Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
IZ FAP MOTOCIKLI ZA KINU

- Proizvođači autobusa FAP i IKARBUS ojačaće svoje poslovne veze sa partnerima iz Kine, a u izgledu su i zajednički poslovi - rezultat je nedavne posete privredne delegacije Srbije Kini u čijem sastavu su bili generalni direktori FAP iz Priboja Mirko Stojović i IKARBUSA Srećko Nijemčević. Prema rečima Mirka Stojovića sa proizvođačima autobusa iz Kine dogovoreno je da FAP i IKARBUS nabavljaju u Kini pojedine delove za autobuse po povoljnim cenama, pošto su autobusi proizvedeni u Kini čak tri puta jevtiniji od ovih koji se proizvode u Evropi.
- FAP će narednih dana proučiti ponudu partnera iz Kine o zajedničkoj proizvodnji motocikala. Motocikli bi se u FAP proizvodili kao dopunski proizvod uz sadašnju proizvodnju kamiona i autobusa - kaže Stojović i dodaje da Kina godišnje proizvede oko 18 miliona motocikala što čini polovinu svetske produkcije.

Izvor: Danas.

„Bek” blokiran pred privatizaciju

Zrenjaninskoj industriji mesa i mesnih prerađevina "Bek" blokiran je račun zbog dugovanja kompanijama "Vizelj" i "Imes". Priprema privatizacije i procena vrednosti kapitala tog preduzeća su u završnoj fazi, a aukcijska prodaja je najavljena za kraj marta ili početak aprila ove godine. Procenu vrednosti "Beka" uradio je Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu, ali je menadžment preduzeća još nije dobio...

Izvor: Dnevnik.

Predstavnici vlade nisu znali za prodaju BK Trejda, ali i ne osporavaju transakciju sa Alfa grupom:

Bogoljub Karić, odnosno njegova firma Sistem braća Karić - BK Trejd iz Moskve koja je prodata Alfa grupi vlasnik je i 13 odsto mobilne telefonije Telekoma Srbija te će tako, po svemu sudeći, Rusi postati vlasnici i u drugom srpskom operateru. Bogoljub Karić je još jednom demonstrirao preduzetničku sposobnost jer je uhvatio vladu na višemesečnom "spavanju" a za to vreme je pregovarao i utanačio posao.
Sve je munjevito okončao i prošlog petka je pozvao premijera Vojislava Koštunicu, ministra za privredu Predraga Bubala i ministra za kapitalne investicije Velimira Ilića kod njih u "kuću" - Vladu Srbije i saopštio da je napravio transakciju tako što je prodao svoj udeo u Mobtelu ruskom gigantu.
Ministri u vladi, osim Velje Ilića koji ćuti duboko u ilegali, četiri dana ne mogu da se saberu šta se dogodilo, da li je zaista potpisan ugovor i šta piše u njemu ili im Karić samo ispituje puls.
U PTT-u, kao drugom vlasniku Mobtela, kažu da su za prodaju BK Trejda saznali iz medija, da ih zvanično o tome niko nije obavestio, a na to nije bio ni obavezan. "Ako je prodaja okončana i formalno-pravno, Rusi postaju vlasnici i 13 odsto u Telekomu Srbija, kaže Željko Ivanji, direktor marketinga JP PTT saobraćaja Srbija.
- Eventualna prodaja ne utiče na vlasničke odnose u Mobtelu, koji još nisu raščišćeni. U ovom trenutku vlasništvo PTT-a kreće se od 49 do 58 odsto. PTT se prema Mobtelu ponaša menadžerski, što znači da želi da ostvari maksimum svoje dobiti, tako da ćemo nastaviti sa insistiranjem da od drugog partnera dobijemo pripadajuću dobit - kaže Ivanji i dodaje da do sada iz Mobtela PTT nije dobio ni dinar.
Podsećamo, 1994. kada je sklopljen Mobtel ugovor, dogovoreno je da država Mobtelu da pravo na obavljanje usluga mobilne telefonije na području Srbije u narednih 20 godina. Tri godine kasnije, 23. maja 1997, PTT se transformisao, osnivajući zavisno preduzeće za telekomunikacije Telekom Srbija a. d, a 9. juna iste godine Vlada Srbije dala je Telekomu licencu za izgradnju i korišćenje javne digitalne mobilne telefonije. Zato je tadašnji režim obeštetio Karića ustupajući mu u aprilu 1998. godine 13 odsto prihoda, odnosno 13 odsto osnivačkih i upravljačkih prava u novoosnovanom preduzeću Telekoma.
Ugovor su potpisali Aleksa Jokić u ime PTT-a, generalni direktor Sistema Braća Karić BK Trejd iz Moskve A. M. Birjukov i Sreten Karić, v. d. generalnog direktora Mobtela.
- Bilo ko da je vlasnik Mobtela, moraće da prihvati da je država većinski akcionar u ovoj kompaniji i da mora da plati državi zaostale dividende - kaže Mlađan Dinkić, ministar finansija.
Dinkić dodaje da ne zna da li je Bogoljub Karić prodao svoj deo Mobtela i da to do juče nije mogao da mu saopšti ni Vojislav Koštunica. Treba utvrditi, prema rečima Dinkića, da li je BK Trejd, firma Karića, kao jedan od vlasnika Mobtela prema važećem ugovoru sa PTT-om mogao da proda svoj deo. "Ako ugovor postoji i ako je validan, onda će država nastaviti pregovore i spor sa novim vlasnikom ", objasnio je on i dodao da je premijer Koštunica za sledeću sednicu vlade obećao informaciju o sastanku sa ruskim ambasadorom.
Dinkić je objasnio da mu je Koštunica rekao da je ruska delegacija primljena na zahtev ruskog ambasadora u Beogradu, a prema njegovim rečima "pozivi ovako velikih sila se ne odbijaju". "Rusima je objašnjeno da se Mobtel nalazi u sporu i da je država u petak podnela kontratužbu Arbitražnom sudu u Cirihu, pred kojim se vodi spor oko Mobtela", istakao je Dinkić.
Ipak, Dinkić uverava da ovakva situacija oko Mobtela ne menja plan o prodaji većinskog državnog paketa. "Prvo treba utvrditi koliko je većinsko vlasništvo države, vansudskim ili sudskim rešenjem i naplatiti dividende. Posle toga ćemo raspisati tender", zaključio je ministar finansija.

Tadić pomno prati
Potpredsednik Miroljub Labus izjavio je da ništa ne zna o navodnoj prodaji BK Trejda. Predsednik Srbije Boris Tadić "pažljivo prati novonastalu situaciju" u vezi prodaje dela operatera mobilne telefonije, kompanije Mobtel. "Čim se razjasni šta se zapravo desilo" predsednik Srbije će reagovati kako bi bio zaštićen državni i nacionalni interes", rekli su u njegovom kabinetu. Šef Kancelarije za saradnju s medijima Srđan Đurić izjavio je da je Cukanov usmeno obavestio predsednika vlade i ministre da je Alfa grupa kupila BK Trejd i dodao da će detalje i sam ugovor naknadno dostaviti.

Fantomska firma
Tihomir Živanović, bivši savezni inspektor za telekomunikacije, i profesor dr Ljubiša Dabić uputili su inicijativu za utvrđivanje apsolutne ništavosti ugovora PTT-a i Sistema Braća Karić BK Trejd, pošto Sistem nigde nije upisan u registar. "To je, u stvari, fantomska, nepostojeća firma. I Bogoljub Karić sada pokušava da država Srbija prizna BK Trejd kao partnera. Jer ako v. d. republičkog javnog tužioca Slobodan Janković potvrdi da Sistem nigde nije zaveden kao firma, ni u Rusiji, ni u Srbiji, ceo ugovor pada u vodu i Srbija postaje vlasnik 100 odsto Mobtela, tvrdi Živanović.

Izvor: Glas javnosti.

BAČKAPUT” NE MOŽE DA ISPLATI RAZLIKU ZAOSTALIH ZARADA: Dug države jači od sudskih presuda

Radnici putarskog preduzeća "Bačkaput" tužili su vlastitu firmu zbog neisplaćenih razlika zarada po pojedinačnom kolektivnom ugovoru za period od 1998. do 2001. godine, koja iznosi oko 70 miliona dinara neto. Isplata po pravosnažnim sudskim presudama blokirala bi poslovni račun i celokupno poslovanje. Direktor Petar Dimitrijević kaže da je u toku izmirenje obaveza za 25 radnika, za mesec-dva na redu je 100 zaposlenih kojima treba ispatiti oko 25 miliona dinara, a za tri meseca za isplatu pristiže još 250 radnika.
- Preduzeće je početkom 1998. godine zapalo u dubiozu koja je pretila bankrotstvom zbog neisplaćenih radova izvedenih 1997. na autoputu E-75 Subotica-Feketić – kaže Dimitrijević. – Republička direkcija za puteve kao investitor ostala je za ovaj projekat ukupno dužna 2,1 milijarde dinara, od kojih samo "Bačkaputu" oko 900 miliona dinara, što je više od 11 miliona evra. Međutim, to nije i jedini dug, jer su ostali neplaćeni radovi iz prošle godine u vrednosti od 200 miliona dinara, dakle ukupno 1,1 milijardu...

Izvor: Dnevnik.

NIS gradi 15 pumpi

- NIS Jugopetrol planira da ove godine izgradi 15 novih benzinskih stanica i obnovi 30 postojećih - najavio je juče Dušan Karapandžić, pomoćnik direktora Jugopetrola.
Za obnovu starih pumpi i njihovo opremanje savremenom računarskom opremom Jugopetrol je obezbedio oko dve milijarde dinara. Drago Perendija, direktor Direkcije za tehničke poslove i investicije, rekao je da je za najbolju pumpu, ove godine, kao i prošle, proglašena Jugopetrolova pumpa "Zmaj 1".
"Ova pumpa je prošle godine obnovljena, a rezultati su dupliranje prometa goriva i povećanje prodaje robe široke potrošnje za 120 odsto", istakao je Perendija.

Izvor: Glas javnosti.

Prema proceni Saveta stranih investitora: Do kraja godine inflacija 12,4 odsto

Inflacija u Srbiji će ove godine biti dvocifrena, preciznije, iznosiće 12,4 odsto. To je pre svega posledica uvođenja poreza na dodatu vrednost koji je izazvao jednokratni inflatorni udar. Tome treba dodati i najavljeno poskupljenje električne energije, procenio je Savet stranih investitora koji su svoja zapažanja o radu Vlade Srbije izneli u Beloj knjizi.
Investitori očekuju da će tek sledeće godine inflacija pasti ispod deset odsto što je korak bliže proseku evropske monetarne unije. To znači da će Narodna banka Srbije i u narednih godinu i po dana voditi restriktivnu monetarnu politiku i zato rast obavezne rezerve banaka ne predstavlja iznenađenje. Strani investitori takođe procenjuju da će se nastaviti deprecijacija kursa dinara prema evru.
Ni prognoze koje se odnose na izvozne rezultate nisu optimističnije. Slab rast izvoza, smataju investitori, ukazuje na potrebu bržeg restrukturiranja pre svega najvećih javnih preduzeća. Investitori insistiraju i na nastavku privatizacije, kao i restrukturiranju bankarskog sektora. Zarade koje su rasle brže od produktivnosti podigle su uvoz pa bi čvršćom monetarnom i fiskalnom politikom javnu potrošnju trebalo svesti u realne okvire. Investitori predviđaju da će deficit platnog bilansa u 2005. godini iznositi 11,1 odsto BDP.
- S obzirom na to da će se na prodaju nuditi manje privlačna preduzeća, tempo priliva direktnih stranih investicija će ove godine biti nešto sporiji. Ovako visok tekući platni bilans znači da će spoljni dug nastaviti da raste i očekujemo da bruto spoljni dug Srbije do 2010. godine ostane iznad 60 odsto BDP - ističe se u Beloj knjizi.
Investitori su pozitivno ocenili i primenu čvršće fiskalne politike ali smatraju da će plan Vlade da ove godine konsoliduje deficit državnog budžeta na nivou od 17 odsto BDP biti izložen većem riziku jer će pritisak na fiskalnu politku vršiti i troškovi reforme penzionog sistema čiji deficit iznosi šest odsto BDP. Ipak, budžetski deficit je nizak i to podiže kredibilitet ekonomske politke Srbije. Na makroekonomsku stabilnost pozitivno će uticati eventualno produžavanje aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom i zadržavanje B+ kreditnog rejtinga, što Srbiji omogućava pristup međunarodnom tržištu kapitala.
Strani investitori zaključuju da će rast investicione aktivnosti zabeležiti privatni sektor a očekuju se i veća ulaganja Vlade Srbije u infrastrukturu. Srpska privreda i dalje će se suočavati sa velikim brojem rizika, kako u domaćoj tako i u međunarodnoj sferi. Kašnjenja u sprovođenju reformi bi usporila povećanje održive stope rasta (pet odsto u 2005. godini) u srednjoročnom periodu uz moguće postavljanje pitanja održivosti duga u okruženju sve većih globalnih kamatnih stopa.
- Makroekonomska stabilnost biće postignuta ako u narednih nekoliko godina bude nastavljena čvrsta fiskalna i monetarna politika. Slabije spoljašnje okruženje, nastavak čvrste monetarne i fiskalne politke i ne tako snažan doprinos rastu poljoprivrednog sektora, ukazuju da u 2005. godini možemo da očekujemo rast od četiri odsto - ocenjuje Savet stranih investitora.

Izvor: Danas.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta