Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Analitičari Ekonomskog instituta procenjuju: Srbiji preti inflatorni udar

Nebojša Savić, saradnik Ekonomskog instituta izjavio je juče da je, imajući u vidu decembarski rast inflacije od 2,5 odsto koji predstavlja najveći mesečni rast u poslednjih nekoliko godina, srpska ekonomija ponovo izložena riziku od inflatornog udara. - Svaki iskorak mesečne stope inflacije iznad 0,6 odsto ugrožava stabilnost cena i ciljeve ekonomske politike za ovu godinu. Da bi se izbegla opasnost od inflatormog udara neophodno je da mesečni rast inflacije ne premaši 0,4 odsto - rekao je Savić, predstavljajući najnoviji broj Konjunkturnog barometra.
On je naglasio da je u prošloj godini bruto društveni proizvod iznosio 22,1 milijardu dolara (u 2003. godini - 19,1 milijardu dolara) kao i da je za toliki rast, pored povećane privredne aktivnosti, zaslužan i pad vrednosti dolara. To znači da je prošlogodišnji BDP po glavi stanovnika iznosio 2.950 dolara a u 2003. godini 2.550 dolara. U prošloj godini BDP je ostvario rast od 7,5 odsto. - Na rast bruto društvenog proizvoda najviše je uticala industrijska proizvodnja koja je ostvarila rast od 7,2 odsto i poljoprovreda koja je porasla za 19,8 odsto, dok je zaposlenost porasla za skromnih 0,8 odsto.Treba, međutim, imati u vidu da je prosperitet koji je Srbija ostvarila samo deo opšteg prosperiteta koji je prisutan u svetu. Zbog toga je važno da kreatori ekonomske politike rade na privlačenju direktnih stranih investicija koje bi trebalo da dostignu 1,5 milijardi evra, što je za 600 miliona više od iznosa projektovanog za ovu godinu - kaže Savić.
Jurij Bajec, saradnik Ekonomskog instituta, ocenio je da će ukoliko SCG dobije pozitivnu Studiju o izvodljivosti, sva pažnja svetske javnosti biti usmerena na ekonomska kretanja u zemlji tako da bi problem inflacije i spoljnotrgovinskog deficita (koji od 2001. godine raste po milijardu dolara godišnje) morao intezivnije da se rešava.
- Procenjuje se da smo u ekonomskom smislu odmakli dalje nego u političkom kada je reč o Studiji o izvodljivosti, međutim, to nas ne sme uspavati, jer se politički problemi mogu rešiti jednim razgovorom u kancelariji sa predstavnikom EU Havijerom Solanom, dok je za rešavanje ekonomskih problema potrebno više godina - kaže Bajec.

SAVIĆ: Privatizacija ne pokreće privredni rast
Komentarišući izjavu ministra finansija Mlađana Dinkića, da je prodajom Jubanke pokriven budžetski deficit za ovu godinu, Nebojša Savić, saradnik Ekonomskog instituta, kaže da je "rak rana" srpske privrede to što su javni rashodi veći od prihoda.
- Prihod od 150 miliona evra ostvaren prodajom Jubanke možda je dovoljan da bi se pokrio budžetski deficit ali ne i da se ostvari privredni rast - tvrdi Savić.

Izvor: Danas.

Ministar privrede Predrag Bubalo razgovarao sa direktorima Industrije motora Rakovica, DMB i Rekorda

- Vlada Srbije je dosad, u više navrata, finansijski pomagala opstanak najvećih fabrika u Rakovici u nastojanju da ih osposobi za proces privatizacije koji predstavlja jedini spas i pravi put za rešavanje problema sa kojima se trenutno suočavaju - izjavio je na sastanku sa direktorima rakovičkih fabrika IMR, DMB i Rekord Predrag Bubalo, republički ministar privrede.
Najavljujući da će se izmene Zakona o privatizaciji u skupštinskoj proceduri naći u februaru, Bubalo je naglasio da će to stvoriti uslove za bržu i efikasniju privatizaciju preduzeća koja se naleze u procesu restrukturiranja.
Prema njegovim rečima Vlada Srbije spremna je da rakovičkim gigantima obezbedi maksimalnu podršku, kroz, recimo, relaksaciju dugova, ali "pronalaženje strateških partnera, odnosno kupaca treba da bude prioritetan zadatak menadžmenta ove tri fabrike".
Vladimir Marinković, generalni direktor Rekorda, istakao je da je ova firma spremna za privatizaciju, i da je već pronađen strateški partner kao i da se realizacija kupoprodajnog ugovora može očekivati u martu. On je rekao da se od potencijalnog kupca očekuje da ne otpušta radnike i da ne menja delatnost fabrike u narednih pet godina. Generalni direktor DMB Zoran Predić, sporiji tok priprema za privatizaciju opravdao je složenim procesom donošenja odluka i saglasnosti vezanim za sudbinu ovog preduzeća koje se već dve godine nalazi u procesu restrukturiranja. Predić je kazao da DMB od 1999. godine beleži rast proizvodnje, menadžment i većina radnika spremni su za privatizaciju a postoji i interesovanje kako domaćih tako i stranih strateških partnera za kupovinu ovog preduzeća.
Ranko Vuković, generalni direktor IMR, uz konstataciju da je ovo preduzeće nedavno izašlo iz stečaja, naglasio je da je 2004. godine ostvarena najveća proizvodnja u poslednjih deset godina. Prema njegovim rečima, potrebno je da se priprema za privatizaciju IMR ubrza kako bi se ovaj proces završio u roku od godinu dana.

Izvor: Danas.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta