Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Proizvođači repe ogorčeni zbog ponašanja Zrenjaninske šećerane i Ministarstva privrede:
Ko će platiti dug od 130 miliona dinara
Predstavnici četiri poljoprivredna preduzeća izrazili su juče na konferenciji za novinare u Zrenjaninu protest zbog neisplaćenog roda šećerne repe, koji su ove jeseni predali zrenjaninskoj šećerani. Reč je o dugu od 41,5 miliona dinara, koji fabrika šećera u Zrenjaninu treba da plati poljoprivrednim preduzećima Zelengora iz Sutjeske, Brezina iz Padine, zemljoradničkoj zadruzi iz Jaše Tomića i preduzeću Bratstvo jedinstvo iz Neuzine. Prema rečima Radislava Čobanina, vlasnika poljoprivrednog preduzeća Zelengora iz Sutjeske, zrenjaninska šećerana duguje poveriocima više od 300 miliona dinara, pri čemu dug proizvođačima repe iznosi 130 miliona dinara. - Fabrika je u državnom vlasništvu, mi smo sa punim poverenjem ovogodišnji rod repe predali jednoj državnoj instituciji, a zauzvrat nismo ništa dobili. Ne verujemo u priču o metalnim opiljcima, jer svako ko se razume u preradu šećera zna da je to normalna pojava i da se taj šećer ponovo kristališe. Plašimo se da zbog takvih priča ne ostanemo bez svojih zarada. Ne razumemo poruku ministra poljoprivrede da nije trebalo da repu predajemo zrenjaninskoj šećerani. Pa ta šećerana je državno preduzeće - rekao je Čobanin. On tvrdi da direktor zrenjaninske šećerane Dragan Mitrović nije hteo da primi delegaciju proizvođača i zato proizvođači poručuju da će blokirati ne samo šećeranu, već sve puteve i saobraćaj. To mišljenje dele i predstavnici preostale tri firme, koje su sa zrenajninskom šećeranom ugovorile ovogodišnji rod repe. Prema rečima Bojana Marinića iz Jaše Tomića njegovo preduzeće zasejalo je 140 hektara repom, a posle poplava rod je sačuvan na 99 hektara. Predzeće Brezina iz Padine repom je zasejalo 170 hektara a predalo je 670 vagona roda. Vrednost duga je 10,9 miliona dinara. Prema rečima Ištvana Vereša, direktora PP Bratstvo jedinstvo iz Neuzine, ova firma je zasejala 120 hektara šećernom repom, predala je 500 vagona sirovine a dug se kreće oko 11 miliona dinara. Zelengora iz Sutjeske zasejala je 205 hektara repom, i zrenjaninska šećerana ovoj firmi duguje 4,5 miliona dinara. Izvor: "Danas".

OMV ZAINTERESOVAN ZA RAFINERIJE U PANČEVU I NOVOM SADU

Austrijska naftna kompanija OMV zainteresovana je za kupovinu rafinerija Naftne industrije Srbije, potvrdio je čelnik te kompanije Volfgang Rutensdorfer. On je u intervjuu bečkom dnevniku Kurir rekao da je OMV, koji poseduje lanac benzinskih stanica u Srbiji, veoma zainteresovan za kupovinu rafinerija u Pančevu i Novom Sadu, koje zajedno prerađuju oko pet miliona tona sirove nafte godišnje. "OMV sigurno neće biti jedina kompanija koja će pokušati da otkupi te rafinerije", kazao je Rutensdorfer, ističući da su interesovanje iskazali i ruski Lukoil i mađarski MOL. Do privatizacije srpskih rafinerija, ocenio je on, najranije bi moglo da dođe sredinom 2006. godine. U Srbiji je u toku izbor privatizacionog savetnika za NIS koji bi trebalo da preporuči najbolji način privatizacije i razvoja kompanije. Na tender je dostavljeno šest ponuda renomiranih svetskih kompanija, a tenderska komisija bi za desetak dana trebalo da završi ocenu tehničkih ponuda, nakon čega će uslediti ocena finansijskih ponuda. Izvor: "Danas".

Predsednik UO Grupe Zastava vozila Milorad Savić:
Uskoro krediti za modernizaciju Fabrike automobila
Predsednik Upravnog odbora Grupe Zastava vozila Milorad Savićević izjavio je za Danas da je Zastava započela pregovore sa italijanskom bankom Inteza o kreditiranju modernizacije pogona i osavremenjavanja opreme u Zastavinoj Fabrici automobila, što je jedan od preduslova za sklapanje Fijatovog modela "punto" ("zastave 10") u pogonima kragujevačke fabrike. - Očekujemo da ćemo dobiti kredit od sedam do osam miliona evra, od ukupno 15 miliona evra, koliko je potrebno za modernizaciju pogona i opreme. Želeli bismo da rok otplate kredita bude sedam godina, uz grejs period od dve godine, ali postoji mogućnost da dobijemo i povoljnije uslove kreditiranja, pošto je italijanska fabrika veoma zainteresovana da se uključi u poslovni aranžman Zastave i Fijata - kaže Savićević. alata, kao i kontejnera za transport delova iz Torina do Kragujevca. - Savićević podseća da će se o pozajmici preostalih sedam do osam miliona evra, koliko će još biti potrebno za osavremenjavanje Fabrike automobila, razgovarati sa predstavnicima Sosijete ženeral, Rajfajzen i drugih inostranih banaka. Predsednik UO Grupe Zastava vozila i predstavnici Fijata ponovo će boraviti u Beogradu 20. i 21. decembra, te da je cilj njihovog dolaska upoznavanje sa situacijom na srpskom tržištu nakon nedavne odluke Vlade o uvozu polovnih vozila. - Zamolio bih Vladu da preispita uredbu o uvozu "polovnjaka", posebno u onom delu koji se odnosi na kontrolu tog uvoza. Možda bi Vlada mogla da razmisli i o tome da dozvoli uvoz polovnih vozila, koja ispunjavaju standarde euro 3, ali imaju kubikažu veću od 1.600 "kubika". Na taj način bi se, barem na početku, omogućio bolji plasman domaćeg "punta". Ne treba se zavaravati kad je prodaja "zastave 10" u pitanju. Taj automobil će na domaćem tržištu koštati oko 8.000 evra, a konkurencija u toj klasi automobila i kod nas i u okruženju je velika - upozorava predsednik UO Zastave vozila. Labus: Uvoz "polovnjaka" neće ugroziti Zastavu Potpredsednik Vlade Srbije Miroljub Labus izjavio je juče u Kragujevcu da uredba o liberalizaciji uvoza polovnih vozila neće ugroziti opstanak Zastave. - Vlada pruža snažnu podršku Zastavi u nastojanju da fabrika stane na zdrave noge i problemi kragujevačke fabrike se ne mogu rešavati zabranama uvoza automobila. Činimo sve što je u našoj moći da Zastava uspešno realizuje novi program proizvodnje "punta" u Kragujevcu. Tako smo, recimo, oslobodili carina ceo prvi kontingent "punta" koji će biti proizvedeni u Italiji - naglasio je Labus. Izvor: "Danas".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta