Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Radomir Naumov, ministar energetike, otvorio Jesenje specijalizovane sajmove na Novosadskom sajmu:
Stranci spremni da ulažu u energetski sektor Srbije
Energetski sektor Srbije veoma je atraktivan za strana ulaganja, pogotovo posle nedavnog stvaranja zajedničkog energetskog tržišta Balkana, istakao je ministar rudarstva i energetike u Vladi Srbije Radomir Naumov, otvarajući Jesenje sajmove na Novosadskom sajmu. Prema njegovim rečima, naše tržište postaje sve atraktivnije za strana ulaganja, što ukazuje na činjenicu da su profitna ulaganja u energetske objekte i delatnosti veoma izvesna. Naumov je naglasio da je ugovorom o stvaranju zajedničkog energetskog tržišta Balkana učinjen do sada najznačajniji korak u integraciji Srbije u Evropsku zajednicu, jer je ulazak naše energetike u Evropu velika šansa za dalje širenje znanja i iskustava, a energetsko tržište Srbije je time dodatno dobilo na regionalnom i evropskom značaju. Kada je reč o Zakonu o energetici, ministar energetike rekao je da su time otvorena vrata vladavini tržišta kao i da je reorganizacija javnih preduzeća - Elektroprivrede Srbije i NIS, njihova priprema za nastup na tom tržištu i nastupajuću konkurenciju. - Za izgradnju novih i obnovu postojećih elektroenergetskih i toplotnih izvora, intenzivnu gasifikaciju i korišćenje novih izvora energije, Strategijom energetskog razvoja Srbije do 2015. godine, predviđena su ulaganja više od sedam milijardi dolara. U ovu sumu nisu uključena ulaganja regionalnog značaja kao što su izgradnja novih sistema za transport nafte i gasa, novih elektroenergetskih objekata i novih termoelektrana. Vlada Srbije će u okviru nove energetske politike podsticati privatna ulaganja u toj oblasti - istakao je Naumov. On je podvukao da je energetska privreda Srbije respektabilni faktor u ovom delu Evrope, imajući u vidu tehnološke i kadrovske potencijale u elektroenergetskom, naftnom i naučnom sektoru, pa je i razumljivo nastojanje susednih zemalja Bugarske, Rumunije, Hrvatske, BIH i drugih zemalja da se povežu sa našim gasovodnim sistemom". Izvor: "Danas".

Stručnjaci Instituta za tržišna istraživanja tvrde:
Smanjenje javne potrošnje opravdan zahtev MMF
Miloje Kanjevac, direktor Instituta za tržišna istraživanja, izjavio je juče na konferenciji za novinare da bi zahtevi Međunarodnog monetarnog fonda prema Vladi Srbije trebalo da budu još oštriji kada je reč o smanjenju javne i lične potrošnje, ali je ocenio da "uplitanje MMF u penzijski sistem predstavlja mešanje u državno pitanje". - Delegaciji MMF bi trebalo reći - naravno da ćemo smanjiti javnu potrošnju ali onako kako mi smatramo da to treba uraditi, a ne da se sav teret svali na penzionera u Srbiji - ističe Kanjevac. Saša Đogović, saradnik IZIT, međutim, naglašava da su predstavnici MMF izgubili poverenje u Vladu Srbije jer nije usvojen Zakon o penzijskom osiguranju u onoj formi kako je to dogovoreno sa tom finansijskom institucijom. - Pregovori su prekinuti jer MMF čeka da Vlada usvoji budžet i set zakona koji je obećala.Problem je, takođe, što država i dalje subvencioniše privilegovana preduzeća u čijim upravnim odborima sede političari. Osim toga, državna administracija je preglomazna i neefikasna - smatra Đogović i dodaje da će najveću cenu smanjenja javne potrošnje podneti nauka i obrazovanje. On je podsetio da je inflacija u oktobru iznosila 1,7 odsto, kao i da je njen glavni generator bio rast proizvođačkih cena koje su skočile za čak 2,6 odsto pri čemu su cene energenata povećane za 6,3 odsto. - Ukoliko inflacija bude rasla po prosečnoj stopi od 1,3 odsto koliko je zabeleženo ove godine, ona će na kraju godine iznositi od 16 do 17 odsto - procenjuje Đogović. Prema njegovim rečima, u septembru je zabeležen rast proizvodnje odevnih predmeta i krzna za 29,2 odsto i tekstila za oko 20 odsto, što je, kako kaže, dokaz da je Sporazum sa Evropskom unijom o slobodnoj trgovini tekstila dao prve pozitivne rezultate. - Spoljnotrgovinski deficit će ove godine najverovatnije iznositi oko 5,5 milijardi dolara, što je veoma dobar rezultat u odnosu na prošlogodišnji deficit od čak 7,4 odsto - ističe Đogović. Izvor: "Danas".

Danas počinje trodnevna Međunarodna konferencija "Očuvanje integriteta i efikasnosti tržišta ka
Dragocena iskustva berzanskih stručnjaka
Četvrta po redu Međunarodna konferencija "Očuvanje integriteta i efikasnosti tržišta kapitala" koju organizuje Beogradska berza počinje danas i trajaće, do 4. novembra. Procenjuje se da će ova manifestacija koja se održava u hotelu Interkontinental, okupiti više od 450 učesnika iz zemlje i inostranstva. U radnom delu Konferencije planirano je održavanje sedam panela a procenjuje se da će neki od njih poput panela pod nazivom "Značaj informacije u očuvanju integriteta tržišta kapitala", "Nadzor tržišta, uočavanje i sprečavanje manipulacija" kao i "Samoregulativa od strane učesnika" privući posebnu pažnju posetilaca. O značaju pravovremenih, istinitih i jasnih informacija govoriće profesionalci svetski poznatih medijskih kuća poput Bloomberga, Teletradera, Dow Jonesa, Reutersa, Financial Timesa... Načini manipulacija i prevara, samoregulativa učesnika tržišta kapitala, etički standardi i sankcionisanje pojava, samo su neke od tema o kojima će govoriti stručnjaci iz renomiranih međunarodnih finansijskih institucija. Donosimo izvode iz dva od ukupno tridesetak predavanja koja će biti održana na konferenciji. Izvor: "Danas".

HEMOFARM POVEĆAO OBIM PROIZVODNJE I IZVOZA

Farmaceutski koncern Hemofarm iz Vršca je za devet meseci ove godine povećao obim proizvodnje, prodaje i izvoza, u odnosu na isti period lane, saopšteno je iz Centar za odnose sa javnošću te kompanije. U saopštenju se navodi da je proizvodnja Hemofarma za tri kvartala ove godine povećana za 18,9 odsto, u odnosu na isti period prošle godine, odnosno, da je proizvodnja porasla sa 102,8 miliona pakovanja na 122,2 miliona pakovanja. I prodaja Hemofarma je u istom periodu zabeležila rast od 12 odsto, u odnosu na isti prošlogodišnji period. U periodu januar-septembar ove godine vršačka kompanija prodala je 112,6 miliona pakovanja lekova. Prva tri kvartala prošle godine "Hemofarm" je završio sa 32,4 miliona evra izvoza, dok je ove godine, kako se ističe, ostvaren izvoz od 39,7 miliona evra, uz rast koji iznosi 22,2 odsto rasta. Izvor: "Danas".

Iako je sirova nafta na svetskim berzama pojeftinila, cene naftnih derivata na domaćem tržištu os
Cenu benzina diktira dolar
Kompanija Petrobart Avia saopštila je juče da se nisu stekli uslovi za korekciju cena derivata nafte na pumpama. U saopštenju ove kompanije navodi se da prosek cene sirove nafte "ural" iznosi 56,43 dolara za barel, dok dolar vredi 70,71 dinar što je uzrokovalo pad proizvođačke cene od 0,3 odsto. To je, prema njihovom mišljenju, nedovoljno, (ne premašuje 2,5 odsto) za snižavanje cena derivata nafte. U Petrobartu podsećaju da je cena barela sirove nafte, od poslednje korekcije cena derivata, pala za 3,9 odsto, ali da je i kurs dolara porastao za 3,3 odsto, odnosno sa 68,42 dinara na 70, 71 dinar. Svih vrsta derivata nafte na domaćem tržištu ima dovoljno. S obzirom na to da se u Rafineriji Pančevo prerađuje 22.000 tona nafte, ne očekuju se bitnije promene. Očekuje se isporuka nove količine nafte od oko 25.000 tona, ističe se u saopštenju Petrobarta. Predsednik Skupštine Nafta AD Nebojša Atanacković slaže se sa ocenom Petrobarta da ne bi trebalo korigovati cene derivata imajući u vidu skok vrednosti dolara. Komentarišući nepreciznost polaznih parametara Uredbe, on podseća da je prilikom startovanja Uredbe napravljen propust jer je preskočen jedan mesec u njenoj primeni. Atanacković objašnjava da to znači da se, ukoliko skoči cena nafte i steknu se uslovi za novu korekciju, ona vrši u odnosu na prethodno stanje. On podseća da, kada je reč o snabdevenosti pumpi Nafte AD, još nije rešen problem redovnog snabdevanja bezolovnim benzinom i da će to izazivati nestašice i u navedenom periodu. Izvor: "Danas".

Vlada srbije odlučila da proda i industriju duvana u Senti:
"Japan tobako" hoće fabriku cigareta
Odlazak ministra finansija Mlađana Dinkića u Japan poklopio se s najavom države da, kao većinski vlasnik, prodaje fabriku duvana u Senti, pa se u javnosti spekuliše da će jedna od tema na Dalekom istoku biti i zainteresovanost multinacionalne kompanije "Japan tobako" za kupovinu ove domaće fabrike duvana. U Agencija za osiguranje depozita, sanaciju, stečaj i likvidaciju banaka, koja u ime države sprovodi postupak prodaje, potvrdili su da im se pre nekoliko meseci ova kompanija obratila interesujući se za kupovinu ove fabrike. Kako su nam rekli u ovoj Agenciji, koja se inače dosada isključivo bavila prodajom državnog udela u domaćim bankama, Vlada Srbije je njima poverila ovaj posao jer je država kroz preuzimanje potraživanja Vojvođanske banke postala većinski vlasnik senćanske industrije duvana. Pošto je fabrika delom privatizovana po ranijem zakonu, država je pozvala sve male akcionare da joj se pridruže u prodaji vlasništva preko tendera. Tako je Republika Srbija vlasnik 47,51 odsto, ali zajedno sa PIO i Akcijskim fondom ima kontrolni paket od 55 odsto. Interesantno je da je jedan od akcionara i kompanija "Delta M" sa šest odsto, dok je ostalo kod malih akcionara, zaposlenih i penzionera. Međutim, najveću vrednost ove fabrike sa 76 radnika predstavlja licenca za proizvodnju duvana dobijena proletos, pa se očekuje velika zaintresovanost stranih kompanija koje prodaju svoje cigarete na srpskom tržištu. Kako su rekli u Agenciji za depozit, novi vlasnik će tako imati mogućnost da svoje brendove proizvodi kao domaće cigarete zbog čega će plaćati nižu akcizu, pa automatski postaje konkurentniji. Zainteresovani strateški partneri moraju da imaju najmanje pet godina iskustva u proizvodnji cigareta ili duvana, i prihod od najmanje 50 miliona evra u poslednjoj godini. Ovu fabriku ne može, međutim, da kupi nijedan od tri domaća vlasnika licence za proizvodnju cigareta niti da bude povezan sa njom. Dinkić: Stižu japanske investicije TOKIO - Srpski ministar finansija Mlađan Dinkić izjavio je juče Tanjugu da postoji objektivna šansa da Japan uskoro znatno poveća investicije u srpsku privredu. "Upravo zato sam siguran da će već dogodine stići prva velika japanska investicija u Srbiju i da će onda uslediti domino efekat - niz novih ulaganja u našu zemlju", rekao je Dinkić. Cena preko šest miliona Kapital fabrike duvana u Senti je 5,59 miliona evra, ali se zbog licence za proizvodnju duvana očekuje da cena bude znatno veća. U Agenciji za depozit očekuju da će tender biti raspisan krajem godine i da će novi gazda biti izabran u prvom kvartalu naredne godine. Izvor: "Glas javnosti".

Gordana Dostanić, direktor Beogradske berze za „Blic“:
Svaka prevara može da sruši berzu i tržište
Prvi put u Srbiji okupiće se sva značajna imena svetskih berzanskih stručnjaka, koja će tokom dva dana u Beogradu na međunarodnoj konferenciji Beogradske berze preneti znanja i iskustva svim budućim i domaćim učesnicima tržišta kapitala. - U radu konferencije učestvovaće predstavnici Nacionalne asocijacije dilera SAD (NASD), predstavnici američke Komisije za hartije od vrednosti (USSEC), međunarodnih udruženja berzi, „Daun Džonsa“, „Fajnenšel tajmsa“, „Standards i Pursa“... Takođe, učestvovaće i predstavnici evropskih, evroazijskih i američkih berzi, brokerskih kuća, najznačajnijih finansijskih institucija iz sveta, kao i potencijalni investitori. Tokom konferencije, gost Beogradske berze gospodin Kameron Funkfauser iz NASD-a održaće specijalno predavanje na temu „Insajdersko trgovanje“ - kaže Gordana Dostanić, direktor Beogradske berze. Bez obzira da li su razvijene ili, pak, u nastajanju, sva tržišta kapitala imaju isti problem - očuvanje integriteta, a upravo to će i biti glavna tema ove konferencije. - Teško je sagraditi integritet tržišta, a lako ga je srušiti. Samo jedan nepovoljan kontekst ili prevara koja se na njemu konstatuje može da dovede do njegove propasti. Razne manipulacije mogu da ugroze tržište. Koliko nove tehnologije donose kvalitet u poslovanju, kao što je Internet, toliko donose i opasnosti. Evoluira se i razvija prevara, ali i načini za njihovo otkrivanje - ističe Dostanić. Po rečima našeg sagovornika, kod nas su naročito prisutne manipulacije pravima akcionara posebno u predtrgovinskom postupku. One su uzrok nedovoljne informisanosti i znanja akcionara, koje su neretko udružene sa strahom da će izgubiti posao. Akcionari bi trebalo da imaju na umu da to što je neko akcionar i nije prodao svoje akcije, dolaskom novog većinskog vlasnika ne znači da će biti otpušten, ali ni da neće. Reč je o poslovnoj i kadrovskoj politici, a ne o vlasničkom statusu. Vrednost dnevne trgovine na Beogradskoj berzi od početka godine u proseku iznosi 1,5 miliona evra. Iako je naša berza po obimu trgovanja, kompanijama na listingu, raznovrsnosti finansijskih instrumenata i slično, daleko od Frankfurtske ili Londonske berze, sa njima možemo da se poredimo po primeni standarda u organizaciji i berzanskim tehnikama. Ipak, primerenije je da se poredimo sa berzama zemalja u tranziciji, pre svega bivših republika SFRJ. - Da bi tržište kapitala u Srbiji funkcionisalo na najbolji mogući način potrebno je da se donesu pojedini i poprave važeći zakoni. Postojeća regulativa ima dosta neadekvatnih rešenja koja ne doprinose razvoju tržišta, već više njegovom izbegavanju i deformisanju, što nije dobro. Osim zakona o investicionim fondovima, neophodno je da i penzioni fondovi kao značajni investitori na tržištu kapitala dobiju mogućnost da ulažu u domaće hartije od vrednosti. Takođe, zakon bi morao da sankcioniše i loše i nepotpuno informisanje - naglašava Gordana Dostanić, direktor Beogradske berze. Izvor: "Blic".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta