Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Tadić razgovarao sa malim akcionarima C marketa

- Predsednik Srbije Boris Tadić i predstavnici malih akcionara "C marketa" zaključili su da je "neprihvatljivo loš položaj" malih akcionara moguće poboljšati promenom zakona, saopštilo je Udruženje akcionara Skupštine "C marketa". "Učesnici jučerašnjeg razgovora složili su se da je u daljoj vlasničkoj transformaciji velikih trgovinskih lanaca u Srbiji neophodno na odgovarajući način zaštiti interese prerađivačke industrije Srbije i akcionara", piše u saopštenju.
Dodaje se da su predstavnici malih akcionara "C marketa" zahtevali da prodaja najvećeg trgovinskog lanca u Srbiji bude obavljena uz prethodni dogovor svih akcionara pod pokroviteljstvom Agencije za privatizaciju Srbije. "Male akcionare na sastanku su predstavljali članovi UO Nada Cerić i Slobodan Jovanović, a satanku su prisustvovali direktor Narodne kancelarije Dragan Đilas i konsultant Udruženja Branko Pavlović".

Izvor: Danas.

Izmene zakona o privatizaciji u februaru u Skupštini Srbije

Srpski ministar privrede Predrag Bubalo izjavio je da će se izmene zakona o privatizaciji naći u proceduri Skupštine Srbije početkom februara. Bubalo je, nakon svečanog otvaranja Agencije za privredne registre, rekao da su Vlada Srbije i skupštinski Odbor za privatizaciju prihvatili izmene pojedinih odredbi tog zakona kako bi bili otklonjeni neki uočeni propusti iz prakse u dosadašnjoj privatizaciji.
On je kazao da će se pitanje restrukturiranje velikih preduzeća koja tek treba da budu privatizovana i koja su u finansijskim problemima u buduće rešavati ne uredbama, već kroz zakon. Bubalo je naveo da je za restrukturiranje nađeno efikasno rešenje kroz otpust državnog duga koji je uslovni, a koji bi postao otpis ukoliko dođe do uspešne privatizacije određenog preduzeća. On je objasnio da će državni poverioci koji budu imali otpust duga potraživanja naplatiti iz privatizacionog prihoda. Bubalo je rekao da je izmenama Zakona o privatizaciji predviđeno da se u slučajevima kada dođe do raskida ugovora, a preduzeće još nije otplaćeno, uvede zastupnik društvenog kapitala koji upravlja njime, kako bi se izbegla dosadašnja praksa dugotrajne sudske procedure za raskid ugovora i propadanje preduzeća. Ministar privrede je kazao da raskid ugovora o privatizaciji ne bi trebalo da se ubuduće sudski procesuiran, već će ugovor po automatizmu biti raskidan prema predviđenim zakonskim odrebama. Prema njegovim rečima, izmene zakona predviđaju i krivičnu odgovornost za lica koja daju podatke u prospektu preduzeća ukoliko podaci koji se daju nisu tačni. Kod Akcijskog fonda je predviđeno prevođenje prioritetnih akcija u obične akcije na osnovu kojih će država moći da učestvuje u upravljanju preduzećima, kazao je Bubalo. On je dodao da ipak ne treba očekivati da će država delegirati predstavnike u upravne odbore u 800 ili 1.000 preduzeća u kojima ima udeo, nego će davati pismenu saglasnost za one odluke koje bi zadirale ili ugrožavale njen interes. Izmenama zakona je predviđeno i da u firmama gde direktori zbog manipulativnih razloga ne žele da potpišu prospekt, to čine predstavnici Akcijskog fonda, rekao je Bubalo.

Izvor: Ekonomist.

Miloš Tomić, predsednik Upravnog odbora NIS: Restrukturiranje predviđa stvaranje četiri kompanij

- Predsednik Upravnog odbora Naftne industrije Srbije Miloš Tomić izjavio je da je cilj nedavno usvojenog Predloga programa za restrukturiranje kompanije da se NIS oblikuje kao "profitabilna, likvidna, moćna i konkurentna firma".
- Idejno rešenje polazi od toga da se NIS sastoji iz četiri dela. Jedan će činiti sadašnji ‘Naftagas’, gde će biti smeštena proizvodnja nafte i gasa, dok će druga linija biti ‘gasna’ i činiće je NIS-Gas i ‘Energogas’ - rekao je Tomić za novosadski "Dnevnik". Takođe, predviđeno je da treća kompanija objedini obe rafinerije (Pančevo i Novi Sad) i oba prometnika (NAP i "Jugopetrol"), dok bi u četvrtu grupu ušli hoteli, odmarališta, sportski klubovi i delovi ugostiteljskih objekata u kojima participira NIS. Prema njegovim rečima, ostaje dilema da li će NIS ostati javno preduzeće ili će postati akcionarsko društvo, i trenutno se proučavaju prednosti i mane obe opcije. "Ukoliko NIS ostane javno preduzeće, prodavale bi se kompletne linije - ako ide ‘gasna’, onda ide kompletna, ako se prodaju rafinerije onda idu obe, ne može samo jedna. Pri tome bi država zadržala pravo da imenuje organe upravljanja. Druga varijanta je akcionarsko društvo, gde bi svaka kompanija imala svoj akcijski fond i mogućnost dokapitalizacije", objasnio je Tomić. Dodao je da je programom za 2005. godinu predviđeno smanjenje broja zaposlenih za 1.500 - 1.600 ljudi, kao i da se sve radi u dogovoru sa sindikatima. "U programi su uvaženi osnovni parametri poslovanja, zahtevi sindikata, položaj države u NIS. Prvi put je postignut konsenzus između uprave, menadžementa, sindikata i države. Drago mi je što smo na ovaj način došli do rešenja, a videćemo kako će se sve razvijati u budućnosti i kakva će biti dinamika", kazao je predsednik UO NIS.

Izvor: Danas.

Južni banat: Jedini lek investicije

PIK "Južni Banat" iz Bele Crkve sa 1.600 hektara zemljišta je procvetao nakon privatizacije. Kombinat koji se bavi gajenjem voća grcao je u dugovima, dok nije prodat na tenderu konzorcijumu na čelu sa firmom "Oktanoil", doduše za samo 750.000 dinara. Miljan Savić, direktor "Južnog Banata", kaže da je novi vlasnik investirao u savremenu opremu i obezbedio tržište, pa sada voće izvoze u Rusiju, Nemačku, Češku, Slovačku, Rumuniju, a snabdevaju slovenački "Merkator" i hrvatski trgovinski lanac "Konzum".

Izvor: Glas javnosti.

CENTROPROIZVOD U BIH I MAKEDONIJE

- Kompanija "Donkafe", koja je većinski vlasnik "Centroproizvoda" angažovaće svoju distributivnu mrežu u Bosni i Hercegovini i Makedoniji za plasman "Centroproizvodovih" proizvoda, saopštila je danas ta kompanija. "‘Donkafe - Centrohrana’ će intenzivno raditi na unapređenju kvaliteta svih proizvoda robne marke ‘C’ u nameri da postanu najjači brend ne samo u Srbiji i Crnoj Gori, nego i na čitavom regionalnom tržistu", piše u saopštenju. Dodaje se da je "Centroproizvod" tokom decembra zabeležio promet od 300 miliona dinara, što je najveći promet u prethodnih 50 godina. Istraživanje Sarajevskog ogranka međunarodne agencije za istraživanje tržišta MEMRB pokazalo je nedavno da je "Donkafe" sa 16,6 odsto učešća na tržištu BIH na drugom mestu po prodaji kafe, iza "Grand kafe", čije je sedište takođe u Srbiji, koja zauzima 17,9 odsto tržišta u BIH.

Izvor: Danas.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta