Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Zastava izvozi oružje u Irak

U okviru teksta o ekonomskom preporodu Srbije, londonski Ekonomist krajem minule sedmice objavio je, između ostalog, informaciju da je Zastavina fabrika oružja dogovorila izvoz oužja u Irak vredan oko četiri miliona evra. U Zastava Oružju juče nisu želeli da komentarišu ovu informaciju. Kako Danas nezvanično saznaje reč je o Zastavinom oružju, pre svega mitraljezima, sa stokova vojske Srbije i Crne Gore. To oružje će u kragujevačkoj fabrici najpre biti modernizovano, a potom isporučeno kupcu sa Bliskog istoka. Ovaj posao izvoza oružja u Irak, Zastava Oružje, saznajemo, radi u saradnji sa američkim i britanskim kompanijama. Irak je, inače, u vreme bivše SFR Jugoslavije bio jedno od najvećih tržišta za izvoz jugoslovenskog i srpskog vojnog naoružanja i opreme. Zastava snabdevač mirovnih snaga UN Kragujevac - Predsednik Samostalnog sindikata Zastava oružja Jugoslav Ristić potvrdio je juče da je ova fabrika "postala jedan od snabdevača naoružanjem i vojnom opremom mirovnih snaga Ujedinjenih nacija". Ističući da je to "veliko priznanje fabrici i zaposlenima za kvalitet proizvoda" Ristić je rekao da se sada Zastava Oružje pridružuje spisku "najuglednijih kompanija koje su dobavljači svetske mirovne organizacije UN". Na zvaničnom sajtu UN krajem septembra objavljeno je da se Zastava Oružje nalazi među snabdevačima naoružanja i opreme mirovnih snaga svetske organizacije, po prvi put u 152-godišnjoj istoriji kragujevačke fabrike. Izvor: "Danas".

UDRUŽENI SINDIKATI SUTRA PODNOSE PREDLOGE ZAKONA O PODELI BESPLATNIH AKCIJA

Predstavnici udruženih sindikalnih centrala saopštili su juče da će u utorak razgovarati sa predsednikom Skupštine Srbije Predragom Markovićem o detaljima podnošenja predloga paketa zakona kojima će biti omogućena podela besplatnih akcija zapslenima u javnom sektoru, kao i svim građanima koji to svoje pravo nisu ostvarili. U saopštenju se podseća da je 21 sindikalna centrala prikupila 500.000 potpisa podrške zakonima koji će izjednačiti radnike u zdravstvu, prosveti, policiji, sudstvu, državnoj upravi sa radnicima firmi koje su već privatizovane. Sutra će biti organizovana i povorka koja će u 12 časova poći sa Slavije i administraciji Skupštine zvanično uručiti predloge zakona i 500.000 potpisa. Izvor: "Danas".

LOŠ ROD SUNCOKRETA U SOMBORU

Na požnjevenih 8.217 hektara (od ukupno 11.687 ha) ratari iz somborske opštine ostvarili su prosečan prinos suncokreta od 1,4 tone po hektaru, što je za oko 600 kilograma po hektaru manje nego prošle godine. Kiše su prouzrokovale razvoj biljnih bolesti na suncokretu, a otežavaju i jesenju kampanju poljoprivrednih radova. Repa je izvađena sa 665 hektara uz prosečan prinos od 49,1 tonu. Sudeći prema prvim prinosima, može se očekivati dobar rod kukuruza. Berba je tek počela, prinos je 7,7 tona po hektaru, a ratari pod ovom kulturom imaju više od 40.000 hektara. Prvi prinosi soje takođe su dobri, oko 2,6 tona po hektaru. Izvor: "Danas".

„Blic“ pitanje:
Kada treba očekivati delegaciju MMF-a i da li će dogovor sa Vladom Srbije biti postignut bez izmena Zakona o penzijama
Slobodan Lalović, ministar za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku: - I kad je usvajan Zakon, ja sam rekao da mislim da su ta rešenja prava i neophodna za ostvarenje ciljeva. To i sada mislim. Videćemo šta će se dešavati u narednih desetak dana. Očekujem da ćemo naredne nedelje nastaviti međusobnu komunikaciju sa MMF-om i da ćemo uspeti da postignemo dogovor i sa postojećim rešenjima. Kori Udovički, bivši guverner Narodne banke Srbije: - MMF nikada ne pravi apsolutno nepopustljive kriterijume za ispunjenje zahteva, ali same zahteve teško menja. Zato ne može da popusti i dozvoli izmene zahteva već samo izmene mera za postizanje željenih efekata. Pitanje je sada da li vlada ima nešto da ponudi u zamenu. Pretpostavljam da vlada nije toliko neodgovorna. Zoran Popov, ekonomista: - Mislim da će dogovor biti postignut i bez dodatnih izmena Zakona, jer razlike između ta dva rešenja i nisu toliko velike da ne bi mogle da budu prihvaćene. U pitanju je odluka Narodne skupštine i tu se ne može ništa učiniti, jedino ako MMF ne kaže da zbog toga ceo aranžman otpada. Ali teško da će do toga doći zbog penzionog sistema. Mlađan Dinkić, ministar finansija u Vladi Srbije: - Amandmani SPS na predlog Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju neće imati veći uticaj na budžet Srbije. Prve procene pokazuju da je su efekti tih amandmana na budžet beznačajni i očekujem da će se sa tim složiti i MMF. Očekujem da će misija MMF-a uskoro stići u Beograd i da će taj aranžman biti uspešno okončan. Božidar Đelić, bivši ministar finansija: - Mislim da će delegacija MMF-a sasvim izvesno doći ponovo krajem oktobra meseca. Moje predviđanje je da će očuvanje Zakona o penzijama Međunarodni monetarni fond usloviti još tvrđim budžetom za narednu 2006. godinu. Ono što Srbija nije platila na mostu platiće još više na ćupriji. Radovan Jelašić, guverner Narodne banke Srbije: - Međunarodni monetarni fond sada pravi računicu kakve će finansijske efekte na budžet izazvati izmene zakona o penzionom osiguranju. Troškovi sadašnjeg finansiranja penzija, prema njegovim tvrdnjama, dugoročno su neodrživi pošto 20 do 25 odsto budžeta ide na dotiranje penzija, rekao je Jelašić još u petak. Izvor: "Blic".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta