Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
NBS organizovala prvu repo aukciju državnih obveznica

- Narodna banka Srbije saopštila je juče da je prvi put organizovala repo aukciju na kojoj je prodala obveznice države Srbije nominalne vrednosti 88,9 miliona dinara, uz obavezu da ih otkupi za 14 dana. U saopštenju se navodi da su državne obveznice prodate za 89,87 miliona dinara na repo aukciji na kojoj je učestvovalo devet banaka i dodaje da će nakon dve sedmice te obveznice biti otkupljene po ceni od 90,49 miliona dinara. Repo aukcija je prodaja hartija od vrednosti po metodu "repo operacije" koja podrazumeva obavezu da prodavac obveznica, odnosno centralna banka, određenog datuma po ceni precizno utvrđenoj na aukciji, otkupi te vrednosne hartije od kupca. Narodna banka je, kako je saopšteno, prodajom državnih hartija od vrednosti primenila praksu koju u razvijenim tržišnim privredama centralne banke koriste kao osnovni vid finog regulisanja likvidnosti bankarskog sistema.

Izvor: Danas.

U Ministarstvu privrede tvrde da je odluka Vrhovnog suda Srbije pogrešno protumačena: Veterinarski

Situacija u Veterinarskom zavodu iz Zemuna se, ni nakon odluke Vrhovnog suda da poništi rešenje Ministarstva privrede o prodaji tog preduzeća konzorcijumu Zekstra Bankom, nije promenila. To znači da su privremene mere još na snazi. Duško Jovičić, zadužen za kontakte sa medijima kaže za Danas da je juče iz Trgovinskog suda u Beogradu, na adresu preduzeća stigao dopis kojim se zaposleni obaveštavaju da će novi direktor Branko Milosavljević (koji je na to mesto postavljen pre mesec dana), danas u 10 časova uz asistenciju policije i uz pomoć sudskog izvršitelja ući u preduzeće. Prema njegovim rečima, Ministarstvo privrede dužno je da poštujući presudu Vrhovnog suda, u roku od 30 dana donese novo rešenje i zaposleni u Veterinarskom zavodu očekuju da se to i dogodi. - Treba podsetiti da je konzorcijum zaposlenih u Veterinarskom zavodu podneo dve tužbe Vrhovnom sudu Srbije - jednu kojom se osporava legitimitet konzorcijuma Zekstra-Bankom i drugu kojom osporavamo odluku Vlade o uvođenju privremenih mera. Sud je doneo presudu po prethodnoj tužbi, a prema našim, nezvaničnim informacijama drugu tužbu iako je poslata, povukao je sadašnji direktor Branko Milosavljević - rekao je Jovičić i dodao da sada konzorcijum zaposlenih skuplja potpise za novu tužbu.
U Ministarstvu privrede naglašavaju da će poštovati sve odluke Vrhovnog suda. Ističe se, takođe, da je u slučaju Veterinarskog zavoda sud poništio rešenje Ministarstva privrede zbog povrede pravno proceduralnog postupka i izdao nalog Ministarstvu privrede da ukloni uočene nedostatke. - Prema tome, nema ni govora o presudi, jer je Vrhovni sud u svojoj odluci jasno naveo da nisu ispunjeni uslovi da presudom reši upravni spor ali i da činjenično stanje, ne pruža osnov za utvrđivanje legitimiteta konzorcijuma Zekstra-Bankom, s obzirom na to da tužilac (Konzorcijum zaposlenih u Veterinarskom zavodu), od Vrhovnog suda nikada nije zatražio da konzorcijum Zekstra-Bankom dostavi potrebnu dokumentaciju (Statut preduzeća), na osnovu koje bi sud mogao da uoči nepravilnosti i naloži da se tender poništi - tvrde u Ministarstvu privrede.

Izvor: Danas.

"Panonka" prestaje sa proizvodnjom

- Mesna industrija "Panonka" nije u stanju da vrati dugove i održi proces proizvodnje zbog neizmirenih dugova firme "Jukom" iz Tavankuta povodom zakupa hladnjača te mesne industrije, saopštilo je poslovodstvo. Vršilac dužnosti direktora "Panonke" Mirjana Grković kazala je, kako prenosi Beta, da "Jukom" za zakup duguje 17 miliona dinara i dodala da "Jukom" ne izmiruje ni ugovorom preuzete obaveze za isplatu duga i tekućih računa za struju.
"Panonki" je zbog duga za električnu energiju od milion dinara isključena struja , pa se dovodi u pitanje nastavak proizvodnje i status 150 radnika. Ova firma je proizvodnju posle prekida od oko godinu dana nastavila pre četiri meseca. Većinski vlasnik "Panonke" je država, odnosno Fond za razvoj sa 56 odsto kapitala, 15 odsto je društveno vlasništvo, a ostatak je akcijski kapital.

Izvor: Glas javnosti.

NAJVEĆE POLJOPRIVREDNO DOBRO U JUŽNOM BANATU PRODATO IZ DRUGOG POKUŠAJA: „Agroživ” preuzeo

Poljoprivredno dobro «”Peščara»” iz Banatskog Karlovca iz drugog pokušaja ipak je prošle nedelje dobilo novog gazdu, a konzorcijum na čelu s pančevačkom kompanijom “Agroživ” dobio je najveće poljoprivredno dobro po početnoj ceni od 74,8 miliona dinara. Na prethodnoj, prvoj aukciji, početna cena imanja je bila 110 miliona dinara, ali zainteresovanih kupaca nije bilo...

Izvor: Dnevnik.

Ministar Milan Parivodić za 2005. najavio: Milijarda dolara stranih ulaganja

Očekujem da će strana ulaganja u našu zemlju u 2005. godini premašiti milijardu dolara. Želimo da podstaknemo ulaganja u slabije razvijena područja, kao i u razvoj klastera auto-delova, informacione i komunikacione tehnologije i vino - rekao je Milan Parivodić, ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom, na jučerašnjoj konferenciji za novinare, povodom sto dana svoga rada u ministarstvu.
Prema njegovim rečima, već su izvršene dve krupne bankarske transakcije kojima će nekoliko stotina miliona evra ući u Srbiju.
- Dobio sam pozitivne signale od evropskih zvaničnika i zato se nadam da će studija o izvodljivosti imati pozitivan ishod po Srbiju. Naravno, politički uslovi koji se odnose na Haški tribunal moraju, pre svega, biti zadovoljeni - smatra Parivodić.
Rešavanje pitanja Haga i Kosova je, prema njegovim procenama, veoma važno za stabilizaciju stanja koje bi privuklo strane investitore, jer Srbija još nije konkurentno tržište, ali ima dosta prostora za nova ulaganja.
Takođe, Kuba duguje između 80 i 180 miliona dolara Srbiji, a Angola oko 40 miliona dolara. Zato će se Ministarstvo za ekonomske odnose sa inostranstvom angažovati kako bi se našlo rešenje za vraćanje ovih dugova koji bi bili od velike koristi za našu zemlju.
- Neophodno je i da Srbija uskoro postane članica Svetske trgovinske ogranizacije, jer bez toga nema ni pregovora o ulasku u Evropsku uniju. Zato planiramo da što pre usvojimo zakon o spoljnoj trgovini, kao i niz zakona koji će nam olakšati saradnju sa evropskim zvaničnicima i investitorima - rekao je Parivodić.
Zvaničnu odluku o početku procedure ulaska Srbije u tu organizaciju trebalo bi da saznamo 15. februara, kada će zasedati Generalni savez STO.

Izvor: Blic.

RTB-u otpisuju 360 miliona dolara duga

U Vladi Srbije u subotu je održan sastanak kod premijera Vojislava Koštunice kome su prisustvovali predstavnici RTB-a Bor i SO Bor, a na kome je podržan predlog Svetske banke o restrukturiranju kombinata bakra. Konstatovano je da je učinjen i prvi konkretan potez u tom pravcu, i to da su započeti pregovori o otpisivanju unutrašnjeg duga RTB-a od 360 miliona dolara, što je 76 odsto ukupnih dugovanja te kompanije.
Učesnik u razgovoru, ministar za privredu Predrag Bubalo rekao je da će u Bor stići i obećani inostrani kredit od 40 miliona dolara. A Borivoje Stojadinović, generalni direktor RTB-a Bor izjavio je juče da će "u prvom talasu restrukturiranja kompanije" bez posla ostati 2.000 radnika. Ova procena najviše se odnosi na zaposlene u najvećim kolektivima - Rudnicima bakra i Topionici i rafinaciji.

Izvor: Ekonomist.

Jugoremedija osvaja nova tržišta

Zrenjaninska fabrika lekova JUGOREMEDIJAAD trebalo bi krajem februara da otvori dve firme u Crnoj Gori i Republici Srpskoj - najavljeno je na jučerašnjoj konferenciji za štampu, koja je održana u prostorijama fabrike. Rečeno je, takođe, da je Jugoremedija povećala prizvodnju, proširila paletu proizvoda i radi na otvaranju novih firmi.
- Očekuje nas naporna i nadamo se uspešna godina, jer je dosta planova preneto iz 2004. godine. Proizvodnja je jesenas stabilizovana, sada već utrostručena i izvoz je dostigao vrednost od oko šest miliona evra. Umesto 2.500 kutija lekova nedeljno, sada jedan radnik proizvodi 6.388 kutija. Trend rasta proizvodnje pratio je trend zapošljavanja. Primljeno je 250 radnika, ali je i zbog štrajka otpušteno 140. Sada širimo posao i otvaramo nove firme van granica zemlje - najavio je Zlatko Marković, pomoćnik generalnog direktora za ekonomske odnose.
Prema navodima menadžmenta najvažnije su investicije u proizvodni program Jugoremedije. - Sa Aventisom smo sklopili ugovor kojim je za tri miliona evra kupljeno 14 preparata, vratili smo tržištu Srbije preparate "oikamid" i "sinopen" i registrovali 13 preparata u šta je uloženo blizu tri miliona evra, tako da sada Jugoremedija u svojoj paleti ima 45 preparata.
Razvijamo proizvodni program Remevite i planiramo da u ovoj godini budemo druga farmaceutska kuća u Srbiji - istakao je Srđan Đujić, direktor proizvodnje u Jugoremediji.
U ovom trenutku prioritetni cilj Jugoremedije je širenje poslova naročito na istočno tržište i Rusiju. Najavljeno je otvaranje osam preduzeća u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza.

Jasna vlasnička struktura
- U Centralnom registru uknjiženo je vlasništvo Jake 80 od 61,02 odsto u Jugoremediji. Stvar je jasna a kada je reč o tužbi Akcijskog fonda kojom je traženo poništavanje privatizacije, ona je odbačena. Novu tužbu i međunarodnu arbitražu Akcijski fond nije pokrenuo. Štrajkače smo tužili pojedinačno pa ćemo nakon sudske procene znati tačnu štetu koja je naneta fabrici. Za otpuštene radnike ovde više nema mesta - tvrdi Zlatko Marković, pomoćnik generalnog direktora Jugoremedije.

Izvor: Danas.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta