Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Akcionari Toze Markovića protiv radnika u protestu

Akcionari fabrike Toza Marković, zainteresovani za prodaju svojih akcija mogućem kupcu Nekse grupi iz Hrvatske, ocenili su juče da je protest dela radnika te fabrike protiv moguće prodaje "potez očajnika". U saopštenju akcionara Toze Markovića navodi se da je generalni direktor te fabrike, Dmitar Šegrt, "idejni tvorac protesta", koji je stotinak radnika te fabrike juče održalo ispred zgrade lokalne televizije u Kikindi, na kojoj je gostovao izvršni direktor Nekse grupe Đurica Mišin. Akcionari Toze Markovića odbacili su kao neosnovane tvrdnje da potencijalni kupac iz Hrvatske ne bi ponudio nikakav socijalni program i ocenili da su takve izjave "manipulativne". Hrvatska fabrika cementa Našicecement, najveća članica građevinskog koncerna Nekse (Nexe), objavila je u junu ponudu za kupovinu 25 do 49 odsto akcija industrije građevinskog materijala Toza Marković iz Kikinde, po ceni od 28,1 evro po akciji. Našicecement u toj srpskoj fabrici već ima 1,81 odsto akcija. Izvor"Danas"

Predstavljen Nacrt zakona o podeli besplatnih akcija radnicima u javnim preduzećima:
Po modelu "insajderske" privatizacije
Savetnik zaposlenih u kompaniji Telekom Srbija Branko Pavlović predstavio je juče Nacrt zakona o podeli besplatnih akcija radnicima zaposlenim u javnim preduzećima. Nacrtom je predviđeno da država može, u okviru određenog javnog preduzeća da osnuje novu firmu koja će biti zadužena za upravljanje državnom imovinom koju koristi to javno preduzeća. Nakon toga novoformirano preduzeće bi moglo da emituje dve emisije akcija. U prvoj emisiji, 70 odsto akcija pripalo bi državi, a po 15 odsto zaposlenima i Privatizacionom registru. Sve akcije druge emisije biće prenete Penzionom fondu a nakon završetka emitovanja akcija, javno preduzeće će, za korišćenje imovine, morati novoformiranom preduzeću da plaća naknadu. Na okruglom stolu koji je organizovao Savet za podelu besplatnih akcija Pošte i Telekoma, Pavlović je izjavio da bi usvajanjem ovog zakona bilo omogućeno bolje upravljanje javnim preduzećima, kao i da će besplatnom podelom akcija u startu biti obavljeno 37 odsto privatizacije svakog javnog preduzeća. On je naglasio da zaposleni traže podelu akcija pre nego što država proda 70 odsto kapitala nekog javnog preduzeća jer bi naknadno podeljenih 30 odsto akcija imalo manju vrednost. Stručnjak za strana ulaganja Milan R. Kovačević rekao je da je za usvajanje ovog nacrta bitna politička volja. On je naglasio da zaposleni u javnim preduzećima na svoju stranu mogu pridobiti i radnike koji rade u komunalnim preduzećima. Kovačević, je međutim, protivnik insajderske privatizacije od strane zaposlenih jer "oni nisu pravi investitori" ali bi ovaj dokument, ukoliko bude usvojen, predstavljao prvi korak u daljoj privatizaciji javnih preduzeća. Ekonomista Dragan Đuričin rekao je da su insajderski privatizovana preduzeća danas najuspešnija i da predstavljaju "porodično srebro" srpske privrede. On je podsetio da je od oko 2.000 preduzeća privatizovanih po starom zakonu samo trećina u problemima ili su ugašena. Đuričin ističe da su isti model privatizacije primenile zemlje koje su nedavno ušle u EU ali da niko sličan model nije primenio na državna preduzeća koja imaju monopol, tako da je ovaj nacrt originalan. On, međutim, smatra da je za usvajanje nacrta neophodno dogovoriti se sa predstavnicima vlasti, jer država ima obaveze prema međunarodnim finansijskim institucijama zbog kojih možda neće lako pristati na ovakav predlog. Mišela Nikolić, savetnik ministra finansija Mlađana Dinkića, istakla je da Vlada Srbije razmatra pitanje o podele besplatnih akcija radnicima javnih preduzeća ali da još nije usvojen bilo kakav zvaničan dokument. Ona smatra da će se odgovor, da li će odnos biti 70 prema 30 odsto, naći u izmenama zakona o privatizaciji. I. R. Izvor"Danas"

Prodaju se akcije berze

Prošle nedelje se po prvi put, od kada postoji Beogradska berza, trgovalo akcijama ovog akcionarskog društva. Prodavac 42 akcije po ceni od 428.067 dinara bila je Agencija za sanaciju banaka, odnosno neke od državnih banaka u stečaju, a kupac je AC brokersko društvo. Akcije berze su se prošle nedelje ujedno našle i u grupi od 20 top akcija po vrednosti trgovanja, jer je prodajom 42 ostvaren promet od blizu 18 miliona dinara. Beogradska berza ima 57 akcionara, od kojih su 42 banke, preduzeća, dve osiguravajuće kuće, dva brokersko-dilerska društva i državna zajednica SCG i Republika Srbija. Najnovijom kupovinom, AC broker je postao vlasnik 10,10 odsto od ukupnih akcija Beogradske berze. U narednom periodu očekuje se prodaja i ostalih akcija koje su u vlasništvu Agencije za stečaj i likvidaciju banaka, kao i državne zajednice i Srbije. Izvor "Glas javnosti"

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta