Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Pristigla prva ponuda za preuzimanje preduzeća "Luka Beograd":
Luksemburška firma kupuje Luku
Firma "World Fin" iz Luksemburga uputila je ponudu za preuzimanje 100 odsto akcija "Luke Beograd", po ceni od 800 dinara za akciju, rekla je juče generalni direktor "Luke Beograd" Miroslava Drobac, prenosi Tanjug. Ona je dodala da su iznenađeni ponudom koja je stigla u petak posle podne, mada su je očekivali i napomenula da bi cena akcije, ipak, trebalo da bude veća. Predsednik Skupštine akcionara Danijel Cvjetičanin ocenio je da je, ipak, povoljno to što se ponuda odnosi na 100 odsto kapitala, jer su time zaštićeni mali akcionari koji poseduju 60 odsto kapitala i od kojih je svakom zagarantovana ista cena po akciji. Prema njegovom mišljenju, cena akcija je sada ispod prave vrednosti, ali ona može i da poraste, ukoliko se pojavi još ponuda ili, ako akcionari ne budu spremni da ih prodaju po toj ceni. U javnosti su se pojavile informacije da iza luksemburške firme ne stoje vlasnici iz ove zemlje. Prema nezvaničnim podacima, iza ove firme stoji hrvatska kompanija "Agrokor", koja želi da preuzme "Luku Beograd" za 40 miliona evra. Prema drugim, takođe nepotvrđenim informacijama, grupa domaćih biznismena planira da kupi "Luku". "Luka Beograd" privatizovana je 2001. godine, ali drugi krug nije obavljen zbog promene Zakona o privatizaciji. U izveštaju revizora za prošlu godinu navedeno je da je utvrđena vrednost osnovnog kapitala "ispod fer vrednosti" i preporučena je nova procena, koju radi Institut ekonomskih nauka i koja će biti poznata za desetak dana. "Luka" ima veliku imovinu i mnogo objekata. Ona je ukazala da je Skupština akcionara na sastanku u petak, konstatovala da je poslovanje za prošlu godinu bilo uspešno i da je ostvareni prihod od 844 miliona i 708.901 dinar za 9,1 odsto veći nego prethodne godine. Direktorka je rekla da su u toku radovi na proširenju međunarodnog putničkog pristaništa, koje će biti otvoreno u novembru, u ukupnoj dužini od 260 metara. Pristanište će biti osavremenjeno, ulepšaće taj deo Beograda, a posedovaće i niz prodavnica koje će biti zanimljive turistima. Obnovljen granični prelaz na Dunavu Ove godine je više od 400 turističkih brodova prošlo kroz Beograd, rekla je Drobac i najavila skoro otvaranje obnovljenog graničnog prelaza na Dunavu, koji sada služi samo za teretne brodove, a biće tražena dozvola i za putničke. Kao posebno značajan posao za Luku, ona je navela otvaranje redovne brodske linije Beograd-Konstanca, koja je značajno povećala kontejnerski saobraćaj koji, inače, preporučuje EU. Izvor: "Glas javnosti".

Sve više hrvatskih kompanija u Srbiji

Povremene političke tenzije koje se javljaju na relaciji Hrvatske i Srbije ne doprinose jačanju ekonomske saradnje dve države, ali i pored toga, robna razmena iz godine u godinu značajno se povećava - izjavio je Goran Masnec, direktor predstavništva Hrvatske privredne komore u SCG, za program na hrvatskom jeziku Radio Subotice. On je rekao da Hrvatska u Srbiju najviše izvozi proizvode duvanske industrije, staklenu ambalažu, naftna ulja, a uvozi iz Srbije proizvode od gvožđa i čelika, ulja od soje i suncokreta i aciklične ugljovodonike. - Do poslednje dve kupovine, fabrike "Dijamant" iz Zrenjanina i "Toza Marković" iz Kikinde, u Srbiji se nije stvarala negativna atmosfera kada su se pojavljivala hrvatska preduzeća kao kupci - ističe predstavnik HGK-a u Beogradu i dodaje da će dalji razvoj situacije u vezi ove dve fabrike biti signal ostalim firmama iz Hrvatske da li je njihov novac u Srbiji siguran i dobrodošao. Govoreći o dosadašnjim iskustvima hrvatskih ulagača, Masnec ističe da su hrvatske fabrike ispoštovale sve obaveze, i kao primer navodi "Agrokorovu" kupovinu "Frikoma" i "Ideje", te preuzimanje "Jelen dola", "Stražilova" i "Poleta" od strane NEDžE grupe, i "Lurinu" kupovinu "Somboleda". Imajući u vidu ove pozitivne primere, Masnec postavlja pitanje zašto se u Srbiji putem medija stvara negativna klima kod novih ulaganja. Velik interes hrvatskih ulagača za srpsko tržište, on tumači činjenicom da je lakše vratiti se na stara tržišta nego pronalaziti nova, naročito uzimajući u obzir ekonomski stepen razvijenosti dve države. Izvor: "Glas javnosti".

Novi Popovac deo Holcima

Fabrika cementa Novi Popovac od juče je zvanično postala član velike Holcim grupe iz Švajcarske, koja posluje u 115 zemalja. "Fabrika je privatizovana 2002. sa obavezom da se u narednih pet godina u fabriku investira 85 miliona dolara. Do kraja ove godine u fabriku će biti uloženo oko 72 miliona dolara- istakao je Darko Križan, direktor fabrike. Dosad je za zamenu tri filtera uloženo 6,5 miliona evra", objasnio je on i dodao da je sledeći korak da se pepeo iz cementare transportuje cisternama, a ne u otvorenim kamionima. U fabrici je do privatizacije radilo 2.500 radnika, a danas je u njoj zaposleno 697 ljudi. Prema rečima Ursa Behnera, menadžera kompanije za jugoistočnu Evropu, posao je uz otpremnine napustilo 1.500 radnika. Prosečna neto plata zaposlenih za avgust iznosi 29.500 dinara dok njihove kolege u Švajcarskoj zarađuju 4.000 švajcarskih franaka ili 220.000 dinara. Izvor: "Glas javnosti".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta