Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
U Ministarstvu finansija saznajemo:
Država ne prodaje akcije u Nacionalnoj štedionici
Država ne planira u skorije vreme da proda svoj paket akcija u Nacionalnoj štedionici (37,6 odsto) i informacije koje su se pojavile u medijima o tome da se sa rukovodstvom EFG Eurobank pregovara o prodaji, nisu tačne - saznaje Danas u Ministarstvu finansija. Vlada Srbije je, na sednici održanoj 22. septembra, zaključila da se u "slučaju prodaje akcija Nacionalne štedionice, iako po izuzetno povoljnoj ceni u odnosu na knjigovodstvenu vrednost kapitala, ukupni finansijski efekti izražavaju cifrom od oko 30 miliona evra, što ne odgovara strateškom značaju koji NŠ ima za Republiku Srbiju". Konstatovano je, takođe, da je u interesu države da zadrži svoje vlasništvo u banci na postojećem nivou "jer se projekat privatizacije drugih banaka u kojima država ima većinsko vlasništvo odvija izuzetno uspešno, tako da po tom osnovu država već ostvaruje visoke privatizacione prihode". - Država bi u aranžmanu koji bi eventualno bio postignut sa većinskim vlasnikom Nacionalne štedionice insistirala na obezbeđenju zaštite rizika od minorizacije kroz garantovanu cenu po kojoj bi se ubuduće otkupljivale državne akcije. Iskustva drugih zemalja u tranziciji ukazuju da je zadržavanje značajnog udela države neophodnog za donošenje ključnih poslovnih odluka u bankama sa većinskim stranim kapitalom pozitivno uticalo na povećanje vrednosti banke - kaže se u zaključku Vlade Srbije, koji je dat na uvid redakciji Danasa. U Ministarstvu finansija kažu da bi narednih dana trebalo da bude organizovan susret predstavnika Ministarstva finansija i menadžmenta EFG Eurobanke, kako bi se precizirali uslovi sklapanja ugovora između države i te banke, imajući u vidu da država ima pravo veta na sve odluke koje se odnose na poslovanje Nacionalne štedionice. - Ministarstvo finansija će tražiti od EFG Eurobanke da garantuju da će cena po kojoj su otkupljene akcije malih akcionara Nacionalne štedionice biti minimalna cena i za otkup državnog paketa akcija u trenutku kada država odluči da proda svoj udeo. Osim toga, to Ministarstvo će tražiti i da cena akcija prati rast kapitala banke, odnosno da, kako se uvećava vrednost kapitala, raste i kupoprodajna vrednost akcija - kažu u Ministarstvu finansija. Podsećamo da je EFG Eurobanka prilikom otkupa paketa akcija manjinskih akcionara (63 odsto), platila oko 630 hiljada dinara po akciji što predstavlja pet i po puta veću cenu od tržišne. Predstavnci EFG Eurobanke objasnili su da je razlog zbog kojeg su pretplatili vrednost akcija, činjenica da Nacionalna štedionica obavlja "najunosniji bankarski posao" - servisiranje isplate stare devizne štednje. To bi, kako saznajemo, trebalo da bude druga tačka dnevnog reda sastanka predstavnika Ministarstva finansija i EFG Eurobanke. Iz EFG Eurobanke juče nismo uspeli da dobijemo ni potvrdu ni demanti da će uskoro uslediti pregovori sa predstavnicima Ministarstva finansija. Izvor: "Danas".

"Zastava 10" od 7.990 do 12.550 evra

Mehaničari "Zastave", koji su na obuci u Italiji, sklopili su do sada 20 vozila "zastava 10" koja imaju benzinski motor od 1,2 litra i dizel motor od 1,9 litara i sadrže četiri nivoa opreme i petoro vrata. Osnovni model koji ima benzinski motor s PDV-om košta 7.990 evra, model s punom opremom košta 9.353, dok za "dizelaš" treba izdvojiti od 11.186 do 12.550 evra. Kupci tokom Sajma automobila u Novom Sadu mogu napraviti predugovor i u Vojvođanskoj banci otvoriti devizni račun na koji treba da uplate 10 odsto od ukupnog iznosa. Isporuka je za četiri meseca, a kupac sam odlučuje da li će ostatak novca isplatiti u gotovini ili će uzeti kredit u ovoj banci. Rok otplate je od pet do sedam godina, a efektivna kamatna stopa je od 10,2 do 10,74 odsto godišnje, prenosi Beta. Predsednik Samostalnog sindikata "Zastava automobila" Zoran Mihajlović tvrdi da su od ugovora s "Fijatom" o licencnom sklapanju "punta" profitirali samo političari, prenosi Srna. Mihajlović je juče optužio Vladu Srbije da subvencioniranje proizvodnje ne ide planiranom dinamikom i naveo da su subvencije u 2005. godini za 150 miliona dinara manje nego u 2003. godini. On tvrdi da ministri nisu ispunili obećanja, koja su u maju data radnicima "Zastave", "samo da bi bili sprečeni protesti". - Nema ni para koje je ministar finansija Mlađan Dinkić obećao za tehnološko opremanje čim se potpiše licencni ugovor sa stranom kompanijom - naveo je Mihajlović na pres konferenciji, prenosi Srna. Izvor: "Glas javnosti".

Dogodine manje nezaposlenih

Očekujem da će od polovine iduće godine konačno početi da se smanjuje broj nezaposlenih u Srbiji, izjavio je juče Radovan Ristanović, direktor Nacionalne službe za zapošljavanje. Na evidenciji NSZ krajem avgusta meseca bilo je evidentirano više od 890.000 nezaposlenih, a procenu da će broj nezaposlenih posle duge godine u kojoj je povećan početi da se smanjuje Ristanović bazira na očekivanju da će početkom pregovora o pridruživanju EU biti stvoreni stabilniji uslovi za privređivanje, što će rezultirati i većim stranim investicijama i novim radnim mestima. - Procene su da će se najveći broj ljudi zaposliti u privredi, a pre svega u malim i srednjim preduzećima - kaže Ristanović. Važnu ulogu u bržem otvaranju novih radnih mesta trebalo bi da odigraju i lokalni saveti za zapošljavanje, o čemu se juče raspravljalo na okruglom stolu koji je organizovala Nacionalna služba za zapošljavanje. Tom prilikom Slobodan Lalović, ministar za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, istakao je da se ovi saveti najteže formiraju upravo u sredinama gde je stopa nezaposlenosti najveća. Izmenama Zakona o zapošljavanju, čije se usvajanje prema očekivanjima resornog ministarstva očekuje do kraja ove godine, osnivanje lokalnih saveza za zapošljavanje biće obavezno. Izvor: "Blic".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta