Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Za akcije hotela Balkan zainteresovano šest ponuđača

Preduzeće WEG tehnolodži iz Beograda dalo je najbolju ponudu za kupovinu akcija beogradskog hotela Balkan - 7.953 dinara po jednoj akciji. To beogradsko preduzeće je spremno da otkupi najmanje 28 odsto, a najviše 51 odsto akcija Balkana. U Komisiji za hartije od vrednosti otvoreno je još pet konačnih ponuda za preuzimanje akcija hotela Balkan. Početnu ponudu za kupovinu akcija Balkana dostavila je italijanska firma Serbia koja je ponudila cenu od 2.343 dinara po akciji, a u konačnoj ponudi cena je 4.850 dinara. Ta firma je u svojoj ponudi navela da je minimalni iznos otkupa akcija Balkana 28, a maksimalan 51 odsto. Američka kompanija Netvest fajnens, koja je dala najbolju ponudu za otkup akcija beogradskog hotela Moskva, spremna je da otkupi 51 odsto akcija Balkana po cenio od 6.105 dinara po jednoj akciji. U ponudi Uno rojala iz Beograda navedena je cena od 5.500 dinara za jednu akciju, a ta beogradska firma želi da kupi najmanje 28 odsto, a najviše 51 odsto akcija Balkana. Cena za akcije Balkana koje je ponudila Delta M iz Beograda je 4.801 dinar, minimalna količina za uspešnost ponude je 28 odsto akcija, a makasimalna 51 odsto. Kompanija Marin drajv holdings sa Devičanskih ostrva takođe želi da kupi najmanje 28 odsto, a najviše 51 odsto akcija Balkana i to po ceni od 3.760 dinara. Investicioni fond Balkan Midland odustao je od davanja konačne ponude za preuzimanje akcija Balkana. Akcionari Balkana imaju rok do 16. avgusta da daju nalog za prodaju svojih akcija. Procenjena vrednost Balkana, koji ima dve zvezdice i površinu od 2.000 kvadratnih metara, je 1,92 miliona evra. U vlasništvu države je 41,4 odsto akcija tog hotela, a preostalim akcijama raspolažu mali akcionari. Izvor "Danas"

NAŠICECEMENT VLASNIK 28,31 ODSTO AKCIJA TOZE MARKOVIĆA

Hrvatska kompanija Našicecement potvrdila je da je kupila 28,31 odsto akcija fabrike crepa i keramičkih pločica Toza Marković iz Kikinde. U saopštenju Našicecementa navodi se da je do 24. avgusta otvorena ponuda te kompanije za otkup akcija akcionara Toze Markovića koji nisu dali nalog za prodaju svojih akcija. Našicecement je dala ponudu za otkup najmanje 25 odsto, a najaviše 55 odsto akcija kikindske fabrike po ceni do 2.300 dinara za jednu akciju. Ta kompanija je ponudila i 28 miliona evra za inevsticije u Tozu Marković do kraja 2009. godine. Kompanija Našicecement, koja je u sastavu Nekse grupe, ranije je kupila kamenolom Jelen do, kod Požege, Stražilovo iz Sremskih Karlovaca i u konzorcijumu sa Tozom Markovićem postala vlasnik i Poleta iz Novog Bečeja. Izvor "Danas"

Da li je odluka o dokapitalizaciji C marketa falsifikat:
Proces preuzimanja zaustavljen, ne i poništen
Kao što se i moglo očekivati, na Skupštini akcionara C marketa održanoj u subotu (6. avgusta) izglasana je odluka o dokapitalizaciji C marketa. Iako je pokrenut postupak preuzimanja, to nije sprečilo generalnog direktora C marketa Slobodana Radulovića da na Skupštini "obezbedi glasove za izglasavanje ove odluke". Inače, akcionari koji tvrde da imaju većinski paket akcija upozoravali su na ovakav scenario, pa zvuči neverovatno da uprkos upozorenju, njihovom zastupniku Branku Pavloviću nije obezbeđen ulazak na sednicu Skupštine. Komentarišući za Danas subotnji događaj, zastupnik malih akcionara C marketa Branko Pavlović podseća da su akcionari još 19. jula upozorili javnost i državne organe šta se može dogoditi. On ističe da ga, ispred zgrade C marketa i pored apela upućenog Narodnoj kancelariji i predsedniku Borisu Tadiću, nije čekala nikakva podrška (osim ekipe RTS). - Nije mi jasno zašto bi im smetalo moje prisustvo, ukoliko su bili sigurni da imaju većinu. Ne znam zašto su i sazivali Skupštinu, kad su falsifikovani dokument o navodnoj dokapitalizaciji mogli da potpišu i u kancelariji . Sada je na potezu Komisija za hartije od vrednosti koja kao državni organ ne bi trebalo da da zeleno svetlo kriminalu i falsifikatu. U protivnom potvrdiće se da je deo korumpiranog sistema ove zemlje - rekao je Pavlović. On je dodao da se Radulovićevoj "otimačini" polako otvaraju vrata, jer je već "isknjiženo 16 odsto akcijskog kapitala države i vraćeno u društvenu svojinu". Naš sagovornik podseća da bi Komisija za hatije od vrednosti prethodno trebalo da poništi ponudu o preuzimanju, ukoliko se želi da dokapitalizacija uspe. - Akcionari su juče ujutro Komisiji za HOV podneli svu neophodnu dokumentaciju (ovlašćene izjave akcionara i izjave o poništavanju ovlašćenja koja su, pod pritiskom data Raduloviću) kojima se dokazuje da Udruženje akcionara poseduje 51odsto akcionarskog kapitala C marketa. To znači da Radulović nije imao većinu neophodnu za održavanje Skupštine akcionara. Od predsednika Komisije za HOV Milka Štimca dobio sam uveravanje da će predstavnici Komisije za hartije od vrednosti krenuti u kontrolu kako bi proverili da li je kapitalizacija obavljena na zakonit način - naveo je Pavlović. U Komisiji za hartije od vrednosti, ponovljeno nam je da prema postojećoj zakonskoj regulativi, postupak dokapitalizacije ne može biti pokrenut dok traje ponuda za preuzimanje. Ovaj postupak, ističu u Komsiji, i dalje traje, samo što je Komisija za HOV stopirala ponudu, zbog stavljanja privremene mere zabrane trgovanja akcijama od strane Trgovinskog suda. Dok god sud ne donese odluku kojom se ukida privremena mera, Komisija za HOV samoinicijativno ne može da poništi ponudu o preuzimanju. Izvor "Danas"

Akcijski fond ostvario prihod od 129 miliona dinara

Akcijski fond je od 1. do 5. avgusta na Beogradskoj berzi realizovao prodaju delova paketa šest preduzeća (metoda preovlađujuće cene i metoda kontinuiranog trgovanja) i ostvario prihod od oko 129 miliona dinara, odnosno oko 1.585 hiljada evra. Reč je o akcijama preduzeća Tipoplastika iz Gornjeg Milanovca, Žitopromet Mlin iz Sente, Svetlost iz Beograda, Fabrici kože Ruma i Hemofarm koncerna iz Vršca.Izvor "Danas".

Skandal oko preprodaje akcija firme „Ribok“ :
Omišanka žrtva brokera iz Srbije
Sonja Antičević, šezdesettrogodišnja penzionerka „Galeba“ iz Omiša u Hrvatskoj, postala je glavna zvezda skandala na Njujorškoj berzi, jer je preprodajom deonica „Riboka“ u pravo vreme, prema pisanju američkih medija, zaradila dva miliona dolara. Ova vest možda i ne bi bila toliko zanimljiva da u transakciju, kako otkriva hrvatski „Večernji list“, nisu umešani navodno i brokeri iz Srbije i da sve nije pod istragom Poverenstva za trgovinu vrednosnim papirima. Naime, postoji sumnja da je „Adidas“ nelegalno otkrio poverljive informacije o kupovini te kompanije, što je uticalo na porast vrednosti deonica. Sudeći po pričama u Omišu, a koju prenose hrvatski mediji, o celoj „umešanosti“ penzionerke nešto više bi mogao da zna Sonjin sestrić David Pajčin, sin njene pokojne sestre koji se navodno bavi brokerskim poslom u Njujorku. Ona se pre godinu dana sastala u austrijskom gradu Salcburgu sa njim. Novinari su uspeli da pronađu osumnjičenu penzionerku, međutim ona ne samo da nije bila zainteresovana da daje izjave, nego je bila vrlo nervozna i ljuta. - Prema nekim spekulacijama, trag novca mogao bi da vodi preko Srbije. Naime, jedan od glavnih brokera u novosadskoj brokerskoj kući za posredovanje u trgovini vrednosnim papirima „M&V investments“ jeste Marijana Pajčin. Navodno, Marijana je u rodbinskim vezama s Davidom Pajčinom, nećakom Sonje Antičević, i neko je vreme živela je u Njujorku - prenosi hrvatski list. U telefonskom razgovoru sa novinarom „Večernjeg lista“ Marijana Pajčin je porekla povezanost s Davidom Pajčinom i nezakonitom transakcijom. - Sve je očitije kako Antičević ili nije znala ništa ili je pak znala vrlo malo o tome šta se događa i koji je novac zapravo „osvanuo“ na njenom računu. Američka komisija za vrednosne papire utvrdila je kako je sve počelo još 2. avgusta, kad je na njen račun uplaćeno 130.000 dolara kojim je kupljeno 1997. tzv. out of money opcija za deonice „Riboka“. Transakcija je sprovedena dan kasnije. Američka komisija utvrdila je da je toga dana, neposredno nakon transakcije, 870.000 dolara uplaćeno na račun u banci „DirektAnlage“ u austrijskom gradu Salcburgu - kaže se u „Večernjem listu“. List dalje piše da je ta svota sada odlukom američkih organa zamrznuta sve dok traje istraga o tome što se stvarno dogodilo. - To je učinio neko na licu mesta u Njujorku, s njenim znanjem ili bez njega - zaključuje hrvatski list. - Ako mogu, neka utvrde da smo imali veze sa tim, pokažu dokaze i tada ćemo razgovarati. Do tada, o celoj priči nemam komentar - prvo je što je za „Blic“ izjavila Dragijana Radonjić-Petrović, direktor brokerske kuće „M&V investments“. Ona napominje da su je do sada povodom skandala na Njujorškoj berzi kontaktirali samo hrvatski mediji. Ni policija, niti ijedna druga institucija nisu stupili u kontakt sa kućom „M&V investments“, niti, kako tvrdi Radonjić-Petrović, za sada ima indicija da istraga vodi u njihovom smeru. Izvor "Blic"

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta