Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Salford na berzi kupio 9.136 akcija Knjaza Miloša

- Investicioni fond Salford kupio je juče na Beogradskoj berzi 9.136 akcija preduzeća Knjaz Miloš iz Aranđelovca koje su u vlasništvu države, po ceni od 18.000 dinara po akciji. Prodate su sve ponuđene akcije Knjaza Miloša, a država je prihodovala oko dva miliona evra. To je bila druga berzanska trgovina akcijama Knjaza Miloša koje su u državnom vlasništvu.
Salford je 2. februara ove godine kupio 18.264 akcija aranđelovačke kompanije, takođe po ceni od 18.000 dinara po akciji, a 77 akcija je prodato drugom investitoru. U vlasništvu države, pre započinjanja berzanske trgovine, bilo je 41,7 odsto akcija Knjaza Miloša, a investicioni fond FPP Balkan limitid sa Kajmanskih ostrva je od malih akcionara u dva kruga otkupio 58,3 akcija te fabrike vode i sokova i tako sredinom decembra prošle godine postao njen većinski vlasnik.
U prvom krugu FPP Balkan limitid je kupio 25,03 odsto akcija Knjaz Miloša po ceni od 17.200 dinara po akciji, a u drugom krugu 32,9 odsto akcija kupljeno je po ceni od 23.000 dinara. Prema ugovoru potpisanom sa Agencijom za privatizaciju i Akcijskim fondom, FPP Balkan limitid se obavezao da će u tri kruga trgovine na Beogradskoj berzi sve ponuđene akcije otkupiti po ceni od 18.000 dinara po akciji, osim ako neki drugi kupac ne ponudi jednaku ili višu cenu.
U trećem krugu, po istoj ceni trebalo bi, do kraja marta, da bude prodato 9.136 akcija Knjaz Miloša, a do kraja jula da se obavi i berzanska trgovina preostalih 114.295 akcija tog preduzeća koje su vlasništvu države, ali po ceni koja će biti usklađena sa rastom evra. FPP Balkan limitid je u januaru ove godine sklopio ugovor sa "Salfordom" o strateškom partnerstvu i upravljanju investicijama u "Knjaz Milošu".

Izvor: Danas.

PRE DVA MESECA KUPIO, SAD NUDI: Matijević prodaje Kikindski mlin, „Dijamant” zagrizao

Samo dva meseca nakon što je na Beogradskoj berzi za nešto preko 2 miliona evra kupio većinski paket akcija “Kikindskog mlina”, Petar Matijević, vlasnik Industrije mesa “Matijević” odlučio je da ih proda.
Kako saznajemo od generalnog direktora “Kikindskog mlina” Dušana Đukanovića, zrenjaninska fabrika ulja “Dijamant” najzainteresovanija je za kupovinu većinskog paketa akcija.
- Prema informacijama kojima ja raspolažem, u toku su pregovori predstavnika “Matijevića” i “Dijamanta”, a da li će se i kada postići dogovor, za mene je nepoznanica - kaže za “Dnevnik” Đukanović.
Đukanović demantuje glasine da je novi vlasnik rasprodao pojedine atraktivne objekte u vlasništvu “Mlina”, pre svega odmaralište u NJivicama u Crnoj Gori, ali potvrđuje informacije da je proizvodnja u jednom od najuglednijih kikindskih preduzeća zaustavljena.
Inače, decembra prošle godine poznata industrija mesa je kupila 50,03 odsto akcija i u protekla dva meseca jedina novina je bila drastično smanjenje broja zaposlenih - sa 240 na oko 100.

Izvor: Dnevnik.

Francuzi zainteresovani za "Merkator"

- U martu će u Ljubljanu doputovati predstavnici francuske berzansko-posredničke firme "BNP Paribas", koji su još prošle godine pripremili okvirnu analizu "Merkatora", čije bi akcije mogao da kupi neki francuski kupac.
"Više puta sam rekao da nemam ništa protiv vlasničke strukture "Merkatora" u kojoj bi strani partner imao četvrtinu akcija", izjavio je predsednik uprave "Merkatora" Zoran Janković.
Prema njegovim rečima, preostali deo akcija bi po četvrtinama podelili vodeći ljudi "Merkatora", država i finansijske ustanove.
Za akcije "Merkatora" zainteresovani su strani investitori, među kojima su "Vestl kompas fond" i "Hiposvis" iz Luksemburga, francuska banka Sosijete ženeral, austrijska Erste bank i Bank Austrija Kreditanštalt, prenosi Beta.

Izvor: Glas javnosti.

Republički zavod za statistiku: Februarska inflacija 1,5 odsto

- 28. februara 2005. (Beta) - Inflacija u februaru u Srbiji iznosila je 1,5 odsto, koliko su u odnosu na januar porasli i troškovi života. Inflacija u februaru u odnosu na decembar prošle godine bila je viša za 4,2 odsto, a u njenoj strukturi cene roba povećane su za 1,8 odsto, a cene usluga za 0,7 odsto u odnosu na prvi mesec ove godine. Februarska industrijska proizvodnja povećana je u odnosu na januar za samo 0,5 odsto, dok je u odnosu na prošlogodišnji prosek, zabeležen njen pad od 16 odsto - rekao je na konferenciji za novinare pomoćnik direktora Republičkog zavoda za statistiku Andra Milojić.
Stručnjaci Ekonomskog instituta upozorili su prošle nedelje, da bi ako nakon januarske inflacije od oko dva odsto, mesečne stope nastave da rastu više od 0,6 odsto, moglodoći do od ubrzavanja inflacije. Na pitanje agencije Beta hoće li februarska inflacija ugroziti stabilnost sistema cena, Milojić je rekao da "postoji opasnost da inflacija u narednom periodu bude veća" od neophodnog nivoa, koji bi održao planiranu stopu inflacije od 9,1 odsto na godišnjem nivou.
Pomoćnik direktora Republičkog zavoda za statistiku naveo je da je u februarskom rastu cena usluga od 0,7 odsto najveći uticaj imalo poskupljenje zanatskih i ličnih usluga, kao i cena bioskopskih i pozorišnih karata. Januarski rast cena usluga iznosio je više od 7,5 odsto i bio je uglavnom uslovljen poskupljenjem komunalnih usluga, koje su prema zvaničnim računicama, povećane od 20 do čak 60 odsto u pojedinim gradovima Srbije. Zbog poskupljenja goriva, cene neprehrambenih industrijskih proizvoda u februaru su porasle za 1,9 odsto, kazao je Milojić.

Izvor: Danas.

Fabrike "Rudnika" na prodaju

- Modna konfekcija "Rudnik" iz Gornjeg Milanovca ponudiće na prodaju svih sedam fabrika, izjavio je direktor tog preduzeća Milan Dmitrović.
On je agenciji Beta kazao da je Agencija za privatizaciju za 10. mart zakazala prodaju fabrike "Rudnik" po početnoj ceni od 120 miliona dinara i to će biti prva od sedam fabrika koje će se privatizovati.
Prema njegovim rečima, potencijalni kupac mora da se bavi tekstilnom delatnošću i u obavezi je da najmanje pet godina zadrži osnovnu delatnost fabrike, kao i da u naredne tri godine nikog od 203 radnika ne proglasi tehnološkim viškom.

Izvor: Glas javnosti.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta