Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Minakva i na tržištu EU

Novosadska fabrika Minakva ugovorila je izvoz mineralne vode na tržište Slovačke, Češke, Poljske, Mađarske, Austrije i Nemačke. Prema godišnjem ugovoru, koji su juče potpisali generalni direktor Minakve Branislav Bogićević i direktor mađarske firme Evolušn konsalting grup Laslo Čuka, od 1. marta do kraja jula predviđen je izvoz više od 120 šlepera mineralne vode vredne oko milion evra. Mađarska firma obezbedila je plasman Minakvine vode u velikim trgovinskim lancima poput Metroa, Core i drugih. Bogićević je izrazio očekivanje da će ovo biti trajni ugovor, a ulaznicu za evropsko tržište omogućilo je dobijanje certifikata HACCAP. Za nekoliko dana biće potpisan ugovor i sa ruskom kompanijom o izvozu vode u Moskovsku oblast gde će novosadska voda moći da se kupi u više od 500 supermarketa. Takođe, u pripremi je i izvoz negazirane vode u Veliku Britaniju, a promoter prodaje biće čuveni kuvar Džejmi Oliver - naglasio je Bogićević i dodao da bi država mogla da pomogne izvoznicima povoljnim kreditima za bolji marketinški nastup. On je podsetio da je zahvaljujući povoljnom kreditu Fonda za razvoj Vojvodine nabavljena nova oprema iz uvoza. Predstavnik mađarske firme veruje da će Minakvina prirodno jodirana mineralna voda naći put do potrošača i u Evropi, utoliko pre što vode u evropskim zemljama imaju malo joda. Izvor: "Danas".

Iz somborske fabrike akumulatora milion baterija

Fabrika akumulatora Sombor ovu poslovnu godinu završiće sa bilansom od 800.000 proizvedenih akumulatora, vrednih 18 miliona evra, što predstavlja povećanje za 20 odsto u poređenju sa prošlom godinom. Vrednost ovogodišnjeg izvoza kreće se oko šest miliona evra, a najviše se izvozi u Rusiju, BIH, Hrvatsku, Švedsku, Kuvajt, Italiju. Akumulatora nema na zalihama, jer je potražnja znatno veća od proizvodnje. Nikola Čegar, direktor somborske fabrike najavljuje da će naredne godine biti proizvedeno oko milion baterija, a da će se vrednost proizvodnje kretati oko 23 miliona evra. Izvozni rezultati takođe će biti poboljšani, a najavljena je i proizvodnja zlatnog, "golden akumulatora", namenjenog skupocenim automobilima, čija je cena znatno veća od uobičajenih baterija. U izgledu su i dogovori sa Tojotom i Folksvagenom o proizvodnji akumulatora za njihova vozila. Izvor: "Danas".

Koka-kola obustavila pregovore o kupovini kompanije Fresh & Co:
Subotička kompanija pronašla investitora za svoje dugove
Iako je samo pre dvadesetak dana saopštila da ne odustaje od kupovine kompanije Fresh & Co, kompanija Koka-kola (Helenik Botling Kompani - HBC) juče je ipak potvrdila da obustavlja pregovore sa tom subotičkom kompanijom. - Koka-kola Helenik Botling Kompani i većinski vlasnik Fresh & Co odlučili su da do daljnjeg obustave pregovore. Odluka je usledila nakon dogovora o refinansiranju kompanije Fresh & Co sa finansijskim institucijama - navodi se u saopštenju kompanije Koka-kola čime je i zvanično potvrđena informacija sa kojom se do sada samo spekulisalo, da je neregulisano dugovanje kompanije Fresh & Co prema evropskim finansijskim institucijama, prepreka uspešnom završetku pregovora. Da su pregovori obustavljeni potvrdila je i kompanija Fresh & Co koja je saopštila da je sa Koka-kolom postignuta saglasnost o prekidu pregovora u vezi sa potencijalnom akvizicijom. U nastavku saopštenja Fresh & Co dodaje se da je do prekida pregovora došlo zato što je postignut dogovor o refinanasiranju, što zapravo znači kako pojašnjavaju u Fresh & Co, da je pronađen investitor koji će pokriti dug prema finansijskim institucijama. Dalje se navodi da su najznačajniji kreditori Fresh & Co - HVB banka, Rajfajzen banka, Hipo Alpe Adria banka, Sosijete ženeral banka i EFG, i EBRD kao i svi značajniji poslovni partneri pokazali izuzetnu kooperativnost u proteklih dvanaest meseci, koliko traju pokušaji da se nađe izvor refinansiranja Podsećanja radi, kompanija Fresh & Co, se već nekoliko meseci unazad, nalazi u finansijskim teškoćama, zbog zaduživanja kod međunarodnih finansijskih institucija. Naime, Freš & Co je jedna od prvih firmi u Srbiji koja je od Svetske banke dobila kredit u iznosu od 7,7 miliona evra, pa se očekivalo da će kompanija nastaviti sa brzim razvojem. Međutim, po svemu sudeći, taj novac nije iskorišćen na najbolji način, jer je ubrzo napravljeno novo zaduženje kod Evropske banke za obnovu i razvoj u iznosu od 12,5 miliona evra za pokretanje novog pogona. Na osnovu tog kredita EBRD je 2004. godine prilikom treće emisije akcija postala vlasnik 32,68 odsto akcija subotičkog proizvođača sokova. Kako je deo novca namenjen tom projektu otišao u druge svrhe, kontrola EBRD naložila je da se odmah pokrene pogon za "pet aseptic" ambalažu ili da Živojin Đorđević (vlasnik Freš & Co) vrati novac. Đorđević je zato od Rajfajzen i HVB banke zatražio i dobio kredit od 12 miliona evra i od tog novca kupljene su mašine potrebne za pokretanje tog pogona. Međutim, EBRD nije bilo zadovoljno razvojem situacije, pa je kao vlasnik trećine kapitala u preduzeću čija vrednost premašuje 1,9 milijardi dinara, zatražila i reviziju poslovanja fabrike. Revizorske kuće koje su poslednjih nekoliko meseci "češljale" finansijske izveštaje ove subotičke kompanije došle su do podatka da Fresh & Co duguje oko 30 miliona evra i da je veći deo dugovanja posledica "nedomaćinskog odnosa prema dobijenim sredstvima". Izvor: "Danas".

Imovina BIP ponovo na aukciji 28. decembra:
KORIĆANAC: Ne odustajemo od ponuđene cene
Posle prve neuspešne aukcije, imovina Beogradske industrije piva ponovo će biti ponuđena na prodaju 28. decembra. Potencijalni kupci će se nadmetati za kupovinu kompleksa Skadarlija u okviru koga je Stara pivara, poslovno-tržni centar i tri pivnice - Aleksandar, Bajloni i Velika Skadarlija ( oko 14.000 kvadrata) i hotela u Budvi. -Cena imovine koja se nudi na aukciji ostaje ista. Takvu odluku doneo je Upravni odbor BIP koji je procenio da će se naći kupac koji je spreman da plati tu cenu. U prilog tome govori i podatak da su za kupovinu zainteresovani, između ostalih, i dva investiciona fonda iz Austrije i iz Kanade - kaže za Danas Slavoljub Korićanac, direktor BIP. On smatra da BIP bez obzira na dešavanja koja prate prodaju dela imovine ovog preduzeća mora da nastavi sa programom interne konsolidacije. Program predviđa korišćenje unutrašnjih rezervi, uštede i ulaganje sopstvenih sredstava u rad beogradske fabrike na Mostaru, fabrike sokova Dunavgrad i sladare u Čačku. Korićanac ističe da od ishoda aukcije ne zavisi sudbina BIP. - Ukoliko aukcija ne uspe Skupština akcionara će odlučiti da na prodaju iznese drugu imovinu, jer se sredstva neophodna za konsolidaciju fabrike moraju naći - naglašava naš sagovornik. Komentarišući zašto nije uspela prva aukcija imovine pivare Korićanac ukazuje na činjenicu da su prodaju hotela u Budvi pratile i neke druge "aktivnosti". Dva kupca su, kaže on, bila spremna da za hotel plate 2,44 miliona evra kolika je bila početna cena, ali im je neko sugerisao da sačekaju da cena padne i da hotel kupe za milion evra. Naš sagovornik, takođe, tvrdi da su i aktivnosti Mreže za restituciju i bivših vlasnika doprinele ovakvom ishodu aukcije i dodaje da BIP ipak nije prava adresa na koju treba da se obraćaju. - Prava adresa je država. BIP je posle promene statusa ( iz društvenog preduzeća u akcionarsko društvo) uknjižen kao pravno lice sa pravom svojine na pokretne i nepokretne stvari kojima firma raspolaže. Država je postala vlasnik 51,7 odsto te imovine na osnovu neizmirenih dugova BIP prema državi nastalih zbog neplaćanja poreza i doprinosa. Prema tome, država treba da odluči šta će sa svojom imovinom, a mali akcionari, njih 4.600 će odlučivati o svom delu - smatra Korićanac. Izvor: "Danas".

Nemačka banka Bajern LB zainteresovana za Panonsku banku

Bavarska pokrajinska banka Bajern LB zainteresovana je da preko svoje mađarske ispostave, MKB banke, kupi Panonsku banku iz Novog Sada. Kako prenosi nemački dnevnik Fajnenšel tajms Dojčland, Bajern LB banka je potvrdila nameru da kupi Panonsku banku, procenjenu na oko 50 miliona evra. Pismo o namerama za kupovinu 87,39 odsto kapitala Panonske banka potvrdilo je 10 banaka, među kojima su i Pireus, Nacionalna i Alfa banka iz Grčke, mađarska OTP i poljska PKO banka, HVB banka, francuska Kredi agrikol, kao i italijanske banke Sao Paolo i Inteza. Prema podacima Agencije za osiguranje depozita Srbije Panonska banka poseduje aktivu od 126,8 miliona evra, ukupan kapital od 32,5 miliona evra, 56 ekspozitura, 100.000 klijenata od kojih su 91 odsto građani. Prema pisanju FTD, Bajern LB poseduje 90 odsto akcija MKB banke, a namerava da kupi i banke u Rumuniji, Bugarskoj i Hrvatskoj. Izvor: "Danas".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta