Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Povodom najava da će u februaru poskupeti benzin iz Ministarstva rudarstva i energetike poručuju:

Činjenica da je došlo do porasta cene sirove nafte tipa Ural, ne znači da u ovom trenutku treba spekulisati da će to usloviti i poskupljenje goriva na našim benzinskim pumpama - rečeno je Danasu u Ministarstvu rudarstva i energetike Srbije.
Prema rečima Željka Martinovića, portparola republičkog Ministarstva rudarstva i energetike nadležne službe prate situaciju na svetskim berzama i tek kada prođe pun mesec od poslednje korekcije cene goriva, koja je usledila 8. januara, znaće se da li će doći do nove izmene ili ne. On podseća da Uredba o formiranju cena osnovnih derivata nafte predviđa promenu cena goriva kada se za najmanje mesec dana promeni cena nafte i kursa dolara. Sa druge strane, iz kompanije Petrobart-AVIA poručuju da bi zbog poskupljenja sirove nafte i rasta prodajnog kursa dolara, sasvim izvesno da će se početkom februara steći uslovi za promenu cene derivata nafte i to na više pa bi na osnovu te računice gorivo poskupelo za četiri dinara.
Prema podacima Petrobart-AVIA, tokom januara cena sirove nafte Ural porasla je za 13,13 odsto. Prosek ove ruske nafte u decembru 2004. iznosio je 35,83 dolara po barelu dok je za prvih 26 dana januara taj prosek porastao na 40,54 dolara po barelu. Takođe, tvrde u Petrobartu, i drugi parametar koji se prati po Uredbi, prodajni kurs američkog dolara, beležio je rast. Prodajni kurs ove valute u decembru je bio 58,77 dinara, dok isti prosek u januaru, iznosi 60,53 dinara što čini rast od oko tri odsto.
U slučaju da do poskupljenja dođe, cena dizela D2 bi bila, umesto 50,4 dinara po litru, 54,75 dinara, a motornog benzina 95 umesto 62 dinara, biće 66 dinara po litri.

Izvor: Danas.

Šta se krije iza najave Salforda da učestvuje u otkupu državnog paketa akcija Knjaza Miloša: Sal

- Salford nije investicioni fond već menadžment - kompanija i specijalnost joj je upravljanje sredstvima drugih firmi a u Srbiji već upravlja investicijama fonda Nju vorld velju. Prema tome ima mandat da predloži šta da se kupi i da tu investiciju vodi do kraja. Kada je reč o fabrici "Knjaz Miloš", fond FPP Balkan Limitid odlučio je da angažuje Salford radi upravljanja investicijama umesto da stvara novi tim menadžera ili da dovede svoje ljude iz inostranstva jer bi ih to mnogo više koštalo. Tako će Salford, povezujući sve ono što već ima u Srbiji, postići velike uštede. Pruža nam se šansa da organizujemo zajednički transport proizvoda iz mlekara, "Bambija" i "Knjaza", zajedničku prodaju, kao i marketinšku kampanju. Salford je pozicioniran u Srbiji, poznaje tržište, pokazao se kao dobar menadžer i zato mu je FPP dao prednost u odnosu na druge firme sa kojima je pregovarao - izjavio je za Danas Slobodan Petrović, direktor kancelarije Salforda u Srbiji, komentarišući informaciju da je FPP Balkan limtid ovlastio ovu firmu da upravlja investicijama u aranđelovačkoj fabrici.
Prema njegovim rečima, svaki investicioni fond u svetu ima svog fond menadžera koji upravlja investicijama i koji, ako je reč o investicijama u drugim zemljama, ne mora lično da se angažuje već može da angažuje lokalnu firmu koja će mu u tom poslu pomoći. On podseća da se tim principom služi i Salford koji, recimo, upravljanje investicijama fonda "Nju vorld velju" u pojedinim zemljama poverava drugim firmama.
- FPP Balkan limitid će nadgledati naše aktivnosti i mi ćemo ih konsultovati prilikom donošenja ključnih odluka. Najpre ćemo snimiti pravo stanje stvari u kompaniji. FPP je za taj posao angažovao kuću KPMG a taj izveštaj će dobiti i Salford. Osim toga, angažovaćemo agencije za istraživanje da snime pozicioniranost "Knjaza Miloša" na tržištu voda i onda ćemo napraviti dalji plan i predložiti ga većinskom vlasniku fabrike - naglašava Petrović.
Komentarišući najavu da će Salford, u ime Nju vorld velju fonda, otkupiti prvi paket akcija u vlasništvu države koji čini 12 odsto kapitala "Knjaza", Petrović podseća da je do tog dogovora sa FPP Balkan limitidom došlo jer vlasnik "Knjaza Miloša" smatra da će na taj način Salford voditi više računa o sredstvima fabrike.
- Vlasnici kompanija na Zapadu nastoje da njihov menadžer za investicije, uporedo sa naknadom koju za taj posao dobija, poseduje i akcije kompanije jer onda delimično radi i za sebe. To je uobičajena praksa koja i ostalim akcionarima u kompaniji garantuje da će menadžer, upravljajući između ostalog i svojim vlasništvom, postizati bolje rezultate - kaže Petrović. Naš sagovornik naglašava da Salford najverovatnije neće otkupiti ceo državni paket akcija "Knjaza" jer namerava da ostane mali akcionar. Za sada je dogovoreno da Salford otkupi prvi paket akcija dok će o otkupu kompletnog paketa državnih akcija biti naknadno pregovarano.
- I sa vlasništvom nad samo 12 odsto kapitala "Knjaza" Salford će biti zainteresovan da investicija dobro funkcioniše. Bitno je samo da ne pada cena akcija - ocenjuje Petrović i dodaje da iza Nju vorld velju fonda stoje veliki ulagači i da se zato o tom fondu govori kao o fondu zatvorenog tipa. Takvi fondovi investiraju direktno kešom a ne putem kredita.
Petrović ističe da je teoretski moguće da iza FPP Balkan limitida i Nju vorld velju fonda stoje isti ljudi, ali da prema njegovim saznanjima to nije slučaj jer FPP ima mnogo veću bazu akcionara i veća sredstva od Nju vorld velju fonda.
Stručnjak za strana ulaganja Milan Kovačević kaže za Danas da zakonska regulativa u svetu zabranjuje da investicioni fond upravlja samim sobom, jer bi to bio preveliki rizik za akcionare fonda. Slično pravilo trebalo bi da bude ugrađeno i u srpski zakon o investicionim fondovima koji je u fazi pisanja a takvi propisi već postoje u Crnoj Gori i BIH.

Izvor: Danas.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta