Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Miroslav Mišković planira da pazari još jednu mesnu industriju:
Delta želi da kupi "Karneks"
Za sada je tajna koliko novca je Mišković rezervisao za ovu fabriku, ali se pretpostavlja da je reč o više od 20 miliona evra Kompanija "Delta" je zainteresovana za kupovinu mesne industrije "Karneks" iz Vrbasa, kaže menadžment investicionog fonda "Midland risorzis" koji je većinski vlasnik ove fabrike. Za sada je tajna koliko novca je Miroslav Mišković spreman da izbroji za ovu fabriku, ali se pretpostavlja da je reč o više od 20 miliona evra. "Midland" je "Karneks" kupio 14. avgusta 2003. na berzi i sada je vlasnik 51,3 odsto, dok država ima 40,86 odsto. Preuzimanje većinskog vlasništva vrbaske fabrike koštalo ih je nepunih 15 miliona evra dok su do sada u novu mehanizaciju i opremu investirali oko četiri miliona evra. Većinski vlasnik "Midlanda" je kanadski državljanin Aleks Šnajder koji je i član Upravnog odbora "Karneksa". Ovo vrbasko preduzeće raspolaže sa 7.000 hektara zemljišta, na kojem se gaji kukuruz, pšenica i soja, ima tri farme svinja i jednu goveda, kao i fabriku stočne hrane. Čim su ušli u fabriku najavili su novu strategiju razvoja, koja obuhvata povezivanje primarne proizvodnje i prerađivačkih kapaciteta za preradu mesa. Namera im je da osvoje tržište Rusije i počnu izvoz suhomesnatih proizvoda i konzervi u zemlje Evropske unije. "Midland risorsiz" je vlasnik više preduzeća u Srbiji, "Gumaplasta" iz Rume koji je jedini proizvođač zaptivnih profila u našoj zemlji, zatim ugostiteljskog preduzeća "Stari grad" koji ima dva hotela i nekoliko restorana u Skadarliji, firme "Inos Balkan" iz Valjeva, a najveći je pojedinačni vlasnik Luke Dunav Pančevo sa 47,50 odsto. U Crnoj Gori je kupio "Nikšićku železaru". "Karneks" je, uspeo da izađe iz finansijskih teškoća u koje je zapao pre prodaje "Midlandu" i koju je prouzrokovala afera sa navodno neispravnim paštetama. Danas je ponovo u vrhu i sigurno predstavlja ozbiljnog konkurenta jagodinskom "Juhoru" koji je ove godine preuzela "Delta". Investicioni fondovi koji kupuju firme u Srbiji ne kriju da posle strateških investicija u povećanje kapaciteta i podizanje kvaliteta, dobro zarade na njihovoj preprodaji. Izvor "Glas javnosti"

Država ne prodaje akcije u "Tozi"

Državni paket akcija u fabrici "Toza Marković" od 14 odsto Akcijski fond neće nuditi na prodaju sve dok država ne proceni da je najbolji momenat- kaže ministar privrede Predrag Bubalo i dodaje da će se lično uključiti u privatizaciju kikindske fabrike crepa i pločica i pronalaženju strateškog partnera. Pronalaženje ozbiljnog partnera važno je ne zbog organizacije proizvodnje već zato što je "Toza Marković" izvozno orijentisana firma- kazao je Bubalo. Bubalo je pojasnio da državni paket akcija nije ponuđen na prodaju jer je Akcijski fond Republike Srbije procenio da ponuda hrvatske Nekse grupa, kao jedinog ponuđača, nije dovoljno kvalitetna, budući da je podrazumevala kupovinu od 25 do 51 odsto akcija. Bubalo je naveo da ponuda Nekse grupe na početku nije sadržala socijalni i investicioni program i da je zato okarakterisana kao nedovoljno prihvatljiva Potpredsednik vlade Miroljub Labus rekao je da država želi da svoj deo akcija što skuplje proda, ali da mora da vodi računa i o nekim drugim stvarima- investicionom i socijalnom programu. Ako nakon obavljene privatizacije bude nezaposlenih, svi će prst uprti u državu- rekao je Labus. Labusu i Bubalu obratila se radnica "Toze Markovića" Marija Vučičević koju je, nakon što je prodala akcije Nekse grupi, poslovodstvo "Toze Markovića" premestilo na teže i slabije plaćeno radno mesto. - Niko ne sme da bude kažnjen zato što slobodno raspolaže svojim akcijama. O ovom slučaju obavestiću Republičku inspekciju rada koja će na, licu mesta, u fabrici proveriti o čemu se radi. Pitanje radne discipline, premeštaja i napredovanja ne bi smelo da bude vezano za korišćenje vlasničkih prava akcionara- kazao je Labus. Hrvatska Nekse grupa trenutno je najveći pojedinačni vlasnik "Toze" jer poseduje 30,03 odsto akcija kikindske fabrike crepa i pločica dok "TM-Invest" i njihov partner "Delta holding" imaju 26,4 odsto. Šegrt odbacuje optužbe Komentarišući obraćanje radnice Marije Vučičević potpredsedniku vlade Miroljubu Labusu i ministru privrede Predragu Bubalu generalni direktor "Toze Markovića" Dmitar Šegrt izjavio je da ta firma ima pravo na efikasniju organizaciju. - Neće nas u tome sprečiti nikakve zlonamerne izjave i pritisci. Kada se u nekom privatizovanom preduzeću otpusti više od 80 odsto zaposlenih, kao što je to bio slučaj u kikindskom poljoprivrednom preduzeću "Galad", i u mnogim drugim firmama u Srbiji to nikome nije značajna tema - rekao je Šegrt. Izvor "Glas javnosti"

Privatizovana "Gošina" fabrika mašina i opreme:
Radnici za FOM dali 2,8 miliona evra
Konzorcijum 400 radnika "Gošine" fabrike opreme i mašina uspeo je da, zajedno sa svojim poslovnim partnerom kompanijom "Koks" iz Rusije, kupi svoje preduzeće za 4.006.000 evra. Kupac se obavezao da u pet godina investira 3,5 miliona evra, kao i da neće otpuštati radnike u prve tri godine. Prodaju FOM-a, koji sa 50 miliona evra godišnje spada u najveće izvoznike u Srbiji, pratile su mnoge dezinformacije poput one da nezakonito kupuju svoju firmu kreditom koji su dobili stavljajući hipoteku na imovinu fabrike. Božidar Todorović, predsednik Samostalnog sindikata FOM-a, kaže da to nije tačno i da će zaposleni otplaćivati isključivo od plata. Inače, oni u konzorcijumu učestvuju sa 70, a "Koks" sa 30 odsto vlasništva. "Svaki od 400 radnika je sa Delta bankom potpisao pojedinačni ugovor i menicu čime se obavezao da mu se mesečno odbija jedna trećina plate za otplatu kredita. FOM ima 1.050 radnika, ali je samo njih 400, zajedno sa direktorom, pristupilo konzorcijumu", kaže Todorović i dodaje da će radnici svoju obavezu od 2,8 miliona evra otplaćivati kreditom na osam godina. Na tender za prodaju 70 odsto kapitala ove fabrike javila se i ukrajinska firma "Slavtjažmaž" koja je ponudila preko pet miliona evra, ali pošto je, u međuvremenu, otišla u stečaj, Tenderska komisija je odlučila da fabriku ustupi konzorcijumu radnika i "Koksa". "Takva odluka je usledila posle informacije PKS da je naš konkurent, ukrajinska firma u stečaju i da mu preti bankrot, kao i zbog strateškog značaja našeg preduzeća koje godišnje izvozi metaluršku i koksnu opremu u vrednosti od 50 miliona evra i zapošljava više radnika nego sve ostale firme u Smederevskoj Palanci", objašnjava Todorović. On podseća da sa ruskom kompanijom "Koks" rade već 20 godina i da skoro polovinu izvoznih poslova odrađuju za njih. Todorović dodaje da je sindikat fabrike uspeo da jak socijalni program bude deo kupoprodajnog ugovora. "Prve tri godine nijedan radnik ne sme biti proglašen tehnološkim viškom, a ako kupac fabrike ipak to prekrši, moraće da isplati po 600 evra po godini staža. Pored toga sledi inicijalno povećanje plata za 10 odsto, uz obavezu da 20 odsto od godišnjeg profita ide na dividende akcionara", zaključio je Todorović. Pobedili Nemce Todorović upozorava da je FOM mnogo jači od ukrajinske fabrike koju su više puta na tenderima za poslove u Rusiji pobeđivali. "Bili smo konkurentniji, po ceni i rokovima isporuke na mnogim tenderima u Rusiji ne samo od njih nego i od nemačkih i italijanskih firmi. Kada se tamo govori o metalurškoj i koksnoj opremi, misli se na "Gošinu" opremu, koja je tamo svojevrsni brend", objašnjava Todorović Izvor "Glas javnosti"

"Vital" hoće i "Ašmor"

Nakon prve ponude za preuzimanje "Vitala" koju je dala firma beogradskog biznismena Predraga Rankovića-Peconija "Invej", za preuzimanje minimalno 25 odsto vrbaskog "Vitala" po ceni od 2.250 dinara po akciji, juče su poslednjeg dana za prijem konkurentskih ponuda stigle još tri, britanske firme "Ašmor", i investicionog fonda "Bokatore" sa Kipra. "Ašmor"nudi otkup 25 odsto akcija po 2.300 dinara po komadu, dok investicioni fond "Bokatore" sa Kipra želi da kupi najmanje 50 odsto plus jednu akciju, a spreman je da preuzme i sve preostale takođe po 2.300. Za ovu fabriku ulja zainteresovana je američka kompanija "Bunge" koja hoće 76 odsto akcija po ceni od 2.500 dinara. Po rečima Miodraga Vukotića, generalnog direktora "Vitala", dobro je da su ponude stigle sa četiri strane jer to označava početak tržišne utakmice za preuzimanje većinskog paketa. "Ovakvo interesovanje je dokaz da "Vital" vredi. U narednih dve nedelje, svi ponuđači mogu da poboljšaju svoje ponude. Istina je da su cene koje su ponuđene samo nešto veće od nominalne vrednosti naših akcija, ali očekujemo da se kroz nadmetanje ponuđača dođe do neke realne vrednosti 'Vitalovih' akcija", rekao je Vukotić. Ukoliko niko od aktuelnih ponuđača ne prikupi minimalni paket akcija - ponude će se smatrati neuspelim i uslediće prodaja na berzi. Ove godine "Vital" obeležava 150 godina rada i Vukotić smatra da je za "Vital" od velikog značaja da do kraja godine dobije strateškog partnera, ali da će konačnu odluku o daljoj sudbini fabrike doneti akcionari koji su vlasnici 60 odsto akcija, dok je vlasnik preostalih 40 odsto država. Izvor "Glas javnosti"

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta