Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Kako su česte kiše uticale na useve:
Ratarske kulture u dobrom stanju
U prolećnim mesecima vremenski uslovi nisu u značajnijoj meri odstupali od višegodišnjeg proseka. Međutim, ima poljoprivrednih kultura kojima su agrometeorološka kretanja u prvoj polovini ove godine manje pogodovala. Česte kiše, visoka relativna vlažnost vazduha, nedovoljno sunca i toplote najviše su pogodili voćne kulture - kaže Ljiljana Džingalašević, iz Odelenja za agrometeorologiju Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije. Naša sagovornica dodaje da su loše oprašivanje i nemogućnost blagovremene primene mera nege i zaštite osnovni uzroci slabijeg roda svih voćnih vrsta. Najslabije rezultate beleži rod kajsije, šljive, pojedinih sorti jabuka, breskvi, trešanja i višanja. - Vremenski uslovi pogodovali su i razvoju gljivičnih parazita na voćarskim i drugim poljoprivrednim kulturama, kao i razvoju korova. Sve to može dovesti do dodatnog pogoršanja kvaliteta i kvantiteta ovogodišnjeg roda - ističe Džingalašević. Prema njenim rečima vegetacija je ove godine kasnila dve do tri nedelje, što je uticalo i na lošije stanje vinove loze, čiji će rod velikim delom zavisiti od vremenskih uslova u narednim mesecima i primene potrebnih agrotehničkih mera. - Kada je reč o prolećnim ratarskim kulturama može se reći da su kukuruz, suncokret, soja i šećerna repa uglavnom u dobrom stanju. Isto važi i za ozime useve - pšenicu, ječam, raž i ovas. Pšenica je u fazi klasanja i cvetanja. Zbog bujnosti ovog useva postoji opasnost od poleganja ako bude jakih kiša i vetrova. Za nalivanje ploda pšenice ima dovoljno vlage u zemljištu - kaže Džingalašević. Izvor: "Danas".

Devizne rezerve premašile četiri milijarde evra

Ukupne devizne rezerve Srbije dostigle su krajem maja oko 4,15 milijardi evra, od čega su rezerve poslovnih banaka bile 619,5 miliona evra, saopstila je Narodna banka Srbije. Kako se precizira se u saopštenju, devizne rezerve NBS su krajem maja dostigle oko 3,5 milijardi evra, što je za 414,8 miliona evra više nego krajem prošle godine, pri čemu je pokrivenost novčane mase deviznim rezervama NBS iznosila 241,7 odsto. Priliv deviznih rezervi po osnovu otkupa efektivnog stranog novca, kako ističe NBS, zabeležio je u maju rekordan iznos od 193,8 miliona evra, što je najviše od januara 2003. godine. Po osnovu menjačkih poslova, u devizne rezerve stiglo je u maju za 53,8 miliona evra više nego u istom mesecu prošle godine. Ukupan promet na sastanku Međubankarskog deviznog tržišta iznosio je 123,5 miliona evra, pri čemu je NBS prodala 111 miliona evra, a ovlašćene banke 12,5 miliona evra. Kako ističe NBS, nastavljena je tendencija da se sve veći nivo tražnje realizuje međubankarskom trgovinom, zbog čega je prosečna dnevna prodaja NBS na sastanku MDT bila značajno niža u odnosu na maj prošle godine, kada je iznosila 9,6 miliona evra. Tokom maja porast je zabeležila i direktna međubankarska trgovina, koja je dostigla 120,6 miliona evra. Odliv iz deviznih rezervi nastavljen je kontinuiranom isplatom dospelih obveznica Republike Srbije iz ranijih serija, navodi se u saopštenju i dodaje da su po osnovu devizne štednje građana krajem maja na naplatu dospele obveznice serije A2005. Kako se navodi, po tom osnovu je u maju iz deviznih rezervi bankama preneto 95,4 miliona evra, a nastavljeno je i redovno izmirivanje dospelih obaveza prema inostranstvu. Dinarska protivvrednost evra u prvih pet meseci povećana je za 3,8 odsto, odnosno dinar je prema evru nominalno depresirao za 3,7 osto, a prema dolaru za 12,6 odsto u odnosu na kraj prošle godine. NBS član evropske Grupe bankarskih supervizora Beograd - Narodna banka Srbije saopštila je da je postala dvadeseta članica Grupe bankarskih supervizora centralne i istočne Evrope. Članstvom u toj asocijaciji, osnovanoj 1990. godine, NBS je automatski postala i članica svetske organizacije koja povezuje delatnosti centralnih banaka u oblasti supervizije banaka, navodi se u saopštenju NBS. "Ovo članstvo omogućiće NBS aktivnu regionalnu saradnju, ali i razmenu iskustava i unapređenje saradnje u oblasti supervizije bankarskog sektora sa svim centralnim bankama, članicama te Grupe", ocenjuje NBS. Članstvo u toj Grupi, omogućiće NBS i potpuniju primenu standarda Evropske unije i Bazelskih principa u bankarskom poslovanju. Izvor: "Danas".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta