Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Orlic prodaje Novosti

- Slobodan Orlic, direktor Direkcije za informisanje SCG, izgleda da je cvrsto je rešio da proda kompaniju Novosti iako se još ne zna ko su akcionari koji raspolažu sa oko 31 odsto državne imovine u ovoj medijskoj kuci. Penzijski fond ima 7,8 odsto, a ostatak je u vlasništvu zaposlenih i penzionera. Preostale akcije ove kuce su kod zaposlenih i penzionera. Orlic ocigledno dobro zna da je Komisiji za hartije od vrednosti pre dva meseca stigla ponuda za preuzimanje Novosti.
Ponudu su uputile dve brokerske kuce u ime svojih klijenata, a po gradu vec danima prica da je jedan od njih nemacki Vaz, vlasnik i pola Politike. Pošto još nije podeljena imovina SCG, odnosno bivše SRJ, u koje spadaju izmedu ostalog Borba, ali i Novosti, formalno ne postoji titular državnih akcija u ovoj novinskoj kompaniji.
Prema Zakonu o sprovodenju Ustavne povelje SCG, sva imovina bivše SRJ raspodelice se na države clanice, a taj posao treba da obavi nadležna komisija u proporciji prema kojoj bi 94 odsto išlo Srbiji, a šest odsto Crnoj Gori. To bi omogucilo da se ove akcije regularno uknjiže u Centralni registar, a kasnije i prodaju. Imajuci to u vidu, Komisija i nije mogla da odobri ponudu za preuzimanje Novosti, pa je prodaja zamrznuta dok se ne vidi ko je titular državne svojine.
U Ministarstvu privrede nisu mogli ništa da nam kažu o vlasnickim odnosima u Novostima, ali smo nezvanicno saznali da je izvesno samo to da PIO ima 7,8 odsto, a da se ne zna koliko ima Akcijski fond jer knjiga akcionara nije usaglašena sa registrom.

Izvor: Glas javnosti.

"Mišelin" u pirotskom "Tigru"

- Predstavnici korporacije "Tigar", francuskog "Mišelina" i dela Svetske banke - IFC potpisali su juce u Pirotu ugovor o daljoj saradnji i dokapitalizaciji zajednicke fabrike "Tigar MH" u Pirotu.
Ugovor predvida da francuski "Mišelin" i Svetska banka u periodu od 2005. do 2007. godine postanu vecinski vlasnici fabrike "Tigar MH" u Pirotu, sa ucešcem od 50,6 odsto, dok bi ucešce pirotskog "Tigra" bilo 49,4 odsto, prenosi Beta.

Izvor: Glas javnosti.

Akcije "Knjaza" na berzi

- Akcijski fond Srbije ponudice u ponedeljak, 28. februara, na prodaju 9.136 akcija preduzeca "Knjaz Miloš" iz Arandelovca koje su u vlasništvu države.
Trgovina ce se obaviti na Beogradskoj berzi, a Akcijski fond je juce objavio oglas kojim poziva sve zainteresovane kupce da se ukljuce u nadmetanje za akcije "Knjaza Miloša", prenosi Beta.

Izvor: Glas javnosti.

Bronza za PIK „Becej”

Na tradicionalnoj Medunarodnoj izložbi hrane “Prodekspo 2005”, održanoj u Moskvi od 14. do 18. februara, u organizaciji Privredne komore Srbije ucestvovalo je 12 firmi, a veliki uspeh postigao je PIK “Becej” iz Beceja. Ovaj poljoprivredni kombinat, drugi po velicini u zemlji, na ovoj najvecoj izložbi hrane u Evropi za kvalitet zamrznutog graška dobio je bronzanu medalju. Zamenik generalnog direktora PIK-a “Becej” Petar Maksimovic istice da je ovaj poljoprivredni gigant lane ostvario najveci izvoz za cetiri i po decenije, a to je cetiri miliona evra. Od toga je, po njegovim recima, samo na tržište Rusije izvezeno proizvoda za 2,7 miliona evra. Generalni direktor PIK-a “Becej” Dragan Sataric dodaje da je plan ove godine da se izveze hrane za šest miliona evra. Od toga, na tržištu Rusije bice prodato artikala u vrednosti 3,5 miliona evra.

Izvor: Dnevnik.

Vlada Srbije otpisala Zastavi dug od 400 miliona evra

- Vlada Srbije uslovno je Zastavi otpisala dug od oko 400 miliona evra i kako Danas saznaje u nadležnim državnim institucijama, rec je o dugu prema državi, bankama u stecaju i italijanskom Fiatu. Zastava bankama u stecaju duguje oko 300 miliona evra, državi oko 50 miliona evra a Fiatu 42 miliona evra.
Ovo uslovno otpisivanje dugova, pojašnjavaju nadležni znaci da se ti dugovi, koji su, inace, rasporedeni na sva Zastavina preduzeca, nece prikazivati prilikom pregovora tih firmi sa potencijalnim strateškim partnerima. To znaci da Fabrika automobila u pregovore sa zainteresovanim strateškim partnerima i potencijalnim investitorima ulazi kao razdužena firma. Ali, s druge strane, istice izvor našeg lista, ni drugi poverioci (banke u stecaju, država i Fiat) nece biti ošteceni, jer ce obaveze prema njima biti izmirene iz privatizacionih prihoda.
U nadležnim državnim institucijama Danasu je potvrdeno da se u vezi sa privatizacijom Zastavine Fabrike automobila "vode ozbiljni pregovori sa nekoliko zainteresovanih stranih firmi i inostranih investitora". Naš list je vec pisao o tome da se o privatizaciji Fabrike automobila vec nedeljama unazad pregovara sa Fiatom, Opelom i biznismenom iz Amerike Brankom Tupanjcem.

Izvor: Danas.

KOMPANIJA „DELTA” POCELA DA TROŠI PARE: Miškovic kupio „Seme Sombor”

Ako je suditi po medijskoj “dubokoj ilegali” u kojoj je prošla najnovija akvizicija kompanije “Delta”, kupovina jedne od najpoznatijih srpskih semenarskih kuca, “Semena Sombor”, seljaci somborskog atara ce u buducnosti u velikoj meri zavisiti od “Miškoviceve imperije”...

Izvor: Dnevnik.

RASTU CENE ŽITARICA

Pšenica trci na devet dinara Uprkos dobrom rodu i povici da je izvoz zamro, poslednjih dana cene žitarica na domacem tržištu konstantno rastu, pa je tako pšenica dostigla 8,8 dinara po kilogramu, a kukuruz se prodaje po 8,30 do 8,50 dinara. Da podsetimo, ukupan rod hlebnog žita je procenjen na 3,8 miliona tona, što je za više od dva miliona tona iznad domacih potreba, a odmah nakon žetve pšenica se prodavalo za manje od 6,5 dinara. I kukurz je dobro rodio, a nakon što je ubrano 6,5 miliona tona, u novembru se prodavao za 5,5 dinara.
Po recima predsednika sekretara Odbora za poljoprivredu Privredne komore Srbije Milana Prostrana ovih dana na tržištu prakticno nema pšenice za izvoz što, izmedu ostalog, uslovljava i rast cena. Šta se desilo sa žitom objašnjava direktor “Žitovojvodine” Sima Matic, koji za “Dnevnik” kaže da je deo hlebnog žita završio kao stocna hrana, oko 200.000 tona je izvezeno na pravi nacin, a deo je preko granice otišao i po bagatelnim cenama. On dodaje da trenutno nema precizne evidencije ni o tome koliko žita ima niti o tome koliko je otišlo preko granice.

Izvor: Dnevnik.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta