Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
NIS Petrol i RTB Bor osnovali zajedničko preduzeće:
Proizvodnja 600 tona bakra godišnje
Ponovno oživljavanje proizvodnje u Rudarsko topioničarskom basenu Bor od izuzetnog je značaja jer se na taj način omogućava korišćenje resursa vrednih 350 miliona dolara a veliku prednost za našu privredu predstavlja to što će kapacitete rudnika koristiti dva domaća preduzeća RTB Bor i NIS Petrol - izjavio je juče posle potpisivanja ugovora o osnivanju privrednog društva za otkopavanje, transport i preradu topioničke šljake i proizvodnju bakra Jubos, Predrag Bubalo, ministar privrede Srbije. Osnivanje zajedničkog preduzeća rezultat je pregovora u vezi sa naplatom potraživanja NIS Jugopetrola, od RTB Bor, kao i uspostavljanja intenzivnijih oblika međusobne saradnje. U novom preduzeću NIS Petrol je vlasnik 51 a RTB Bor 49 odsto kapitala zajedničke firme. Bubalo je istakao da će ovaj aranžman na godišnjem nivou omogućiti otkopavanje petnaest miliona tona topioničke šljake, odnosno proizvodnju 600 tona bakra. - Vrednost zajedničke investicije je 22 miliona dolara, a ugovor je potpisan u cilju realizacije protokola o međusobnoj saradnji, zaključenog 29. novembra 2004. godine između NIS Jugopetrola i RTB Bor, na koji su saglasnost dali Ministarstvo rudarstva i energetike i Ministarstvo privrede, a na osnovu Ugovora o reprogramiranju duga između NIS Jugopetrola i RTB Bor - istakao je Dušan Pavlović, generalni direktor NIS i izvršni direktor NIS Petrola. Vršilac dužnosti generalnog direktora RTB Bor Borivoje Stojadinović naglasio je da je značaj Jubosa veoma veliki jer će to preduzeće omogućiti da se potencijali RTB koji se procenjuju na oko 70.000 tona bakra, dve tone zlata i oko pet tona srebra aktiviraju i što bolje tržišno plasiraju. Osnovna delatnost privrednog društva biće proizvodnja bakra, ali može da obavlja i druge delatnosti, uključujući i poslove spoljnotrgovinskog prometa, ukoliko za to bude ispunjavalo uslove predviđene zakonom. Izvor: "Danas".

Kostreš zahteva od Skupštine Srbije da razmatra Predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o Agen
Više od pola godine čekanja
Predsednik Skupštine AP Vojvodine Bojan Kostreš izrazio je nezadovoljstvo zato što Narodna skupština Srbije već šest meseci ignoriše Predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika. - Zahtevam hitnu reakciju Skupštine Srbije jer je Skupština Vojvodine, kao ovlašćeni predlagač, Predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika na dalji postupak dostavila još 1. jula 2005. godine. Prošlo je više od pola godine a nikakav odgovor nije stigao, niti je ovaj predlog dospeo na dnevni red - naglasio je Kostreš. Osnivanje ogranka Agencije, smatra Kostreš, doprinelo bi afirmaciji i razvoju profesije stečajnog upravnika u Vojvodini, jer bi građani koji ispunjavaju uslove lakše i brže dolazili do licence i obučili se za vođenje stečajnog postupka. - U Vojvodini je oko 150 preduzeća u stečajnom postupku, a koliko će ih još biti teško je reći jer je za mnoge stečaj jedina realna alternativa. Stečaj se mora shvatiti kao jedan od izlaza za preduzeća koja su u dugovima, koja ne proizvodi, u kojima radnici ne primaju platu - istakao je Kostreš i naglasio da ne postoji niti jedan razlog zbog kojeg bi se licenca stečajnog upravnika dobijala samo u Beogradu. Prema predlogu Skupštine Vojvodine, Agencija za licenciranje stečajnih upravnika radila bi pri organizacionoj jedinici Agencije za privatizaciju u Novom Sadu, za šta postoji zakonski osnov. Izvor: "Danas".

Prodat novosadski „Danubijus“:
Mišković opet pobedio Kostića
Na tenderu za prodaju društvenog preduzeća za prodaju i promet žitarica „Danubijus“ iz Novog Sada pobedila je beogradska kompanija „Delta M“, koja je ponudila 10,75 miliona evra i investicioni program od 6,79 miliona evra. Posle „Jedinstva“ iz Apatina i poljoprivrednog dobra „Podunavlje“, ovo je treći put u poslednjih godinu dana da u procesu privatizacije Miroslav Mišković zamalo bude brži od Miodraga Kostića. Agencija za privatizaciju Srbije saopštila je da je „Delta M“, koja je deo „Delta holdinga“, bezuslovno prihvatila i sve minimalne zahteve socijalnog programa. Ponude za kupovinu 70 odsto društvenog kapitala, što je 63,7 odsto ukupnog kapitala preduzeća „Danubijus“, podneo je još samo konzorcijum koji čine „MK komerc“ iz Novog Sada, čiji je vlasnik Miodrag Kostić, i „Fidelinka“ iz Subotice. Nakon proglašenja liste, Agencija za privatizaciju i „Delta M“ pregovaraće o detaljima kupoprodajnog ugovora, a ako pregovori budu uspešno okončani, ugovor će biti potpisan u roku od 30 dana od početka pregovora. Izvor: "Blic".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta