Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Na jučerašnjoj aukciji u Agenciji za privatizaciju prodato jedanaest preduzeća: Svislajon kupio M

- U Agenciji za privatizaciju juče su se, nakon duge pauze, na aukciji pojavile zvučne i nekada uspešne firme. Iako je za većinu njih bio zainteresovan samo jedan kupac, kod nekih je ostvarena dobra prodajna cena. Tako su, recimo, četiri preduzeća fabrike Rekord posle restrukturiranja prodata ruskoj kompaniji Vizalhem koja je za kapital jednog od naših najvećih proizvođača guma izdvojila 5,2 miliona evra (419 miliona dinara). Ova kompanija, inače, posluje u sastavu Grupe Viza, i treća je po veličini u Rusiji po proizvodnji petrohemije i sirovinskih osnova za gume. Prema rečima direktora firme Vizalhem (čije je sedište u Beogradu) Miloša Malinovića, sedište Grupe Viza je u Toljatiju, gradu koji je poznat po razvijenoj automobilskoj industriji, a godišnji promet Grupe Viza premašuje devet milijardi evra.
Mitros je drugo preduzeće, koje je, nakon nekoliko neuspešnih pokušaja da bude prodato na tenderu konačno juče našlo kupca. Kupac je Svislajon Takovo koji je ponudio 36,1 milion dinara, ali je preuzeo i dugove te mesne industrije koji premašuju 556,7 miliona dinara. Generalni direktor Svislajon Takova Milan Nikolin rekao je da Svislajon, čija je osnovna delatnost proizvodanja konditorskih proizvoda i prerada voća i povrća, namerava da obnovi proizvodnju u Mitrosu i svoju delatnost upotpuni mlečnom industrijom. Treba podsetiti da je prethodni kupac ovog preduzeća na tenderu bio Dragoljub Marković, vlasnik Krmivoprodukta, ali je tender poništen zato što nije hteo da prihvati obavezu izmirivanja dugova ovog prezaduženog preduzeća. Da danas nije prodat, Mitros bi verovatno otišao u stečaj.

Zastava - Šped u rukama Slovenaca
Na aukciji su prodate i prve dve Zastavine firme - Zastava - Šped i Zastava- Hidroelektrane. Za treću Zastavinu fabriku Zastava- Jugosport koja je, takođe, ponuđena na prodaju nije bilo kupaca. Zastava - Šped kupila je slovenačka transportna kompanija Viator - vektor po početnoj ceni od 9,6 miliona dinara, dok je Zastava - Hidroelektrane kupio Kragujevčanin Nenad Veljović, za 400.000 dinara. Direktor Zastava - Šped Saška Simić bila je zadovoljna cenom i uslovima prodaje. "Kupila nas je po delatnosti srodna i renomirana slovenačka kompanija koja najavljuje i proširenje naše delatnosti - izjavila je za Danas Saška Simić. Ona je napomenula da slovenačka kompanija ima tridesetak filijala širom Evrope, da zapošljava oko 2.500 radnika i da sarađuje sa Renoom, Pežoom, Fiatom i drugim evropskim auto-kompanijama.

Izvor: Danas.

Nema akcija za radnike u javnim preduzećima?

- Aleksandar Vlahović, bivši ministar za privatizaciju, kaže da ne vidi razlog za pompeznu najavu besplatne podele akcija radnicima javnih preduzeća jer Zakon o privatizaciji od 2001. i onako predviđa podelu akcija u preduzećima koja su u državnom i društvenom vlasništvu. Zakonom je predviđeno, objašnjava on, da se kod firmi koje idu na tender obavi podela do 15 odsto kapitala kroz raspodelu besplatnih akcija, ali taj procenat ne mora da bude obavezujući.
Inače, ministar finansija Mlađan Dinkić najavio je da će, pre privatizacije javnih preduzeća u Srbiji, radnicima biti besplatno podeljeno od deset do 15 odsto akcija. Dinkić je još rekao da bi se na ovaj način radnici motivisali da učestvuju u restrukturiranju.Vlahović kaže da je preuranjeno govoriti o procentu akcija koje će biti podeljene, jer to zavisi od vrednosti kapitala preduzeća, a time i broju akcija koje će moći da budu podeljene, imajući u vidu da sadašnjim i bivšim radnicima mogu da pripadnu besplatne akcije od 200 evra po godini radnog staža. Dakle, dodaje Vlahović, da li će biti podeljeno, na primer, pet ili devet odsto ili više, rano je govoriti.
- Kolika će biti vrednost tih akcija, odrediće tržište, i to će se videti po okončanju tenderske prodaje. Imajući u vidu dugovanja kompanija i iznos njihovog kapitala, može se desiti da vrednost akcija bude manja od onih 200 evra koji pripadaju radnicima po godini staža - objašnjava on.
Izjava ministra Dinkića, prema mišljenju jednog stručnjaka za restrukturiranje domaćih preduzeća, nema bilo kakve veze sa ekonomijom i logikom. On veruje da je ovde reč o skupljanju političkih poena jer najveći broj javnih preduzeća nema šta da deli pošto su godinama gubitaši. Ovaj stručnjak smatra da je u javna preduzeća investirala država radi očuvanja socijalnog mira, a ne zaposleni, pa bi eventualna podela akcija trebalo da obuhvati sve građane.

Zaštita interesa
Mirko Cvetković, bivši direktor Agencije za privatizaciju, međutim kaže da obećanje Dinkića ima pokriće u Zakonu o privatizaciji prema čijim odredbama u državnim preduzećima nije obavezna prodaja 70 odsto kapitala. On dodaje da sektorski zakoni pojedinih ministarstava treba precizno da regulišu koji deo javnih preduzeća se privatizuje da bi se zaštitio državni interes kao što deo EPS-a koji se bavi prenosom struje neće biti prodat.

Izvor: Glas javnosti.

Ce market uskoro na prodaju

- Branko Pavlović, konsultant malih akcionara "Ce marketa", izjavio je juče da se postupak preuzimanja najvećeg trgovinskog lanca nastavlja krajem marta.
On je podsetio da su zainteresovani kupci slovenački Merkator, investicioni fond Ašmor firma "Primer Ce ". Pavlović upozorava da Slobodan Radulović, direktor "Ce marketa" neće moći više da sprečava akcionare da raspolažu svojim akcijama i da mu jedino prestaje da ih sam kupi preko svoj firme "Primer Ce".
Pošto dve godine nije održana Skupština akcionara, a što je suprotno zakonu, zatražili smo od Trgovinskog suda da zakaže sednicu, kaže Pavlović i dodaje da očekuje da pozitivan odgovor stigne za najdalje nedelju dana.

Izvor: Glas javnosti.

Ko će biti novi vlasnik mobilne mreže 063: Trka za „Mobtel“

Država još uvek ne zna da li je „Alfa grupa“ kupila „BK trejd“, te će Vlada Srbije zadužiti PTT, kao suvlasnika u „Mobtelu“, da, na osnovu ugovora, traži sve informacije o tome, rekao je juče ministar za privredu i privatizaciju Predrag Bubalo. U „Alfa grupi“ ni juče nisu želeli da komentarišu ovu spornu trgovinu udela u „Mobtelu“, ali su za „Blic“ rekli da i dalje stoje pri ranijoj izjavi da nisu postali vlasnici „BK trejda“. S druge strane, „BK trejd“ ostaje pri svome.
- Ne dajemo više izjave, ugovor će biti obelodanjen, ne mogu da vam kažem tačno kada, ali mogu da kažem da će biti uskoro - rekao nam je Zoran Pavlović, savetnik u „Mobtelu“.
Zbog svega toga, nesigurnosti ili nepoverenja u ovu kupovinu, država i dalje pregovara o prodaji ovog mobilnog operatera, te je u ponedeljak održan sastanak i sa predstavnicima austrijskog „Mobilkoma“, na kome je ministar Bubalo, ne pominjući rusku „Alfa grupu“, rekao da će „Mobtel“ biti prodat na tenderu.
- Mi smo zainteresovani za kupovinu sto odsto kapitala „Mobtela“. Ministar Bubalo nam je u ponedeljak rekao da će firma biti prodata na tenderu i nije pominjao „Alfa grupu“, iako smo mi pre tog sastanka čuli vest. Ipak, ne mislimo da je „Alfa“ kupila „BK trejd“ - kažu za „Blic“ u ovoj austrijskoj telekomunikacionoj kompaniji i dodaju da u utorak ponovo dolaze u Beograd kako bi pregovarali o kupovini „Mobtela“.
- Sastanak sa „Mobilkomom“ iz Austrije bio je u ponedeljak i on je bio mnogo ranije zakazan nego što je bio razgovor u petak. Prema tome, to je samo dokaz da nismo imali nikakve informacije o događajima oko „Mobtela“, što je vezano za pregovore sa ruskim partnerom - objasnio je juče Bubalo.
Ukoliko je ruska kompanija ipak postala vlasnik „BK trejda“, prilikom prodaje državnog udela u „Mobtelu“ (ma koliki on bio - 49 odsto, kako je registrovano, ili 58 odsto, što tvrdi država), „Alfa“ će imati pravo preče kupovine državnog dela.
- Što se tiče klauzule o pravu preče kupovine, tačno je, to stoji u ugovoru. Jednino je sporno, pošto ne znamo šta je bio predmet prodaje, to se odnosi na udele. Ali, ako je prodata cela kompanija, onda je to nešto drugo - rekao je Bubalo i dodao da je mnogo važnije pitanje da se utvrde odnosi kapitala.
Ministar je, međutim, juče izneo dva oprečna stanovišta o samom tenderu i pravu preče kupovine. Prvo, da „Alfa grupa“, ako je postala vlasnik „BK trejda“, ne mora da učestvuje na tenderu, a potom je tvrdio da mora.
- Država kad ima većinski paket, ona će ići na tender, taj paket će biti atraktivan i ruski partner može da kupi, posle tendera, pod najpovoljnijim uslovima, u odnosu na ono što je neko od ponuđača dao. To znači pravo preče kupovine, tako da nama nisu vezane ruke. Država će svoj paket, u svakoj varijanti, prodavati preko tendera - prvo je objasnio Bubalo, a zatim rekao da kada se otvori tender, onda samo pravo preče kupovine može da se koristi u domenu najbolje i najpovoljnije cene.
Da bi razjasnili sam proces tenderske prodaje državnog udela u „Mobtelu“, od ekonomiste Milana Kovačevića smo saznali da postoje dve varijante prodaje, pri čemu, ako je „Alfa grupa“ postala vlasnik „BK trejda“ može, ali i ne mora da učestvuje na tenderu. Tako, „Alfa“ može da dostavi svoju ponudu tenderskoj komisiji, ili da sačeka da se završi taj proces, pa da joj se ponudi da kupi državni udeo po najvećoj ceni koja je dostavljena na tenderu.
„BK trejd“, prema Kovačevićevim rečima, tako nije, pravom preče kupovine, morao svoj udeo da ponudi PTT-u, iako je ovaj drugi suvlasnik u „Mobtelu“.
- „BK trejd“ je vlasnik 51 odsto kapitala u „Mobtelu“. U međuvremenu je prodat „Alfa grupi“ i tu je samo promenjen vlasnik. Ovde se ništa nije promenilo i zbog toga nisu morali da nude državi, odnosno PTT-u - rekao je Kovačević.

Izvor: Blic.

Dolaze Italijanski privrednici

- Italijanski institut za spoljnu trgovinu organizuje 10. i 11. marta bilateralne susrete srpsko-crnogorskih i italijanskih firmi iz regije Pulja, i to 10. marta u PK Crne Gore, a 11. marta u hotelu Hajat u Beogradu.
Italijanska delegacija čini 11 preduzeća iz mašinskog sektora, zatim proizvodnje nameštaja, ICT-a, građevine, oglašavanja, elektronike, odeće i transporta.

Izvor: Glas javnosti.

Cele godine čvrst kurs dinara

- Ministarstvo finansija i NBS dogovorili su se da se ove godine vodi politika čvrstog kursa dinara koji će varirati "u malim intervalima", izjavio je juče ministar finansija Mlađan Dinkić.
Ministarstvo finansija ne sme da dozvoli da se "probiju" budžeti za plate u javnom sektoru, a masa plata u javnim preduzećima porašće ove godine za samo sedam odsto, iako je planirana inflacija od devet procenata, rekao je Dinkić, a prenosi Tanjug.
Prema njegovim rečima, cilj je realno smanjivanje mase zarada, ali i smanjenje radne snage u javnim preduzećima tako da oni koji su višak uz odgovarajuće otpremnine odu iz firme, posle čega bi oni koji ostanu imali mogućnost za veće povećanje zarada.

Izvor: Glas javnosti.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta