Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
U „Severu” manje radnih mesta

Austrijski koncern „ATB” koji je kupio preduzeće „Sever” iz Subotice planira da u ovom subotičkom preduzeću privremeno ukine 500 radnih mesta, prenosi bečki ekonomski dnevnik „Virčaftsblat”.
Prema pisanju tog dnevnika, preduzeće „ATB” će ova radna mesta u ”Severu” ukinuti radi uštede, a tako je dogovoreno i prilikom kupovine tog subotičkog preduzeća krajem decembra prošle godine...

Izvor: Dnevnik.

"Voda voda" privukla pažnju posetilaca sajma u Dubaiju

Na tradicionalnom 10. Međunarodnom sajmu hrane, ugostiteljstva i prateće opreme Gulfood u Dubaiju, koji je održan krajem februara, pored dve hiljade kompanija iz 53 zemlje sveta, predstavila se i kompanija Si&Si sa svojim proizvodom "voda voda". U saopštenju ove kompanije navodi se da je brend "voda voda" izazvao veliko interesovanje renomiranih regionalnih i lokalnih distributera zainteresovanih za plasiranje vode širom arapskog potkontinenta - U Dubaiju, Saudijskoj Arabiji, Kuvajtu, Kataru i Omanu. Osim toga, proizvod "voda voda" privukao je pažnju vlasnika lanaca supermarketa, hotela i restorana kako iz regiona Srednjeg istoka, tako i iz Severne Afrike, Indije i Jugoistočne Azije.

Izvor: Danas.

Štrajk u „Slobodi”

Grupa radnika u čačanskoj fabrici “Sloboda aparati” obustavila je juče rad zbog neisplaćenih zarada od novembra prošle godine, izjavio je predsednik opštinskog veća Saveza samostalnih sindikata Srbije Vladimir Avramović...

Izvor: Dnevnik.

ŠVAJCARSKI „MINEKO” KUPIO SUBOTIČKU „FIDELINKU”: Temelj za prehrambeno carstvo

Subotičko preduzeće «Fidelinka» kupila je poznata švajcarska firma «Mineko» iz Ženeve, izjavio je za »Dnevnik» generalni direktor «Fidelinke» Slobodan Vujačić. Reč je o firmi iz oblasti agrarne i prehrambene proizvodnje, a jedan od njenih najvažnijih planova vezanih za kupovinu subotičkog proizvođača hleba i peciva je upravo razvoj agrarnog kompleksa i prehrambene industrije. «Mineko», naime, ima nameru da ulaže u razvoj agrokompleksa i prehrambene industrije na ovom prostoru, što podrazumeva i nove investicije u proširenje agrarnih površina. «Fidelinka» se u tim planovima vidi kao okosnica tog budućeg agro i prehrambenog kompleksa.
«Mineko» je protekle nedelje na Beogradskoj berzi kupio 56,65 odsto kapitala «Fidelinke», po ceni od 10,672 miliona evra, i time postao većinski vlasnik ove subotičke firme. Ako se uporedi cena po kojoj su privatizovana neka druga preduzeća iz te branše, kao što je recimo «Žitko», može se reći da je «Fidelinka» na berzi veoma dobro kotirana. Slobodan Vujačić ističe da su akcionari zadovoljni ponuđenom cenom, te da je vrednost akcija ove firme na berzi sada veoma solidna i kreće se oko 1.200 dinara. Isplata kupljenih akcija trebalo bi da počne danas , tako da bi 93 odsto akcionara, koliko je njih prodalo svoje akcije protekle nedelje, novac mogli očekivati u relativnom kratkom vremenu. Inače, pomenutih 56,65 procenata prodatog kapitala obuhvata, u datom iznosu, kompletan kapital koji «Fidelinka» poseduje.
- Ja sam 12 godina na čelu «Fidelinke», i mogu reći da sam u ovim teškim vremenima i veoma složenim uslovima poslovanja uspeo da sačuvam njen kapital i čak obezbedim njen dalji razvoj. Ovim kupoprodajnim ugovorom mislim da smo taj naš trud uspeli na neki način da kapitalizujemo, kaže Slobodan Vujačić. On je, međutim, neke konkretnije informacije o novom vlasniku i daljim planovima ostavio za kasnije, nakon susreta i razgovora sa njim, jer su čitav posao obavili zastupnici švajcarske firme.
«Fidelinka» je jedno od najuspešnijih preduzeća u mlinsko-pekarskoj industriji u našoj zemlji. Do sada je bila organizovana kao akcionarsko društvo sa vrednošću trajnog kapitala od 13,13 miliona evra, uz učešće od 61,60 odsto akcionarskog kapitala u ukupnom kapitalu. NJenu imovinu čine mlinovi i silosi u Subotici, Bajmoku, Čantaviru, fabrika testa, fabrika skroba i fabrika za proizvodnju hleba, peciva i poslastičarskih proizvoda, kao i oko 4.000 hektara obradive površine na kojima je organizovana ratarska proizvodnja. Ona obuhvata proizvodnju pšenice i žitarica na oko 12.000 hektara na individualnom sektoru i 4.000 hektara na vlastitim površinama u okviru radne jedinice „Ratarstvo” . Od 1994. godine AD „Fidelinka” je preko svoga mešovitog preduzeća „Fidelinka - koop”, koje je osnovala zajedno sa dvadeset individualnih poljoprivrednih proizvođača kooperanata, obezbeđuje svojim kooperantima semensku pšenicu, mineralna đubriva, dizel gorivo i mehanizaciju. Tokom 2002. godine «Fidelinka» je svoje agrarne površine proširila kupovinom poljoprivrednog preduzeća „Milivoj Lazin” iz Banatskog Aranđelova sa 4.100 hektara zemlje.
U „Fidelinkinom” vlasništvu nalaze se i predstavništva u gotovo svim većim gradovima - u Beogradu, Nišu, Boru, Novom Pazaru, Bijelom Polju i Podgorici, a od 1995. godine u njenom sastavu je DD „Trgopred”, koji posluje u okviru radne jedinice „Maloprodaja”, sa 21 maloprodajnim objektom.

Izvor: Dnevnik.

Vlada Srbije daje koncesije za eksploataciju bakra i zlata na Crnom vrhu: Nove gazde kopaju rudu če

- Vlada Srbije donela je odluku 21. februara o davanju koncesije za istraživanja i eksploataciju bakra, zlata i ostalih retkih metala na više rudnih ležišta u području Crnog vrha. Istražni prostor prvog rudnog polja zahvata 48 kvadratnih kilometara i izvan je borskog i majdanpečkog rudnika. Rok istraživanja je tri, a može da se produži i na još dve godine. Koncesija se daje na 25 godina, ali isključivo posle prethodno sprovedenog tendera od 60 dana od odluke vlade.
Budući koncesionar dužan je da prilikom eksploatacije mineralnih sirovina obezbedi sve neophodne uslove za zaštitu životne sredine. Naknada za istraživanja po kvadratnom kilometru iznosi do 200 evra. Naknada za eksploataciju od ukupnog godišnjeg prihoda je do tri odsto. Koncesije su predviđene i za rudna ležišta "Tila njagra" u prostoru 49 kvadratnih kilometar, kao i predelu "Čoka kumpjatra" od 56 kvadratnih kilometara južno od Majdanpeka i deset kilometara od Bora. Ceo teren za buduću eksploataciju je planinski i prekriven je šumama i livadama.
Odluku, objavljenu u Službenom glasniku, ispred Vlade Srbije potpisao je potpredsednik Miroljub Labus. On će, kako saznajemo, zajedno sa predstavnicima ambasade Velike Britanije 7. marta posetiti Bor i najverovatnije o svemu izneti detaljnije informacije.

Izvor: Glas javnosti.

„Sojaprotein” kupio šidsku uljaru

”Sojaprotein” iz Bečeja kupio je za 603 miliona dinara Fabriku ulja „Mladost” u Šidu, koja je u stečaju. Doskorašnji stečajni upravnik „Mladosti” Branko Jovičić izjavio je da će privatizacija tom preduzeću omogućiti dvostruko veću proizvodnju ulja, koje će, prvenstveno, biti namenjeno izvozu. Novi vlasnik planira da u šidskoj uljari postepeno zameni zastarelu i dotrajalu rusku tehnologiju, savremenijom...

Izvor: Dnevnik.

Obnovljena proizvodnja u "Matrozu"

- "Matroz" je nedavno obnovio proizvodnju bezdrvnog papira. Sav papir je unapred otkupio strateški partner preduzeće "Deus". Od 1.180 radnika fabrike, trenutno je uposleno oko 500. Svi zaposleni primaju nadoknadu koja je dogovorena sa predstavnicima reprezentativnih sindikata.
Proizvodnja je pokrenuta uz pomoć Vlade Srbije, kao i uz finansijsku pomoć strateškog partnera. Međutim, proizvodnja celuloze obustavljena je letos na osnovu nalaza inspekcije rada i potpuno je neizvesno njeno pokretanje - izjavio je Dragan Milenković, direktor "Matroza".

Izvor: Glas javnosti.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta