Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Trodnevna poseta delegacije ruske Kaluške oblasti krunisana potpisivanjem ugovora "teškog" oko pet
Srpski radijatori za rusko tržište
Trodnevna poseta političko-privredne delegacije ruske Kaluške oblasti, okončana je juče u Privrednoj komori Srbije, susretima predstavnika preduzeća zainteresovanih za saradnju i prezentacijom tehnoloških i investicionih mogućnosti. Kaluška oblast koja se nalazi u centralnoj Rusiji, poznata je kao sedište naučno-istraživačkih instituta i već ima pozitivna iskustva u saradnji sa Srbijom. Pozitivne utiske preneli su i predstavnici Koncerna Hemofarm, koji su u izgradnju fabrike u Obninsku, investirali oko 50 miliona evra i koji su ukazali na povlastice koje ruski partneri nude investitorima. - U ovom trenutku ruska vlast mora da odustane od zarade u cilju razvoja, i zato na različite načine pomažemo investitorima. Formirali smo veliki industijski park od 500 hektara gde je urađena kompletna infrastruktura za parcele koje se zakupljuju od države na duži rok, a osnovali smo i Investicioni savet čiji je cilj uklanjanje administrativnih barijera. Prema mišljenju stranih ulagača, ovaj savet je od velike pomoći, jer ga osim predstavnika nadležnih institucija, čine i kontrolni organi, pa predstavlja svojevrsnu zaštitu investicionih projekata - istakao je na prezentaciji privrednih potencijala Kaluške oblasti gubernator Anatolij Artamonov, koji je predvodio delegaciju. Posle predstavljanja firmi koje su zainteresovane za iznalaženje partnera u Srbiji, potpisan je i prvi ugovor između ruskog Integruma i Kosmet Kroninga iz Novog Sada. - Ugovor je u prvoj fazi vredan oko pet miliona evra a reguliše prenos savremene tehnologije za proizvodnju radijatora. Ruski partner obezbeđuje objekat i infrastrukturu, a mi tehnologiju, opremu i obavezu da organizujemo proizvodnju - izjavio je za Danas Živko Cuckić, direktor i vlasnik Kroninga, i naglasio da je za srpske privrednike ovo tržište ne samo podsticajno, nego pre svega strateški značajno. Sumirajući rezultate posete, na konferenciji za novinare koja je tim povodom priređena u Ambasadi Rusije, Anatolij Artamonov naglasio je veliki značaj jučerašnjeg susreta članova delegacije sa predsednikom Borisom Tadićem, koji je, inače, prilikom prošlomesečnog boravka u Rusiji inicirao ovu posetu. On je istakao da je za srpsku privredu ovo prilika da zakorači van granica svoje zemlje i počne da zarađuje u inostranstvu, a interes Rusije je organizacija proizvodnje koja otvara nova radna mesta i ulaže u državnu kasu. Izvor: "Danas".

Izdvajanjem iz NIS-a, Fabrika maziva krenula u privatizaciju:
FAM bi da kupe radnici
Odmah po izdvajanju iz Naftne industrije Srbije, kruševačka Fabrika maziva FAM krenula je u proces tenderske privatizacije. U toku je izbor privatizacionog savetnika, a očekuje se da se ceo proces završi u junu naredne godine. Izdvajanjem iz NIS-a, vrednost kapitala fabrike procenjena je na 26 miliona evra, a generalni direktor Branislav Jovanović kaže da FAM vredi mnogo više. Međutim, po nekoj realnoj računici, fabrika će biti prodata za desetak do petnaestak miliona evra, jer se danas veliki objekti grade po nižim, realnijim cenama. - Biće privatizovano 70 odsto društvenog kapitala FAM-a. Očekujemo da će fabrika, kao lider na tržištu Srbije i bivših jugoslovenskih republika u proizvodnji industrijskih i motornih ulja, postati i lider u jugoistočnoj Evropi. Očekujemo da bude više interesenata za fabriku. Među njima je konzorcijum radnika koji bi da kupe FAM. Međutim, radnika je malo, a vrednost fabrike je velika. Odabrali smo tim koji će raditi na pripremi svih dokumenata i taj konzorcijum će se, svakako, pojaviti u procesu privatizacije - kaže Jovanović. On tvrdi da su proizvodi FAM-a izrađeni po najsavremenijoj tehnologiji. Ovogodišnja proizvodnja je za sedam procenata veća od prošlogodišnje, a u planu je da u narednoj godini za isto toliko bude veća od ovogodišnje. To znači da je u 2005. proizvedeno preko 8.000 tona ulja i maziva, a za narednu godinu planirano je dodatnih 600 tona. Pored bivših jugoslovenskih republika, proizvodi FAM-a "osvojili" su Bugarsku, a plasman na rumunsko tržište planiran je u 2006. godini. Prošle godine fabriku je napustilo 100 radnika, a u sledećoj će otići još oko pet odsto zaposlenih. Jovanović kaže da je Fabrika po osamostaljivanju iz NIS-a napravila investicioni program. FAM je, inače, nastao u srcu hemijske industrije Kruševca i danas ima 287 radnika. Raspolaže proizvodnim kapacitetom od 30.000 tona motornog ulja i maziva godišnje. U proizvodnom programu ima oko 260 proizvoda i blizu 600 različitih pakovanja motornih i industrijskih ulja, sredstava za transport i mehanizaciju, hlađenje i podmazivanje, čišćenje i odmašćivanje, antikoroziona sredstva... Izvor: "Glas javnosti".

Nagrade za najbolje izvoznike godine

Agencija za strana ulaganja i promociju izvoza - SIEPA, dodelila je kompaniji „Ju-Es stil Srbija“ nagradu za najboljeg izvoznika godine. Najboljim izvoznikom u kategoriji malih i srednjih preduzeća proglašeno je preduzeće „MikronasNIT“ iz Novog Sada, dok je najbolji izvozni proizvod imala Fabrika akumulatora Sombor, a u osvajanju novog tržišta ove godine istakao se „Nektar“. SIEPA već drugu godinu dodeljuje priznanja najboljim izvoznim preduzećima, kako bi podstakla nove izvozne poduhvate. - Izvozili smo u oko 40 zemalja ove godine i želimo da dalje razvijamo izvoz, naročito u okolne zemlje. Proširili smo svoj proizvodni program i dobili veći broj kupaca i na domaćem tržištu - istakao je Majkl Fedorenko, direktor „Ju-Es stil Srbija“. I Milenko Berić, direktor finansija preduzeća „MikronasNIT“, koje izvozi softvere, najavljuje da njegova firma planira da naredne godine poveća izvoz za oko 30 odsto. - Ova godina je bila veoma uspešna, ali 2006. je za nas novi izazov - kaže Berić. Plan da poveća izvoz za 30 odsto ima i Fabrika akumulatora iz Sombora čiji direktor marketinga Enes Kamenčić ističe da su već potpisani ugovori o izvozu sa Rumunijom i Mađarskom. - Povećali smo izvoz u okolnim i zapadnoevropskim zemljama, ali je veliki uspeh postignut na tržištu Rusije i Hongkonga. Naredni plan je da se afirmišemo na tržištima BiH i Makedonije, ali i da se oprobamo u Rumuniji i Bugarskoj - rekao je Veljko Adžić, direktor izvoza kompanije „Nektar“. Izvor: "Blic".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta