Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
MINISTAR FINANSIJA MLAĐAN DINKIĆ
Teški pregovori s MMF-om
Ministar finansija Srbije Mladan Dinkić, kako prenosi RTS, izjavio je u Vašingtonu da pregovori sa Međunarodnim moneternim fondom o okončanju pete revizije u okviru aktuelnog trogodišnjeg finansijskog aranžmana teku veoma teško, ali je izrazio nadu da će na kraju biti uspešno završeni. “Pregovori nisu ni malo laki pošto je u igri veliki ulog. Tačnije, sada pregovaramo o otpisu našeg duga od 700 miliona dolara prema Pariskom klubu poverilaca i okončanju postojećeg trogodišnjeg aranžamna sa MMF”, izjavio je Dinkić. Prema njegovim rečima, MMF insistira na dodatnom smanjenju javne potrošnje, odnosno boljem budžetskom bilansu nego što je planiran. “Iako je planirano da budžetski deficit ove godine bude samo 1,4 odsto bruto društvenog proizvoda, predstavnici MMF smatraju da je potrebno dodatno prilagođavanje, kako bi bilo postignuto smanjenje platno-bilasnog deficita sa inostranstvom”, naglasio je Dinkić. On je dodao da je Vlada Srbije dobila pohvale Fonda za napore u restrukturiranju javnog sektora i privrede, ali, kako je istako, postavljeno je pitanje održivosti penzionog sistema. “S obzirom da su rashodi za penzije ubedljivo najveća stavka u našem budžetu i da stalno rastu, od nas se traži sprovođenje korenite reforme penzionog sistema, čega smo mi svesni i o čemu intenzivno razgovaramo’, rekao je Dinkić. Ministar finansija Srbije je ukazao da je, za razliku od teških pregovora sa MMF, sa Svetskom bankom postignut niz konkretnih dogovora. “Dogovoreni su investicioni projekti u vrednosti oko 135 miliona dolara i to za reformu administracije penzionog osiguranja, projekat za izgradnju mreže za navodnjavanje u vrednosti 25 miliona dolara, a pred potpisivanjem je sporazum o rekonstrukuciji puteva u Srbiji u vrednosti 55 miliona dolara”, precizirao je on. Dinkić je dodao da se u ovom trenutku takođe razgovora o dodeljivanju pomoći od 30 miliona dolara za poboljšanje ekološke situacije u Boru, ali i samom RTB Bor. “Takođe je dogovoreno i oktobru očekujemo 55 miliona dolara razvojnog kredita od Svetske banke namenjog podršci budžetu i to je program koji bi trebalo da podrži naše napore u daljoj reformi bankarskog sistema i privatizacije”, istakao je Dinkić.

Ni malo laki pregovori

Ministar finansija Srbije Mlađan Dinkić izjavio je u Vašingtonu da će pregovori sa Međunarodnim monetarnim fondom na kraju biti uspešno završeni.
- Sada pregovaramo o otpisu našeg duga od 700 miliona dolara prema Pariskom klubu poverilaca i okončanju postojećeg trogodišnjeg aranžmana sa MMF-om - izjavio je Dinkić. Prema njegovim rečima, MMF insistira na dodatnom smanjenju javne potrošnje, odnosno boljem budžetskom bilansu nego što je planiran.
- Iako je planirano da budžetski deficit ove godine bude samo 1,4 odsto bruto društvenog proizvoda, predstavnici MMF-a smatraju da je potrebno dodatno prilagođavanje, kako bi bilo postignuto smanjenje platno-bilasnog deficita sa inostranstvom - naglasio je Dinkić.
On je dodao da je Vlada Srbije dobila pohvale Fonda za napore u restrukturiranju javnog sektora i privrede, ali, kako je istakao, postavljeno je pitanje održivosti penzionog sistema.
- S obzirom na to da su rashodi za penzije ubedljivo najveća stavka u našem budžetu i da stalno rastu, od nas se traži sprovođenje korenite reforme penzionog sistema, čega smo mi svesni i o čemu intenzivno razgovaramo - rekao je Dinkić. Ministar finansija Srbije je ukazao da je, za razliku od teških pregovora sa MMF-om, sa Svetskom bankom postignut niz konkretnih dogovora.

Izvor: Blic.

VODOSNABDEVANJE VOJVODINE: Otkriveni novi izvori

Na području Vojvodine, pored obezbeđivanja dovoljnih količina vode za piće poseban problem predstavlja i kvalitet isporučene vode. Poslednjih nekoliko godina u pojedinim delovima pokrajine ( u srednjem Banatu i zapadnoj i severnoj Bačkoj ) u podzemnoj vodi je zabeležen povećan sadržaj arsena a rezultati analiza pokazuju i veliki broj neispravnih fizičko-hemijskih uzoraka vode u vodovodnim mrežama pojedinih regiona. Još krajem 2003. godine je, u okviru Nacionalnog programa “Uređenje, zaštita i korišćenje voda u Srbiji”, počela izrada projekata “Alternativna rešenja snabdevanja vodom stanovništa i inudstrije Vojvodine”.
U Izvršnom veću Vojvodine juče je održana prezentacija prve faze ovog projekta, odnosno istraživanja koja su urađena na području opštine Apatin ( sektor Budžak-Apatin-Mesarske livade). Rezultati dobijeni posle ispitivanja podzemnih voda ukazuju na mogućnost stvaranja izvorišta kapaciteta do dva metra kubnih u sekundi.
Prema rečima pokrajinskog sekretara za zaštitu životne sredine i održivi razvoj prof. dr Zoltana Đarmatija kapacitet ovakvog izvorišta je veći od novosadskog i subotičkog, te bi se ozbiljno moralo razmišljati o njegovom otvaranju.
Projekat za iznalaženje alternativnih rešenja vodosnabdevanja Vojvodine zajednički finansiraju Ministarstvo za nauku i zaštitu životne sredine i Izvršno veće Vojvodine, odnosno pokrajinski sekretarijati za zaštitu životne sredinei održivi razvoj i poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, a izrada je poverena Institutu za vodoprivredu “Jaroslav Černi”. U toku ove godine se planiraju istraživanja koja bi rešila pitanja snabdevanja vode u Banatu i to na potencijalnom izvorištu Kovin-Dubovac-Banatska Palanka.

Izvor: Dnevnik.

Udruženje akcionara Robnih kuća Beograd traži rešavanje statusa ovog preduzeća: Besplatna podel

- Udruženje akcionara Robnih kuća Beograd izrazilo je juče negodovanje zbog sporog sprovođenja stečaja nad ovim nekada velikim trgovinskim sistemom. Oni su uputili zahtev da bude utvrđena procena vrednosti imovine Robnih kuća Beograd i da se nakon toga odmah obavi upis akcija radnicima i penzionerima na preostali kapital, kojeg kako tvrde i te kako ima.
Prema rečima savetnika Udruženja malih akcionara Srbije, Branka Dragaša, stečajni upravnik Robnih kuća Beograd saopštio je da dugovanja ovog trgovačkog lanca iznose 134 miliona evra, dok je vrednost same imovine procenjena na 130 miliona evra. Dragaš tvrdi da je to netačan podatak jer, prema proračunima koje je uradilo Udruženje malih akcionara, vrednost kapitala Robnih kuća danas približno iznosi oko 702 miliona evra.
- Napravili smo presek poslovanja kompanije kako bi došli do činjenica zašto je pokrenut stečaj 2002. godine. Kada smo pravili analizu došli smo do podataka da je kapital RKB pre početka inflacije vredeo 1,6 milijardi maraka. Za vreme inflacije one su izgubile 118 miliona maraka. Međutim, ostao je značajan kapital i još uvek nam nije jasno zašto je stečaj pokrenut jer su dugovanja od oko 50 miliona evra mogla da budu pokrivena prodajom dela imovine. Imovina Robnih kuća, prema našim procenama iz 2004 godine, vredi 768,3 miliona evra. Kada se u taj iznos uračunaju obaveze prema radnicima i poveriocima vrednost imovine Robnih kuća danas iznosi oko 702 miliona evra - rekao je Dragaš i napomenuo da mali akcionari zahtevaju da preduzeće bude prodato putem tendera a deo kapitala bude podeljen radnicima u vidu akcija. Oni, ističe on, prema starom zakonu o svojinskoj transformaciji imaju pravo na podelu 2,54 odsto akcija, a svako od akcionara bi ukoliko se uvaži ova procena trebalo da dobije oko 12.000 evra.
Osim zahteva da se prihvati (ili u javnoj raspravi uradi) realna procena imovine i podele akacija, akcionari traže i da se obustavi prodaja imovine robnih kuća ali i izdavanje poslovnog prostora u zakup. Prema rečima člana Udruženja akcionara Robnih kuća Beograd, Luke Anđelića do sada je prodato šest robnih kuća - četiri u Bosni (od njihove prodaje je prihodovano 1,9 miliona evra), dve u Srbiji, kao i dva hotela u Gracu i na Zlatiboru.
- Kompanija je počela sa izdavanjem poslovnog prostora i od tada se dugovi samo gomilaju - tvrdi Anđelić i dodaje da je to bio jedan od loših poslovnih poteza jer danas Robne kuće imaju i dodatnih 100 miliona dinara duga na osnovu neplaćenog zakupa. On ističe da je stečaj 2002. godine uveden sa ciljem da se kompanija oživi i pripremi za privatizaciju, bar je tako pisalo u zaključcima koje je potpisao tadašnji ministar trgovine Slobodan Milosavljević, predsednik Trgovinskog suda u Beogradu Goran Kljajević i svi predstavnici sidnikata. Međutim, od 2002. godine do danas se u Robnim kućama Beograd, promenilo pet stečajnih upravnika a da do sada ništa nije urađeno osim što je nastavljena prodaja imovine. Sve ovo nateralo je Udruženje akcionara Robnih kuća Beograd, koje inače ima oko 2.000 članova da pokušaju alarmiranjem javnosti da dođu do saznanja u kojoj fazi je sprovođenje stečaja i da li će on u skorije vreme uopšte biti okončan.

Izvor: Danas.

POKRAJINSKI SEKRETARIJAT POZDRAVIO ODLUKU O UKIDANJU CARINA

- Vojvođanski sekretarijat za privredu pozdravio je juče odluku Veća ministara Bosne i Hercegovine da ponovo ukine carine na uvoz brašna i piva iz Srbije i Crne Gore. U pokrajinskom sekretarijatu za privredu zadovoljni su tom odlukom i preporučuju vojvođanskim privrednicima da im povoljne okolnosti budu podsticaj za realizaciju izvoznih aranžmana na tržištu BIH, navodi se u saopštenju tog sekretarijata.

Izvor: Danas.

Trgovinski sud prosledio predmet "C market" Republičkom tužilaštvu: Vanrednim pravnim lekom odlo

U Trgovinskom sudu u Beogradu Danasu je potvrđeno da je na zahtev Republičkog javnog tužioca prosleđen predmet koji se odnosi na slučaj C market, kako bi Tužilaštvo utvrdilo da li postoje uslovi za pokretanje inicijative za zaštitu zakonitosti rešenja Trgovinskog suda kojim se nalaže održavanje skupštine akcionara. Međutim, prema rečima PR Trgovinskog suda Ivanke Kozić-Knežević to još uvek ne znači da je Republičko javno tužilaštvo pokrenulo postupak za zaštitu zakonitosti.
- Inicijativa za zaštitu zakonitosti je došla od strane preduzeća C market a na tužiocu je da je nakon razmatranja prihvati ili ne. Za sada ne znamo da li je to republički tužilac uradio, znamo samo da Trgovinskom sudu još uvek predmet nije vraćen - kaže Ivanka Kozić-Knežević i dodaje da je pokretanje zahteva za zaštitu zakonitosti u stvari jedini vanredni pravni lek koji je prema zakonu mogao da bude pokrenut protiv takvog rešenja. Prema njenim rečima, Trgovinski sud je odložio sprovođenje donetog rešenja o zakazivanju skupštine akcionara. Nakon toga ako tužilac utvrdi da je inicijativa osnovana, spisi će biti dostavljeni Vrhovnom sudu.
Zamenik republičkog pravobranioca, Aleksandra Lazarević demantovala je za Danas da ovaj državni organ učestvuje kao stranka u vanparničnom postupku koji je pokrenut pred Trgovinskim sudom. Kada je o C marketu reč, mi štitimo interese državnih institucija i učestvujemo samo kao punomoćnik Centralnog registra. Republičko pravobranilaštvo ni u kom slučaju ne pokreće vanredni pravni lek za zaštitu zakonitosti ako postoji javni interes. To je posao tužilaštva - kaže Aleksandra Lazarević.

Izvor: Danas.

NACIONALNA ŠTEDIONICA NAJAVLJUJE: Početkom maja stara devizna štednja

Umesto 31. maja, Nacionalna štedionica će već posle Prvomajskih praznika početi da isplaćuje ovogodišnju ratu stare devizne štednje, najavio je juče generalni direktor ove banke Bojan Stanivuković. On je precizirao da će u tom periodu stara devizna štednja moći da se unovči samo u dinarima i uz proviziju od jedan odsto. Fond za te namene je limitiran na pet miliona evra, tako da će pre roka dospeća staru štednju moći da naplate samo oni koji se prvi jave na šaltere Nacionalne štedionice, rekao je Stanivuković. Štedišama,koji su odlučili da sačekaju 31. maj i celu svotu podignu u evrima,on je preporučio da otvore devizni račun, na koji će im novac biti automatski prebačen, tako da će moći da ga podignu i na bankomatima...

Izvor: Dnevnik.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta