Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Beko kupuje "Ce market"

Izvesno je da će Komisija za hartije od vrednosti odobriti dokapitalizaciju "Ce marketa" u vrednosti od 32,7 miliona evra, tvrdi naš izvor blizak ovom trgovinskom preduzeću. Naš sagovornik kaže da će novoemitovane akcije kupiti ekipa biznismena oko Milana Beka. - To je urgentno jer bez priliva svežih para za investicije i obrtna sredstava nema opstanka "Ce marketa". Ujedno, firma mora da se oslobodi velikog broja viška radnika kojih je sada preko 2.000, za šta će biti upotrebljeno 3,7 miliona evra - rekao je naš izvor. Komentarišući činjenicu da po Zakonu o finansijskom tržištu ne može biti dokapitalizacije sve dok postoji javna ponuda za kupovinu akcija "Ce marketa" koju je dao i "Ašmor", naš izvor kaže da će ova engleska firma uskoro povući ponudu od pre godinu dana. U "Ašmoru", međutim, nisu potvrdili ovu informaciju. Istovremeno sa procesom dokapitalizacije, treba da se obavi isplata akcionara "Ce marketa" koji su potpisali ugovore sa "Delta M" o prenosu svojih udela u novoosnovanoj firmi KPACM. Međutim, Milko Štimac, predsednik Komisije za hartije od vrednosti, koja po zakonu mora da odobri odluku Skupštine "Ce marketa" o dokapitalizaciji, kaže da od toga nema ništa sve dok ponuđači, "Primer Ce" i "Ašmor", ne povuku svoje ponude za preuzimanje akcija ove firme. On je demantovao da će se ipak dati odobrenje za novu emisiju akcija navodno već na sutrašnjoj sednici komisije. "To nije tačno i čak se još uvek ne zna šta će biti na dnevnom redu te sednice", precizirao je Štimac. Da podsetimo da je treći učesnik slovenački "Merkator" nedavno odustao od preuzimanja, a nije problem da isto uradi i "Primer Ce," na čijem čelu je generalni direktor "Ce marketa" Slobodan Radulović. Moguće je i da postoji dogovor da "Ašmor" povuče ponudu, a da zauzvrat učestvuju u kupovini novoemitovanih akcije ove trgovine. Branko Pavlović, konsultant Udruženja akcionara "Ce marketa", nedavno je izjavio da će Miroslav Mišković sigurno ispuniti svoju ugovornu obavezu o isplati vlasnika 51,5 odsto akcija ovoga preduzeća. On je podsetio da im se novac od 300 evra po akciji mora uplatiti na račune do 15. avgusta, odnosno narednog četvrtka. Preostali kapital od oko 26 odsto vlasništvo je malih akcionara, dok je 24 odsto u Agenciji za privatizaciju. Država namerava da svoj udeo od 16 odsto da na prodaju do kraja godine, dok će preostalih sedam do osam odsto biti besplatno podeljeno svim bivšim i sadašnjim radnicima, uključujući i postojeće akcionare. Izvor: "Glas javnosti".

Sva modifikovana soja u sačmu

Ministarstvo poljoprivrede Srbije saopštilo je da se sa proizvođačima genetski modifikovane soje dogovorilo da se ta soja preradi u sojinu sačmu i da se kao takva koristi isključivo za ishranu stoke. Na ovaj način će se, kako se navodi, sprečiti korišćenje semena za novu setvu. Komisiju koja će kontrolisati sprovođenje ovih mera čini Inspekcijska služba Ministarstva poljoprivrede, lokalne samouprave kao i predstavnici proizvođača GMO soje. Direktor Uprave za zaštitu bilja Srbije Miroslav Vujović izjavio je da država neće odustati od uništavanja genetski modifikovane soje koja je otkrivena na parcelama u Bogatiću i Surčinu. Nalog za uništavanje GMO soje dobilo je 270 proizvođača u Mačvi, a inspektori su otkrili 370 hektara zasejanih tom kulturom, kao i još 50 hektara u Surčinu. Zemljoradnici tvrde da u Srbiji ima, navodno, još 3.500 hektara GMO soje, ali Vujović je nedavno kazao da su inspektori Uprave za zaštitu bilja otkrili samo 420 hektara, jer su bili fizički sprečeni da prekontrolišu i druge parcele, gde su im pristup zabranili vlasnici čim su saznali da je počela kontrola. Danilo Golubović, zamenik ministra za poljoprivredu, kazao je daje ovim kompromisnim rešenjem nađen izlaz za "zamršeno klupko i žestok otpor protiv uništavanja koji je organizovan ne samo od seljaka". - Država neće odustati da kontroliše i sprečava setvu modifikovane soje. Prerada u sačmu i njeno korišćenje za ishranu stoke je bezopasno jer se varenjem razlaže - objasnio je Golubović. Izvor: "Glas javnosti".

Inflacija preko 13,7 odsto?

Ekonomista Stojan Stamenković ocenio je juče da je "malo verovatno" da inflacija u Srbiji u ovoj godini ne premaši prošlogodišnju stopu od 13,7 odsto, dodajući da ipak, "nisu izgubljeni svi izgledi" za to. Predstavljajući najnoviji broj Makroekonomskih analiza i trendova, Stamenković je kazao da se "posle ekstremnog povećanja" cena na malo od dva odsto u julu, izazvanog korekcijom cene struje i naftnih derivata, u avgustu došlo do "dosta mirnog" kretanja inflacije od 0,4 odsto. Stručnjaci Ekonomskog instituta složili su se da bi za ostvarenje godišnje inflacije na prošlogodišnjem nivou od 13,7 odsto, bilo neophodno da u preostala četiri meseca ove godine, prosečan mesečni rast cena na malo ne premaši 0,7 odsto. Stamenković istakao je da ne postoji direktan uticaj cene goriva na inflaciju, čak ni u zemljama u okruženju. "Rast cena rezultat je ukupne ekonomske politike, a ne povećanja cene sirove nafte na svetskom tržištu, koje jeste uticajno, ali ne presudno na rast inflacije", precizirao je on. On je upitao zašto se uvoz nafte u Srbiju odvija baš u periodu kada njena cena na svetskom tržištu sve više raste. Ekonomista Jurij Bajec upozorio je da Vlada Srbije još primenjuje niz administrativnih mera, umesto da monetarnu, fiskalnu i politiku cena propisuje po unapred utvrđenim pravilima na početku godine. "U poslednje vreme ubrzano se time deluje, što unosi nervozu u ekonomski život zemlje", naglasio je on, predloživši vladi da od 2006. godine počne da deluje po unapred utvrđenim pravilima. Izvor: "Glas javnosti".

Predlog Zakona zamrzava penzije

Za buduće usklađivanje penzija koje je izmenama Zakona o penzijama predložila Vlada Srbije postoji samo jedan pravi izraz, a to je „zamrzavanje penzija“, upozoreno je na jučerašnjoj sednici Upravnog odbora Fonda za penzijsko-invalidsko osiguranje zaposlenih Srbije. Milan Nenadić, član UO i predsednik Saveza penzionera Vojvodine, vladin predlog da se penzije usklađuju jednom godišnje pretežno sa troškovima života i dodatno samo ako inflacija premaši pet procenata ocenio je kao najgoru varijantu. Nenadić je zato predložio da Vlada sama na svoj predlog reaguje amandmanom kojim bi se tražilo brisanje iz predloga zakona članova koji se tiču indeksacije penzija ili bar da se njihova primena odloži za tri godine. Na objašnjenje ministra rada Slobodana Lalovića da se zakon menja kako bi se smanjio udeo penzija u društvenom bruto proizvodu i u prosečnoj zaradi, predstavnici penzionera odgovorili su da im je teško aplaudirati takvim objašnjenjima kada se zakonom direktno podriva njihov više nego skroman životni standard. Upozoreno je takođe da se usklađivanjem opšteg boda sa troškovima života (opšti bod se uzima pri određivanju prve penzije) budući penzioneri u startu mogu dovesti u nepovoljniji položaj u odnosu na sadašnje penzionere. Predloženo je i da se preispita spisak stavki koje statistički čine troškove života. - Na tom spisku treba da budu namirnice, računi za komunalije, lekovi, a ne cene građevinskog materijala, stakla i slično - predložio je Žika Pantić iz Sindikata penzionera Srbije „Nezavisnost“. Zaključeno je da posle izvesnog vremena treba sagledati efekte primene zakona za koji se veruje da će biti usvojen u Skupštini, a ministar Lalović je sa svoje strane obećao da će po usvajanju zakona biti „otvoren za dogovor o nizu socijalnih mera radi zaštite najsiromašnijih penzionera, kao što su plaćanje struje i slično“. Izvor: "Blic".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta