Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Sofarma otkupila samo 35,5 odsto akcija Srboleka

Ponuda bugarske kompanije Sofarma za preuzimanje beogradske farmaceutske kuće Srbolek nije uspela jer je sakupljeno samo 35,5 odsto akcija, potvrdila je Danasu Ana Lukić iz Sinergy brokera. Međutim, iz Komisije za hartije od vrednosti juče nismo mogli da dobijemo zvaničnu potvrdu da li je ponuda uspela ili ne, "jer im Centralni registar još uvek nije dostavio podatke", ali nam je rečeno da su podaci koje nam je Sinergy broker saopštio, pouzdani. Prema rečima Ane Lukić, Akcijski fond je deponovao 22 odsto akcija, dok su mali akcionari deponovali preostalih 13,5 odsto. - Bez obzira na ovo loše iskustvo bugarski partner je i dalje zainteresovan da uđe na srpsko tržište bilo kroz novu ponudu za preuzimanje ili izgradnjom sopstvene fabrike - kaže Lukić. Podsetimo da je Sofarmu u nameri da otkupi najmanje 51 odsto akcija (na koliko je ponuda glasila) osujetio Jovica Stefanovuić Nini - vlasnik Jugoremedije i preduzeća Nini iz Radoviša. On je na berzi, preko povezanih preduzeća, uspeo da otkupi oko 50 odsto akcija Srboleka i za te akcije čija je cena u jednom trenutku dostiglo cifru i od 1.950 dinara izdvojio oko 13, 5 miliona dinara.Novi vlasnik je odmah promenio rukovodstvo u Srboleku i tako jasno stavio do znanja da je postao većinski vlasnik ove veoma uspešne kompanije. U poslednjih pet godina ova farmaceutska kuća ostvarivala je pozitivne rezultate, likvidno je poslovala, a u prvih deset meseci 2005. godine ostvarila je dobit od 50 miliona dinara. Srbolek u asortimanu proizvoda ima više od 45 odabranih farmaceutskih preparata i u trgovačkom delu nudi više od 3.500 artikala za potrebe zdravstva, a tokom ove godine registrovao je dvadeset novih lekova iz oblasti humane medicine. Srbolek je poslednjih godina beležio rast proizvodnje od dvadeset pet odsto, po godini, a može se pohvaliti i značajčnom imovinom u nekretninama i savremenom distributivnom mrežom. Izvor: "Danas".

Uspešno okončana poslednja runda pegovora sa Međunarodnim monetarnim fondom:
Krajem januara odluka Borda direktora MMF
Posle trodnevnih razgovora sa predstavnicima Vlade i Naraodne banke Srbije, Misija Međunarodnog monetarnog fonda odlazi iz Beograda sa ocenom da je postignut napredak u ispunjenju preuzetih obaveza, pa će u izveštaju koji će podneti Bordu direktora dati pozitivnu ocenu za završetak šeste revizije trogodišnjeg finansijskog aranžmana. Očekuje se da će Bord direktora MMF, krajem januara, prihvatiti tu ocenu čime će praktično biti okončan trogodišnji aranžman i povučena poslednja tranša kredita a Srbiji biti otpisano i 700 miliona dolara duga prema Pariskom klubu poverilaca. Na konferenciji za novinare organizovanoj juče u Vladi Srbije, šef Misije MMF Pirita Sorsa pohvalila je Vladu Srbije za napredak koji je učinjen posle njene poslednje posete Beogradu i naglasila da su sada raščišćena i preostala dva otvorena pitanja vezana za isplatu duga penzionerima i rast plata u javnim preduzećima. Međutim, kako je naglasila, MMF očekuje da pre nego što izvešataj o pozitivnoj šestoj reviziji bude predat Bordu direktora dobije od Vlade Srbije i potpisani ugovor o izboru privatizacionog savetnika za NIS. Govoreći o pozitivnim efektima trogodišnjeg aranžmana sa MMF, potpredsednik Vlade Miroljub Labus je u prvi plan istako smanjenje javnog duga koji je danas za dve trećine niži nego na početku aranžmana i u GDP učestvuje sa 55 umesto 140 odsto. Pri tom je ostatak duga reprogramiran po kamatama koje su niže od tržišnih. Njegove reči potkrepio je konkretnim podacima i ministar za privredu Predrag Bubalo koji je naveo da će ove godine sve preuzete obaveze u vezi sa strukturnim promenama biti ne samo ispunjene nego čak i premašene. Tako će umesto 300 biti održana 421 aukcija, umesto 240 paketa iz Akcijskog fonda biće ponuđeno na prodaju do kraja godine više od 250, biće raspisano 36 tendera što je skoro isto koliko i u prethodne tri godine. Izražavajući svoje zadovoljstvo zbog uspešnog okončanja teških pregovora sa MMF Mlađan Dinkić, ministar finanisja u Vladi Srbije objasnio je da su poslednja otvorena pitanja sa MMF rešena tako što je parlamentu po hitnom postupku poslat zakon o izmeni Zakona o javnom dugu, čime se stvaraju uslovi za isplatu 1,5 penzija u kešu na četiri rate počev od decembra ove godine, a zemljoradnicima uz kamatu od 8,5 odsto u četiri rate, ali od 2007. godine. Kada je reč o platama u javnim preduzećima masa zarada neće smeti da raste više od 10,3 odsto, dok je u lokalnim samoupravama i lokalnim javnim preduzećima taj rast limitiran na devet odsto. Izvor: "Danas".

Naplatom dividendi od Mobtela država isplaćuje dug penzionerima:
Šlaf plaća dug mobtela?
Vlada Srbije na ime neisplaćenih dividendi od kompanije BK trejd, koja je vlasnik dela "Mobtela", potražuje 52 miliona evra. Ukoliko novi vlasnici BK trejda, Martin Šlaf i biznismeni okupljeni oko njega, ne isplate prvu tranšu duga od 27 miliona evra do srede, Vlada Srbije će uvesti stečaj u Mobtel i na taj način pokušati da naplati svoja potraživanja. Kako Glas saznaje, Martin Šlaf je spreman da do srede isplati prvi deo duga da bi izbegao uvođenje stečaja u firmu. Naplata dividendi od Mobtela veoma je važna Vladi Srbije zbog isplate preuzetih obaveza prema penzionerima. Naime, Ministarstvo finansija je obećalo penzionerima da će isplata duga početi u decembru, a glavni izvor prihoda upravo predstavljaju dividende Mobtela, koje država, od osnivanja zajedničke kompanije, uopšte nije ubirala. I predstavnicima MMF-a, koje je najviše zanimalo iz kojih izvora će biti isplaćen dug najstarijim građanima Srbije, predočeno je da su dividende jedan - najveći izvor, dok je drugi izvor strožija naplata fiskalnih, odnosno poreskih potraživanja. Dinkić je već najavio da će Poreska uprava od ponedeljka opsežnom akcijom uterati dug u državnu kasu, što će, po svemu sudeći, omogućiti uplatu četvrtine jedne penzije penzionerima. A isplatom prvog dela dividendi Mobetela, Šlaf zapravo prihvata memorandum o Mobtelu, koji predviđa isplatu i ostatka duga u roku od dva meseca. Takođe, Šlaf će prihvatititi i "ultimatum" Javnog preduzeća PTT "Srbija", suvlasnika Mobtela ispred države, da zameniku generalnog direktora zajedničke firme da potpuno ista ovlašćenja kakva ima generalni direktor, koga postavlja Šlaf. Dakle, nijedan dokument neće važiti bez saglasnosti predstavnika Vlade Srbije. Šlaf, međutim, ne prihvata, saznaje Glas, da se odrekne 13 odsto vlasništva u Telekomu Srbija, oko čega će se u narednom periodu "lomiti koplja". Podsećamo, prema Ugovoru o Mobtelu, odnosno aneksu ugovora, koji je napravljen pri osnivanju drugog mobilnog operatera - Telekoma 064, Bogoljub Karić je na ime odštete, zbog ukidanja ekskluzivnog prava koga je imao, zauzvrat dobio vlasničko učešće u fiksnoj mreži Telekoma Srbija, i to 13 odsto. Sada je taj udeo, otkupom BK trejda, preuzeo austrijski investitor Martin Šlaf. Izvor: "Glas javnosti".

Ocena ekonomista inflacija 17 odsto

Za prvih 11 meseci ove godine u Srbiji je zabeležena inflacija od 15,2 odsto, a s obzirom na to da poskupljenja koja se očekuju u decembru ovu godinu završićemo sa inflacijom od najmanje 17 odsto, rečeno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Institutu za tržišna istraživanja. Uz procenu da će rast cena na malo u sledećoj godini teško biti jednocifren, kao što najavljuju nadležni. - Pitam se zašto je inflacija kod nas mnogo veća nego u zemljama našeg okruženja koje imaju sličan nivo privredne razvijenosti kao i mi a rast cena na malo od svega nekoliko procenata. Trebalo bi kao što se nekada radilo doneti antiinflacioni program, sagledati šta sve generiše inflaciju i doneti mere suzbijanja takvih agregata, rekao je Miloje Kanjevac, direktor IZIT-a. Izvor: "Blic".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta