Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
NAKON ODLUKE NBS O ISKAZIVANJU EFEKTIVNE KAMATE: Prvo pitaj za ratu!

Uvođenje nove „etape“ potrošačkih kredita donelo je, izgleda, kao najbitniju stavku uzvikivanje što niže kamate u reklamnom sloganu; a onda je početkom godine Narodna banka Srbije donela odluku o obaveznom iskazivanju efektivnih kamata...
Uslovi kreditiranja se zbog toga nisu izmenili, ali su građani morali da se hvataju za glavu kada su shvatili kolike kamate plaćaju na govišnjem nivou: kada su se oni “sitni” kamatni procenti zbrojili s provizijama i drugim troškovima, istina je izašla na videlo. Kamate su sada između 13 i 35 odsto, a ovako veliku razliku ne diktira konkurentska borba banaka na domaćem tržištu, već činjenica da su one različito protumačile odluku NBS. Neke su u efektivnu kamatu uračunale depozit a neke ne. NBS je najavila da će od početka ovog meseca krenuti u kontrolu da vidi kako banke ovu odluku primenjuju , pa bi nakon toga moglo da sledi novo ujednačavanje kamta. Dok se to ne dogodi, za građane koji ovih dana skupljaju žirante i potpisuju menice, najjednostavnije je da pitaju kolika je mesečna rata. Ona će se menjati u skladu s rastom evra prema dinaru, i to je njihova obaveza.
U većini banaka budućim korisnicima pozajmica nude se brošure u kojima su iskazane i nominalne i efektivne kamate. Prva predstavlja čistu cenu novca, a kada se na nju dodaju troškovi obrade, provizije i slično, onda se dobija efektivna kamata.
Uprkos nedoumicama kojih sada ima, bankari smatraju da je odluka NBS o efektivnim stopama ispravna.
- Ova odluka NBS doprineće boljem sagledavanju ostvarenih prihoda i rashoda kod kreditnih i depozitnih poslova i doneće precizniju analizu konkurentske sposobnosti banaka - kaže rukovodilac u sektoru za poslove sa stanovništvom Renata Gačević iz Vojvođanske banke. - Kada se depozit uključi u ukupne novčane tokove, dobija se transparetnija cena kredita. Klijenti sada imaju bolji uvid u ponudu bankarskih proizvoda.Nakon ovog poteza NBS, može se očekivati postepena nivelacija kamata po pojedinim vrstama kredita i ujednačavanje uslova kreditiranja u bankarskom sektoru.Očekujemo da će se dodatnim tumačenjem NBS razrešiti nedoumice koje su se javile u primeni.
U Kontinental banci smatraju da su u NBS požurili sa efektivnim kamatama.
Veoma sličnu odluku o iskazivanju efektivne kamate ima i Hrvatska - kaže izvršni direktor sektora za poslove sa građanima u ovoj banci Zoran Trpovski. - Oni su išli postupno i efektive stope su prikazane u roku od godinu dana a ne za samo nekoliko meseci kao kod nas. Smatram da je to bolji metod.
A kako izgledaju kamate s depozitom uključenim u efektivnu stopu kod najpopularnijih gotovinskih kredita i bez njega?
Klijenti koji u Vojvođansku banku dođu po gotivinski kredit treba da polože 20 odsto deviznog depozita, sledi naknada od 1,5 odnosno 2 odsto koja se plaća prema tome imaju li korisnici trajni nalog ili će se rate odbijati administrativnom zabranom. Trškovi su još 0,5 odsto za štampanje obaveštenja o visini anuiteta i još 100 dinara za obrasce. Kada se svi troškovi saberu, dobija se efektivna kamata od 35,61 do 37,83 odsto, zavisno od svote. Za gotovinski kredit od 500 evra na godinu dana rata je 46,13 evra i otplaćuje se u dinarima po srednjem kursu Narodne banke.
Slična je računica i u Hipo Alpe Adrija banci. Nominalna kamata je 12 odsto, a kada se na nju dodaju troškovi, dobija se ona efektivna od 13,57 do 17,14 odsto. Primenjeno, to na istih 500 evra i rok otplate od godinu dana daje ratu 48,69 evra. Ovde je takođe predviđen depozit od 20 odsto, ali se o tome građani obaveštavaju u klauzuli koja je ispod informacije o kamatama.
Bilo bi lepo da NBS što pre da tumačenje, inače će građani biti u zabludi. A bankarima niko ne može zabraniti da koriste mogućnost da iskažu stopu onako kako im najviše odgovara. Zato za klijente ostaje savet s početka priče: najbolje je pitati za visinu rate.

Izvor: Dnevnik.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta