Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Osam ponuda u igri za privatizacionog savetnika za NIS:

Agencija za privatizaciju saopštila je juče da je Komisija za javnu nabavku konsultantskih usluga za izbor privatizacionog savetnika za Javno preduzeće Naftna industrija Srbije, na sednici održanoj 24. oktobra, donela odluku da u prvoj fazi restriktivnog postupka prizna kvalifikacije osam ponuđača. Na tom spisku našli su se konzorcijum Džej Pi Morgan, MEKKINSI, EKI investment, Sinerdži kapital, Deloit, Simons end Simons i Karison solisitors, konzorcijum Morgan Stenli i Citadel fajnenšel advajzori, konzorcijum CSP Konsalt end Stratedži, Dojče bank i Roland Berger stratedži konsaltants, konzorcijum Rotsčajld i NM Rotsčajld end Sans, konzorcijum Meril Linč i Rajfajzen investments, konzorcijum Kredit Svis First Boston, Djui Balantajn i Dražić, Beatović end Partners, konzorcijum Goldman Saš i CA IB Korporejt fajnens, kao i ponuđač koji je nastupio sam - BNP Pariba SA. Komisija je odlučila da se ne prihvate zahtevi za kvalifikaciju ponuđača Džefris internešnel jer je utvrđeno da ne ispunjava kvalifikacione zahteve, kao i kompanije Kapitol konsalting grup, čiji zahtev za kvalifikaciju Komisija nije ni razmatrala jer nije dostavljen na način zahtevan kvalifikacionom dokumentacijom. U saopštenju se navodi da će ponuđačima kojima je priznata kvalifikacija biti upućen zahtev za dostavljanje ponuda koje će Komisija razmatrati u drugoj fazi restriktivnog postupka, a kriterijum za izbor u drugoj fazi restriktivnog postupka biće ekonomski najpovoljnija ponuda. Izvor: "Danas".

Dragiša Okolišanov, direktor Agencije za privredne registre:
Završni računi preduzeća uskoro pred očima javnosti
Od iduće godine privredni subjekti će biti u obavezi da svoj završni račun dostavljaju i Agenciji za privredne registre koja će njihove rezultate poslovanja učiniti dostupnim javnosti. U saradji sa Centrom za bonitet podaci će se proveravati i tek onda će moći da se nađu na sajtu Agencije. Od privrednih subjekata se očekuje da u završim računima iskazuju tačne podatke jer će uvid u te podatke imati i potencijalni poslovni partneri- rekao je za Danas Dragiša Okolišanov, direktor Agencije za privredne registre. On je podsetio da je do polovine oktobra u Agenciji za privredne registre evidentirano 8.645 novoosnovanih firmi . Poređenja radi, tokom 2004. godine Agenciji se prijavilo 6 327 firmi. Tako sada u Srbiji, prema podacima Agencije , posluje oko 78 hiljada aktivnih firmi. Kada je reč o strukturi delatnosti, najveći broj preduzeća posluje u oblasti usluga, prvenstveno trgovine , zatim marketinga , dok se proizvodnjom bavi tek 10 do 15 odsto registrovanih firmi. Komentarišući efekte novog načina registracije firmi direktor Agencije za privredne registre kaže da su takse za osnivanje firme snižene sa 200 dolara na 50 evra, dok se rešenje o registraciji firme dobija za 10, ili čak za pet dana umesto za 50 i više dana kakva je doskora bila praksa. Izvor: "Danas".

ISPORUKA GASA ZAUSTAVILA PROIZVODNJU U ZRENJANINSKOJ ŠEĆERANI

U zrenjaninsoj fabrici šećera prekinuta je prerada šećerne repe zbog zaustavljene isporuke gasa, potvrdio je Beti direktor šećerane Dragan Mitrović. On je rekao da distributeri tog energenta - Panonske elektrane i Srbijagas nisu uvažili molbu zrenjaninskog prerađivača da isporučeni gas bude plaćen tek nakon završetka ovogodišnje kampanje, odnosno prodaje ovogodišnjeg šećera, već insistiraju na avansnom plaćanju. Mitrović je naveo da je isporuka gasa samo u slučaju zrenjaninske šećerane uslovljena ovakvim načinom plaćanja i da je reč o nastavku pokušaja da se najstarija fabrika za preradu šećera u Srbiji ugasi. Rešenje tog problema zrenjaninski prerađivač u ovom momentu nema, ali se traži mogući finansijer ovog dela ovogodišnje proizvodnje koja je veća u odnosu na prošlogodišnju, kazao je Mitrović. Prema njegovim rečima, očekuje se da bi, ukoliko se proizvodnja nastavi, moglo da bude proizvedeno 30.000 tona najkvalitetnijeg šećera u Srbiji. Mitrović je naglasio da kašnjenje ovogodišnje kampanje i prekid u proizvodnji šećera imaju za posledicu i štetu koja nastaje truljenjem oko 2.500 vagona šećerne repe dopremljene u fabriku ili one koja je ostala na njivama. Kao poseban problem Mitrović je istakao podatak da je zrenjaninskoj šećerani ove godine odobren izvoz samo 5.000 tona šećera, što smatra gubitkom i za budžet Srbije jer, kako je rekao, "zrenjaninski šećer zbog kvaliteta ima dobru prođu i dobru cenu na stranom tržištu". "Niko u fabrici, kao ni domaća javnost, ne može da shvati zašto država, koja je većinski vlasnik ove nekada vodeće šećerane u zemlji, ne želi da joj pomogne da ponovo stane na noge", zaključio je Mitrović. Izvor: "Danas".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta