Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
SARADNJA PRIVREDNE KOMORE SRBIJE I UNIJE ITALIJANSKIH KOMORA

U Privrednoj komori Srbije juče su potpisani Sporazum o saradnji između Privredne komore Srbije i Unije italijanskih komora i Sporazum o saradnji između regionalnih privrednih komora Subotice, Kikinde, Užica i Leskovca i Trgovinske komore Salerna. Potpise na ta dokumenta stavili su Slobodan Milosavljević, predsednik Privredne komore Srbije i Augusto Strianeze, potpredsednik Unije italijanskih komora i predsednik trgovinske komore Salerna. - Verujem da će potpisivanje ova dva sporazuma podići inače veoma razvijene ekonomske odnose dveju zemalja na još viši nivo. Posebno želim da ukažem na značaj jačanja saradnje između pojedinih regiona Italije i Srbije - naglasio je Milosavljević. Potpredsednik Unije italijanskih komora i predsednik Trgovinske komore Salerna Augusto Strianeze istakao je da se potpisivanjem sporazuma postavlja temelj buduće uspešne saradnje. Izvor: Danas.

SKUPŠTINA AKCIONARA PANONSKE BANKE:
Gazda stiže do kraja godine?
-U zadnje tri godine bilo je finansijskih kuća koje su se interesovale za privatizaciju Panonske banke, pa je danas to samo pitanje vremena - rekao je juče Vlastimir Stanković predstavnik Republike Srbije u Skupštini akcionara Panonske banke a država poseduje udeo od preko 87 odsto . Ova banka bi mogla da dobije nove vlasnike do kraja 2005. i samo treba da se vidi koliko su zainteresovane banke spremne da ulože novca u kupovinu finansijske kuće sa sedištem u Novom Sadu. Panonska banka je juče održala svoju Skupštinu i predstavila rezultate poslovanja u prethodnoj godini. Ukupni potencijal banke bilansni i vanbilansni iznosio je 13,773 milijarde dinara . -Naš cilj je bio da u 2004. stope rasta dobiju na dinamici, da očistimo bilanse i proširimo se u regionalnim okvirima, kako bi bili što atraktivniji za budućeg strateškog investitora- rekao je generalni direktor Panonske banke dr Srđan Petrović. - Stope su nam među najdinamičnijim u domaćem bankarskom sektoru. Otvorili smo nove oranizacine jedinice u Bezdanu, Bačkom Jarku i Veterniku. Što se tiče čišćenja bilansa skoro u potpunosti smo otpisali dug JP EPS i “ Temerin FKL “.A izvesno je da nas to čeka i kada su u pitanju dugovanja Direkcije za puteve Srbije. Otpisi za EPS i FKL uticali su da banka ostvari negativan finasijski rezultat u iznosu od 1,292 milijarde dinara. Ostali pokazatelji beleže pozitivan trend. Neto finansijski prihodi u 2004. su iznosili 681,5 miliona dinara, čisti prihodi od kamata 417 miliona dinar a prihodi od drugih naknada 264,5 miliona dinara.Do pre nekoliko godina banka se uglavnom bavila finansiranjem primarne poljoprivredne proizvodnje, a sada je napravljen zanačajan prodor u oblast industrije,trgovine i sektor usluga. Rast beleže i pokazatelji u oblasti poslovanja sa stanovništvom. Pre nešto više od dve godine nova devizna štednja bila je 3 miliona evra a sada prelazi sumu od 20 miliona. Izvor: Dnevnik.

EAR nudi privatnicima TAM projekat:
Do boljeg poslovanja
Zahvaljujući neprofitnom Projektu Evropske agencije za rekonstrukciju - Zaokret u upravljanju preduzećima -TAM kompanijama u Srbiji pruža se mogućnost da profitabilnije i efikasnije posluju. Glavni zadatak Projekta je stvaranje konkurentnog, efikasnog i profitabilnog privatnog preduzeća u najkraćem mogućem periodu. "Cilj projekta TAM je da menadžment kompanije u kojoj se on sprovodi, stekne nova znanja iz svetske prakse, koja će omogućiti povećanje poslovne konkurentnosti i uspostavljanje kontakata na svetskom tržištu, što nedostaje firmama u Srbiji. Menadžeri u Srbiji, kroz projekat, treba da budu prvenstveno usmereni na kontrolu troškova, marketing i unapređenje izvoza. Da bi se jedna kompanija kvalifikovala za pomoć po Programu TAM, preduzeće treba da bude privatno, ili da se država neopozivo opredelila da ga privatizuje. Zatim da ima prihvatljivu strukturu duga države ukoliko je u javnom vlasništvu. Preduzeće ne može da bude iz finansijskog sektora, sektora vojnih proizvoda i usluga ili sektora igara na sreću i duvana. Projekat obično traje 18 meseci i vodi ga jedan od visokostručnih TAM-ovih industrijskih savetnika. TAM, inače, pomaže kompanijama u pripremi novih načina poslovanja, razvoju prodajnih i marketinških strategija, istraživanju izvoznih mogućnosti, privlačenju finansijera, finansijskom i strateškom planiranju, restrukturiranju organizacije, unapređenju proizvodnje i dizajna, usaglašavanju sa zakonskim propisima u delatnosti i međunarodnom ekološkom praksom. U Srbiji je u toku realizacija prve faze programa, kojim je obuhvaćeno 25 preduzeća. Izvor: Glas javnosti.

Međunarodni komitet danas razmatra izgradnju naftovoda:
Transport nafte povezuje region
Ministarstvo rudarstva i energetike saopštilo je da će na današnjem Petom međunarodnom komitetu u Beogradu biti razmotren projekt izgradnje novog Panevropskog naftovoda, koji bi preko Srbije i Hrvatske povezao rumunsku crnomorsku luku Konstanca sa rafinerijama centralne Evrope. Pomoćnik ministra za rudarstvo i energetiku Slobodan Sokolović rekao je da će tom prilikom biti doneta i odluka o osnivanju kompanije koja će dalje razvijati taj projekt. Kako je najavljeno, sastanak Međudržavnog komiteta će se održati u proširenom sastavu, uz prisustvo predstavnika Slovenije i Italije, koje su zvanično izjavile želju da se uključe u rad projekta. Sokolović je precizirao da bi prema preliminarnoj studiji o izvodljivosti, koju je izradila američka firma "Parsons", investicija za izgradnju naftovoda vredela oko 2,4 milijarde dolara, navodeći da bi kapacitet snabdevanja naftom bio oko 60 miliona tona godišnje. Novoosnovana kompanija za razvoj projekta izgradnje novog naftovoda, trebalo bi da obezbedi sve potrebne studije, prava prolaska, dozvole i međudržavne sporazume, kako bi projekat mogao biti ponuđen mogućim investitorima. Sokolović je istakao da bi izgradnja Panevropskog naftovoda omogućila najekonomičniji sistem za transport kaspijske i ruske sirove nafte od terminala u crnomorskoj luci Konstanca do centralne Evrope. Prema njegovim rečima, ovaj naftovod bi snabdevao rafinerije centralne Evrope počev od Trsta, koja je ulazna tačka Transalpskog naftovoda, preko Srbije i Hrvatske i sa mogućnošću produženja do Venecije i povezivanja sa italijanskim naftovodom. Panevropski naftovod je integracioni poduhvat u jugoistočnoj Evropi, koji finansira Evropska unija, a započet je u septembru 2002. godine kada su Rumunija, Hrvatska, SCG potpisale međudržavni sporazum o transportu nafte i gasa ka Evropi, prenosi Beta. Izvor: Glas javnosti.

Interesovanje za fabriku slatkiša:
Ko je kupac „Soko Štarka“
„Soko Štark“, najveći konditorski proizvođač u Srbiji i Crnoj Gori (pokriva 15 odsto domaćeg tržišta), do kraja godine trebalo bi da dobije novog većinskog vlasnika. Fabrika je u 2004. godini ostvarila proizvodnju od 16,4 hiljade tona proizvoda i 47,5 miliona evra prihoda. U trenutnoj strukturi vlasništva 60 odsto udela imaju zaposleni, dok je 40 odsto pod kontrolom države, to jest u Akcijskom fondu Republike Srbije. Zvanična utakmica za fabriku slatkiša počeće ukoliko Komisija za hartije od vrednosti odobri ponudu za preuzimanje akcija koja je krajem prošle nedelje stigla. Naime, „Grand kafa“ je akcionarima ponudila cenu od 900 dinara po akciji , što je, prema rečima Mitra Jovića, direktora ove kuće, 30 odsto više od postojeće knjigovodstvene vrednosti. - Ukupna vrednost transakcije iznosila bi oko 36 miliona evra, a nameravamo da sledećih nekoliko godina investiramo najmanje 15 miliona evra u najsavremeniju tehnologiju, kao i da obezbedimo još pet dodatnih miliona evra za realizaciju socijalnog programa - kaže Jović. Interesovanje za konditorsku industriju u „Grand kafi“ objašnjavaju prirodnom vezom između potrošnje napitaka od kafe i konditorskih proizvoda. - Treba naglasiti da će se za „Soko Štark“ na taj način otvoriti i mogućnost ambicioznijeg ulaska na tržišta EU i Rusije, i to na osnovu strateškog partnerstva sa „Drogom Kolinskom“ koje smo sklopili u februaru ove godine - kaže Jović. U Komisiji za hartije od vrednosti rečeno nam je da je uobičajena procedura da se u roku od mesec dana od dana dobijanja ponude Komisija o njoj izjasni nakon provere papira, boniteta firmi i ostalih potrebnih podataka. Danilo Ivanović, generalni direktor „Soko Štarka“, kaže za „Blic“ da je nezvanično obavešten o ponudi „Grand kafe“ za preuzimanje 100 odsto akcija ove kuće, i napominje da smatra da je cena od 900 dinara po akciji niska. On ističe da je knjigovodstvena vrednost „Soko Štarka“ 28 miliona evra, odnosno 702 dinara po akciji, a procenjena tržišna vrednost oko 50 miliona evra (oko 1.250 dinara po akciji). - Očekujem još ponuda, jer za „Soko Štark“ veliko interesovanje pokazuju mnoge domaće ali i strane firme, kao i investicioni fondovi. Očekujemo i odluku Akcijskog fonda o tome šta će sa svojim paketom akcija, jer imamo džentlmenski sporazum sa Agencijom za privatizaciju da ne vučemo jednostrane poteze - kaže Ivanović. Ranije ideje o pridruživanju „Soko Štarka“ koncernu „Bambi - Banat“ pod okriljem „Salforda“, po svemu sudeći neće se obistiniti. Izvor: Blic.

Obaveštenje za 144. javnu aukciju koja će se održati 31.05.2005. godine u Beogradu

U utorak, 31.05.2005. godine, sa početkom u 11 časova, u organizaciji Agencije za privatizaciju na adresi: Dom Sindikata - Beograd, Trg Nikole Pašića, sala 4, održaće se 144-a Javna aukcija sledećih društvenih preduzeća: AD SLOBODA, Vršac DGP KAZIMIR VELjKOVIĆ, Kragujevac DP KORLAĆE, Brvenik DP KOSMAJ, Beograd DP PONIŠAVLjE, Pirot DP VOJVODINA, Nova Pazova DP ARSENIJE SPASIĆ, Zaječar DP MLEKARA, Leskovac DP TRGOCENTAR, Leskovac DP UTVA-SERVIS, Pančevo AD PERKON, Velika Plana DP GRADNjA-KLADOVO, Kladovo GDP DUMAČA, Šabac Izvor: Zvanican internet sajt Agencije za privatizaciju.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta