Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Slovenačka privredna delegacija na čelu sa ministrom privrede Andrejom Vizjakom u dvodnevnoj poset
PARIVODIĆ: Sve slovenačke investicije u Srbiji uspešne
Sa Slovenijom smo izgradili izvanredne političke i privredne odnose i ta država je danas jedan od naših glavnih poslovnih partnera, istako je Milan Parivodić, ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom na početku razgovora sa privrednom delegacijom Slovenije koja će u Beogradu boraviti dva dana. Ilustrujući ove tvrdnje Parivodić je naveo da je prošle godine ukupna trgovinska razmena iznosila oko 500 miliona dolara, a ove godine postignut je balans između izvoza i uvoza, pa je trgovinski deficit sa prošlogodišnjih 50 do 60 odsto sada pao na oko 15 odsto i sveden je na 38,1 miliona dolara. Tome je svakako najviše doprineo skok izvoza iz Srbije u prvih sedam meseci od 51,7 procenata. Prema zvaničnim statističkim podacima, Srbija je izvezla u Sloveniju robe u vrednosti od 108,8 miliona dolara, dok je na uvoz potrošeno 146,9 miliona dolara, ili 15,6 odsto manje nego u istom periodu lane. - Bitno je takođe naglasiti da su privrednici iz Slovenije investirali u Srbiju oko 500 miliona evra, čime su se svrstali u najaktivnije investitore kod nas. Samo u toku ove godine investicije su dostigle 150 miliona evra. Posebno me raduje što smo od naših slovenačkih partnera čuli da nema ni jedne investicije koja nije uspela. Očekujemo i podršku Slovenije u pristupanju STO, ali je za nas takođe bitno da naša privreda kao i investitori imaju lakši pristup slovenačkom tržištu i tu očekujemo podršku slovenačke Vlade - istako je Parivodić. Naglašavajući da u Beograd dolazi prvi put nakon 18 godina Andrej Vizjak, ministar za privredu Republike Slovenije, naglasio je da je želja slovenačke delegacije da ispita mogućnosti dodatne saradnje između dve zemlje. I po njegovoj oceni vidno je da se trgovinska razmena iz godine u godinu uvećava i da slovenački privrednici nastavljaju sa uspešnim investicijama u Srbiji. - Želja nam je i da pomognemo priključenje Srbije i Crne Gore EU i drugim međunarodnim organizacijama jer je to od odlučujućeg značaja za stabilizaciju zemlje i još uspešnije međusobne odnose rekao je Vizjak i dodao da ključni cilj mora biti otklanjanje svih birokratskih prepreka koje sputavaju razvoj trgovine. Izvor: "Danas".

Kina će otpisati deo duga SCG

Vlada Kine odlučila je da otpiše deo duga Srbiji i Crnoj Gori, izjavio je juče zamenik ministra trgovine Kine Džang Džigang. On je nakon šestog zasedanja Mešovite komisije za trgovinsku i ekonomsku saradnju Kine i SCG u Beogradu, rekao da se kineska vlada odlučila na taj korak imajući u vidu ekonomske teškoće SCG. Džigang nije precizirao o kom iznosu duga se radi, ali je najavio da će se konkretni pregovori voditi u novembru. Prema podacima Ministarstva za ekonomske odnose sa inostranstvom SCG, 21. jula ove godine ukupan dug po svim zaključenim aranžmanima Srbije sa Kinom iznosio je 556,1 miliona dolara, a dospele obaveze bile su 235,1 milion dolara. Džigang je istakao da će rešavanje dugova SCG prema Kini pozitivno uticati na razvijanje bilateralnih ekonomskih odnosa dve zemlje. Prema njegovim rečima, zasedanje Komisije bilo je vrlo uspešno, a usaglašen je i stav da se mora ojačati međusobna saradnja u oblasti ekonomije. Ministar SCG za ekonomske odnose sa inostranstvom Predrag Ivanović je kao jedan od problema sa kojima se zemlja suočava u bilateralnoj saradnji sa Kinom, naveo izraženi spoljnotrgovinski deficit SCG. Prošlogodišnja ukupna robna razmena SCG i Kine, zajedno sa troškovima transporta i osiguranja, iznosila je, kako je kazao 562 miliona dolara. Ivanović je rekao da je na sastanku dogovoren niz mera i aktivnosti na unapređenju izvoza iz SCG u Kinu i dodao da su kao perspektivne oblasti saradnje izdvojene energetika, poljoprivreda, mašinska industrija, telekomunikacije, saobraćaj, građevinarstvo i turizam. Izvor: "Danas".

EFG Eurobanka većinski vlasnik Nacionalne štedionice

Grčka EFG Eurobanka od juče je većinski vlasnik Nacionalne štedionice. EFG Eurobanka je, prema podacima brokerske kuće Sinerdži uspela da prikupi više od 52 odsto akcija Nacionalne štedionice, a do sada je bila vlasnik 10 odsto akcija te beogradske banke. Akcije Nacionalne štedionice biće isplaćene po ceni od 632.886 dinara. U ponudi EFG Eurobanke bila je navedena cena od 627.540 dinara po jednoj akciji, ali će isplaćena cena biti veća zbog kursne razlike. Nominalna vrednost akcija Nacionalne štedionice je 100.000 dinara, knjigovodstvena vrednost je 124.857 dinara, a trenutno se na berzi prodaju po ceni od 179.200 dinara. U vlasništvu države je 37,6 odsto akcijskog kapitala Nacionalne štedionice, a EFG Eurobanka je bila spremna da otkupi i taj paket akcija. Prošle nedelje je Vlada Srbije odlučila da ne prodaje svoj udeo u "Nacionalnoj štedionici", ali je ovlastila Ministarstvo finansija da pregovara sa EFG Eurobankom o prodaji tog paketa. Grupacija EFG je već investirala više od 50 miliona evra u postojeći beogradski ogranak EFG Eurobanke, koji trenutno upravlja mrežom od 20 filijala. Izvor: "Danas".

JELAŠIĆ: Kredit Svetske banke čeka na povlačenje

Na sastanku sa predstavnicima Svetske banke Srbija je pohvaljena za sprovedene strukturne reforme, a najavljen je i novi kreditni aranžman od 55 miliona dolara. Od te sume, koju je Svetska banka spremna da odobri kao podršku srpskom budžetu, 41 milion dolara biće odobren pod izuzetno povoljnim IDA uslovima, što znači sa rokom otplate kredita od 20 godina, počekom od deset godina i uz troškove kredita od samo 0,75 odsto. Ukazano je, međutim, na neophodnost da se ubrza povlačenje već odobrenih finansijskih sredstava, pošto je od 180 miliona dolara, koje je Svetska banka već odobrila za različite, pre svega infrastrukturne projekte u Srbiji, do sada povučeno manje od 10 odsto. Imajući u vidu da su i ti krediti odobreni po IDA uslovima, važno je da se ispune potrebni uslovi za njihovo povlačenje, tim pre što Srbija otplaćuje troškove ovih neiskorišćenih sredstava - izjavio je posle razgovora u Vašingtonu guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić. Prema njegovim rečima, MMF je konstatovao da je u prvih osam meseci ostvaren značajan kreditni rast, sa nivoom od pet odsto bruto domaćeg proizvoda, što ukazuje na potrebu da se otkloni opasnost da takva kreditna aktivnost "pregreje" domaću tražnju i time utiče na inflaciju. Jelašić je za početak oktobra najavio dolazak Misije MMF u Beograd, kada će početi razgovori o poslednjoj šestoj reviziji finansijskog aranžmana sa Fondom, čiji bi uspešni završetak, u slučaju pozitivne ocene, u decembru trebalo da potvrdi Bord direktora MMF. Jelašić je ocenio da će za nastavak pregovora biti važno da se pravci ekonomske politike za narednu godinu zasnivaju na nastavku strukturnih reformi, kao i da predlog budžeta za 2006. godinu svojom restriktivnošću doprinese smanjivanju inflacije u narednoj godini, što su, takođe, upozorenja predstavnika MMF. U razgovorima koje je delegacija Srbije vodila sa En Kruger, potpredsednikom Međunarodnog monetarnog fonda, istaknuto je da je Srbija u protekle tri godine sprovođenja tekućeg finansijskog aranžmana sa Fondom postigla značajne rezultate, ali je, takođe, ocenjeno i da još uvek postoje značajni izazovi koje treba prevazići, pre svega, kada je reč o tekućem platnom bilansu, smanjivanju inflacije i daljem sprovođenju strukturnih reformi - kaže se u saopštenju NBS. Izvor: "Danas".

Srbija "hit" za ulaganja

Ministar finansija Mlađan Dinkić koji je predvodio delegaciju Vlade Srbije na pregovorima sa MMF, ocenio je da je ovogodišnje zasedanje MMF i Svetske banke u Vašingtonu, za razliku od prethodnih, karakterisalo interesovanje velikih investitora i vodećih svetskih banaka za Srbiju. "Mnogo smo stvari uradili, imamo izuzetne pohvale Svetske banke i njihov izveštaj je toliko uticao na strane investitore da nas prosto opsedaju", rekao je Dinkić i dodao da je 'Srbija na neki način hit za investitore u Vašingtonu' i da je 'ovog vikenda bilo prijatno biti građanin Srbije u Vašingtonu' ". Dinkić je izjavio da je sa Svetskom bankom ugovoren novi zajam od 56 miliona dolara za podršku razvoju finansijskog i privatnog sektora, koji treba da odobri Bord direktora. Srbija ima 180 miliona dolara odobrenih para Svetske banke za projekte u zdravstvu, za puteve, vodoprivredu, uštedu energije,... ali pare stoje jer je, kako je izjavio Dinkić, "mali kapacitet uprave, a potrebne su određene procedure". Dinkić je dodao da je sa Evropskom investicionom bankom dogovoreno da se do kraja godine odobri kredit od 80 miliona evra za modernizaciju železnice i 110 za kliničke centre u Beogradu, Kragujevcu, Novom Sadu i Nišu, a sledeće godine će se ugovoriti projekat čišćenja Dunava i izgradnje obilaznice oko Beograda, prenosi Fonet. Izvor: "Glas javnosti".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta