati svoje kontraponude za kupovinu akcija "Ce marketa". Jankovic je povodom apela privrednika Srbije da "Ce market" mora ostati u domacem vlasništvu podsetio da Predrag Bubalo, ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom poziva strane kompanije da investiraju u Srbiju, i da pritom nije receno da su pojedine srpske firme izuzete iz te strategije.
Na tvrdnje da je izigrao dogovor s Radulovicem da nece neprijateljski kupovati "Ce market", Jankovic je rekao da su ponudu acionarima uputili javno i da je njihovo iskljucivo pravo da svojim vlasništvom raspolažu.
Dok se održavala konferencija za štampu ispred zgrade je 100 radnika "Ce marketa" protestvovalo noseci transparente sa porukama "Necemo da ucimo slovenacki", "Pobijeni vojnici opominju" i "Jankovicu vrati se kuci kod mame".

"Podravka" ušla u trku za "Centroproizvod"

Hrvatska kompanija "Podravka" iz Koprivnice objavila je juce javnu ponudu za kupovinu manjinskog paketa akcija "Centroproizvoda". "Podravka" je zainteresovana za kupovinu najmanje 25,02 odsto, odnosno 352.000 akcija, a najviše 29,86 odsto akcija "Centroproproizvoda" ili 420.000 akcija po ceni od 950 dinara po komadu.
Knjigovodstvena vrednost akcije krajem prošle godine bila je 718 dinara dok je nominalna vrednost 600 dinara. U ponudi "Podravke" istice se da je cilj preuzimanja zadržavanje postojecih marki proizvoda, uz dodatnu proizvodnju "Podravkinog" asortimana u "Centroproizvodu" za koji postoji tehnološki preduslov, a to su vegeta i supe.
"Podravka", takode, kako se navodi, preuzimanjem želi da se, preko srpskog tržišta, proširi i na ona sa kojima Srbija ima potpisane ugovore o slobodnoj trgovini - Rusiju i Makedoniju. Hrvatska firma obecava i da ce kupovati sirovine od "Centroproizvoda" kao što su cajevi, kao i da ce, ako preuzme deo vlasništva, omoguciti da se koriste njeni finansijski izvori pod povoljnim uslovima.
Skupština "Centroproizvoda" je, medutim, pocetkom jula donela odluku o dokapitalizaciji, za koju je zainteresovana domaca firma za preradu kafe "Don kafa" i ona je pre nekoliko dana uplatila 16 miliona evra za 52 odsto akcija.
- Iako je proces dokapitalizacije "Centroproizvoda" još u toku, i uprkos cinjenici da je jedini ponudac "Centro hrana", firma "Don kafe", zadovoljio sve uslove iz javnog poziva i pre nekoliko dana uplatio 16 miliona evra na racun firme za 100 odsto novoemitovanih akcija, Komisija za hartije od vrednosti izdala je 16. septembra 2004. dozvolu hrvatskoj "Podravki" i na taj nacin joj omogucila da zapocne sa neprijateljskim preuzimanjem "Centroproizvoda" - kaže Miloš Glušac, predsednik Kluba akcionara.
- "Grand kafa", koja sve vreme od kada je zapoceo proces dokapitalizacije, vodi kampanju nipodaštavajuci dvotrecinsku volju akcionara da zaštite sebe kroz izabrani model dokapitalizacije, ima nameru da u dogovoru sa "Podravkom", raskrcmi našu firmu. "Grand kafa" bi uzela resor kafe, a "Podravka" bi bila u prilici da realizuje svoj plan da svoje supe, pudinge, šlagove i vegetu pakuju u ambalažu "Centroproizvoda" i ovlada i tržištem okolnih zemalja. Ne znam da li je to u našem nacionalnom interesu, kaže Glušac.

Zoran Jankovic, predsednik uprave Merkator o ponudi za preuzimanje akcija C marketa

Posle odobrenja Komisije za hartije od vrednosti krenuli smo u proces preuzimanja akcija C marketa. Ponudili smo cenu od 18.000 dinara po akciji ali to još uvek to ništa ne znaci. Na akcionarima je da odluce da li ce prodati svoje akcije, a svoje ponude mogu dostaviti do 17. oktobra. Ako bi po ovoj ceni uspeli da otkupimo svih 100 odsto akcija vrednost C marekta ce dostici 50 miliona evra. Verujem da ima malo onih koji mogu da ponude tu cenu, ali cemo ipak sacekati da vidimo da li ce se pojaviti neka kontraponuda - izjavio je juce na konferenciji za novinare predsednik uprave slovenacke kompanije Mercator Zoran Jankovic.
Prema njegovim recima Mercator se obavezao da nakon preuzimanja zadrži robnu marku Cmarketa, da ne otpušta radnike ali i da izvozi srpsku robu na svim tržištima gde ja Merkator prisutan.
Komentarišuci proteste radnika C marketa Jankovic je rekao da "ih ne razume".
- Ne znam šta hoce tim protestima. Svako može samostalno da odluci kome ce da proda svoje akcije. Ili ce ih prodati nama ili nekom drugom. Ako bilo ko dode da ih kupi on ce morati da zadrži zaposlene, jer bez ljudi ovog posla nema - kaže Jankovic.
Na pitanje novinara da li zna da su akcionare C marketa, neke državne instutucije, na primer Privredna komora Srbije pozvale da ne prodaju svoje akcije "strancima", Jankovic je odgovorio da je "legitimno pravo svakog da iskaže svoje mišljenje".
- Ministar Predrag Bubalo pozvao je strane investitore da ulažu u Srbiju. Rekao je dodite u Srbiju garantujemo vam pravnu sigurnost - kategorican je Jankovic.
Vladimir Kravcuk, direktor Merkatora S, kaže da ni u kom slucaju ovim preuzimanjem nece biti ošteceni dobavljaci Cmarketa, jer ce struktura zastupljenosti robe u ovom trgovinskom lancu ostati nepromenjena.
- U Merkatoru imamo samo 13 odsto slovenackog proizvoda. U hipermarketu na Novom Beogradu od oko 33.000 razlicitih artikala, 36 odsto od tih artikala je srpskog porekla ali i veliki broj srpskih dobavljaca - kaže Kravcuk.
Merkator je prema navodima predstavnika uprave do sada realizovao 20 prijateljskih preuzimanja. O uspešnom poslovanju ove slovenacke kompanije govori i podatak da je tržišna vrednost kapitala procenjena na oko 600 miliona evra. U Srbiju je do sad Mercator uložio 50 miliona evra.

C market: Ne treba nam slovenacki kapital
Dok se održavala konferencija za štampu oko tri stotine radnika C marketa protestvovalo je izražavajuci nezadovoljstvo zbog Merkatorovog preuzimanja C marketa. Na pitanje ko ih je poslao, kažu da su sami došli.
- C market je srpski i srpski ce ostati. Ne treba nam slovenacki kapital imamo mi svoj kapital. U Merkatoru je poslednjih mesec dana dosta radnika dobilo otkaze. Plašimo se da se to i nama ne dogodi. Mi ovde ne zastupamo interese direktora Slobodana Radulovica ali bi mu akcije dali i džabe samo da ostanemo kod njega - ogorceno su uzvikivali radnici koji tvrde da su okupljeni u Udruženju radnika C marketa koje broji 2.040 clanova. Ukupan broj zaposlenih u C marketu je 3.300.

Kajmanski fond "Balkan limitid" uspeo da sakupi cetvrtinu akcija malih akcionara "Knjaza Miloša"

Ponuda "FPP Balkana" da otkupi minimalnih 25 odsto akcija "Knjaza Miloša" je uspela, saopštili su juce iz ovog kajmanskog fonda. "Balkan" je time, tvrde u fondu, stekao više od 43 odsto upravljackih prava, imajuci u vidu da država na svojih 41,28 odsto akcija nema pravo upravljanja. Tako ce "Balkan", verovatno, vec danas za oko 20,9 miliona evra postati vlasnik 91.357 akcija koje je po komadu platio 17.200 dinara.
Srdan Muškatirovic, predstavnik "Balkana" u Beogradu rekao je da ce nastaviti sa otkupom akcija iako je predvideni rok istekao. Po njegovim recima akcionari se i dalje javljaju sa željom da prodaju svoje akcije jer navodno nisu znali koji je poslednji rok. On tvrdi i da su pojedini akcionari deponovali akcije za prodaju "Balkanu", ali da pojedine brokerske kuce nisu prosledile nalog u Centralni registar. Konacno tumacenje da li "Balkan" može da nastavi sa otkupom akcija ceka se od Komisije za hartije od vrednosti.
Sa druge strane u kompaniji "Knjaz" tvrde da su berzanski mešetari vršili pritisak na akcionare da prodaju akcije "Balkanu" i da im je nuden keš novac. Prica se da su brokeri cašcavali po kafanama akcionare kako bi ih privoleli da im prodaju akcije, umesto da se udruže sa državom i vecinski paket ponude po minimalnoj ceni od 20.000 dinara.

Grešni brokeri
Inace Komisija za hartije od vrednosti je prethodnih dana utvrdila prekršaje pojedinih brokerskih kuca ali ce njihova imena objaviti naknadno, pa to verovatno nece uticati na ishod ove javne ponude.
Još dva dana, zakljucno sa 24. septembrom, akcionari arandelovacke fabrike koji nisu prodali akcije "Balkanu" mogu da se pridruže državnom paketu. Bojana Jovanovic, predsednik Upravnog odbora "Knjaza Miloša" kaže da vest o kupovini "Balkana" nije dramaticno odjeknula u fabrici jer se ocekuje da se do petka sakupi objedinjeni paket od 70 odsto akcija koji ce biti ponuden na prodaju zainteresovanim kupcima po minimalnoj ceni od 20.000 dinara. Dodatni uslovi za potencijalne kupce preostalog vecinskog paketa "Knjaza", a medu kojima se ocekuju opet "Laško", "Danone" i Vlade Divac, su socijalni i investicioni program.
"Balkan", shodno svojoj javnoj ponudi, namerava i da dokapitalizuje fabriku sa 25 miliona evra od cega ce, kako su naveli, 20 miliona evra biti iskorišceno za vracanje skupih kredita fabrike dok ce samo pet miliona evra biti investirano u proizvodnju.

Nemaju dovoljno glasova
Da bi "Balkan" izglasao odluku o dokapitalizaciji mora da ima dvotrecinsku vecinu u Skupštini akcionara ili 66 odsto upravljackih prava. To znaci da mu za takvu odluku treba vlasništvo od 38,6 odsto akcija, a trenutno poseduje samo 25 odsto. Ako bi ipak uspeo da obezbedi da Skupština akcionara izglasa dokapitalizaciju, morao bi da za to dobije saglasnost Komisije za hartije od vrednosti i Akcijskog fonda, što je inace, prema dosadašnjoj praksi puka formalnost.
Miodrag Đordevic, direktor Agencije za privatizaciju nije želeo da komentariše cinjenicu da je "Balkan" postao vlasnik dela "Knjaza" pre petka, odnosno roka do kojeg sitni akcionari mogu da udruže svoje akcije sa državom radi zajednicke prodaje. Na pitanje da li "Balkan" sada može da izglasa odluku o dokapitalizaciji cime bi se obezvredio državni kapital, Đordevic podseca da ovaj fond nema dovoljno glasova da izglasa takvu odluku.
On je medutim potvrdio da "Balkan" može svoje akcije do petka da pridruži državi i tako zaradi samo na transakciji nekoliko miliona evra. Na našu sugestju da bi to bila cisto špekulativna radnja, Đordevic kaže da nažalost, Zakon o finansijskom tržištu dozvoljava i takvu mogucnost. Generalni direktor "Knjaza" Radenko Marjanovic kaže da sumnja da je "Balkan" prikupio 43 odsto akcija sa pravom glasa u Skupštini akcionara.

Ostace u Srbiji
"Balkan" bi mogao da na uloženih 20,9 miliona evra za otkup akcija zaradi 3,41 milion evra, ako bi udružio svoj paket akcija sa državom, a ona ga proda po minmalnoj ceni od 20.000 dinara. U slucaju da se javi više strateških firmi za kupovinu cime bi i cena akcije skocila, "Balkan" bi, ukoliko na primer, cena dostigne 22.000 dinara zaradio cak 5,8 miliona evra. Muškatirovic, medutim, tvrdi da "Balkan" ne namerava da preprodaje akcije "jer je u Srbiju došao da investira i ostane".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta